PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyet sınavında da sorular çalındı !

Frid
24-10-2010, 19:22
http://www.imtihan.org/wp-content/uploads/2010/08/kpss2-300x224.jpg

Avcılar'da ehliyet sınavına giren Kasım T. isimli gencin yöntemi görevli öğretmenleri bile şaşırttı. 5 dakika içerisinde 30 soruyu cevaplayan Kasım T.'den şüphelenen görevliler, şüphelinin cebinde farklı türdeki soru kitapçıklarına ait cevap anahtarlarını buldu. Durumun polise bildirilmesi üzerine kopyacı genç, cevap anahtarlarını sürücü kursu sahibi Ercan Ö.'den sınavdan 2 saat önce aldığını söyledi. Kursta arama yapan polis, 17 adet cevap anahtarı bulurken, konuyla ilgili toplam 3 kişi gözaltına alındı. Asayiş dedektiflerinin soruşturmayı çok yönlü sürdürdüğü öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (MEB-EĞİTEK) tarafından gerçekleştirilen Motorlu Taşıt Sürücü Adayı sınavında kopya çekilmesinin önüne geçmek için A-B-C ve D kitapçıkları sınava girenlere dağıtıldı. Saat 11.00'da sınava giren on binlerce kişiden biri olan Kasım T., Avcılar Ticaret Meslek Lisesi'ndeki sınavda diğer sürücü adayları ilk 5 soruya gelmeden 30 soruyu cevap verdi. Motor sorularına geçen Kasım T. cebinden bir tomar kâğıt çıkartarak kâğıtların içinde bir şeyler aradı. Sınavda görevli öğretmenlerden biri Kasım T.'nin durumundan şüphelendi. Bir süre sonra Kasım T. eylemini tekrarlayınca öğretmen tarafından ayağa kaldırıldı. Kasım T.'nin cebinde bulunan kâğıtları inceleyen öğretmen A-B-C-D kitapçıklarının tüm yanıtlarının bulunduğu cevap anahtarlarını görünce şaşkına döndü. 'Bunları nasıl elde ettin' sorusunu yanıtsız bırakan genç, sınav çıkışında polis ekiplerine teslim edildi.

'4 ayrı kitapçığın tüm cevaplarını nereden aldın' sorusuna Kasım T. 'Avcılar ParsellerÜniversiteMahallesi İstiklal Caddesi 38 numarada bulunan Sürücü Kursu'na devam ediyordum. Bu kursun sahibi Ercan Ö. sınavdan önce bana tüm kitapçıkların cevap anahtarlarını verdi' yanıtını verdi. Bunun üzerine Avcılar Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği dedektifleri kursun bulunduğu adrese giderek, kurs görevlisi Şengül K. isimli kadına patronlarının nerede olduğunu sordu. Şengül K. vasıtasıyla kursun sahibi Ercan Ö. işyerine çağrıldı ve kursta yapılan aramalarda ehliyet sınavına ait 17 adet cevap anahtarı bulundu. Polis, Ercan Ö., Şengül K. ve Kasım T.'yi gözaltına aldı.

Elde edilen bilgiler ışığında operasyonun büyüyerek, devam edeceği öğrenildi.

Öte yandan dün Kadıköy'de 2 bin TL karşılığında kablosuz cep telefonuyla kopya çektiği öne sürülen 7 kişi gözaltına alınmıştı.

Silgi içinde bluetooth'lu kopya

Kadıköy'de, ehliyet sınavında silgi içine yerleştirdikleri bluetooth kulaklıklarla kopya çeken biri kadın 5 kişi ile adaylara kulaklık yoluyla soruların cevaplarını veren 3 kişi gözaltına alındı.

M. Akif ERDEM

İSTANBUL - Kadıköy Asayiş Büro Amirliğine bağlı ekipler yaptıkları teknik takip sonucu ehliyet sınavında yapılan bir kopya skandalını ortaya çıkardı. İddiaya göre Enver B.(45) üzerinde “Ehliyet kursu verilir” yazılı ilan afişlerle kendisine müracaat eden adaylara ilginç bir kopya tekniği hazırladı. Enver B. ve suç ortağı olduğu iddia edilen Mustafa A. (32) ile Tacettin Y. sınava girecek adayların silgilerini simetrik bir şekilde kesip içlerine bluetooth kulaklıklar yerleştirdi. Adaylar sınav salonuna girdikten sonra telefonu sessize alıp, açık tuttular. Dışarıdan gelen cevaplar silgi içine yerleştirilen kulaklıklara iletildi. Silgileri zaman zaman kulaklarına götüren adaylar, soruları dışarıdan gelen bilgilerle yanıtladı.

Ehliyet sınavından kopya yardımıyla geçmek isteyen H.D, M.B, R.A, F.K, erkekler ile kadınlardan Y.C hazırlanan silgilerle sınav salonuna girdi. Teknik takip yapan polis biri kadın 5 şüpheliyi Cumartesi günü sınava girdikleri okullarda suçüstü yaparak gözaltına aldı. Gözaltına alınan zanlılar bugün Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen zanlılar yüzlerini kapatarak soruları cevapsız bıraktı. (dha)

http://i.radikal.com.tr/644x385/2010/10/24/fft5_mf574960.Jpeg

deniz
24-10-2010, 19:23
bızım eleman 4. kez gırmıstı :D:D:D cumartesı yardırdık bırdaha tekrarlanmasınlar ya :ÇD:D:Ç

Time-R
24-10-2010, 19:25
Helal olsun, wakabalar simdi kan agliyorlardir.

Frid
24-10-2010, 19:26
eniştemde girmişti kötü geçmiş yeniden yaparlarsa şanslı demek :D

EREN34
24-10-2010, 19:29
Sadece yuhh diyorum

Ufuk
24-10-2010, 19:30
Arasak bizim fizik sınavının cevap anahtarı bile çıkar bunlarda :D

MBuğra
24-10-2010, 19:33
beyler 2 hafta sonra medeni hukuktan sınavım var, elinde cevaplar olan var mı? :D

maxpower
valla helal olsun, el atmadıkları sınav yok

Manimillion
Silgi teknigini cok sevdim acikcasi :)

otuzdört
24-10-2010, 19:34
lanet olsun yaaa

umut01
24-10-2010, 19:48
kopya nasıl ortaya çıkmış hayret.

Selman
24-10-2010, 19:50
ya çekenlerde bi salak heralde arkadas madem çekiyosun çaktırma bekle sonuna kadar çözüyomuş gibi yap:D şaka bi yana bu işin cılkı çıktı iyice her sınavda bi bokluk çıkıyo.

onursumer
24-10-2010, 20:03
valla hiç şaşırmadımda

bu çekende harbiden salakmış madem bişey yapıyorsun düzgün yap :D

MBuğra
24-10-2010, 20:10
Beyler aramızda hukuk öğrencisi veya okulu yeni bitirmiş olan var mı? Varsa elinde ders notları olan var mı? :)

The Jackal*
24-10-2010, 20:23
Yuh hoca :D

By_HaNNibaLL
24-10-2010, 20:35
Msnde kızlar ağliyordu sınava girdim motordan kaldim diye :)

Yiğit Ş.
24-10-2010, 20:36
öküzlük etmiş. kopya çekmesini bile bilmeyen hayvanlar var :) az otur rengini belli etme be adam.

SkY
24-10-2010, 20:38
bundan sonra tüm sınavlara şaibeli bakılacak gibi görünüyor..sürekli kopya vakaları

Ome_RS
24-10-2010, 20:47
ehliyet sınavında bile kopya cekmeyi düşündüğüne göre bi insan oldukca salak olmalı bu durumda yakalanmalarına sasırmamak gerek :D

Boost Up
24-10-2010, 20:47
Nolacak acaba şimdi..

CGR328
24-10-2010, 21:40
yaa arkadaşlar yıllardır çalınıyo bu sorular sadece elhliyet değil hepsi çalınıo bu sene gün yüzüne vurdular sonra ard arda çıkıyo hırsızlıklar

ZFR 37
24-10-2010, 21:53
c.tesi sınava bende girdim.. ehliyeti büyültmek için..E alıcam o yüzden sırf motordan girdim 10 dk da bitirdim 40 tane soruyu ama başlangıç saati 11:00 olan sınavın ilk çıkış saati 11:45 ti o saate kadar beklettiler. allahtan benden şüphelenip aramadılar :) resil olurdum sınıfta..
inşallah bu şerefsizler yüzünden tekrarlanmaz sınav..

Ahmet Saraçoğlu
24-10-2010, 22:11
erken doğmuşuz arkadaş , lisede şu bluetooth kulaklıklardan olaydı içmimar olurmuydum hiç:D

TolgaEsentepe
24-10-2010, 22:14
Ehliyet sınavı kadar basit bir sınavda bile kopya çekmeyi niyetlenecek kadar salak olunmaz. Ehliyet sınavı tr deki en basit sınavlardan birtanesi, kazanmak değil kazanamamak başarıdır. Helal olsun 5dk da çıkan gerizakalıya :) Kopya çekmesini bile becerememiş :D

by serçe
24-10-2010, 22:22
yuh artık ................

Kadyr
24-10-2010, 22:37
5 dk da soruları cevaplamış tabi dikkat çeker. bunlar prof deil ya

ramo35
24-10-2010, 22:41
lütfen biride bzm üni nin final sınavlarının sorularu çalsında hayrına pm lesin:D noluo arkadaş gerçekten buna artık ciddi olarak el atılması lazım yoksa kimsede sınavlara gircek derman kalmıcak haaa iptal oldu olucak

slowmotion
24-10-2010, 23:52
ben buna şaşırmadım ki? eskiden sınava bile girmeden ehliyeti posta ile kapısına gelen bayan sürücüler var. şaşırdığım bu :)

doush
25-10-2010, 00:04
Ben 120 soruyu 30 dakikada çözdüm kodlama dahil etrafı falan izliyordum.. Hatta aşağıda kız arkadaşım vardı onu falan izledim baya.. Bi ara yanıma geldi aşağıda çocuklar top oynuyordu çok mu ses yapıyorlar falan dedi evet ya dedim önemli değil zaten bitti falan dedim haha ama ter bastı kopya çektim sandılar diye :D

Enes-x
25-10-2010, 00:13
3-4 sene önce bi arkadaşım başkalarının yerine sınava giriyordu.o zamanın parası sınav başı 200-300tl para alıyordu.Bunuda sürücü kursu tezgalıyor tabi..Sahte kimlik vs. yapıyorlar.Anlattık yasadışı dışı olduğunu da bıraktı 2-3 seferden sonra.Neler dönüyor yani cevap anahtarıyla kopya çekmek çok ilkel olmuş :)

yan53
25-10-2010, 00:26
ya bunlar ne yapmaya calısıyor ben anlamıyorum hanı jammer kurmustular tel cekmıyordu tel cekmıyorsa blue...tot nasıl calısıyor ben anlaymadım arkadas..

doush
25-10-2010, 00:28
Belki bize kolay geliyordur hele motor falan kek :D ama o kadar çok zorlanan insan var ki.. o soruları çözememek için hayatında trafiğe çıkmamş olman lazım hep evde yaşamış olman lazım :D

S.Özeren
25-10-2010, 00:29
yeni bişey değilki bu :D internet ortamı olmasa anlatırdım başımdan geçenide sakat iş :D

Bluttbeton
25-10-2010, 07:32
bu ehliyet sınavı ne zaman açıklanır bende girdim bu hafta

Günkut
25-10-2010, 07:57
way mq:D ne cahil adam var memlekette yha :@

AySeLi
25-10-2010, 19:41
Bir bu kamıştı. Çok yazık valla!!!

Frid
25-10-2010, 19:42
Ben 120 soruyu 30 dakikada çözdüm kodlama dahil etrafı falan izliyordum.. Hatta aşağıda kız arkadaşım vardı onu falan izledim baya.. Bi ara yanıma geldi aşağıda çocuklar top oynuyordu çok mu ses yapıyorlar falan dedi evet ya dedim önemli değil zaten bitti falan dedim haha ama ter bastı kopya çektim sandılar diye :D

okumadan mı çözdün :D

SErhat.
25-10-2010, 20:59
Ehliyet sınavında dahi kopya çekiyorsa kişi vay hâline..

Mehmet Opc
25-10-2010, 22:51
Ya bu ehliyet sınavına bende girdim çok iyi geçti sınav inşallah yeniden yapılmaz
Hangi sınava girersem o sınavın soruları çalınıyor bende anlamadım bu sene öss girdim sorular çalındı ehliyete girdim sorular çalındı Lise Sonda matematikte hayatımda ilk defa 70 aldım o zamanda sorular çalındı ne bu talihsizlik =)

ömerve
25-10-2010, 22:54
kürşat tüzmende girmişti bu sınava iptal edilecekmi bakalım..adam 5 dakikada 30 soru cevaplamış direk reklam etmiş kendini.

bilalMW
25-10-2010, 23:44
motor bölümünü bende ona yakın bir zamanlamayla bitirdim bende :D

doush
26-10-2010, 00:02
okumadan mı çözdün :D

Abi neyini okuyayım ki şıklara bakmıyordum sorunun başını okuyunca anlıyordum zaten. Ben cuma günü sınavın cumartesi olduğunu öğrendim. Haftaya pazar sanıyordum. Hemen geçen sınavlardan 5 tanesini çözdüm attım kafaya beyin bedava :D :D

Motor galiba benim de 5 dk sürdü yanımdaki kız sadece motordan kalmış onu çözüyordu 45 dk sürdü. Nası l düşünüyor soruları off off dedim swap yapıyor heralde :D Ben ibneliğe vurup mesela debriyaj kaçırıyorsa sorun ne olabilir sorusunu cevaplayp E) şıkkı koydum. Söksün stage 2 alsın clutch masters dan yazdım :p

Berkan
26-10-2010, 01:44
Ehliyet sınavı kadar basit bir sınavda bile kopya çekmeyi niyetlenecek kadar salak olunmaz. Ehliyet sınavı tr deki en basit sınavlardan birtanesi, kazanmak değil kazanamamak başarıdır. Helal olsun 5dk da çıkan gerizakalıya :) Kopya çekmesini bile becerememiş :D

http://2.bp.blogspot.com/_F2v-qZtQxg8/RwzU3OzPRrI/AAAAAAAADQo/2_O-sB0N2GQ/s400/9883234_406_09.jpg

:D:D

YEM
26-10-2010, 11:34
bir insan bukadarmı aciz olur yaa zavallım ya muhtemelen bu adam araba kullanmayıda bilmiyorudu

Gunes G.
26-10-2010, 11:55
Kopya cekmek yanlis bir davranis, ama ehliyet alacak insanin motordan anlamak zorunda olmasida bir o kadar sacma. Hadi buradaki meraklilari gectim, motor ustaligi isini profesyonel olarak yapan biri bile ciddi bir sorunu orada cozemeyecektir zaten, illa cekici getirilmesi gerekecek, kullanici bilse ne olur problemi bilmese ne olur. Arac calismiyorsa arayacak yol yardimini gelip bakacaklar, sistem bu olmali diye dusunuyorum.

Insanlara motor ogreteceklerine trafikte kullanmayi biraz daha iyi ogretseler daha faydali olur. Misal etrafindakilere gore gitme konusunda ogretiler olsa belki biraz daha duzelir trafik. Yoksa adama kurallari tek tek ezberletip, kaza yapinca "ama ben hakliyim" dedirtmek is degil. Muhim olan o kazanin olmasini engelleyebilmek ki bu da odun gibi ezberle olmaz, averaj Turk insani bu tarz bir egitimle yontulacak seviyede degil maalesef.

zübeyir
26-10-2010, 12:27
kesin cemaatçiler yapmştır ahahahahaha :))

doush
26-10-2010, 12:49
Kopya cekmek yanlis bir davranis, ama ehliyet alacak insanin motordan anlamak zorunda olmasida bir o kadar sacma. Hadi buradaki meraklilari gectim, motor ustaligi isini profesyonel olarak yapan biri bile ciddi bir sorunu orada cozemeyecektir zaten, illa cekici getirilmesi gerekecek, kullanici bilse ne olur problemi bilmese ne olur. Arac calismiyorsa arayacak yol yardimini gelip bakacaklar, sistem bu olmali diye dusunuyorum.

Insanlara motor ogreteceklerine trafikte kullanmayi biraz daha iyi ogretseler daha faydali olur. Misal etrafindakilere gore gitme konusunda ogretiler olsa belki biraz daha duzelir trafik. Yoksa adama kurallari tek tek ezberletip, kaza yapinca "ama ben hakliyim" dedirtmek is degil. Muhim olan o kazanin olmasini engelleyebilmek ki bu da odun gibi ezberle olmaz, averaj Turk insani bu tarz bir egitimle yontulacak seviyede degil maalesef.

Kısmen katılıyorum. Motor kısmına katılmıyorum öğrenmeleri zorunlu değil kısmına. Ablamı örnek vereym 95 mi ne almıştı oturup çalıştı günlerce bana sordu yardım ettim. Yanlış yaptığı soruyu yazayım. Külbütör kapağının fotoğrafı var üstünde kapak var buradan ne konulur sorusu.. İşte şıklarda yağ, su , yakıt vs. yazıyor. Ablam gidip suyu işaretliyor. Radyatör kapağına benzetmiş o kapağı.Diyelim ki yol yardıma ulaşamıyor arabası hararet yaptı. Su soğuduktan sonra su koyması gerek ya da ılık su eğer motor sıcaksa. Tuttu oradan döktü. İşte o zaman anlarız gerek var mı yok mu :hahaha: çok basit şeyler cidden herkesin oturup çalışıp yapabileceği düzeyde yani.

Sh4rk
26-10-2010, 20:20
hep kopya cekılıyor hep aynı zaten zamanında gırmeden alıyolardı sımdı en azından sınava gırıyolar

emir91
26-10-2010, 20:26
Yok artık ya geçen senenin sorusunu çözen adam elini kolunu sallayarak geçer bunu zaten soruyu gördüğün an şık parlıyor sec beni diye :D

MBuğra
26-10-2010, 20:50
http://2.bp.blogspot.com/_F2v-qZtQxg8/RwzU3OzPRrI/AAAAAAAADQo/2_O-sB0N2GQ/s400/9883234_406_09.jpg

:D:D

http://www.facebook.com/profile.php?id=100001168871754

babası çok feci koymuş galiba,sevdiği sözlere dikkat :D :D