PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Su birikintileri güvenli sürüş?

barutçu
28-10-2010, 09:37
http://tokathaber.com.tr/resim/yuzen%20arabalar.jpg
***** yağmurlar başladı.
Sabah işe gelirken arkadaşımla bir polemik yaşadık.
Hepimizin yaşadığı bölgesel su birikintilerinden araçla geçişin nasıl yapılması hakkında.
Ben bu güne kadar hep yavaşlayıp rolanti modunda geçmeye dikkat ederdim.
Ama kendisinin savunduğu olabildiğince hızlı geçerek (yayalara diğer araçlara vs... su sıçratmadan) lastiklerin suyu hızlıca dağıtmasını sağlayarak geçmenin daha sağlıklı olduğunu söyledi.

Motorlarda yağmurda bujilere su kaçtığını biliyorum. Araçlarda durum nasıldır?

Bu işin mantığı nedir?

Teşekkürler...

Günkut
28-10-2010, 09:40
ne alaka var anlayamadım hızlı gecınce altındakı su buharlasıcakmı :S genelde bende su olmayan seride gecerim var isede yakarım 4 lülerimi yavas bi şekilde sagı solu ıslatmadan gecerimm..

M.A.D
28-10-2010, 09:41
suya hızlı girildiğinde arabanın yönü değişiyor yahu :D bu nası bi düşünce, hatta yeni model araçlarda suya girdiğinde suya giren teker dönmeyi kesiyor kendini boşa salıyor , focusta mesela suya girdiğimde ne taraf suya girdiyse araba oraya doğru yöneliyor.. yavaş girmeyi tercih ediyorum

barutçu
28-10-2010, 09:41
Tabiki suyun içine girelim demedik ikimizde =)

Yol müsaitse tabiki birikinti olmayan taraftan geçilecek ama mecbur kalındığında nasıl bir geçiş daha güvenlidir.

Suyu sağa sola atarak geçiş'den bahsetti kendisi :)

M U R A T
28-10-2010, 09:43
hızlı girmeyi savunan arkadaş umarım kötü şeyler tecrübe etmeden vazgeçer..

Günkut
28-10-2010, 09:44
Tabiki suyun içine girelim demedik ikimizde =)

Yol müsaitse tabiki birikinti olmayan taraftan geçilecek ama mecbur kalındığında nasıl bir geçiş daha güvenlidir.

Suyu sağa sola atarak geçiş'den bahsetti kendisi :)

4lü leri yakarak yavas bir şekilde geciyorum cünkü egsoz boruları ısınmıs oluyor sag sol ısınmıs oluyor cart curt :D soguk su oraya coss die yapıstımı zararlı olucaktır diye düşünüyorum..

SkY
28-10-2010, 09:45
yavaş geçmeyi tercih ederim her zaman..

pepecura
28-10-2010, 09:46
su dan hızlı geçersenız hıc bılmedııgnız bı cukura hızlı dusersınız , aracın olmadık yerleri sudan dolayı aşırı masraf acabılır buji bşey değilde beyin ıslanabılır..ve hızlı geçerek sadece kaymayı kolaylastırırsınız

bence en tehlıkesız masrafsız geçiş mumkun oldugunca yavaş gecmek.

Göki,ZD
28-10-2010, 09:46
ben bikere yüksek süratte suya biritindisine düştüm araba oldugu yere bende ön cama çakıldım :D

fatiii
28-10-2010, 09:47
arkadasın fazla yagmurda arabaya binmesin bence sonu pek hayra alamet degil :)

su birikintisine hızlı girmek direk olarak kaza sebebidir

vtec powe®
28-10-2010, 09:47
Birikintiyi görünce kimsenin gaza basacağını sanmam :)

Hafif birikintilerde aracın lastiklerinin yolla teması kesiliyor, azda olsa savruluyor araç, yolda basıma geldiğinde en korktugum durumlardan biri :) Mesela K.çekmece köprü altı Edirne yönü, bilen bilir, çok sakat bir yer ;)

Frensiz, ortalama gazla gecmek en iyisi sanki.

Maxiboost
28-10-2010, 09:51
Bakiniz aquaplaning :) arkadasinada soyle netten arastirsin ztn vazgecer :)

by serçe
28-10-2010, 09:58

:icon_tup: +5.25

yavuz364
28-10-2010, 10:03
illaki yavaşlanır ama yüksek devirde geçmek bujilere su kaçabilecek araçlarda riski azaltır..

4 çeker dışındaki araçlarda orta hızın üstünde suya girmek çok tehlikeli..

barutçu
28-10-2010, 10:10
ya herhalde biraz yanlış anlattım.
benim dediğim sizin gibi rolantideymiş gibi yavaş yavaş geçmek.
onun savunduğu o kadar yavaş geçmenin sağlıklı olmadığı.
atıyorum ben 20km ile geçelim diosam o suları dağıtacak hızda yani 40km-50km civarında geçmek daha iyi dedi.

illaki yavaşlanır ama yüksek devirde geçmek bujilere su kaçabilecek araçlarda riski azaltır..

4 çeker dışındaki araçlarda orta hızın üstünde suya girmek çok tehlikeli..

Bahsettiği bunun gibi bişey. Herhalde ben yanlış anlattım 120km ile geçelim demiyor zaten kendisi =)

M.A.D
28-10-2010, 10:17
eğer kurtaramayacağınız kaçamayacağınız su birikintisi varsa yavaşmı geçmeyi yoksa hız kesmeyip suyu saçarak mı gitmeyi yeylersiniz diyorsun tamam işte ona göre cevap verdim ben =) bilmiyorum belki dier arkadaşlar yanlış anlamış olabilir

ouzs
28-10-2010, 10:29
araç suya istediği kadar hızlı girsin. sonuçta tekerler ray gbi değil... su aracı kaldırır ve araç yerden kesilir az da olsa.. bütün hakimiyetini kaybeder kaza yapma olasılığı yüksektir.. bilgi verin bnce..

kerem_euk34
28-10-2010, 10:29
hızlı geçip kızaklama olmasındansa yawaş bi şekilde güvenli geçiş yaparım. Hızlı geçmek isteyen arkadaşların kulakları sürekli çınlicaktır yayalar dolayısıyla :D

SekoLive
28-10-2010, 10:39
direksiyona sıkı sarılıp frene basmadan geçmek en temizi.

Doqan
28-10-2010, 10:52
Su birikintisine hızlı gırdık aracımızın turbosu patladı.araç 5.20d :) yavaş girin :D

doush
28-10-2010, 10:53

Konuyu okumaya başladığımdan beri şu kelimeyi hatırlamayı çalışıyorum..Neydi lan aqua?? aquapllpolplpsda ?!?! aquasplashing ?!?! hayy senin gibi kelimenin diyecekken yazdınız sağolun :D

Taş kaydırma mantığını düşünün ne kadar hızlı geçerseniz o kadar çok suyun üstünde kalırsınız işte o anda araç kaymaya başlar.. Ayrıca su sıçratınca sadece dışa mı su sıçrıyor sanıyor arkadaşınız :D Arabanın altını direk yıkıyorsunuz ısınmış ne varsa anında soğuyor. Biraz derin sudan yavaş geçmenin şöyle bir sorunu olabilir. Frenleriniz inanılmaz sıcaksa sorun olur.Ama yağmurlu ve soğuk havada sanmıyorm öyle bir sorun olacağını :)

Low-Rider
28-10-2010, 10:56
Yavaş girmek lazım ama bugün nekadar birikinti gördüysem bodosloma daldım , eğlenceliydi:D

alpbodrum
28-10-2010, 10:57
su dan hızlı geçersenız hıc bılmedııgnız bı cukura hızlı dusersınız , aracın olmadık yerleri sudan dolayı aşırı masraf acabılır buji bşey değilde beyin ıslanabılır..ve hızlı geçerek sadece kaymayı kolaylastırırsınız

bence en tehlıkesız masrafsız geçiş mumkun oldugunca yavaş gecmek.

Kesinlikle katılıyorum çukura düşersiniz.

_Burak_
28-10-2010, 11:08
direksiyona sıkı sarılıp frene basmadan geçmek en temizi.

seko frene basmak mantıksız ama ufaktan dokunup lambaları yakmak iyidir kampanaların disklerin arasını doldurup , kurutup bir sonraki frende fren mesafesini uzatmayabiliriz.
şahinci işi :D

_Burak_
28-10-2010, 11:12
Yavaş girmek lazım ama bugün nekadar birikinti gördüysem bodosloma daldım , eğlenceliydi:D

ben 90-100 la sağlam bi birikintiye girdim ufaktan farketmeden dün gece saat 02:00de arabanın kıçı ayrı başı ayrı gitti ama toplarkenki verdiği heyecan paha biçilemez :D

SekoLive
28-10-2010, 11:16
seko frene basmak mantıksız ama ufaktan dokunup lambaları yakmak iyidir kampanaların disklerin arasını doldurup , kurutup bir sonraki frende fren mesafesini uzatmayabiliriz.
şahinci işi :D

vites ufaltarak girmek nasıl olur acaba bide onu deniyim :D

ecthelion
28-10-2010, 11:19
su birikintisi gördüğünde hızlanabildiğin kadar hızlan, tam su birikintisinin üstündeyken direksiyonu tam tur sola kır ve birikintiyi geçene kadar bekle.

barutçu
28-10-2010, 11:22
su birikintisi gördüğünde hızlanabildiğin kadar hızlan, tam su birikintisinin üstündeyken direksiyonu tam tur sola kır ve birikintiyi geçene kadar bekle.

Güneş açtı malesef. İlk yağmurda söz yapcam DSC de kapalı olacak bakalım nasıl oluyor :)

M.A.D
28-10-2010, 11:46

öncümüz moderatörümüz özgür abimizi seviyoruz :D

srdralc
28-10-2010, 12:04
Evet dendiği gibi HKA su aldı ve blok çatlattı, hatta çatlattı demeyeğim blok parçaladı. Yazılan çizilen gibi oyle yağmur sefası yada zevk sürüşü üzerine değil tamamen şanssızlık üzerine olmuş bir durum. Coiloverleri söküp eve dönüş yaparken aniden bastıran yağmurun gazabına uğradım, geçtiğim su birikintisi bir karış bile değildi, ki aynı devirle 100 kere geçsem o su birikintisinden hiçbir sıkıntı yaşamayacağına eminim... Kader, Göz, Nazar artık hangisi uygunsa onu söyleriz.

Aracın suya girmesi ve bloğu parçalaması aynı anda oldu o sırada sanayide ustamı aradım ve aracı gelip almasını rica ettim.

herkesin başına gelebilesi birşey :)

darkred
28-10-2010, 12:18
ben mümkün olduğunca yavas geçmeyi tercih ediyorum ancak fren imkanım yoksa yani tamponumda bir araba vs varsa gittiğim süratte ayağımı gazdan cekip bir düşük vitese alıp motor freni ve besmeleyle dalıyorum su birikintisine :D

YUSUF
28-10-2010, 12:32
bence o arkadaşın yağmurda hiç araba kullanmamış

By_HaNNibaLL
28-10-2010, 12:49
nie suyun üzerinden topspeed geçmeyi planlariz ki su zaman nerden bileceksin içinde bi kasis olabilir ne bileyim belki yağmurdan dolayi oraya bi taş geldi yada başka bişey gireceksin arabaya vuracak belkide takla aticaksin ki zaten suda araba kendinden geciyor.
Mantiksiz valla

Shadow_Dancer
28-10-2010, 13:16
aquaplaning diye bişe var abi :) suyun içinde el frenide çekiyodur arkadaş :)

turkerrr
28-10-2010, 13:18
su birikintisi yüzünden pert macerası yaşamış biri olarak tek elle direksiyon tutmayın derim :D

arkadaşın hızlı girmekten kastı yüksek devir olabilir düşük devirde araç daha kolay savruluyor sanırım...

Chatin
28-10-2010, 13:53
yavaş geçmek lazım tabi ve ilk mesajdaki gibi bir gölet varsa 1 viteste biraz devirli geçmekte fayda var. egzozdan içeri su almayın bir de :)

ulasoztas1
28-10-2010, 15:01
su birikintileri yüzünden bir kere klima motoru değiştirmeme rağmen hızıma bağlı olarak çok yawaşlamadan geçerim genelde tek yaptığım şey direksiyonu sıkı tutmak.

SONE-R
28-10-2010, 15:04
hızlı girmeyi savunan arkadaş umarım kötü şeyler tecrübe etmeden vazgeçer..

+1. onu söyleyen aceminin önde gideniymiş.. göl olmuş su birikintisinden hızlıaca geçildiğinde lastik altında bulunan su kızak etkisi yapar, araba suyun üzerinde gezer lastikler hakimiyetini kaybeder ve büyük ihtimalle kaldırma alt geçitin duvarına patlarsınız.. aman ha... :icon13:

RsErdi
28-10-2010, 15:08
herzaman yavaş geçmekte fayda var

KVB
28-10-2010, 16:09
İzmir'de kabus yeniden başlıyor, birazdan Karşıyaka'dan Gaziemir'e gideceğim, umarım sorunsuz bir gidiş geliş yaparım.

Bu arada su birikintilerinden düşük hız, 3000 devir civarı geçerim. Yani 1. vites, 2500-3000 devir aralığında.

Ufuk
28-10-2010, 16:19
Eğer büyük bir su birinkitisinden geçilecekse(derin) Kendinize burun dalgası yaratın ve o dalgayı takip edin.Ne geride kalın ne önüne geçin o dalganın tam arkasından gidin..Dalga oluşurken bir noktadaki suyun başka yere taşınım olayıdır.Başka noktaya taşınırken dalga yükselir onun hemen arkasındaki alanda su alçalır..Dalganın arkasının tekrardan yükselmesinin sebebi kohezyondur.(Fazla fizik çalışmanın yan etkileri) :D

ömerve
28-10-2010, 16:24
su birikintisine hızlı kontrolsüz girmek çok sakat..asfaltla ilişkisi kesiliyor lastiklerin bi anda kopar gider allah korusun.
genelde ayağımı hafifce gazdan çekip direksiyonu birazdaha sıkı tutarak geçiyorum ciddi su birikintilerinden

yaşar
28-10-2010, 16:32
Birikintiden zamanında hızlı geçmiş ,beynine su gitmiş gibi gördüm arkadaşın :)

sarper
28-10-2010, 16:51
böyle düşünceyle devam ederse 40ına etli pilav yemeye gidersin artık:D:D:D

TheAce
28-10-2010, 17:33
ne kadar su birikintisi olursa olsun her zaman için yavaş geçmek en mantıklısıdır.

eğer belli bir seviyenin üzerinde ise, misal tampondan yukarıda hızlı geçerseniz direkt olarak aracın içine su alma olasılığını arttırırsınız, eğer tampon değmicek kadar bi yükseklik varsa suyu yarmak diye bir olay söz konusu değildir, zaten aracınızın lastikleri dışa suyu açtığı kadar içe de açacak ve orta bölümde motorun olduğu yere daha fazla su gelecektir.

kaldıki suyun üzerinden belli bir hızın üzerinde geçtiğinizde aracın zeminle bağlantısı kesilir, bütün kontrol suyun kendisine kalır. geçemiyeceğiniz kadar derin bir suya hiç girmemek en güzeli...

ecthelion
29-10-2010, 03:06
Güneş açtı malesef. İlk yağmurda söz yapcam DSC de kapalı olacak bakalım nasıl oluyor :)

aman diyim :D

Berkerr
29-10-2010, 03:31
Evin yakınında yağmur yağdıkça su toplanan bir yer var. Çukur olmadığından emin olduğum için geçenlerde bu durumu merak ettim ve Mondeo'ya güvenip 4 şeritli boş yolda orta şeritte 60 la girdim. Lastikçide geniş kanallı lastik tavsiye etmişlerdi yağmur yağdığında iyi olur diye. Onlardan almıştım. Araba kafayı indirdi yere hiç bir yere kaçmadı.

Merak ya... Koştura koştura gidip arabayı park edip Civic'le aynı yerden 50'yle geçtim. Araba kendinden vazgeçti. :D

Ufuk
29-10-2010, 09:54
Ford'un yol tutuş farkı :D

The Jackal*
29-10-2010, 10:04
Resimdeki gibi bi birikintide, yerle bir diye hitap edilen german style araçlarda ne gibi sıkıntılar olur?

Cihan Çizmeci
29-10-2010, 10:05
Hiçbir mantığı yok bence.Yüksek hızda toplu suya girilmesi halinde lastikler yerle olan temasını keser bildiğin Snow Board yapmaya başlanır :) Arkadaş kayayk yapmayı seviyor sanırım :) Siz bildiğinizden vazgeçmeyin bence arkadaşınızda sizi dinlesin yoksa bir su birikintisinde boğulabilir :)

Resimdeki gibi bi birikintide, yerle bir diye hitap edilen german style araçlarda ne gibi sıkıntılar olur?

Basıklığına göre boğazına kadar suya bile batabilir :) Soru ciddi mi cidden? :)

TheAce
29-10-2010, 11:03
o zaman şunuda eklemek gerekiyor, denize göle yada derin bir suya düştüğünüzde camlarınız kapalı ise dış basınçtan ötürü kapılarınız açılmaz. gücünüzü camları kırmak için harcamayın biraz bekleyin arabanın içi iyice su dolsun. dolduktan sonra iç dış basınç dengeye gelecek ve kapı rahatça açılacaktır...

Ufuk
29-10-2010, 11:06
o zaman şunuda eklemek gerekiyor, denize göle yada derin bir suya düştüğünüzde camlarınız kapalı ise dış basınçtan ötürü kapılarınız açılmaz. gücünüzü camları kırmak için harcamayın biraz bekleyin arabanın içi iyice su dolsun. dolduktan sonra iç dış basınç dengeye gelecek ve kapı rahatça açılacaktır...

+ ST-max DFEGSDRF

Frid
29-10-2010, 11:15
yayalar ve otomobiller için ülkemizdeki en aptal sorunlardan bütün yollar su içinde yol kenarları minik su gider setleri kanalları yapmak nekadar zor olabilir bu hayat denen iki nefez arasında

gökberk
29-10-2010, 13:00

Discovery channel... :)
Ama gercekten güzel...faydalı bilgi...:icon_tup:

The Jackal*
29-10-2010, 13:08
Basıklığına göre boğazına kadar suya bile batabilir :) Soru ciddi mi cidden? :)

Hayırdır dalga geçtigimi filanmı düşünüyorsunuz :heyoo:
son damlasına kadar yere basılmış bir tofaş, su birikintisine girdi olacak problemler filan alt takımda, motorda nelerdir?

Safak
29-10-2010, 15:52
1- Motorunuza su emndirmeyin ve ateşleme sistemini ıslatmayın.. Mümkünse aracınızın içine de su aldırmayın... Uğraşması zor şeylerdir.
2- Su birikintilerinden hızlı geçmeye kalkmayın... Geç diyenleri araban atın...
3- Derinliğini kestiremediğiniz su birikintilerine acelem var deyip girmeyin. Bırakın önce cesur birileri geçsin, sizde derinliği görün... Araç tavanında saatlerce yardım beklemek çok sıkıcı olur.

Time-R
29-10-2010, 16:05
Motor freni ve su brikintisine gelmeden fren yapmak en dogrusudur, suyu gordun mu fren biraklir.

HondatugraL
29-10-2010, 16:13
yavaş geçmek en mantıklısı

cagri-35
29-10-2010, 21:36
Tabi ki yavaş geçmek en mantıklısı ve Çarşambayı Perşembeye bağlayan gece saat 2 civarları başlayan ve sabaha kadar hatta öğlene kadar süren yağmuru biliyordur İzmir'li arkadaşlar. Karşıyakada oturuyorum ve odam cadde üstü. Caddedeki taşlar değişiyor (bknz: arnavut kaldırımı :) ) işler fazlasıyla yavaş ilerlediği gibi yağmur yağdığı zamanda eski kırdıkları taşların yerine yenilerini döşemeden öylece bırakıyorlar. Ne bir işaret ne birşey! Yani yaklaşık 25-30 cm kadar aşağı iniyor belli bir aralıkta yol içindede döktükleri kum var. O kadar yağmurda ve üstünden geçen arabadan orası belki olmuştur 40 cm ***** çöker içine. Gece kalktım dışarıyı izliyorum 3 gibi, orası bildiğin çocuk havuzu gibi olmuş. Yolu bilenlerde problem yok zaten caddenin başından sonuna kadar tetikte gittiginde giren çıkan yokta. Sizin bu sordugunuz sorunun direk cevabını ben bizzat o gece ikinci kattan güzelce izledim :) Yeni kasa bu hb civiclerden geçti , belliki yoluda bilmiyor. Gece gec saat diye hızlıda geliyordu hızı tahmini 60 km civarı. Araba resmen suya bir oturdu. Kendi kendine sıçrayan su ön camına geldi .bu en ilginç kısım ( kesın fızıkı bı acıklaması vardır :) ) Girdiği su birikintisi 20 metre kadar devam ediyor. Tabi düşünce panikle frenledi ama nafile çıktı bir güzel.. Hemen durdular indiler arabadan. Nasıl dumanlar çıkıyor, muhtemelen egzos vs. dicem ama ben başka yerlerdende şüpheleniyorum. Diskler vs frene bastıysa ısındıgından falan onlar yamulmustur belki. En son gördügüm aracı kullanan genç asağıda dövünüyordu. 3-4 dk durduktan sonra tin tin gittiler. Bidaha o durumda yavaş geçeceğine eminim yada o havada bilmediği yerde yavaş gideceğine :) Yani bence kesınlıkle bu örnektede görüldüğü üzere yavaş geçilmeli , ben şahsen hep yavaş geçtim hiç bir sorun yaşamadım ama İzmir- Altınyolda Bayraklıçıkısına denk gelen yolda (ksk ye dogru gıderken) hep en solda su birikir. Geçen sene tek lastık oraya gircek sekılde denk geldım trafıkte hızım 90 km falan.Resmen barıyerlere giriyordum acaip çekti araba. Arkadasında dedıgı gıbı tek el kullanıyordum anında cıft el can havliyle sarıldım kurtuldum :) aman dikkat :)

onursumer
29-10-2010, 21:57
hızlı geçmek nası bi mantıktır ya yağışlı havada 1 şerit değiştirdiğimi hatırlıyorum otobanda bidaha hayatta hızlı gitmem :D

BlackEmperor
29-10-2010, 22:07
derin sulardan geçerken bi programda izlemiştim,gaz kesmeden suyu hafifce yararak geçmek gerekiyormuş. Bu dediğim 4x4 ler için bele kadar sudan geçerken yapılması gereken ekşın.

YEY®
29-10-2010, 23:21
Bugün kurtköyden sahile bağlanan yolda ileride bi avensis yokuş aşağı virajlı yolda (su birikintileride mevcut) spin atmış çelik halatlara vurmuş dağıtmıştı arabayı.Tam ona nası yaptı derken bi anda arkamın koptuğunu hissettim.Esp devreye girdi hafif bi hamleyle düz devam ettim ama avensisi daha iyi anladım o anda :)

bora1311
29-10-2010, 23:34
yavas yavas gecmek en dogrusu...

V.İ.P
30-10-2010, 00:19
benım araba şahlanıyor bu bırıkıntılerde