PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : corolla - leon -308?

tunch
02-11-2010, 02:17
Arkadaslar valide arabayi degistirmeye karar vermis durumda...
0km dizel-otomatik-guvenli ve icinin ferah olmasi kriterleri mevcut..ayni zamanda bindigi arac haftada en az 1000km yapiyor ve pek arabasina bakan birisi degildir yani saglam bir arac olmasinda fayda var...
benim gorusume gore 2011 corolla d4d 6speed multimode comfort extra'yi tavsiye edecegim ancak aklima ayni fiyat araligindaki leon style 1.6tdi dsg,308 hdi 112 sportium otomatik geldi,sizce hangisi en mantiklisi olur?

hddsheriff
02-11-2010, 02:26
Dsg varken diğer seçeneklerin en azından şanzıman olarak pek şansı olmazdı benim gözümde.

Şanzımanı iyi olsa corolla derdim ama o salak şanzımanın ısınma sorunu ve yokuşta kaydırma olayı var malesef.

308 için şöyle bir alıntı yapayım

Peugeot 308 1.6 VTI tiptronic
arkadaşın arabası, dün akşam biraz kullanıp inceledim,

+'lar

+ içi ciddi geniş, o sınıftaki en geniş arabalardan biri, işte sürücünün ayağı şuraya değiyor, buraya takılıyor falan yok, yayılın oturun. tüm yolcular için böyle

+ bagajı 400 küsur litre oldukça büyük yine, araba hacim konforu konusunda baya iddialı

+ konsol ergonomik, cam kumandaları vs hiçbir erişim sorunu yok

+ arabanın içinde sert plastik var ama dalgalı ve işlenmiş bir plastik ve görünüşü gayet hoş, işçiliğinde 307 ile alakasız olduğunu söyleyebilirim, trimlerden bağlantı yerlerinden falan ses gelmiyor, tok bir his var alette.

+ genel kalite hissi olarak, şimdi tabi pek bişey anlaşılmaz ama arabanın bıraktığı izlenim alman kompaktlarından pek farklı değil, beyaz göstergeler hoş, krom çerçeve ile kaplanmış havalandırma ızgaraları, deri koltuk opsiyonuyla kapı içleri falan başarılı, gövde işçiliği falan da baya iyi, çok ciddi bakmadım ama bir zaaf göremedim.

+ motoru genel olarak yumuşacık diye tabir edebilirim. sessiz çalışıyor, ipeksi bir his var ve devirlere güç dağılımı 1.6 atmosferik makina için oldukça başarılı. üst devirlerde pek bir ekstra hissedilmiyor ama alt devirleri de boş değil bu sefer. hızlanma lineer, titreşimsiz, içeri gelen ses sportif bir tatta, Prince motorun blok ve enjeksiyon sistemi BMW ile aynı biliyorsunuz, mühendisliğin büyük bölümü BMW'ye ait. bence motorun BMW motoru olduğu en azından çalışma kalitesinden ve tepkilerinden anlaşılıyor.

+ arabanın direksiyon sistemi çoğu kompakt'ın aksine tadında ayarlanmış. tepkileri yerinde, hafif ağır, çevirme sırasında iyi bir feedback veren güzel bir direksiyon. bozuk yollarda tepkileri biraz aşırı denebilir.

+ şanzımanın geçişleri yumuşak, şehir içinde tepkileri akıcı, tamamen sorunsuz.

+ düzgün asfaltta akıcı bir sürüşü var, ufak yol eğimlerini hissettirmiyor.

-'leri

- evvela motor performansı. şanzıman motoru çökertmiş, bitirmiş. zar zor devir çevirebiliyor, gerçi araba daha 600km'de falandı da, rodajla pek alakası yok. 6000rpm'de bile istediğiniz güç gelmiyor. dındırı dındırı çıkıyor araba. verdiği his 120hp otomatik değil de, 100hp otomatik vitesli bir araç gibi. biraz 2. vitesin sonlarında iyi gibi, birde gerçi maksimum 120kmh falan yaptım da devamında fena çıkmayacak gibiydi. ne biliyim gitmiyor işte

- ve hemen yakıt tüketimi, yine rodajda, bu değer düşecektir, tabi nereye kadar. ama şuan arabanın ortalaması 10.5lt ve çoğu sabit hız 80-100kmh. bu motor şanzıman kombinasyonunun derhal terk edilmesi lazım. çok demode.

- 4 ileri proaktif şanzımanın tiptronic modda değişim komutunu algılaması tam 1 sn. tamamen gereksiz bir tiptronic modu. Ds (sport) modunda bile kickdown tepkileri uyuşuk. çok hızlı bir vites seçimi yok. şanzıman fazla kendi halinde. pedal kickdown tuşunun da aralığı çok kısa, çok minik bir tık yapıyor, gaza iyi bastırmak lazım.

- perde havayastıkları nerede? bu model bir araçta ve bu sınıfta donanım seviyesinde bakılmaksızın std sunulmalı, büyük bir eksi.

- frenlerin verdiği his süngerimsi, fazla yumuşak ve dozlama problemli.

- ciddi sorunlardan biri de arabanın sürüşü, hafif yol eğimlerinde ve düzgün asfaltta gayet başarılıyken, arka arkaya tümsek, arnavut kaldırımı, çapraz kasis geçişleri gibi durumlarda çok çabuk bozuluyor. hemen gövde sarsılıyor, problemli bir bozuk yol karakteri var. gövde titriyor bozuk yolda. arka akstan çok ses geliyordu. arka torsiyon hissediliyor diyebilirim, ama asıl problem ayarlarda bence. çok gergin ayarlanmış..

- ...ancak sportif bir kompakt kullanım hissinin zerresi yok. van gibi bir oturuş, kabin açıları van gibi, araca ciddi bir uzaklık ve soğukluk var. sürüş poziyonu 307 ile birebir aynı. bu daha kaliteli parçalarla ve krom halkalarla kabini kaplanmış bir 307 + (plus) kullanıyormuşsunuz hissi veriyor. sürücüye bu kadar uzak bir arabanın böyle sert bir süspansiyonla donatılması tezat yaratıyor.

- deri koltukların kalitesi başarılı değil, sert ve yapay bir his var. özel bir kokusu da yok zaten.

- 100kmh ile 2500 rpm gibi giderken, kickdown yapınca, motor yaklaşık 4000 devire falan çıkıp hızlanmaya başlıyor, yani 3'e ata(bil)iyor, yapacak başka bişey olmadığı için. kocaman kullanılamayan devir aralıkları var. şanzıman 6 ileri olsa 5000rpm üstü bir devirde hızlanmaya başlayacağınız yerde, düşük devirlere mahkum sızlanıp durmak durumundasınız.

- yol tutuşunu pek deneyimlemedim, ama bir iki hızlı dönüşte pek bir his yoktu. limite yakınlık uzaklık belirsiz. ama güvenli bir yol tutuşu olacağı kesin, hazır değinmişken, bu modelde ESP ve TC'nin sunulmadığını söyleyim.

sonuç olarak şöyle bişey de var, arabanın fiyatı comfort + stil paket ve deri koltuklara, otomatik şanzımana rağmen 35bin ytl. fiyatına göre iyi bir sunuş olduğunu söyleyebilirim. şehir kullanımında ideal bir araba, hiç sorunsuz kullanılabilir. geniş ve rahat.

fakat bir Golf VI ile karşılaştırmakta güçlük çekiyorum, çünkü arada çok, çok ciddi fark var. ben bu kadar olacağını pek tahmin etmiyordum. çok sıradan hissettirdi 308, kullanırken aklıma Auris gelip durdu yani ona çok benzer konseptteki Auris'den daha stilist bir alet, estetik bir havası yok değil ve tabiki ondan daha iyi genel anlamda ama ekstra bişey de yok. arabanın genel olarak bıraktığı lezzet çok karışık. karışık karakterli, sert sürüş ama van gibi, iyi direksiyon ama zayıf motor vs. araba, üretim kalitesi yükseltilip, çok kapsamlı bir makyaja uğramış 307 gibi hissettiriyor tamamen, hoş zaten böyle yapılmış ya. bunu anlamak kaçınılmaz ki, kötü oluyor.

lakin şunu söylemeliyim ki bu arabanın düz vitesli 110hp dizeli, boy boy daha başarılı. özellikle tüketim-performans ilişkisinde notu çok bozuk oldu 308'in. genel olarak kronik eksiklikleri de var.

akılda kalan ikişer olumlu ve olumsuz öğe olarak

+ geniş iç hacim
+ kaliteli motor

-307 hissi
-performans

son söz, fiyatına bakarsak gayet tatmin edici seçim.
konsepti aynı tutup güçlü rakipleri ile karşılaştırırsak, ortalamaları aşamıyor.

redbaron
02-11-2010, 09:37
bu testteki sanziman benzinlilerde var,308 112hp dizelde yok. dizelde 6 vitesli yari otomatik var,ayni zamanda corollada yari otomatik.yari otomatik in ilk 2 vitesi biraz sarsintili vites gecisleri hissediliyor ama tork konvertoru olmadigi icin ciddi yakitta dusme var.308 in 4 vitesli otomatiginden daha hizli auto6r.leon fazla sportif kacar bence anneye,ayrica dsg ye de o yuzden gerek yok.bence 308 ferah ve yeterli olur,zaten ncapten 5 yildizli.

34ER2890
02-11-2010, 11:19
Normalde direkt leon derdim ama anneye alınacaksa sadece görüntü olarak konuşim önce corlla sonra 308

furkan_58
02-11-2010, 12:21
görselik olarak herturlü leon ama coralla daha farklı bi şey cok fena yaw gidişi yetr

devil_berk22
02-11-2010, 20:36
aralarından gözüme en iyi gelen corolla oldu

Selcuk_RoL
02-11-2010, 20:43
308 çok az yakıyo bi fikir olsun?? tabi diğerlerini kullanmadım bilmiyorum?

Eworen
02-11-2010, 20:45
Düz vites seçimi olsa idi corolla neden olmasın derdimde corolladaki multimode şanzımanından kaçın kaçabildiğiniz kadar uzağa hem toyota markasının aksine sorunlu bir şanzımandır hemde performans olarak araç yerinde bile kalkamayack derecede vasat (0-100.14.8 sn ) vede fiyatı bi hayli yüksek
308 deki 112hp lik motor yeni euro5 normlarında yarı otm tarzında bi şanzımana sahip muazzam az yakabiliyor yanlış hatırlamıyorsam istanbul-antalya yolunda bir rekoru vardı 3.45 lt ortalama ile..fiyat donanım seviyesi bi hayli iyi şu anki indirimlerle fiyatı çok makul
leon daki şanzıman şüphesiz en iyisi motorda başarılı ama şahsi fikrime göre eksi durumları fazla özellikle istediğiniz ferah iç mekan konusunda başarıdan çok çok uzak ve iç mekan tasarımı ve kalitesi iyi seviyede değil..

erkin006
02-11-2010, 20:55
sorunsız sıkıntısız olsun diyorsanız leon sonrada corolla...

308 i direk eleyin bence...30.000 den sonra her yanından ses geliyor...

Ufuk
02-11-2010, 21:16
307 vardı bizde bilmiyorum 308dede aynı sorun varmı ama şunu söyliyim ilk10-15 bin km güzel sonrası yorucu ve sıkıcıydı..Bize kısa sürelüğine gelmişti ön takım kasislerde sapıtıyordu.

tunch
03-11-2010, 01:14
siyah corolla hayirli olsun,otomatik degilde manuel alindi yazilanlar dogrultusunda,tesekkur ettim herkese :)

onur_S
03-11-2010, 08:18
dizel otomatik.tek seçenek leon bunların arasında.yarı otomatik şanzımanlar resmen vites atarken bekliyorlar.ayrıca anne kullanacaksa yarı otomatik bayırda filan geri kaçma yapabilir.bizde anneye leon tercih ettik şeker beyazı.siyah alırsanız antalyada vardı bi tane hemen teslim edebiliyorlardı sanırım.7 ileri dsg.dsg varken diğerlerine dönüpte bakmam :)

slowmotion
03-11-2010, 12:11
leon iyidir

powERS
03-11-2010, 13:23
direkt leon derim. daha modern cizgileri var. motor desen kanıtlamıs durumda kendini.
güvenlik desen diger 2 modelden asagı degıl.

douu
03-11-2010, 14:03
aferin tunç corolla aldıgın iyi olmuş :D getir onu bana :D

KEMALS
03-11-2010, 14:43
düz olsa direk corolla ama otomatik olacaksa leon öne çıkar..

8.000rpm
03-11-2010, 15:28
araç çoktan alınmış
siz halen öneride bulunuyorsunuz
:D

Cimmeria
03-11-2010, 18:45
araç çoktan alınmış
siz halen öneride bulunuyorsunuz
:D

mesajları okumak önemli bir şey değilmi :)

onur_S
04-11-2010, 08:48
corollamı alınmış şimdi benim sabah sabah kafa basmıyoda :D

tunch
04-11-2010, 12:19
evet corolla aldik cumartesi gunu islemleri bitiyor teslim aliyoruz,konu kitlenebilir

tunch
04-11-2010, 19:49
aferin tunç corolla aldıgın iyi olmuş :D getir onu bana :D

sana ben 106 getiricem, corolla stockoglustock servis bakimi seklinde binilir 2-3yila satilir sen kafama girersen o is uzar doldurursun aradan aradan corolla askin depresir :D :)