PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç satış sorunsalı.Acil

oguzhan999
04-11-2010, 20:03
Arkadaşlar muhtemelen yazacağım konu hakkında bilgi sahibi kişiler vardır aramızda.Dün annemin aracını sattık yani alacak kişiyle anlastık fakat...Aracı biz ortalama 6-7 ay önce almamıza rağmen noter satışı yapıldı fakat ruhsatı halen değiştirip üzerimize yapmadık.Kendi arabamıda aynı şekilde aylar sonra ruhsatını değiştirmiştim tabii cezasınıda ödedik 90 tl civarında bişeydi...Ben suan sattığım aracı noter satışınla ruhsatını değiştirmeden alacak olan şahısa verebilirmiyim böyle bi şansım varmı ? Çnkü zaman çok dar adam sıkıştırıyor annemde yarın yurt dışına çıkıyor benimde vizelerim başladı...Eğer böyle bi oluru varsa yarın annem gitmeden sabahtan direk satışı alan kişiye yapmak istiyoruz...İlginiz için şimdiden çok teşkkürler...

Saygılar

NETMAR
04-11-2010, 20:10
ben pek anlamadım ne sormak istedin :D ama şöyle açıklim

adamla notere gidiyorsun kimliklerinizi veriyorsunuz ruhsatı veriyosun birde 70 lira veriyosun

burası senin durumla alakası ruhsatta kimin ismi yazıyorsa o satış için kimligini vekaletini vermesi lazım bence

satış olduktan sonra adama kagıt veriyolar geçici ruhsat belgesi isterse 15 gun ıcınde trafıkten alıyo yenı ruhsatı

istemezse postayla gönderiyolar yani yarım saatlık iş en fazla

TEQUILA
04-11-2010, 20:24
Aracı önce üzerinize alacaksınız, sonra da satışını yapacaksınız.
Eğer anneniz yurtdışına çıkıyorsa ya arabayı kendi üzerine al sonra sen satışını yap yada
annenizin üzerine alınırsa yurtdışına çıkmadan mutlaka satışı yapacak kişiye noterden vekalet versin.

Arabayı alırken size verilen satış sözleşmesi ile başkasına satış yapamazsınız.

fatih(fb)
04-11-2010, 20:25
malesef önce kendi adınıza olan yeni ruhsatı çıkartıp sonra satışı yapmanız gerekiyor.

sinan-s
04-11-2010, 20:25
Ruhsat çıkmadan olmaz..

cery
04-11-2010, 20:28
ruhsat çıkmadan oluyor ya.

arkadaşa konyadan araba aldık. onun vekaletnamesi yanında olmadığından benim üzerime satış yaptık. diyarbakır'a dönünce noterden aldığımız satış kağıdıyla arkadaşa satışı yaptım. sanırm 1 ay süresi var o kağıdın. ruhsatın çıkmasını beklemeden o kağıtla satış oluyor.

haydogan
04-11-2010, 20:28
walla aynısını noter bana yapabilirsin dedi 30 gün süresi geçmemişse yoksa ruhsat cıkması lazım

oguzhan999
04-11-2010, 20:31
İlginiz için teşekkürler arkadaşlar.

Haftaya kaldı sanırım yarın olucak iş deilmiş demekki...

oguzhan999
04-11-2010, 20:32
Ama arkadaşlar vekalet 30 günlük...aradan suan 6-7 gibi bi süre geçti

fatih(fb)
04-11-2010, 20:35
6-7 ay önce eski sistemle satış yapılıyordu yüksek ihtimal. ruhsatın iki dalıda sizde ve tekinde noter mühürü var ise ruhsatı değiştirmeden yapamazsınız. eğerki yeni sistemse zaten mantık olarak 6-7 ayda yeni ruhsat gelirdi:) yani ruhsatı değğiştirmeden olmaz..

Oconner
04-11-2010, 20:51
ruhsat sana gelecek abi öyle olmaz sen o ruhsatla adama satış yapacan abi alacak olan kişiye aynı plaka ustune iste 70 lira tutuyor