PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Modifiye YARDIM/ 1.6 dizel fiesta 95hp

akdeniz
13-11-2010, 01:32
95 hp 1.6 dizel motor araca ne gibi modifiyeler yapabilirim? amacım 140hp mümkünse 150hp. maksat şu c180leri, 140hplik araçları tokatlamak. ancak "motora ilerde zarar verir" gibi çok zorlamak istemiyorum. çip ile 118 gibi oluyor araştırdığım kadarıyla. ancak bazı yerlerde 90 hpl,k olanı 118 hp yazıyor bu 5 bg daha kuvvetli olduğuna göre bunada 123 hp olur diyebilirmiyiz?

-çipin dışında hava filtresi, katalitik iptali, düz boru ve büyük intercooler düşünüyorum.

-intercooler focusların çıkma intercooleri daha büyükmü ve buna olurmu? deneyen oldumu? kaç hp güç alabilirim peki?

-egsoz sistemi için katalitiği söküp, yer,ne komple düz boru yaptırsam avantaj dezavantaj neler olabilir?

-normal focus dizeller 110hp ve çiple birlikte 140 hp oluyor. bu fiesta ile focus motoru arasındaki farklar neler bilen varmı?

GokhanRS
13-11-2010, 01:37
45-55 hp gibi rakamları chip egsoz filtre cooler ile alabileceğini sanmıyorum. umudunu kırmak istemem ama bi gerçek var malesef.

levent
13-11-2010, 09:20
onların turbosu vgt seninki değil, fark bu yazılım haricinde. o yüzden turboda revizyona gidilmeden 109lukların ulaştığı güçler senin için hayal olarak kalır.

halilcan9455
13-11-2010, 09:24
onların turbosu vgt seninki değil, fark bu yazılım haricinde. o yüzden turboda revizyona gidilmeden 109lukların ulaştığı güçler senin için hayal olarak kalır.

aynen katılıyorum. turboyu büyütp ondan sonra bu dediğin işlemleri yaparsan dediğin güçlere ulaşabilrisin.

akdeniz
13-11-2010, 09:50
turbo vgt nedemek?

peki mesela focusun çıkma turbosunu alıp bu araca takabilirmiyiz? bu sök takla bitermi? motorlar birbirine uyumlumu? beraberinde neler değişmesi gerekir?

R.I.P
13-11-2010, 12:41
VGT = değişken geometrili turbo

By_HaNNibaLL
13-11-2010, 12:46
95 hp 1.6 dizel motor araca ne gibi modifiyeler yapabilirim? amacım 140hp mümkünse 150hp. maksat şu c180leri, 140hplik araçları tokatlamak. ancak "motora ilerde zarar verir" gibi çok zorlamak istemiyorum. çip ile 118 gibi oluyor araştırdığım kadarıyla. ancak bazı yerlerde 90 hpl,k olanı 118 hp yazıyor bu 5 bg daha kuvvetli olduğuna göre bunada 123 hp olur diyebilirmiyiz?

-çipin dışında hava filtresi, katalitik iptali, düz boru ve büyük intercooler düşünüyorum.

-intercooler focusların çıkma intercooleri daha büyükmü ve buna olurmu? deneyen oldumu? kaç hp güç alabilirim peki?

-egsoz sistemi için katalitiği söküp, yer,ne komple düz boru yaptırsam avantaj dezavantaj neler olabilir?

-normal focus dizeller 110hp ve çiple birlikte 140 hp oluyor. bu fiesta ile focus motoru arasındaki farklar neler bilen varmı?

Yazilim yaptir cok faydasini görürsün.

Kat iptali ve düz boru ile beygir artişi almak denilmez ama rahatlatmiş olursun arabayi kutu içi filtreninde etkisi var yazilim dişinda yapacaklarindan beygir artişi belki 2 hp gelir ama tavsiye ederim kat iptal duz boru son susturucuya benim gibi gidip 200 lira verme :D al uygun bişey tak yada sadece kafa al düz borunun sonuna.

dezavantajlarini sorarsan yazilim sonrasi duman oluyor mu fiestalarda onu tam bilmiyorum güç artişina göre dumanda atiyor haliyle
Duman atiyorsa gidiyordur :D
kat iptal ve Düz boru ile duman spec diyeceklerdir.

By_HaNNibaLL
13-11-2010, 12:47
turbo vgt nedemek?

peki mesela focusun çıkma turbosunu alıp bu araca takabilirmiyiz? bu sök takla bitermi? motorlar birbirine uyumlumu? beraberinde neler değişmesi gerekir?

Egeturbo nickli ardamiz var bizim onunla irtibata geç ki konuyu görünce dayanamaz yazar zaten

halilcan9455
13-11-2010, 15:57
Direkt enjeksiyonlu araçlarda kullanılan Turbo kompresörlerin, en yaygın iki türü vardır.

.Bypass valflı Turbo kompresör (waste-gate)

.Değişken geometrilı turbo kompresör( buna VGT Deniyor)

levent
13-11-2010, 18:26
wastegate turbo basıncını sabit tutmaya yarayan araçtır yanlış bilgi verme kardeşim.

by serçe
13-11-2010, 18:48
konuyu acan arkadasımızı tebrık edıyorum ve yakından takip ediyorum ;)

egeturbo
13-11-2010, 19:39
Egeturbo nickli ardamiz var bizim onunla irtibata geç ki konuyu görünce dayanamaz yazar zaten

eheheh içinde turbo olan herşey ilgimi çekiyor sağolasın kankacım:)
90 hpliklerinde turboları 110luk gibi wastegateleri emiş ile çalışmakta.
Eğer 110 luğun turbosunu takıp güç alırım diye düşünüyorsan sakın yeltenme turbo malesef dolmuyor bizzat denedim arkadaşımın arabasında.
Biz arkadaşımın aracına
Büyütülmüş emme ve egzoz pali devil marka son susturucu chip tuning kutu içi filtre ile gayet zevkliydi.Dynomuz olmadığı için malesef pek ölçüm yapamıyoruz.Ama psa grubu motor kullanıcılarını kızdıracak bi olay var malesef turboları yüksek hplere uygun değiller.Bunun nedeni turbonun vnt sisteminin içindeki klepelerin iç tarafı boş dolu tip takıldığındada fazla yüksek basınçtan dolayı turbo mili eğilebiliyor.

By_HaNNibaLL
13-11-2010, 20:46
Eğer 110 luğun turbosunu takıp güç alırım diye düşünüyorsan sakın yeltenme turbo malesef dolmuyor bizzat denedim arkadaşımın arabasında.
Biz arkadaşımın aracına
Büyütülmüş emme ve egzoz pali devil marka son susturucu chip tuning kutu içi filtre ile gayet zevkliydi.Dynomuz olmadığı için malesef pek ölçüm yapamıyoruz.Ama psa grubu motor kullanıcılarını kızdıracak bi olay var malesef turboları yüksek hplere uygun değiller.Bunun nedeni turbonun vnt sisteminin içindeki klepelerin iç tarafı boş dolu tip takıldığındada fazla yüksek basınçtan dolayı turbo mili eğilebiliyor.

Haha kanka gene kitap gibi aciklama :D

akdeniz
14-11-2010, 08:28
tşk. o halde turbo değişecek anlaşılan. değişmesi gereken parçalar nelerdir peki maliyetleri ve bulunabilirliği nedir? turbo ile birlikte intercoolerda değişmesi gerekirmi? ne kadar faydası olabilir?

çıkmak istediğim güç 150hp civarı. bu güçlere çıkınca ve bu parçalar değişirse ne gibi problemler yaşayabilirim?

akdeniz
14-11-2010, 08:31
fiesta ile focusun motoru ve turbosu vs herşeyi aynımı? aynı ise focus 90 hplik motorun hava filtresi fiestaya uyarmı? kısacası bu araca nerden filtre bulabilirim?

buarada kn nin sitesinden bu araca uygun 2 adet kn filtre buldum. heralde bunlar benim araca göre. kn33-2955 100tl ve kn57-0686 300tl. elif tuningde var görünüyor.

onur_S
14-11-2010, 11:29
o gucler o araçta güzel olmaz çünkü oranları cok kısa.

cemal arslan
14-11-2010, 21:52
transit v347 lerde 200 ps haric
diğer tdci motorların hepsi aynı tek fark yazılım

Recep Karakaya
Samsun Ford Yetkili Servis (tekniker)

bu bana gelen bir mail....

aracın 125hp civarına yazılımla çıkabilir...
dereceli egzantrik
hava filtresi
headers
downpipe
kat iptali gibi (arıza lambası yakarsa söndürmek gerekir)

bu işlemlerle 150-160hp yakalarsın...

tabi birde garanti durumu servis mevzuu var...bu işlemlerle bunu nasıl halledersin bilemem...

eğer sorumluluğu alırsan özel yazılımla (custom remap) daha fazlası yapılabilir...

bilalMW
14-11-2010, 22:29

Recep Karakaya

aracın 125hp civarına yazılımla çıkabilir...
dereceli egzantrik
hava filtresi
headers
downpipe
kat iptali gibi (arıza lambası yakarsa söndürmek gerekir)

bu işlemlerle 150-160hp yakalarsın...

tabi birde garanti durumu servis mevzuu var...bu işlemlerle bunu nasıl halledersin bilemem...

eğer sorumluluğu alırsan özel yazılımla (custom remap) daha fazlası yapılabilir...

turbo-benzinli yüklüyoruz sandım. :D

Biz arkadaşımın aracına

demekki o güçlere gelmek istiyorsan turbon değişicek daha hacimli bir intercooler lazım.dowpipe'da değişicek.Komple egsoz sistemide değişmesi gerekicek.Hee bide egz.manifoldunda sıfırdan yapılması ya da flans uydurarak yeni turbonun adapte edilmesi gerekebilir.Tabi orj manifolda uymaz ise.Yazılımı söylemeye lüzm duymuyorum.Kısaca en kaba taslak bu.

150-160 hp almak ve maksat şu c180leri, 140hplik araçları tokatlamak. :beuj: amacın ise :D

cemal arslan
14-11-2010, 22:58
turbo-benzinli yüklüyoruz sandım. :D

neden şaşırdınız ??

renault megane II 1.5 dizel araca benzer işlemleri yaptılar
hatta hızlarını alamadılar chipin üzerine bir de box taktılar...

valla yapan öyle bir güzel yapıyor ki...

yalnız..filtre dediysem...açık hava değil...kutu içi
serviste sorun olmasın ....
:)

hatta birinde gördüm inanamadım...intercooler ve bir çok hortumları adam borudan yapmış...ve oldukçada güzel olmuş...

şimdi ben desem millet dalga geçer...silikon olacak esneyecek falan filan ama yapanlar öyle bir uyduruyor ki....

unutmadan birde komple egzozt...şart...

olmazsa olmaz...

akdeniz
14-11-2010, 23:18
ne garanti umurumda nede neyin sökülüp takılacağı. garantiyi unuturum akşam kafam rahat uyurum. ayrıca motoru ye firmaya itele. öbür dünyada hesabını verecem, şimdiden 5 kamyon kömürüm oldu :)

bu araçla şehirler arası işe gidip geliyorum. araqç 130la giderken devir 3bin devirde oluyor. bu aracı 150 hp yapınca bu tip günlük kullanımda dayanımı ne olur. yılda 40-50bin km yaparım. her gün şehirler arası işe git gel *****.

akdeniz
14-11-2010, 23:22
birde işlemleri yazarken bunların fiyatları ne olur tahmini belirtebilirmisiniz? şu şu kadara bu bukadara yapılıyor gibi mesela

aklımdakiler,

turbo değişimi,
intecooler,
yazılım= 450tl
komple düz boru = 50-100tl anca heralde, manifolddan itibaren, kat iptal.
filtre =106tl
egr iptali nedemek bu arada? ne faydası var? sanıl yapılıyor?

bilalMW
15-11-2010, 00:53
neden şaşırdınız ??

renault megane II 1.5 dizel araca benzer işlemleri yaptılar
hatta hızlarını alamadılar chipin üzerine bir de box taktılar...

valla yapan öyle bir güzel yapıyor ki...

yalnız..filtre dediysem...açık hava değil...kutu içi
serviste sorun olmasın ....
:)

hatta birinde gördüm inanamadım...intercooler ve bir çok hortumları adam borudan yapmış...ve oldukçada güzel olmuş...

şimdi ben desem millet dalga geçer...silikon olacak esneyecek falan filan ama yapanlar öyle bir uyduruyor ki....

unutmadan birde komple egzozt...şart...

olmazsa olmaz...

dizeller dereceli egzantriği nerden temin ettiniz veya ediyorsunuz ?

cemal arslan
15-11-2010, 09:57
hazırda dereceli olmaz
sökülür onun üzerinde işlenir

yapanlar var...ararsanız bulursunuz...

NerdenS
15-11-2010, 13:57
çıkmak istediğim güç 150hp civarı. bu güçlere çıkınca ve bu parçalar değişirse ne gibi problemler yaşayabilirim?
Bu güçlere uygun parçaları değiştirerek tabiki çıkabilir siniz bu tamamen finansman ile alakalı ama ben kimsenin sormadığı bir şeyi merak ediyorum aracınızın süspansiyon ve fren sistemini de 150 Hp ye uygun hale getirmeyi düşünüyor musunuz..? ;)

Orhan
15-11-2010, 14:28
turbo vgt nedemek?

Bende 1.6 dizel fusion kullandım malesef araç geç doluyor tekbaşına yeterli bi işlem değil 140-150 hp ulaşılmaz değil ama biraz masraflı olur

akdeniz
15-11-2010, 18:30
masraflı dediğiniz ne kadar mesela? sağdan soldan duyduğum fiyatlar var. ancak bir üst sınıf araç fiyat farkını fiyatını aşmayacak şekilde rakamlar bunlar.

valla sadece jant lastiği genişletebilirim. fren süspansiyon düşünmüyorum. bu arabayıda deli gibi kullanacak deilim. otobanda işe gidip gelirken sıkılıyorum :) sıkılarak gidip gelmek istemiyorum :) yaktığımız mazotta araya gitmemiş olur :)

şu sezonu bir bitirim deli gibi kullanacağım aracı ozaman alacam inş :)))

NerdenS
15-11-2010, 19:57
valla sadece jant lastiği genişletebilirim. fren süspansiyon düşünmüyorum. bu arabayıda deli gibi kullanacak deilim. otobanda işe gidip gelirken sıkılıyorum :) sıkılarak gidip gelmek istemiyorum :) yaktığımız mazotta araya gitmemiş olur :)

şu sezonu bir bitirim deli gibi kullanacağım aracı ozaman alacam inş :)))
bu ne yaman çelişkidir anlamadım ben.. ;)

blackZS
15-11-2010, 20:31
Valla turbo dizele zamanında bi abimiz vardı bu dediklerin dahil Turboyu falanda büyüttü sonra 2 yıl söylendi ne istedim 0 arabamdan diye 5yıllık oldu arabası 3 yıldır satmaya calışıo=))En mantıklısı chip dediginiz gibi 15-20 arası hb alırsınız o da yeterlidir kanımca=)) Birde dizel araca yapacagınız hava filtresi egzoz vs vs den pek güç alınmıyor..

cemal arslan
15-11-2010, 20:42
bana kalırsa da en basiti chiptir orijinale dönmesi her zaman basittir...

kutu içi hava filtresi yada egzozt
bunlardan fazla güç alınmasada aracı rahat çalıştırır...daha iyi hava alır daha çok atık gaz atar...

mehmetelt
16-11-2010, 00:40
tşk. o halde turbo değişecek anlaşılan. değişmesi gereken parçalar nelerdir peki maliyetleri ve bulunabilirliği nedir? turbo ile birlikte intercoolerda değişmesi gerekirmi? ne kadar faydası olabilir?

1.4 tdci fiesta ile 150 hp güç aldığınızda pistonlar dayanabilecekmi o güce? bence bunu araştırın.

ufy
16-11-2010, 01:38
olmıycak dua ya amın dememek lazım, kırarsın motoru

boosted_pug
16-11-2010, 02:50
yok daha neler yakıt havası düzgün ayarlanırsa o hp lerde dizel motora hiç bişi olmaz tüm malzemeleri extra güçlü zaten EKS yi vermiştir mutlaka ford

blackZS
16-11-2010, 08:26
Birde chip+powerbox da denene bilir ebey bi güç artışı olur?Eski aracımda racechip i denemiştik gayet verim alınan bişeydi,broşuründe %15 %20 arası performans artışı yazıyordu chiple birlikde nasıl olur bilemem araştırmanızı tavsiye ederim ancak kaliteli box kulanmanız lazım.Box un garantiyede zararı yok kulanması basit kurumu basit tak cıkar=)

merruse
16-11-2010, 13:42

Recep Karakaya

Demekki neymiş? Samsun servisine gidilip iş yaptırılmayacakmış.

Transitte bir sürü farklı tipte turbo kullanılıyor. Kaldı ki bahsi geçen araç transit değil. TDCi araçların hepsinde farklı yazılım var. Focusların 2006 sı ile 2010 unda beyinler falan bile farklı.. Kısacası işkembeden sallamış o amca..

merruse
16-11-2010, 13:48
1.4 tdci fiesta ile 150 hp güç aldığınızda pistonlar dayanabilecekmi o güce? bence bunu araştırın.

Araba 95 hp olduğuna göre 1.6 olması lazım.

Selim Kaynar
17-11-2010, 03:28
1.6 dizelden zahmet çekmeden 150 hp gibi güçler istiyorsan fiat bravo değişken geometrili mjt 120 liklerden alacaksın. 60 lık düz boru, kat+egr iptali,aem dry flow, custom remap vs vs.

İşi daha da abartmak istiyorsan işin içine dereceli eksantrik,turbo upgrade,cooler,komple egzoz vs vs katarsın vti larla kalkmaya başlarsın.

cemal arslan
17-11-2010, 09:51
1.6 dizelden zahmet çekmeden 150 hp gibi güçler istiyorsan fiat bravo değişken geometrili mjt 120 liklerden alacaksın. 60 lık düz boru, kat+egr iptali,aem dry flow, custom remap vs vs.

İşi daha da abartmak istiyorsan işin içine dereceli eksantrik,turbo upgrade,cooler,komple egzoz vs vs katarsın vti larla kalkmaya başlarsın.

fiat bravo II 1.6 mjet 120hp...den yazılımla çok rahat 155-160hp alınıyor...

Transitte bir sürü farklı tipte turbo kullanılıyor. Kaldı ki bahsi geçen araç transit değil. TDCi araçların hepsinde farklı yazılım var. Focusların 2006 sı ile 2010 unda beyinler falan bile farklı.. Kısacası işkembeden sallamış o amca..

serviste mi çalışıyorsun ??? yoksa sağdan soldan mı duydun ??

hiç bir firma bir modelde farklı donanımlar kullanmaz...hatta bırakın aynı marka araçaları...farklı model araçlar bile çoğunlukla aynı parçayı kullanıyor...

şahit olduğum 2 olay var...
1. mercedes s300 de bir parça bozulmuş (adı bende saklı kalsın :) )
usta bakıyor bu parçanın aynısı anadolda var... mercedeste 200 lira anadolda 10 lira...

2. kia bir parça arızalanıyor serviste ürün yok fiyatı ise 400 lira. usta bu ürünü fiatda gördüm diyor ve aynısını 90 liraya alıyor fiatdan...

bahsi geçen aracın transit olmadığını sanırım herkes biliyor
ben sadece gelen maili paylaşmak istedim
transitleri pek bilmem ama sanırım en fazla 2 çeşit turbo kullanmış olabilirler
ancak şunu çok iyi biliyorum

2004 model fiesta tdci 68 hp ile 2010 fiesta tdci 68hp araçların motoru ve yazılımı bire bir aynı....

Mehmet Gazihan
17-11-2010, 10:11
Cemal sen şimdi 110 luğun turbosu ile 90 lığın turbosu aynı mı diyorsun veya yerine tak çalışsın mı diyorsun ?

Mehmet Gazihan
17-11-2010, 10:29
2004 model fiesta tdci 68 hp ile 2010 fiesta tdci 68hp araçların motoru ve yazılımı bire bir aynı....

bu konuda da iddalısın sanırım ??

ne cahil adamsın sen ya.. bilgisayarcıdan chipci olursa bole oluyor işte..

bu adam bide remap yapmaya kalkıyor..

biri Siemens sid 804
diğeri siemens sid 206

cemal arslan
17-11-2010, 10:34
Cemal sen şimdi 110 luğun turbosu ile 90 lığın turbosu aynı mı diyorsun veya yerine tak çalışsın mı diyorsun ?

öyle bir şey demedim...nasıl yorumlanırsa öyle anlaşılır...

cemal arslan
17-11-2010, 10:44
bu konuda da iddalısın sanırım ??

ne cahil adamsın sen ya.. bilgisayarcıdan chipci olursa bole oluyor işte..

bu adam bide remap yapmaya kalkıyor..

biri Siemens sid 804
diğeri siemens sid 206

ben sana beyinleri aynı dedim mi ???

yazılımların aynı olduğunu sende biliyorsun...

sadece şunu biliyorum

seninle 9-10 ay içinde yaptığın 80 araçtan ....10 taneden 1 tanesi enjektör arızası 1 tanesi turbo kesmesi 8 tanesi de memnuniyetsizlikten dolayı iptal edildi...

bu süre zarfında kendi yaptıpım 40 araçtan ise Allaha çok şükür bir tanesi bile iptal olmadı

yazılacak konuşulacak çok şey var...ama...seninle...ne polemiğe girerim ne de gereksiz bir tartışmaya...

Mehmet Gazihan
17-11-2010, 10:50
beyin farklı yazılım aynı ??

bırak içeriğini boyutları bile farklı Allah ın cahili..

sen telefonlarını acsan seninle konusmak isteyen cok insan var.. bayramdan sonra Artık.

cemal arslan
17-11-2010, 10:57
haklısın kardeşim haklısın...

her şey ortada....konuşacak bir şey yok...

Allah işini rast getirsin...

egeturbo
17-11-2010, 11:06

valla biz turbocuyuz inanki kaç çeşit transit turbosu var içinden çıkamıyorum bazen.

fiat bravo II 1.6 mjet 120hp...den yazılımla çok rahat 155-160hp alınıyor...

hiç bir firma bir modelde farklı donanımlar kullanmaz...hatta bırakın aynı marka araçaları...farklı model araçlar bile çoğunlukla aynı parçayı kullanıyor...

usta bakıyor bu parçanın aynısı anadolda var... mercedeste 200 lira anadolda 10 lira...

2. kia bir parça arızalanıyor serviste ürün yok fiyatı ise 400 lira. usta bu ürünü fiatda gördüm diyor ve aynısını 90 liraya alıyor fiatdan...

cemal bey
Ford Transit IV 2.5 TD
Build : from Apr 1998 Engine: 4HC / 4GD
Capacity: 2496 ccm
Power: 75 / 85 HP 5304 988 0008
1114282

Ford Transit IV 2.5 TD
Build: Aug 1994 to Aug 1997 Engine: 4GA/4GB/4GC
Power: 85 HP 5304 988 0006
1050656

Ford Transit IV 2.5 TD
Build : from Sep 1991 Engine: FT 190 4EB/4EA/4EC
Power: 100 HP 5304 988 0001
1113104

Ford Transit IV 2.5 TD
Build : from Apr 1999 Engine: N/A
Power: 117 HP 5304 988 0017
984F6K682AG

Ford Transit V 1.8 TDCI
Build : from Aug 1999 Engine: BHDB
Capacity: 1800 ccm
Power: 90 HP 706499-5004S
1A02746A

Ford Transit V 2.0 Di 100
Build : from Jan 2003 Engine: DuraTorq
Capacity: 2000 ccm
Power: 100 HP 726194-5005S
2C1Q6K682BA

Ford Transit V 2.0 Di 75
Build : from Jan 2000 Engine: DuraTorq
Power: 75 HP 709035-5005S
1C1Q6K682EA

Ford Transit V 2.0 Di 85
Power: 85 HP 726194-5005S
2C1Q6K682BA

Ford Transit V 2.0 TDCi
Power: 85 / 100 HP 714716-5003S
1C1Q6K682DB

Ford Transit V 2.0 TDCi
Build : from Jun 2002 Engine: Duratorq DI
Power: 130 HP 714467-5014S
2S7Q6K682AG

Ford Transit V 2.4 TDCi
Build : from Jan 2005 Engine: H9FA
Capacity: 2402 ccm
Power: 137 HP 49377-00510
4C1Q6K682BE

Ford Transit V 2.4 TDCi
Build : from Jan 2000 Engine: PUMA
Capacity: 2400 ccm
Power: 75 HP 49135-06020
YC1Q6K682CD
yukarıda verdiğim motor kodları ve turbo numaraları transite ait turbolar

ama mercedesle anadol tamamen bi benzerlik olmuş .Koca Mercedes işi gücü yok anadolun üstündeki parçayı gidipte mercedese koymayacaktır emin olabilirsiniz

Mehmet Gazihan
17-11-2010, 11:06
bole bilmeden etmeden yazar çizersen iişi rast gitmeye senin daha cok ihtiyacın olacak..

egeturbo
17-11-2010, 11:09

konuya satış yapıyor demesinler ama
isterseniz elimde 1.6 psa grubu için var :D
yurt dışına egzantirik gönderip işlettirdiğimiz oluyor.Trde egzantirik işleyenlerde var ama ben cb de işlettiğim egzantirik milleri var.
1.3 multijetler için kullanmışlığım bile var .
Artık dizeller için kapılar açıldı :p

erh
17-11-2010, 11:26
cemal bey zamanında mehmet gazihanı övüyordunuz su anda da yazmadıgınız kalmadı... Kendi dosyalarınızı yapabilmenize ragmen profesyonel oldugu için gazihanın bayisi oldugunuzu ve daha iyi oldugu için onu kullandıgınızı soyluyordunuz noldu simdi peki ? söyledikleriniz o kadar alakasız şeyler ki insanın inanması için bu işle hiç alakadar olmaması gerekiyor.. farklı iki beynin yazılımının aynı olması mumkun değildir. ustanın mercedes le anadolun aynı parcası oldugunu soylemişse de tavsiyem o ustayla baglantılarınızı kesin. fordla anadol dese anlıycam da mercedesle anadol alakasız olmus. butun ford arabalarının motorlarının aynı olması da keza aynı.. merruse genelde sagdan soldan ustalarından fln duyduklarıyla iş yapmaz, en kötü o arabaları alır kendisi tecrube eder ;)

egeturbo
17-11-2010, 11:31
cemal bey zamanında mehmet gazihanı övüyordunuz su anda da yazmadıgınız kalmadı... Kendi dosyalarınızı yapabilmenize ragmen profesyonel oldugu için gazihanın bayisi oldugunuzu ve daha iyi oldugu için onu kullandıgınızı soyluyordunuz noldu simdi peki ? söyledikleriniz o kadar alakasız şeyler ki insanın inanması için bu işle hiç alakadar olmaması gerekiyor.. farklı iki beynin yazılımının aynı olması mumkun değildir. ustanın mercedes le anadolun aynı parcası oldugunu soylemişse de tavsiyem o ustayla baglantılarınızı kesin. fordla anadol dese anlıycam da mercedesle anadol alakasız olmus. butun ford arabalarının motorlarının aynı olması da keza aynı.. merruse genelde sagdan soldan ustalarından fln duyduklarıyla iş yapmaz, en kötü o arabaları alır kendisi tecrube eder ;)

+ 1 :icon_tup:

Mehmet Gazihan
17-11-2010, 11:42
arda PD130 eksantrik lazım

egeturbo
17-11-2010, 11:51
arda PD130 eksantrik lazım

msnden yazıyorum abi sana şimdi

derece43
17-11-2010, 12:02
2 adet sony laptop alalı 5 yıl oldu.. 2 side hala kullanılıyor.. 1 tanesi 6. ayında ekran kartı ve fan sorunu yaşadı.. Forumlara girdiğimde neler neler yazılmıştı Vaio hakkında ama benm için önemli olanın ürünün arkasında durmasıydı.. Ve tüm arızaları giderip değiştirip teslim ettiler 5. yılı hala kullanıyorum sorunsuz.. Diyeceğim şudur ki Mehmete bundan 4 yıl önce falan daha Bosch ta çalışırken hdi aracıma yazılım attırdım
60 bin km dip gaz dikkatinizi cekerim 1.4 hdş araca 240 lira yaktıracak kadar asılmama rağmen hiçbir sorun yaşamadım ki pert olmasaydı belki daha kullanırdım.. Kusursuz hiçbirşey yoktur bence... Sorunlar sıkıntılar yaşanacak ama birbirinizi KÖTÜLEYEREK, EMEĞİNİ hiçe sayarak bir yerlere ulaşamazsınız.. Naçizane fikrimdir..

akdeniz
18-11-2010, 07:51
bu ne yaman çelişkidir anlamadım ben.. ;)

hocam 2. araç olarak demek istedim ben

akdeniz
18-11-2010, 07:52

araç 1.6 95hplik olan. 2009-2010 1.6lar 90hp idi. 2011ler 95hp.

akdeniz
18-11-2010, 07:55
olmıycak dua ya amın dememek lazım, kırarsın motoru

1.6 turbo sistemli dizel araç 150hpye dayanamaz diyorsanız diğer 1.6 turbo araçlara ayıp etmiş olursunuz. teknoloji ilerliyor bilmiyorum farkındamısınız? bmw 320dizel 184hp!!! ilk çıkan modeli 150hp idi. aynı kasa.

akdeniz
18-11-2010, 08:03

hocam ne vti yı :) sattırdın arabayı :P

mehmetelt
21-11-2010, 23:25
araç 1.6 95hplik olan. 2009-2010 1.6lar 90hp idi. 2011ler 95hp.

pardon 1.6 olduğunu görmedim. peki motor bloğu pistonlar falan 1.6 dizel focuslarla aynı mı?

akdeniz
22-11-2010, 08:26
pardon 1.6 olduğunu görmedim. peki motor bloğu pistonlar falan 1.6 dizel focuslarla aynı mı?

araştırmadım ama focusu 90 hplik motoruyla aynı olabilir diyorlar. ancak bu 95hp ne değişmiş onu bilmiyorum.

akdeniz
22-11-2010, 08:41
1.4 araçlar için şu bilgiyi paylaşim.
bu motorların hepsinin aynı olduğu söylensede bence aralarında farklar olabilir.

bende bu araçtan önce 2010 1.4 dizel fiesta vardı 68hp, daha da önce 2003pejo dizel vardı 68hp 1.4.

bilmiyorum belki pejo 2003 modeldir diye(ancak bor katkısı vs en iyi yağlardan koyuyordum.) fordun çekişi bariz daha iyiydi. motor daha ataktı. belkide şanzıman farkından kaynaklanıyordur.

sonra ford 1.4 dizelede çip+filtre attırdım. bor katkısı (şanzıman+motor) + 0-30 yağ kullandım. sanki 2-3 bin devirler arasında 1.6dan az daha atak gibi geliyor bana. ama 1.6 alt devirlerde daha dolgun, henüz 3bin deviri pek geçmedim o yüzden üst devirleri bilemem. birde 1.4 ile çipten sonra iyi koşullarda 195i gördüm.

Selim Kaynar
26-11-2010, 17:20
hocam ne vti yı :) sattırdın arabayı :P

vti la kalkarsın kalkmasına da sonuç ne olur bilemiyeceğim :)

bilalMW
27-11-2010, 00:30
konuya satış yapıyor demesinler ama
isterseniz elimde 1.6 psa grubu için var :D
yurt dışına egzantirik gönderip işlettirdiğimiz oluyor.Trde egzantirik işleyenlerde var ama ben cb de işlettiğim egzantirik milleri var.
1.3 multijetler için kullanmışlığım bile var .
Artık dizeller için kapılar açıldı :p

zaten o postu yazarken aklıma gelmedin değil. :D İtalyadan tanıdığın var orda işletiyordum diyordun üstad. :)

akdeniz
01-12-2010, 19:39
evet standart 190 rahat görüyor araç. tıkanma yok. 190da tıkanıyor. belki daha gider gibi görünüyor egsoz isteği belli oldu. 4500 devirden sonra çok kötü ivmeleniyor.

bu arada bor max 1-2 beygir ekliyormuş dynoda. ben motorsilk aldım(+6hp diye iddia ediliyor). bor katkılı ve bor katkısız dynoya çıkacam bakalım ne olacak?

akdeniz
01-12-2010, 19:44
vti la kalkarsın kalkmasına da sonuç ne olur bilemiyeceğim :)

peki 1040kg turbo aracın nonturbo vti geçmesi için kaç hp olması gerekir?

serqan23
08-12-2010, 09:40

hüner kamşaft diye eski bir firma war. 0212 567 51 15

egeturbo
08-12-2010, 16:07
zaten o postu yazarken aklıma gelmedin değil. :D İtalyadan tanıdığın var orda işletiyordum diyordun üstad. :)

evet babamda devamlı italyada orda çalıştığım toplam 4 firma var
egzantirik yazılım ve tune parçalar üzerine

turbo16
08-12-2010, 22:07
senin istediğin ancak swapla olur vti geçmek istiyorsan 2.0 tdi koyarsın ciplersin gecersin:):)

Selim Kaynar
27-02-2011, 06:54
peki 1040kg turbo aracın nonturbo vti geçmesi için kaç hp olması gerekir?

Hocam kusura bakma gönderini yeni gördüm. Şimdi nonturbo vti diyorsun ama işin içinde çok fazla değişken var.Aynı kondisyonda olduğunu varsayarsak ki fabrikada aynı banttan çıkan aynı tip iki aracın varyans olayı var. Onları geçtim en basiti stroker olayıyla hacim olayı var. Rpm/hp grafiğinin etli gelmesi, (torquey engine) yada son rpmlerde gelen (peaky engine) karakteristiği var. 160 hp 7600 rpm diyelim, peki 6500 de kaç hp?Type R lar da bunun için i-vtec geliştirilmiş mesela orta devirler iyileştirilmiş. Son olarak tekere gelene kadar kaç hp elimizde?

Bunlardan arındırılmış bir kaşılaştırma yapmak istiyorsak whp/rpm grafiğine bakılır ama orda da şanzıman oranları devreye giriyor. Şanzımandan da arınmak istiyorsak, maks. whp/hız grafiğine bakmak lazım. Ama bu veriyi dynoda sadece 1 vites için görebiliyoruz ve anlık hızda gidilebilecek maks whp'a ulaşmak için çeşitli hesaplamalar yapmamız gerekir şanzıman oranlarıyla ilgili. Geriye sadece aerodinamik sürtünme ve ağırlık kalır. Ama bu değerlerin hepsi aynı olması ve pilotaj farkını da çıkarırsak sonucu fotofiniş bile belirleyemez.

Vti da öyle boş 160 hp gibi görünmüyor fakat hiç kullanmadığımı belirtmek isterim. Ancak nefes olarak neredeyse 328 bmwlerle yürüyebiliyor.

Turbo araca gelirsek eğer her vites için bir üst vitese geçtiğimizde turbo spool noktasının üzerindeysek zaten "torquey engine"dir. Tahminimce 140whp 1000 kg bir araç vti ile kapışır. Ama bu işlerin hesabı böyle kağıt üzerinde değilde, referans bir araç ile yada doğrudan kıyaslama yapılarak bulunur ki en doğrusudur.

akdeniz
30-03-2011, 15:12
peki son kasa mesedes c180k geçtim desem ama yanyana çok gittik. ne dersin? zannedersem son kasaları 155hp 1.6 turbo. ayrıca 2. viteste kalktık. nos la geçtim tabiki :) gaza geldim :)

Selim Kaynar
30-03-2011, 20:46
peki son kasa mesedes c180k geçtim desem ama yanyana çok gittik. ne dersin? zannedersem son kasaları 155hp 1.6 turbo. ayrıca 2. viteste kalktık. nos la geçtim tabiki :) gaza geldim :)

Olabilir derim. 1500 kg FR layout otomatik vites ve senin aracından daha uzun oranlara sahip bir araç sonuçta.110 115 hp yeterli gelir ama yüksek hızlarda üzer:)

akdeniz
31-03-2011, 18:12
hocam peki konu açtımda cvp veren olmadı, ben bu arabaya 109hplik dizel focus turbosu taksam 109hp olurmu araç?

birde üstüne çip yapsam... 140hp oluyor focuslar. bu araçta 140 hp olurmu? varmı bir bilgin?

onun dışında sağlıklı birşekilde en son kaç beygiri kurtarır sence bu araç? yani bir basışta piston krank kırmadan...

Selim Kaynar
05-04-2011, 05:35
hocam peki konu açtımda cvp veren olmadı, ben bu arabaya 109hplik dizel focus turbosu taksam 109hp olurmu araç?

birde üstüne çip yapsam... 140hp oluyor focuslar. bu araçta 140 hp olurmu? varmı bir bilgin?

onun dışında sağlıklı birşekilde en son kaç beygiri kurtarır sence bu araç? yani bir basışta piston krank kırmadan...

Bu konuda yardımcı olabilecek kişiler var forumda.6. jenerasyon Fiestadan istediğin bu gücü de çıkartabileceklerine eminim. Blok olarak 140 hp sorun vermez.140 hp için konfigürasyonlar değişik olabilir. Mesela focus turbosu yerine turbo upgrade kurtarabilir o konuda tecrübeli arkadaşlar var. Mesela "egeturbo" ve "MehmetGazihan" ın bu konularda yardımcı olabilir.

Bana soracak olursan, dizel motorlar artık günümüzde litre başına 85 90 hp leri yakaladı seri üretimde. Hatta bmw de litre başına 100 hp üzerinde motorlar var. 1.6 l dizel motordan sağlıklı olarak litre başına 100 alınır fakat dld416 modifiyeye ne kadar cevap verir bilmiyorum. 140 hp için sorun çıkmaması gerek. Motor ömrü açısından bakarsak bloktan önce ömrünü tamamlayacak turbo - enjektör gibi diğer internallere dikkat etmek gerekir ki 140 hp için daha zor şartlar altında çalışacaktır bu parçalar.

Biraz araştırma sonunda doğru kişilere ulaşabilirsin.
Saygılarla.

Schumi
05-04-2011, 11:48
Hangi motor bu litre başına 100 hp veren dizel. Ben bilmiyorum. En fazla 177 hp ile 3.20D deki felan motoru biliyorum ben.

douu
05-04-2011, 12:05
yazılım filtre egzoz ve intercooler destegiyle 130-135 hp gibi rakamlar alabilirsin bence.. bu güç o bahsettigin 150 160 hpnin sana verecegi tatmini verir emin olabilirsin ;)

merruse
05-04-2011, 12:06

Cemal bey herşeyden önce bana senli benli hitap etmeyin.
Birşeyi bilmeniz için serviste çalışmanız gerekmiyor. Ama bahsettiğiniz serviste çalışan adam bi halt bilmiyor o kesin.
2004 fiestanın yazılımı ile 2010 fiestanın yazılımının hiçbir yeri aynı değil. Focusunda değil. ECU larıda farklı. Lütfen işkembeye dikkat edelim. Fordclubta yeterince tartışmıştık anlaşılan o ki ne bilginiz ilerlemiş, ne de üslubunuz değişmiş. Hala aynı noktadasınız. Önce doğru dürüst araştırın ondan sonra iddia edin.

douu
05-04-2011, 12:08
evet standart 190 rahat görüyor araç. tıkanma yok. 190da tıkanıyor. belki daha gider gibi görünüyor egsoz isteği belli oldu. 4500 devirden sonra çok kötü ivmeleniyor.

bu arada bor max 1-2 beygir ekliyormuş dynoda. ben motorsilk aldım(+6hp diye iddia ediliyor). bor katkılı ve bor katkısız dynoya çıkacam bakalım ne olacak?

dizel araca 4500 devirden fazla cevirtmek mantıklı bir hareket deil zaten.. son hızın 200 km olsun ama kısa sürede cıksın bu hıza.. bence mantıklı olanı budur ;)

merruse
05-04-2011, 12:08
valla biz turbocuyuz inanki kaç çeşit transit turbosu var içinden çıkamıyorum bazen.

cemal bey
Ford Transit IV 2.5 TD
Build : from Apr 1998 Engine: 4HC / 4GD
Power: 75 / 85 HP 5304 988 0008
1114282

Ford Transit IV 2.5 TD
Build: Aug 1994 to Aug 1997 Engine: 4GA/4GB/4GC
Power: 85 HP 5304 988 0006
1050656

Ford Transit IV 2.5 TD
Build : from Sep 1991 Engine: FT 190 4EB/4EA/4EC
Power: 100 HP 5304 988 0001
1113104

Ford Transit IV 2.5 TD
Build : from Apr 1999 Engine: N/A
Power: 117 HP 5304 988 0017
984F6K682AG

Ford Transit V 1.8 TDCI
Build : from Aug 1999 Engine: BHDB
Capacity: 1800 ccm
Power: 90 HP 706499-5004S
1A02746A

Ford Transit V 2.0 Di 100
Power: 100 HP 726194-5005S
2C1Q6K682BA

Ford Transit V 2.0 Di 75
Power: 75 HP 709035-5005S
1C1Q6K682EA

Ford Transit V 2.0 Di 85
Power: 85 HP 726194-5005S
2C1Q6K682BA

Ford Transit V 2.0 TDCi
Power: 85 / 100 HP 714716-5003S
1C1Q6K682DB

Ford Transit V 2.0 TDCi
Build : from Jun 2002 Engine: Duratorq DI
Power: 130 HP 714467-5014S
2S7Q6K682AG

Ford Transit V 2.4 TDCi
Build : from Jan 2005 Engine: H9FA
Capacity: 2402 ccm
Power: 137 HP 49377-00510
4C1Q6K682BE

Ford Transit V 2.4 TDCi
Build : from Jan 2000 Engine: PUMA
Capacity: 2400 ccm
Power: 75 HP 49135-06020
YC1Q6K682CD
yukarıda verdiğim motor kodları ve turbo numaraları transite ait turbolar

Ben serviste çalışmıyorum Arda kardeş ben bilmem.. :)

merruse
05-04-2011, 12:10
merruse genelde sagdan soldan ustalarından fln duyduklarıyla iş yapmaz, en kötü o arabaları alır kendisi tecrube eder ;)

Sağol kardeşim.

efe_
05-04-2011, 12:25
1.4 fiesta 190a tıkanmadan çıkıyorsa harikaymış walla 1.6sı neler yapar allah bilir:)

merruse
05-04-2011, 12:27
araştırmadım ama focusu 90 hplik motoruyla aynı olabilir diyorlar. ancak bu 95hp ne değişmiş onu bilmiyorum.
95 likerde DPF var. Birde kelebek var diye hatırlıyorum..

Motorun mekaniğinden bahsediyorsanız motorun mekaniği aynı. Ancak 90 lık motorla 110 luk motorların donanımlarında bir sürü farklılık var. Burada donanım dediğim şey cam kaldırma alarm falan değil. Motorun çevresindeki donanımlar. 110 luğun turbosunu alıp direk takamazsınız. Yerine uyar. O konuda hiçbir sorunda olmaz. Uymasa ne olacak 50 liraya manifolt satıyor hurdacılar alıp onu kullanırsınız ama VGT elektronik kontrollü. 90 lıklarda VGT yi kontrol edebilecek bir düzenek yok. Dolayısı ile ECU yu da değiştirmeniz gerekecektir. Onu değiştirseniz elektrik tesisatını değiştirmelisiniz. E alacağınız tesisatta sizin arabanızda kullanılmayan bir sürü alet edevat olacak. Onlarıda eklemelisiniz. 110 lukların intercoolerları daha büyük. Onu heryerden bulabilirsiniz. Valeo üretimi. Sprinterlarda bile o çıkıyor. Ama genede boru falna filan işi olacaktır. Hepsini yapsanız göstergeniz onunla uyumlu olabilecekmi mechul. Kısacası bi VGT için o kadar debelenmeye değmez. İllede yaptıracağım derseniz daha büyük bir turbo ama VGT olmayan daha büyük bir turbo ile uğraşın. Ama bunlara başlamadan önce bi 6 ileri vites kutusuda bulun.

Arabanızdaki orjinal turbonuz mitsubishi TD025. Aşağıda manifoltu ile beraber resmini ekliyorum. Galiba yenilerde Garrette kullanmaya başlamışlar ama ben hiç görmedim.
http://www.fordist.com/mertol/mondi/turbo/td025_1.jpg

Aşağıda resimde gözüken intercoolerlardan altta kalan 90 lıklardaki üstteki büyük ise 110 luklarda çıkan intercooler. Çıkışları bağlantı ayakları falan komple farklı. Aynı intercooler ın düz çıkışlı olanını Mercedes Sprinterlarda kullanıyorlar. Ama onunda parça fiyatı epey yüksektir herhalde.

http://www.mertol.com/araba/mondeo/SC/cooler1.jpg

Selim Kaynar
05-04-2011, 20:53
Hangi motor bu litre başına 100 hp veren dizel. Ben bilmiyorum. En fazla 177 hp ile 3.20D deki felan motoru biliyorum ben.

BMW 123 d 204hp/1995 cc=102,25 hp/lt (biturbo)
Fiat/Lancia Delta 1910 cc JTD 187 hp=97,90hp/lt (Twin turbo)
BMW 335d -535d 286hp/2993cc=95,5 hp/lt (twin-turbo)
Saab 9-3 Sport Sedan 1.9 TTiD Vector 180 hp/ 1910 cc = 94,2408 hp /lt (Çift Turbo)
BMW 320d 184hp 92,2 hp/lt

Ayrıca yakında bmw 1.5 l 150 hp dizel motoru piyasaya sürecek.

Mazdanın sky d temiz dizelleri 5200 rpm de redlina girecek. vsvs
Bu sky motorların üst devirleri güzel torklarla doldurursak çok ciddi güçler alabiliriz.

merruse
09-04-2011, 20:06
Motorun mekaniğinden bahsediyorsanız motorun mekaniği aynı.

Düzeltiyorum. 115 lik focuslardaki yeni nesil euro5 motorlar eskilerinden farklı.. Yenileri 16V değil 8V kapağa sahip. Ve bildiğin gaz kelebeği var. Kapak farklı kısacası. Muhtemelen 95 liklerde de durum aynıdır.

levent
09-04-2011, 20:19
Mazdanın sky d temiz dizelleri 5200 rpm de redlina girecek. vsvs
Bu sky motorların üst devirleri güzel torklarla doldurursak çok ciddi güçler alabiliriz.

d4d lerde 5200 limitörlü, yenilik sayılmaz bu ama tabi max gücü 5200 de verecekse bişey diyemeyiz :)

akdeniz
10-04-2011, 10:47
merruse:

ilk olarak benima raçtaki intercooler diklemesine duruyor, ve intercoolerdan motora giden çıkışın üzerine tornacıdan delik deldirip nitro memesini oraya monte ettirdik. ayrıca bu çıkıştan gaz kelebeğine 15-20cm falan var ve alanlar çok daralmış ve aradaki boruda tel sargılı kauçuk. hani 1.si uzun intercooler değil, kalın intercooler tipi gerekli, 2.ayrıca aynı giriş çıkış uçlu olması gerekiyor çünkü bağlantı elemanlarını metalden boru yaptırsak alan çok dar montajda çok zorluk çekeriz. kauçukta zaten eğip büküp geçiriyorsun.
3. araçta şu anda çipte var yeni mehmet gazihandan yaptırdım, şuan için bir sorun yok gibi görünüyor ve bu araç için tatminkar gidiyor. inş ilerdede programdan kaynaklanan bir sorun olmaz. yani nosu açtığım takdirde 20-40hp arası güç koyduğunu zannediyorum araca. heralde bu güçlerden sonra turboyu büyütürsem bu araca büyük turbo +nos kaldırmaz gibi geliyor bana. şu anda basınca motorun bağırması arttı, nosuda bu gün deneyecem yeni programla. baktım eğer motor patlamak üzere daha fazla modifiye yapmayacam, turboyu büyütüp onun çilesini çekmektense nos daha ucuz daha kolay daha iyi ve her aracıma takabilirim. en önemlisi... nosun zevki turbodan daha fazla ....

şimdi yayda sipariş etmiştim yarın geliyor. aracın patiye kalacağını tahmin etmiştim. inş yaydan sonra biraz azalır. 1. viteste 3000 devirden sonra kendi kendine çok pati yapıyor, bu 106gtilara binenler varsa bilirler, aynı o tipte... :( belki lastikleri değiştirmem gerekli :( 2nin sonralrındada nerdeyse pati yapacak lastik kokusu çok geliyor. lastikler biraz daha eskidimi ordada patiye kalır araç.

efe: geçen bir polo denk geldi otobanda 1.6 lardan. daha önce benim araçla 195i geçememiştim. polo kaptırmış gidiyordu arkasından bastım. yetiştikten sonra arkasına rüzgarına geçtim o sırada 200e çıktı araç. heralde polo 185 falan yapıyordu o sırada. geçtikten sonra tekar 195e düştü ((, 1.5 85hplik megan ilede denedim bir kaç boy fark oldu. bunlarla çipsiz nossuz halimle denedim tabiki. anladığım kadarıyla bu araca şu anda bu şanzıman az. devir sona dayansa bile 205i geçemez.

bu sınıfta çok kişiye şaka yapacam gibi görünüyor ))

akdeniz
10-04-2011, 10:51
bu bir ara duymuştum yerli intercooler yapan firmalar var diye, acaba benim orjinal intercoolerı onlara versem giriş çıkışlarını söküp kalın bir intercoolera o giriş çıkışları monte edip bana verebilirlermi??

levent
10-04-2011, 12:17
efe: geçen bir polo denk geldi otobanda 1.6 lardan. daha önce benim araçla 195i geçememiştim. polo kaptırmış gidiyordu arkasından bastım. yetiştikten sonra arkasına rüzgarına geçtim o sırada 200e çıktı araç. heralde polo 185 falan yapıyordu o sırada. geçtikten sonra tekar 195e düştü ((, 1.5 85hplik megan ilede denedim bir kaç boy fark oldu. bunlarla çipsiz nossuz halimle denedim tabiki. anladığım kadarıyla bu araca şu anda bu şanzıman az. devir sona dayansa bile 205i geçemez.

bu sınıfta çok kişiye şaka yapacam gibi görünüyor ))

yeni kasa pololar ciddi gidiyor uzunda yanlız, kadranda 220 civarı birşeyler gördük biz 1.6 tdi 5 ileri manuel ile, 4000 devirdeydi daha :)

efe_
10-04-2011, 12:57
yeni kasa pololar ciddi gidiyor uzunda yanlız, kadranda 220 civarı birşeyler gördük biz 1.6 tdi 5 ileri manuel ile, 4000 devirdeydi daha :)

bnm meggy 218 geçmiyor polo napıyormuş oyle yaw:D

akdeniz
10-04-2011, 23:42

polo eğer 90hp ile daha 4000devirde 220 yapıyorsa, bu mantıkla çipli 106gti ıda geçer öyle değilmi?

pololar iyi gidiyor tamam ama fiestayla aralarında fabrika verisi sadece 0,2sn 0-100km için fark var. :S yani polonun hava filtresi hafif tıkalı olsun fiesta geçer anlamında bu. fiesta 1040kg heralde. polo 1200kg. polonun motor değilde şanzımanı daha başarılı bencede.

diğer araçta 2kişilerdi ve dediğim gibi arka rüzgarından destek aldım ve geçtim. kendine güvendi ve bastı arkadaş. basmayacaktı yaptığı hatayı anlamıştır :) ancak ben onu geçtikten sonra 3-4 boy fark attım sonra sabitlendi aramız. yani öle 200ü zor geçer gibi görünüyordu.

ben sizin standart polo ile 220 yaptığınız koşulları merak ettim doğrusu. hatta aynı şehirde olsaydık denemeye davet eder birde gözlerimle görmek isterdim :) ancak aynadan görme ihtimalide var ;)

levent
10-04-2011, 23:43
ben sizin standart polo ile 220 yaptığınız koşulları merak ettim doğrusu. hatta aynı şehirde olsaydık denemeye davet eder birde gözlerimle görmek isterdim :) ancak aynadan görme ihtimalide var ;)

Muhtemelen aynanızda kalırız kısa düzlüklerde, ama uzun yol şartında geçmemiz muhtemel sizi :) şanzıman oranının etkisiyle o hızı gördük, Konya-Ankara arasında , geçtiğimiz Eylül ayında :)

# Efe , şanzıman oranı dediğim gibi :D

akdeniz
11-04-2011, 10:22
Muhtemelen aynanızda kalırız kısa düzlüklerde, ama uzun yol şartında geçmemiz muhtemel sizi :) şanzıman oranının etkisiyle o hızı gördük, Konya-Ankara arasında , geçtiğimiz Eylül ayında :)

# Efe , şanzıman oranı dediğim gibi :D

valla helal olsun dediğim gibi polodaki şanzıman daha başarılı anladığım kadarıyla o ağırlıktaki arabayı öyle ötürebilmesi gayet iyi.

ancak benim aracı 180-190a kadar geçemeyeceğinizi garanti ederim ;) ondan sonra zaten benim araç daha gitmiyor orda da denemem biter zaten.

akdeniz
13-04-2011, 13:05

hocam sen yanlış görmüşsün heralde. az önce otobanda bir 105ps golfü uzunda geçtim. araç 190da tıkandı. zaten verilerindede 189 diyor son sürate. yani kusura bakma ama 90hp polo 220 yapıyor diosun, ben az önce 105 hp abisine el salladım.

CLIORS
13-04-2011, 22:31
astarı yüzünden pahalı bu mudur? evet budur. güzel post.

95 likerde DPF var. Birde kelebek var diye hatırlıyorum..

Motorun mekaniğinden bahsediyorsanız motorun mekaniği aynı. Ancak 90 lık motorla 110 luk motorların donanımlarında bir sürü farklılık var. Burada donanım dediğim şey cam kaldırma alarm falan değil. Motorun çevresindeki donanımlar. 110 luğun turbosunu alıp direk takamazsınız. Yerine uyar. O konuda hiçbir sorunda olmaz. Uymasa ne olacak 50 liraya manifolt satıyor hurdacılar alıp onu kullanırsınız ama VGT elektronik kontrollü. 90 lıklarda VGT yi kontrol edebilecek bir düzenek yok. Dolayısı ile ECU yu da değiştirmeniz gerekecektir. Onu değiştirseniz elektrik tesisatını değiştirmelisiniz. E alacağınız tesisatta sizin arabanızda kullanılmayan bir sürü alet edevat olacak. Onlarıda eklemelisiniz. 110 lukların intercoolerları daha büyük. Onu heryerden bulabilirsiniz. Valeo üretimi. Sprinterlarda bile o çıkıyor. Ama genede boru falna filan işi olacaktır. Hepsini yapsanız göstergeniz onunla uyumlu olabilecekmi mechul. Kısacası bi VGT için o kadar debelenmeye değmez. İllede yaptıracağım derseniz daha büyük bir turbo ama VGT olmayan daha büyük bir turbo ile uğraşın. Ama bunlara başlamadan önce bi 6 ileri vites kutusuda bulun.

Arabanızdaki orjinal turbonuz mitsubishi TD025. Aşağıda manifoltu ile beraber resmini ekliyorum. Galiba yenilerde Garrette kullanmaya başlamışlar ama ben hiç görmedim.

Aşağıda resimde gözüken intercoolerlardan altta kalan 90 lıklardaki üstteki büyük ise 110 luklarda çıkan intercooler. Çıkışları bağlantı ayakları falan komple farklı. Aynı intercooler ın düz çıkışlı olanını Mercedes Sprinterlarda kullanıyorlar. Ama onunda parça fiyatı epey yüksektir herhalde.

Oznsrl
16-04-2011, 23:09
abicim bide bronz balata çaktırda aldığın güc boşa gitmesin :) orjinal baskı o güçleri kaldırırmı tartışılır ama kesin bildiğin için söylemiyorum tahmin yürütüyorum saygılar :)

Schumi
16-04-2011, 23:37
BMW 123 d 204hp/1995 cc=102,25 hp/lt (biturbo)

Aslında BMW olarak kastetmiştim 100 hp üzeri diye. Bu motoruda ben 2.300 cc civarı diye biliyordum 123d isminden dolayı. Gerçekten güzel değer elde etmiş BMW.

akdeniz
17-04-2011, 03:28
120d ye binmiştim zamanında 172hp turbo dizel. yolda tutması zor araç s2k gibi. kimse kolay zannetmesin. 204hpyi tahmin edemiyorum heralde eğlence makinesi gbi bişeydir. ama bmwnin fiyat listesinde bile görnmüyor bilmiyorum alan kaç kişi vardır.

nazar değmesin diye kurşundan balata döktürmeyi düşünüyorum. onun dışında problem yok...

Selim Kaynar
20-04-2011, 17:06
Aslında BMW olarak kastetmiştim 100 hp üzeri diye. Bu motoruda ben 2.300 cc civarı diye biliyordum 123d isminden dolayı. Gerçekten güzel değer elde etmiş BMW.

BMW 316d 318d 320d 123d hepsi 1995 cc
330d 335d 740d hepsi 2993cc

740 d 306 ps bu motor da litre başına 100 ün üzerinde

maliilhan
05-05-2011, 23:53
2,0 tdi golf dsg aracım var tamamen orjinal max hız 210 görüyor düzde dahada gitmiyor sorması ayıp olmasın polo 220 hayatta görmez göremez ha ibresi bozuktur tatmin eder

Selim Kaynar
15-05-2011, 01:45
0 100 km/s karşılaştırması her zaman galibi belirlemeyebilir. Olaya kat edilen mesafe olarak bakmak daha doğru olur. Abartmak gerekirse 0 80 km/s olarak kısıtlanmış güçlü bir elektrikli araç düşünelim. 100 km /s hıza bir ömür boyu ulaşamayacaktır :D ama birçok benzinli süperspor otomobili bile kısa mesafede geçebilecek potansiyele sahip olabilir. Konuyla pek alakası yok ama aklıma gelmişken söylemek istedim.

akdeniz
15-05-2011, 11:10
aynen katılıyorum :) nos sisteminin bu tezi desteklediğini söyleyebilirim ;)

onur_S
19-05-2011, 20:06
bizdede 1.6 leon var 105 lik.ben denedim 185 te araba çakılıyor.rampa aşşağı 200 de de hız limitörü var dsg araç.90 lık poloda hangi bayırdan iniyomuş öyle :D