PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emme manifoldu demirden olsa ne olur ?

0M42
20-11-2010, 14:42
Merhaba,aracımın karburatörünü çift boğaza çevireceğim çift boğaz karburatör için çevirici flanş kullanamıyorum karburatör yükseldiğinden motor kaputuna vuruyor custom bir emme manifoldu yapmam gerekiyor ancak alüminyüm malzeme kullanamayacağım demirden yapılsa ne mahsuru olabilir ? Manifoldun orjinali ebat olarak çok ufak,yapılacak olan manifold orjinalin aynısı olacak sadece karburatörün oturduğu flanş kısmı farklı olacaktır ne dersiniz demir olması sorun olurmu ?

yavuz364
20-11-2010, 21:54
Aluminyum ile demiri kıyaslarsak, Oldukça ağır olur, paslanma yapabilir, ısıyı dışarı atamayabilir. bunların dışında bi sorun olmaz :)
Bence Olur... Nitekim birçok kişi de paslanmazdan yapıyor. hemen hemen demire yakın özelliklere sahip..

cery
20-11-2010, 22:24
demir yerine paslanmaz olsa daha iyi gibi. tek sorun ısınma olur.

bilalMW
20-11-2010, 22:38
ahh bütçe olsada 304 kalite paslanmaz çelik kullanabilsek araçlarımızda.

0M42
20-11-2010, 22:56
Paslanma mevzusu benimde aklımdaydı ama ben daha farklı ihtimaller oluşbilir sanıyordum tek sorun paslanma ise ki dıışını ısıya dayanıklı bir boya ile boyasak içininde zaten sürekli benzin buharına mağruz kalacağından paslanmayacağını yada çok çok yavaş paslanma söz konusu olacağını düşünürsek dediğiniz gibi bir sorun olmaz ? İmkan olsa alüminyümden bir manifold yaptıracağım ama ne gezer memlekette.

yavuz364
20-11-2010, 23:19
istanbulda olsan gel aluminyum yapalım dicem ama istanbul dışında zor tabi :)

Paslanma mevzusu benimde aklımdaydı ama ben daha farklı ihtimaller oluşbilir sanıyordum tek sorun paslanma ise ki dıışını ısıya dayanıklı bir boya ile boyasak içininde zaten sürekli benzin buharına mağruz kalacağından paslanmayacağını yada çok çok yavaş paslanma söz konusu olacağını düşünürsek dediğiniz gibi bir sorun olmaz ? İmkan olsa alüminyümden bir manifold yaptıracağım ama ne gezer memlekette.

senna
21-11-2010, 09:59
olablir ama dikkat etmen lazım döküm vs değil diimi malzeme? paslanma olarak iç kısmı önemli dışı değil

CGR328
21-11-2010, 11:18
demir yerine paslanmaz çelik kullanırsan daha iyi olur , ama eğer demir kullanıcaksan hazne yerine bina kolonları gibi 2-3 tane direk koymanı tavsiye ederim basıç gidip geldikçe genleşeceğinden ilerisi için daha sağlıklı olur

0M42
21-11-2010, 11:34
Hazne yeri derken anlayamadım çağrı tam olarak nereyi kastettin ?

CGR328
21-11-2010, 17:27
abi pardon yaa sen karburatorlu yapcaktın dimi benım kafam enjektorluye gitti :D abi o zaman sen flanş kestirip demirler weya paslanmazla custom manıfoldu yapcaksın ölçüp biçme kaynak iyi olursa neden olmasın fakat sana bişey tavsiye ediyim kestireceğin flanşı biraz kalın kestirirsen iyi olur çünkü kaynak yapılacağı için yüzeyi eğiliyo yüzeyini taşlatmak için kurtarması lazım

0M42
21-11-2010, 17:40
Flanşı ayarladım 8 mm. levha dan bir parça kestirdim bu kalınlık yeter herhalde hafta içide manifoldu yapacağım bir aksilik olmaz ise teşekkürler herkese.

yavuz364
21-11-2010, 19:54
kaynak işlerinden sonra tekrar frezeye takılıp motora bağlanacak yerin düzeltilmesi gerekir arkadaşın dediği gibi kalın bile olsa yamulma illaki olacaktır..

Flanşı ayarladım 8 mm. levha dan bir parça kestirdim bu kalınlık yeter herhalde hafta içide manifoldu yapacağım bir aksilik olmaz ise teşekkürler herkese.

XSi
21-11-2010, 21:42
kaynak işlerinden sonra tekrar frezeye takılıp motora bağlanacak yerin düzeltilmesi gerekir arkadaşın dediği gibi kalın bile olsa yamulma illaki olacaktır..

8 mm kalın değil zaten..

biz yaptığımız makinalarda 20-25 mm sac parçaları kaynatıyoruz çapılıyor kaynağı yiyince..

0M42
21-11-2010, 22:15
Dediğiniz gibi kaynak işleri bittiğinde her iki yüzeyide taşlatmak aklımda aynı işlemleri turbo için yaptığım manifold dada yaptırmıştım evet çok yüksek sıcaklık yüzünden şekil bozukluğu çekme yapabiliyor.

cetinkaya55
21-11-2010, 23:28
Karbüratörlü arabada manifold önemli şöyle ki; iç yapısı,benzini parçacıklara bölmek için pütürlü tasarlanmıştır orjinal manifoldunu kulanma çaresini bulmanı tavsiye ederim.Weber karbiratörün opel için olanını buluğunda her hangi bir problem çıkmayacaktır,derim.