PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Krediyle araç alım-satımıyla ilgili bilgisi olan?

Oytun
02-12-2010, 21:36
Biri sattığım bir aracı almak için kredi çıkarttı bankadan, ruhsat fotokopisi göndermiştim. (garanti bankası) ancak adam bana paranın bir kısmını verdikten sonra noter satışı yapılıp ruhsat adına çıkartıldıktan sonra bankaya o ruhsatla başvurunca bankanın parayı bana verdiğini söylüyor. bu konuda işleyiş bu şekildemidir, nasıldır bilgisi olan varmı? pek aklıma yatmadı önce satış yapılması ve ruhsatın çıkmasının gerekliliği

bu arada şubeden aldığı bir belge var benim adımın ve araç bilgilerinin yazdığı, bedel teslim edilecektir ruhsat alındıktan sonra gibilerinden, banka bunu verirken ben orada olmadığım için onada güvenemiyorum.

Ferhat_V
02-12-2010, 21:41
bizde garantiden 2 ay önce araba aldık denilenler doğrudur bir miktar nakit verip sonrası kredi onaylanıp alıcının adına ruhsat çıktıktan sonra ödenir yani banka ruhsatta alıcının ismini ister ve araca rehin koyulur

|KaAn|
02-12-2010, 21:57
bende bir bankacıyım krediler bölümünde çalışıyorum,garanti bankasının farklı bir uygulaması olabilir mi açıkçası bilmiyorum ama e-rehin uygulamasını geçim ile birlikte noter onaylı satış sözleşmesi ve trafikten çıkan geçici beyan ilede bankanın kredilendirmeyi yapması mümkün.
ki 0km araçlarda satış yapan bayinin ilgili bankayla anlaşması var ise ruhsat kiş adına çıkmadan bayii taahhütnamesi ilede kredilendirme söz konusu iken saçma geldi..

Spawn
02-12-2010, 22:00
noterde satışı yaparken , bu olayı da yazdırırsan eğer karşılıklı anlaşmalı oalrak problem olacağını snamıyorum , yani ödemenin şu kadar kısmı şu nedenle alınmıştır geri kalanı şundan sonra ödendikten sonra araç sorumluluğu şu kişiye geçecektir diye. seninde için rahat olur

Oytun
02-12-2010, 22:01
noterde satışı yaparken , bu olayı da yazdırırsan eğer karşılıklı anlaşmalı oalrak problem olacağını snamıyorum , yani ödemenin şu kadar kısmı şu nedenle alınmıştır geri kalanı şundan sonra ödendikten sonra araç sorumluluğu şu kişiye geçecektir diye. seninde için rahat olur

noter bu şekilde bir işlem kabul ediyor mu? benim bildiğim sadece parayı tamamen aldım, satışı veriyorum olayı var noterde

hddsheriff
02-12-2010, 22:02
noter soracak zaten paranı aldın mı diye. durumu anlat ona göre yazsınlar ne yazacaklarsa

Spawn
02-12-2010, 22:04
bildiğim kadarıyla noter sen ne istersen onu yazdırıyor , araç alım satımı deyince elindeki hazır şablonu çıkartıyor onu dolduruyor . "emin değilim fakat " bir sorabilirsin .

benim başımdan şöyle bi olay geçti .

s13 ü eskişehirden aldım , ama adam evrakları tamamlayamadığı için istanbula dönmem gerekti .

ben oradaki noterde arkadşıma vekalet verdim , araç alım satım evrak işleri vs gibi yetkiler yazıldı , orada istersen ev alım satım vs de ekleyebiliyorsun yada herşeyi yapabilir diye . buna benzer bişey olabilr belki . sormak lazım .

tekrar söylüyorum emin değilim , yorum yazacak arkadaşlar hemen eleştirmesinler

vtecmaniaa
02-12-2010, 22:05
aynen ilk meşajındaki gibi oluyor olay...ama kredi çıkartacak kişi hangi şubeden çekecekşe o şubeden yetkili kişiyle bi telefon görüşmeşi yapıp durumu teyid ettir...

Frid
02-12-2010, 22:09
sanırım garantide böyle bir durum var iki adam vardı 1 ay önce garantide rast gelmiştim noter satışını borç cıktı dıye yapamıslardı geip subeye bıldırmışlerdi vesayre gibi karısık durumlardı, beraber gidip görüşün şubeyle içiniz rahat olsun

|KaAn|
02-12-2010, 22:09
Noter ile ilgili kısmı açıkçası bilmiyorum fakat; senden aracı alacak kişinin noterin vereceği satış sözleşmesini bankaya beyan etmesi gerekir.Bankada kredi tutarını satış sözleşmesindeki kasko tutarı üzerinden %xx olarak çıkartır.

vtecmaniaa
02-12-2010, 22:15
yapman gerekenler şöyle olacak

1. önce x bankanın x şubeşinden şenin araban için kredişi onaylanan kişi şana bi yazı vermeşi gerekiyor
o kağıtta yazan şubeyi arayıp yetkili kişiyle görüşüp durumu teyid ettir

2. noterden şatışı yapın

3. alan kişi trafik şubeden rehin yazışı alacak eline

4. alan kişi kaşko yaptıracak

5. noter şatışı, trafikten alınan rehin yazışı ve kaşkoyla beraber bankaya gidecekşiniz banka belgeleri alacak şenin paranı verecek...

bu kadar

y@sin
02-12-2010, 22:24
Zaten araç sahibine para veriliyor hiç bir şekilde kredi çeken bile parayı alamaz..

Ferhat_V
02-12-2010, 22:25
yapman gerekenler şöyle olacak

1. önce x bankanın x şubeşinden şenin araban için kredişi onaylanan kişi şana bi yazı vermeşi gerekiyor
o kağıtta yazan şubeyi arayıp yetkili kişiyle görüşüp durumu teyid ettir

2. noterden şatışı yapın

3. alan kişi trafik şubeden rehin yazışı alacak eline

4. alan kişi kaşko yaptıracak

5. noter şatışı, trafikten alınan rehin yazışı ve kaşkoyla beraber bankaya gidecekşiniz banka belgeleri alacak şenin paranı verecek...

bu kadar

banka parayı alıcının hesabına yatırmıyomu ? alıcıda kendi hesabından çekip satıcıya vermiyormu ?

y@sin
02-12-2010, 22:26
banka parayı alıcının hesabına yatırmıyomu ? alıcıda kendi hesabından çekip satıcıya vermiyormu ?

hayır direk satıcıya para verilir yada hesabına geçer her şekilde satıcı alır parayı :)

Oytun
02-12-2010, 22:31
benim kafamı kurcalayan adam izmirden geldi arabayı aldı gitti diyelim satıştan sonra, izmir şube den çıkartmış yazıyıda benim adıma olan. ruhsatı burda çıkartamayacak üzerine, izmirdede onun ruhsat çıkartıp kasko yaptırıp bankaya teslim etmesinemi kaldı benim alacağım para?

y@sin
02-12-2010, 22:36
benim kafamı kurcalayan adam izmirden geldi arabayı aldı gitti diyelim satıştan sonra, izmir şube den çıkartmış yazıyıda benim adıma olan. ruhsatı burda çıkartamayacak üzerine, izmirdede onun ruhsat çıkartıp kasko yaptırıp bankaya teslim etmesinemi kaldı benim alacağım para?

Kasko satış esnasında telden bile yapılır o problem olmaz.Ruhsat çıkmasınıda beklemenize gerek yok noterden satışı yaptıktan sonra satış sözleşmesi yeterli..

Spawn
02-12-2010, 22:36
bence paranın tamamını almadan arcı teslim etme , ne olur ne olmaz izmire giderken başına bi iş gelir.. vs ..

|KaAn|
02-12-2010, 22:37
hayır direk satıcıya para verilir yada hesabına geçer her şekilde satıcı alır parayı :)

ilk etapta alan kişinin hesabına geçer para kredi kullandırımında,sonrasında şubeden elden ödeme-eft-havale-vekalet ile satıcıya ödeme yapılır.

|KaAn|
02-12-2010, 22:40
Bullet çalıştığım bankada aracı alan kişi şubeye,şubede bana satış sözleşmesini,kendi adına çıkmış ruhsatı,kaskoyu belgelemek zorunda.bende bunları gördükten sonra e-rehin işlemi ile banka rehnini koyup kredi kullandırıyorum.

devil_berk22
02-12-2010, 23:09
bu tarz bi olay geldi başımıza adamlar dolandırıcı çıktı adamlarla birbirimize giriyorduk. noterde paramı alır öyle satışı veririm kredi falan sakat işler benim gözümde.

vtecmaniaa
03-12-2010, 10:28

hayır

ruhşat çıkmaşına gerek yok,alan kişi şadece rehin yazışı, kaşko ve noter şatışını ayarlayacak
illa bu belgelerin izmire gitmeşine gerek yok...mişal vakıfbank izmir konak şubeşinden kredi onaylanmış...
şiz de iştanbul kartaldaşınız diyelim...bu belgeleri kartal,eyüp canınız nerde iştiyoşa tamamlayıp...şize en yakın vakıfbank şubeşine gidiyorşunuz... orda şizi yönlendirirler en fazla 15 dk içinde paranızı alırşınız...
noter şatışı,kaşko,rehin yazışı bunları fax çekiyolar paranızı yatırıyolar

bu kadar

not: paranızı almadan şakın arabanızı teşlim etmeyin!

clioGT
03-12-2010, 10:32
noter bu şekilde bir işlem kabul ediyor mu? benim bildiğim sadece parayı tamamen aldım, satışı veriyorum olayı var noterde

aynen öyle.
noterden normal satışı yapıyorsunuz. alacağınız nakit miktarı alıyorsunuz, üstü için zaten bankadan kredi başvurusunu yapıp onaylanmış oluyor alıcının.

ruhsatı veriyorsunuz. ama aracı teslim ETMİYORSUNUZ. zaten bankadan size de bir kağıt veriliyor. paranın havale edilmesini istediğiniz hesabı veriyorsunuz filan...

onaylanna kredi tutarını hesabınıza almadan aracı teslim etmeyiniz diye. kredi tutarı da hesabınıa geçtikten sonra aracı teslim ediyorsunuz.