PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 100 yılın projesi

motordoktoru
04-12-2010, 19:02
BEN BAĞCILAR ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ 12.SINIF RENAULT MOTOR BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİYİM...

ŞUAN ÜSTÜNDE ÇALIŞTIĞIM BİR PROJE VAR BUNU SİZ DEĞERLİ ABİLERİMLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.

Genelde ağır hizmet taşıtlarında araçlarda Retarderler Kullanılmakta.Varsa bilmeyen ki böyle bir yerde yoktur heralde bilmeyen için kısaca Retarder,Geciktirici,hız kesicidir.Hidrodinamik ve elektrodinamik (elektromanyetik) yavaşlatıcılar olmak üzere iki çeşittir.Retarderler boş ağırlığı ile dolu ağırlığı arasında çok büyük bir fark olan taşıtlarda aktif bir emniyet unsuru olarak kullanılır. Örneğin; otobüs ve kamyon gibi.
Bizim üzerinde çalıştığımız proje aynı retarder mantığıyla işleyecek.Fakat daha teferruatlı ve kapsamlı bir sistem.

Projeyi kısaca özetlemek gerekirse;
Trafik Işıklarında,Hastane çevrelerinde,Okul güzergahlarında Trafik işaretçilerine yerleştirilecek sensörler vasıtasıyla güzergah üzerindeki otomobiller belirtilen hız sınırının üzerinde ise sensörler araç ile kontak haline geçip aracın yavaşlamasını sağlayacaklar.
Tabi ki araç üzerinde de ateşleme sistemi ve fren sisteminin ortaklaşa,kontak halinde olmasını sağlayacak bir sistem düşünüyoruz.
Bu sistemde ECU'ya ateşleme ve fren sisteminin verilerini anlık ulaştıracak Neticede Yol üzerindeki sensörler hızımızın yüksek olduğunu anladığında ECU' ile Kontağa geçip Yavaşlaması Komutunu verecekler...
Nitekim Trafik lambalarında da aynı sistemi kullanacağız.Kırmızı ışık yandığında güzergah üzerinde aşırı hızla giden bir araç varsa sensörler bunu algılayacak trafik lambasına yerleştirdiğimiz bir beyin bunu analiz edecek ve bu aracın kırmızı ışıkta duramayacağını Hız,yol analizi yaparak tespit edecek.Araç durabilecek bir hızda ise müdahale edilmeyecek fakat yüksek hızda ise Bu sefer Trafik lambasındaki sistem araç beyinlerine yavaşlama komutunu iletecek.Okul önlerinde ve hastane çevrelerinde bir komut merkezi belirlenecek (bu merkez bir trafik lambası veya trafik işaretçisi,veya aydınlatma direği vs) ve tüm araçlar 100 metrelik bir etki alan içersinde 30 km'nin üstüne çıkamayacak.Okul veya hastaneden uzaklaşıldığında sürücü dilediği süratte seyredebilecek.

BUNLAR ŞUAN TEORİDE DÜŞÜNÜLENLER SİZDE FİKİRLERİNİZİ,GÖRÜŞLERİNİZİ YORUM OLARAK BELİRTİRSENİZ bu fikirleri Projedeki Kordinatör HocamLa görüşürüz

Saygılarımla....

TaGo
04-12-2010, 19:22
Güzel proje; ecu birliği ve sensör birliği yaratman, yani kısacası bence tüm araçlara tüvde zorunlu geçiş yaptırman gerek.

Gelelim yaşını niye 30 olarak girdin? vede kendini her forumda tanıtacağın bir yer var, lütfen orayıda kullan

FlyingFinish
04-12-2010, 19:22
Pistlerdeki sarı bayrak kuralının yola uygulanmış hali, formula 1 de yakın zamanda uygulanabilir. Formula 1 yada otomobilyarışlarında geliştirilecek bu tip sistemlerin yol güvenliği için aktarılabileceğini max mosley ( eski fia başkanı) belirtmişti. Kendi cümlesinde okul çevresi ve bunun gibi yerlerde elektronik olarak kullanılabileceği ve gece yada mesai saatleri (okul saatleri vs.) dışında sistemin araçlara müdahele etmemesi gibi birçok varyasyonla kullanılabileceğini söylemişti. Radar sistemine sahip arabalarda bu sistemin farklı versiyonu mevcut. rf yada benzeri yollarla data araca yönlendirilirse olur. teoride basit bir sistem.
linklerde araç sürücüsü frene hiç basmıyor.... araç yapması gerekeni yapıyor. Buna benzer videolar mevcut
http://www.youtube.com/watch?v=vDLCeSUdvfM
http://www.youtube.com/watch?v=9-x72GNNodg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=aSuqY8NxOGo&feature=related

Başarılar dilerim.

PROMINENT
04-12-2010, 19:28
acil durumlarda ne olucak peki ?

Göki,ZD
04-12-2010, 19:31
sen kimsin ? Üyelerimiz bölümünde kendini tanıt önce..

motordoktoru
04-12-2010, 19:33
Acil durumlarda Emniyet görevlileri sistemleri devre dışı bırakma ve aktif hale getirme yetkilerine sahiptir.AMBULANSLAR İTFAİYELER BU SİSTEMLERE TAKILMAYACAKLAR.ve şunuda söylemekte fayda var bir istisna top yekün Kaideyi bozmaz Ama biz o istisnalarıda Değerlendirip Görüşeceğiz bu gün karşımıza çıkan bir istisna yarın KAİDELERİ YOK EDEBİLİR

FlyingFinish
04-12-2010, 19:34
bu arada linklerde ani şerit değiştirmelerde kamyon ve otobüsleri süren amcalara dikkat.. :) Güzel kullanıyorlar...

ArMy
04-12-2010, 19:38
Bırakın aracımızı kendimiz kontrol edelim yapmayın şöyle şeyler..

motordoktoru
04-12-2010, 19:48
Ben bu projeye ilk başladığımda böyle tepkiler alacağı biliyordum...
Siz belki usta bir sürücü olabilirsiniz ve trafik kurallarını ihlal etmiyorda olabilirsiniz.Ama siz yeşilde geçerken Kırmızı ışık ihlali yapan bir otomobilin sizi biçmesi SizCe Ne kadar doğrudur.SİZ KURALLARA UYSANIZ BİLE UYMAYANLAR VAR VE SİZEDE ZARAR VEREBİLİRLER.Olaya tek taraflı yaklaşmayalım.Ve bu sizin özgürlüğünüzü kısıtlamayacak Dediğim gibi BU SENSÖRLERİN ETKİ ALANI MAXSİMUM 100 VEYA 200 METRE
ve sizin aracınız üzerinde bir kontrol etme gibi bir kabiliyeti yok sadece belli bir mesafe içersinde hızınız düşürülecek...

TaGo
04-12-2010, 19:50
Canım kardeşim; kural kural diyorsun, forumda sürekli Büyük harfle yazıyorsun. Kendini tanıt diyoruz, tanıtmıyorsun gerekli forum başlığı altında. Birde yüzyılın buluşunu yapmışsın, olmuş bitmiş gibi, yorumlara eleştirel yaklaşıyorsun. Sen ilk önce bir dur bak bakalım nerdesin? ne yapıyorsun?

SifirinciMurat
04-12-2010, 19:56
Beyin jimnastiği yapmak için güzel proje ama böyle bir şeyin bahsettiğin şekliyle uygulanabilirliği yok. Sen teknolojisini araştır, motivasyonunu kaybetme belki başka kullanım alanları bulursun.

senna
04-12-2010, 19:59
iyi güzel demişsinde bunu oem üreticiler yapmadıktan sonra yapamazsın ki retarder yapmana gerekte yok arkadaşların dediği gibi sensörlerle ve hız kesicilerle bunu yapabilirsin zaten ki yeni dönemde ağır vasıta araçlarda bu teknolojiler çıkarcak seri üretim olarak(mercedesin otobüslerinde çıkacak sanırım)

illa retardera gerek yok boşa ağırlık daha farklı elemanlarla daha sağlıklı olarak yapabilirsin bunu

motordoktoru
04-12-2010, 20:59
ben önce bir kendimi tanıtıyım, Konuya yoğunlaşmak yerine Kim olduğumu merak edenler var...

motordoktoru
04-12-2010, 21:10
Canım kardeşim; kural kural diyorsun, forumda sürekli Büyük harfle yazıyorsun. Kendini tanıt diyoruz, tanıtmıyorsun gerekli forum başlığı altında. Birde yüzyılın buluşunu yapmışsın, olmuş bitmiş gibi, yorumlara eleştirel yaklaşıyorsun. Sen ilk önce bir dur bak bakalım nerdesin? ne yapıyorsun?

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?p=1874044#post1874044 Buradan İnceleyebilirsiniz...

semihx
04-12-2010, 23:09
güzel düsümüssün ama fazla kisitlama insanlari biktirir. bu sefer ariza cikarmaya baslarlar.

yurtdisinda radar kutularinin nerden oldugun herkez bilir. ona göre radara az kala yavaslar ve radar gecilince gene hizlanilir. peki polisler bilmiyormu herkezin bu sekilde yaptigini ? biliyor. peki neden radar kutusunu 50 metre öne almiyor? bu sekilde her geleni yakalar. ama o yeri sürekli degisen radarin basina 2 gun icinde biseyler illaki gelir. ama mevcut sistemde ne insanlari biktiriyorsun, nede dikkatsiz arac kullanmasina izin veriyorsun, cünkü o radarin orda oldugunu hatirlamiyacak insan, yeteri kadar dikkatli degil ve dikkatsiz kisi büyük tehlikedir, tehlikeli kisi isi cezayi hakeder.

o yüzden bögle bi sistem benim aracimda olsa , nekadar bahsi gecen yerlerde kendi isteyimle yavas gitsemde, bu sistemi iptal etmenin bi yolunu ararim.

tekrar söglemek isterim; teoride iyi düsünülmüs.

CGR328
05-12-2010, 01:22
proje çok mantıklı ama biliyosun biz türkiyede yaşıyoruz türk insanın kafası biraz fazla çalışıyo :icon_wack onunda bi çağresini bulup sistemi iptal eden bi yazlım veya piggyback gibi bi işletim yaparlar :heyoo:

bladerk
05-12-2010, 01:38
raylı sistem için düşünülebilirsiniz trafikte nerde durulması gerektiğine sensörlerin değil insanların karar vermesi gerekir

cliver
05-12-2010, 01:49
proje çok mantıklı ama biliyosun biz türkiyede yaşıyoruz türk insanın kafası biraz fazla çalışıyo :icon_wack onunda bi çağresini bulup sistemi iptal eden bi yazlım veya piggyback gibi bi işletim yaparlar :heyoo:

:hahaha::icon_tup::icon_tup:Kesinlikle doğru sanayide sökmeye gider herkez yada sistemi tersıne cevırır yavaslamak yerıne hızlanıyomuş bide :)

kardeşim işin sakası böyle dusuncelerın olması cok guzel umudunu yıtırme peşinden git arastır kaynak bul ufak bı aracta gerceklestır bunu tubitak a git ama koştur belkı kıymetını bılen bırı cıkar ıyı yerlere gelırsın memleketın senın gıbı bılım adamlarına ıhtıyacı var basarılar dılerim

Ludacris
05-12-2010, 02:29
heykırın biri hekler bu sistemi karışır ortalık.. yok olmaz bu proje raf'a...

cem
05-12-2010, 02:30
"Tam Otomatik Frenli Yaya Algılama Sistemi dünyada bir ilk. Volvo Cars’ın güvenlik teknolojisi tecrübelerine göre yayalara çarpmayı önleyen bu özelliği sunan başka bir otomobil üreticisi yok.Radar ve kameraya dayanan bu sistem, otomobilin önündeki yayaları algılayabiliyor; yayanın yolda otomobilin önüne çıkması halinde alarm veriyor ve sürücü zamanında tepki göstermezse otomatik olarak tam güçle fren uyguluyor."

http://www.volvocars.com/tr/top/about/news-events/Pages/default.aspx?itemid=15

bilalMW
05-12-2010, 02:33
Arkadaşın dediği sistem avrupada işler burda malesef.

S.Özeren
05-12-2010, 04:58
benim iznim olmadan kimse benim arabamı yavaşlatamaz nihaha :)

Eray Yümsel
05-12-2010, 08:11
millet fabrikanın hız limitörünü iptal etmeye çalışıyo sen kalkmışın limitör koyalım diyosun :D olmadı şimdi

Yigit-Y
05-12-2010, 08:15
ben önce bir kendimi tanıtıyım, Konuya yoğunlaşmak yerine Kim olduğumu merak edenler var...

:hehe:

proje hayırlı olsun vatana millete...

Ahmetfikri
05-12-2010, 08:39
küçük bi örnek izmirde ege üni. hastanesinin kavşağında kavşaklardaki araçları yavaşlatır ama üstten çevreyolundan gidenin suçu ne 30mt. çapında olursa onlarda etkilencek 110la giderken aniden 30km. inmek facia yaratır

Günkut
05-12-2010, 09:02
raylı sistem için düşünülebilirsiniz trafikte nerde durulması gerektiğine sensörlerin değil insanların karar vermesi gerekir

:icon_tup::icon_tup:

Hastası olan olur acil işi olan olur bulurlar kımın yaptgını saldırırlar sonra sana :D

motordoktoru
05-12-2010, 09:17
küçük bi örnek izmirde ege üni. hastanesinin kavşağında kavşaklardaki araçları yavaşlatır ama üstten çevreyolundan gidenin suçu ne 30mt. çapında olursa onlarda etkilencek 110la giderken aniden 30km. inmek facia yaratır

Şimdi Ortada Olmayan birşey Teoride savunmasını Yapacak olursak bir aracın güzergahında sağlı sollu sensörler olacak buda sadece güzergah üzerindeki araçları ilgilendirecek ve etki alanı sadece o güzergah için geçerli olacak.Kaldı ki Birden bire yavaşlama kesinlikle söz konusu değil Kademeli bir şekilde diğer araç mesafeleride hesaplanarak sizi ve çevrenizi Tehlikeye sokmayacak şekilde bir yavaşlama gerçekleştirilecek.

motordoktoru
05-12-2010, 09:21
millet fabrikanın hız limitörünü iptal etmeye çalışıyo sen kalkmışın limitör koyalım diyosun :D olmadı şimdi

Ben İnsanımızın Nerde kural görse Çiğneme Hobisi olduğunu çok iyi biliyorum.
Ve bu kural hatası yapanların Aklı başına ne zaman geliyor ? Şarampole yuvarlanınca,bir tır biçince,tren rayında 100 metre sürüklenince,bir yayayı ezince BUNLAR OLMADAN HERKESİN İYİLİĞİ İÇİN SADECE 100 metrelik bir alan içinde yavaş gitse çok mu ?

Eray Yümsel
05-12-2010, 09:26
Ben İnsanımızın Nerde kural görse Çiğneme Hobisi olduğunu çok iyi biliyorum.
Ve bu kural hatası yapanların Aklı başına ne zaman geliyor ? Şarampole yuvarlanınca,bir tır biçince,tren rayında 100 metre sürüklenince,bir yayayı ezince BUNLAR OLMADAN HERKESİN İYİLİĞİ İÇİN SADECE 100 metrelik bir alan içinde yavaş gitse çok mu ?

iyi güzel söylüyosunda dediğin projeyi her şahin doğan da gerçekleştirmen imkansız. bitanesine koysan ötekinde olmaz bütün araçlarda olcakki öndeki otomatik durunca arkadakide durcak sen öndekine koy bu projeyi arkadanda şahin gelsin öndeki araba 100le giderken bomboş olmasına rağmen yaya geçidi alarmından dolayı 30km ye düşsün hop arkadan paket :) senin dediğin şamda kayısı kardeşim.. kafadan zaten bu dediin projeyi yapmak için elektrink gazkelebeği olan araçlarda uygulayabilirsin. diğer türlüde o iş çok maliyetli ve YAŞ :) allah kolaylık versin

motordoktoru
05-12-2010, 09:28
:icon_tup::icon_tup:

Hastası olan olur acil işi olan olur bulurlar kımın yaptgını saldırırlar sonra sana :D

Sadece Aşırı Hızla Seyreden Araçlara Müdahale Edilecek.Doğmamış bebeğe don biçmek gibi oluyor ama bunu yeni düşündüm şöyle bir şeyde olabilir; acil bir durum söz konusu olduğunda Sürücü Plaka Numarasını polise bildirecek ve güzergahındaki yavaşlatıcılar 5 dakikalığına kapanacak.Daha sonra Araç güzergahtan çıktığında sensörler tekrar devreye girecek.Ambulans vs Geçiş üstünlüğü bulunan araçlar bu sistem kapsamında olmayacaklar...

motordoktoru
05-12-2010, 09:30
iyi güzel söylüyosunda dediğin projeyi her şahin doğan da gerçekleştirmen imkansız. bitanesine koysan ötekinde olmaz bütün araçlarda olcakki öndeki otomatik durunca arkadakide durcak sen öndekine koy bu projeyi arkadanda şahin gelsin öndeki araba 100le giderken bomboş olmasına rağmen yaya geçidi alarmından dolayı 30km ye düşsün hop arkadan paket :) senin dediğin şamda kayısı kardeşim.. kafadan zaten bu dediin projeyi yapmak için elektrink gazkelebeği olan araçlarda uygulayabilirsin. diğer türlüde o iş çok maliyetli ve YAŞ :) allah kolaylık versin

Araç muayenelerinde Zorunlu Kılınacak Ve Bu parçanın Bulunmadığı Araçlar Muayeneden geçirilmeyecek.Trafik Polisi Olası bir çevirmede Bu sistemin Olmadığını Farkettiğinde Araç Trafikten Men Edilecek.Eğer böyle ağır yaptırımlar olmazsa Bu sistem türkiyede uygulanamaz.
Ve şunuda Belirtmekte fayda var Bu Sistem bir çok kişiye Geçici İstihdam Kaynağı olabilir.

Eray Yümsel
05-12-2010, 09:34
Araç muayenelerinde Zorunlu Kılınacak Ve Bu parçanın Bulunmadığı Araçlar Muayeneden geçirilmeyecek.Trafik Polisi Olası bir çevirmede Bu sistemin Olmadığını Farkettiğinde Araç Trafikten Men Edilecek.Eğer böyle ağır yaptırımlar olmazsa Bu sistem türkiyede uygulanamaz.
Ve şunuda Belirtmekte fayda var Bu Sistem bir çok kişiye Geçici İstihdam Kaynağı olabilir.

geçici istihdam değilde kalıcı sinirsel hastalıklar bırakabilir :D

motordoktoru
05-12-2010, 09:39
geçici istihdam değilde kalıcı sinirsel hastalıklar bırakabilir :D

İnşallah Köklü bir yenilik yapılak Ve Varsınlar sülaleme sövsünler ama İnsanların Hayatı Benim Sülalemden Daha Önemli...

Kakus
05-12-2010, 11:35
Dostum, güzel düşünmüşsün, faydalı bi proje, ancak hayal. Şöyle ki; sen bile, birisi sana "e peki böyle olduğunda?" dediğinde "şöyle şöyle olursa, böyle böyle yaparız o sorun ortadan kalkar" diyosun... Daha bu tarz 100'lerce engel karşına çıkacak... Ayrıca bu sadece senin yaşadığın semt için yapabileceğin bişey değil. Eğer böyle bişey düşünülüyosa tüm Türkiye bunu uygulamak zorunda kalıcaktır. Lakin Türkiye'de ki tüm liseler dahil, hiç birinde herhangi bi projeyi tüm Türkiye'ye uygulatabilecek g*tte bi öğrenci yok. Çünkü; bu tarz şeyleri büyük güçler yapar, malesef lise öğrencileri değil...

Selcuk_RoL
05-12-2010, 11:43
ya bırakın bu işler 2 tane set yapalım hastane okul önüne tamamdır

TaGo
05-12-2010, 11:48
ya bırakın bu işler 2 tane set yapalım hastane okul önüne tamamdır

Birçok kişi senin bu yazdığını daşak olarak algılayacaktır, ancak aslında doğru olan budur. Niye doğru? çünkü daha ucuz ve yaygın vede kullanılabilir olduğu için. Bugün Mobese sistemi ülkemizin %10 una bile hükmetmiyorken, bu derece teknolojik bir ayrıntıyı 25 milyon araca uygulayabilmek, zamanla ölçülemiyecek bir geçiş aşamasıdır. Zorunlu olsa evet dehşet istihdam yaratılabilir. Ancak aynı zamanda inanılmazda iş kaybı ve zaman harcanmasıdır. Her araç sahibin bir gün bile bu değişiklik için araç bırakmasının maddi karşılığını bir düşünün?

Selcuk_RoL
05-12-2010, 11:50
Birçok kişi senin bu yazdığını daşak olarak algılayacaktır, ancak aslında doğru olan budur. Niye doğru? çünkü daha ucuz ve yaygın vede kullanılabilir olduğu için. Bugün Mobese sistemi ülkemizin %10 una bile hükmetmiyorken, bu derece teknolojik bir ayrıntıyı 25 milyon araca uygulayabilmek, zamanla ölçülemiyecek bir geçiş aşamasıdır. Zorunlu olsa evet dehşet istihdam yaratılabilir. Ancak aynı zamanda inanılmazda iş kaybı ve zaman harcanmasıdır. Her araç sahibin bir gün bile bu değişiklik için araç bırakmasının maddi karşılığını bir düşünün?

aynen öle kardeşim ben şimdi araba takmışım k-pro zar zor özgünü bulup ayar yaptımışım bide gelcem bunlara ayar yaptırcam tam vteec açarken hoop 30 a düşücez:D:D olurmu ya:)

motordoktoru
05-12-2010, 12:00
:) Ben 1 garip Lise Öğrencisiyim... Yakında Neler Olacak Hep Beraber Göreceğiz :) Şuan kullandığınız Facebook ve Google'nin kurucuları fikir babaları benim yaşımdaki insanlardır.Global bir sistem geliştiriyorsan ve Güçlü kişi değilsen Güçlülere fikirlerini Benimsetmek en iyisi.Ama bu sistem devlet tarafından benimsenirse Sizin kartallara kadar uzanır onuda söyleyim :) Verdiğiniz bilgiler ve eleştiriler için Hepinize Teker teker Teşekkür ediyorum.Hepinizden Allah razı olsun.

miniks
05-12-2010, 15:30
Oldum olucak radyo kontrollu yapalım bütün arabaları

Beledihyeden sürekli bizi kontrol etsinler hiç kaza da olmaz bir kaç kişi RC oynuyormuş gibi ne dersin ?

Eray Yümsel
05-12-2010, 15:33
:) Ben 1 garip Lise Öğrencisiyim... Yakında Neler Olacak Hep Beraber Göreceğiz :) Şuan kullandığınız Facebook ve Google'nin kurucuları fikir babaları benim yaşımdaki insanlardır.Global bir sistem geliştiriyorsan ve Güçlü kişi değilsen Güçlülere fikirlerini Benimsetmek en iyisi.Ama bu sistem devlet tarafından benimsenirse Sizin kartallara kadar uzanır onuda söyleyim :) Verdiğiniz bilgiler ve eleştiriler için Hepinize Teker teker Teşekkür ediyorum.Hepinizden Allah razı olsun.

adam inanmış beyler

extradan bir dipçik not düşeyim:

angaradaki hiç bir e30 a bu işlemi uygulattıramazsınız isyan çıkar :cool:

cem
05-12-2010, 15:45

Yanlış anlama ben lisedeyken cok daha anormal hayaller kuruyodum, seninki cok basit kalır yanında.Ve ne farkettim biliyomusun araştırdıkca , yurtdısında bunu cook yılllar once muhendisler uygulamalarını yapıp denemelerini yapıyolarmış.Birşeyin bulunması uygulanabilirligine baglı birazda.Fikri buldun hop tamam uygulama ile olmuyor.Hala aklıma birşeyler geldiginde arastiriyorum gercekten detaylı arastırdıgımda onun ustundede calısılmıs.İnternet ve ingilizcen yeterli seviyede olursa anlarsın durumu.Araştırman lazım herseyden once.

metin
05-12-2010, 16:13
burda kartıng aracında var bu sıstem kaza olunca mudahale edıyolar ulan adam kaza yapmış benı kesıyo tam yanlıycam vırajda kesiyo ne sövüyodum herife 2 kere gittim bidaha gitmedim
özet: bu sistem turkıyede tutmaz :D

tandogan
05-12-2010, 17:42
çook iyi düşünülmesi gereken bir proje kolay gelsin. hata payı yok.peki sen bunu bir araçta uygulayabilecek seviyeye gelebildin mi? var mı böyle bir çalışman ?

Ahmet_28
05-12-2010, 18:09
retarderle bunun ne alakası var onu anlamadım? araştırdınmı retardarın nasıl bişey olduğunu içerde bi kol var çek bırak öylemi :D

motordoktoru
05-12-2010, 21:51
retarderle bunun ne alakası var onu anlamadım? araştırdınmı retardarın nasıl bişey olduğunu içerde bi kol var çek bırak öylemi :D

Teoride Kurduğum bir sistem, ve bazı şeyler yerine oturmamış olabilir, Bazı şeyler Tutarsızlıkta gösterebilir.Benim istediğim siz bana neden olmayacak ne gibi sorunlar ortaya çıkacak yazın.Bende Hata payını en aza indirgemek için çalışayım.Teoride çalışmadıktan sonra uygulamanın hiç bir anlamı yok.
Ya zaten olmadı, bu projeyi Bilim yarışmalarında Okulumuz adına kullanacağım :)

Aslında Bu konuyu buraya koymakta biraz abes oldu sanki Modifiye,Hız Tutkunu Abilerimize, Yavaşlatıcı bir sistemi tanıtıp anlatıyorum :D