PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağmurda Otomobil Sürmek

::ZaFeR::
04-12-2010, 20:56
SAĞANAK YAĞIŞTA ETKİN GÖRÜŞ

Yoğun bir sağanak altında otomobil kullanırken nasıl iyi bir görüş elde edilir?

Neden bu kadar etkin olduğundan emin değiliz; bu metodu yoğun yağmur altında sadece bir deneyin.

Bana bu metodu, deneyen ve gerçekten işe yaradığını tespit eden bir polis arkadaşım verdi.
Çok yararlı, hatta gece sürüşünde dahi..

Bu metod yıllarca Kanada Askeri Sürücüleri tarafından kullanılmış.

Bir çok sürücü yoğun sağanak sırasında silecekleri yüksek ya da en hızlı konumda çalıştırır, ve buna rağmen ön camdaki görüntü netliği yeterli olmaz.
Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen güneş gözlüklerinizi takın (modeli farketmez), ve mucize!!! Aniden görüşünüz, yağmur yağmıyormuşcasına
mükemmel bir netlik kazanacak.
Aracınızda her zaman bir güneş gözlüğü bulundurduğunuzdan emin olun.
Sadece net bir görüşle emniyetli bir sürüş gerçekleştirmekle kalmayın, bu fikri arkadaşınızla paylaşarak onun da hayatını kurtarın.
Deneyin ve arkadaşlarınızla deneyiminizi paylaşın.
İnanılmaz, cam üzerindeki damlaları hâlâ görüyorsunuz ama yağmur suyunun oluşturduğu tabakayı görmüyorsunuz.
Yağmurun yoldaki sıçramasını görebiliyorsunuz. Aynı zamanda, sollanan ya da takip edilen aracın sıçrattığı sudan kaynaklanan körlüğü de bertaraf edebiliyorsunuz (ya da güneş gözlüğü kullanmayıp şikayet edeceksiniz).

Sürücü eğitimlerinde bu küçük ipucunu mutlaka öğretmeliler. Gerçekten de işe yarıyor.

Yoğun BEYAZ ışık veren sis farlarının, işe yaramamasının nedeni de benzerdir. SARI ışık veren sis farları ise gece, tipi ve kar yağışlı havalarda çok işe yarar, kar taneleri hemen hemen görünmez olur.
Ama SARI sis farları YAĞMUR ve SİS'te hiç işe yaramaz.

Sıradaki uyarı da çok önemli! Kaç kişi bunu biliyor merak ediyorum.

36 yaşındaki bir kadın sürücü, birkaç hafta önce bir kaza geçirdi ve araç pert oldu.
Kinburn, Ontario'da yaşayan sürücü, Kinburn ile Ottawa arasında seyahat etmekteydi.
Her ne kadar aşırı değilse de, hava yağmurluydu. Araç aniden kızaklama yaptı ve kelimenin tam anlamıyla havada uçtu...

Kadın ciddi bir şekilde yaralanmadı ama aniden meydana gelen bu durum karşısında çok şaşkındı.
Durumu otoyol polisine anlattı ve memur, herkesin bilmesi gereken şeyler söyledi:
YAĞMURLU HAVADA ARACINIZI ASLA CRUISE KONTROL KONUMUNDA SÜRMEYİN.

Aslında kadın cruise kontrol konumunda sürerek ihtiyatlı davrandığını ve tutarlı bir hızla sürerek
emniyetli bir davranış sergilediğini düşünüyordu.

Ama memur ona yağmurlu havada aracının cruise kontol konumunda olmasının, kızaklama yapmasına ve lastiklerin asfaltla temasının kesilmesi ile aracın yüksek oranda hızlanmasına ve tıpkı bir uçak gibi kalkışa geçmesine neden olabileceğini anlattı.

Kadın başına gelenin aynı memurun anlattığı gibi olduğunu söyledi.

Memur tüm araçların güneşliklerinde hava yastığı uyarısı ile birlikte şu uyarının da yazılı olması gerektiğini söyledi:

YOL ZEMİNİ ISLAK YA DA BUZLU İSE KESİNLİKLE CRUISE KONTROL KONUMUNDA SÜRMEYİNİZ.

Bizler genç çocuklarımıza cruise kontrol konumunda güvenli bir hızda sürmelerini söylüyoruz, ama cruise kontrolünü sadece yol zemini KURU iken kullanın demiyoruz.

NOT: Bazı araçlarda (Toyota Sienna Limited XLE gibi) silecekler çalışır durumdayken Cruise Kontrol Modu' nu devreye almanıza izin vermeyen bir sistem bulunmaktadır.
Eğer bu bilgiyi diğerleri ile paylaşırsanız ve paylaştığınız kişilerden sadece bir kişi bile bilmiyor olsa, herşeye değecektir!... Bir hayat kurtarmış olabilirsiniz!...

Mailimden alıntıdır

ygtrn
04-12-2010, 21:06
peki bu cruise controlün yağmurda tehlikeli olmasının mantığı nedir?

Time-R
04-12-2010, 21:09
gunes gozlugu taktiktan sonra etraftakilerin size nasil bakacagida enterasan tabi

Göki,ZD
04-12-2010, 21:11
buda selin kurt haberi mi :D:D:D

Time-R
04-12-2010, 21:11

kardesinin adi neydi yavv...

::ZaFeR::
04-12-2010, 21:14

yok abi bu yurtdışından bir yazıymış.çeviren herifin adı yok :D

Alper_
04-12-2010, 21:28

derin sudan geçildiğinde aracın yerle teması kesiliyor ve hız artıyor ( tekerlekte ) bu sırada cruise control aracı yavaşlatmaya çalışıyor olabilir.

Ufuk
04-12-2010, 21:30
Deneyecem ama sürücü koltuğunda değil :)

kv661
05-12-2010, 04:12
Cruise kontrol olayı mantıklı olabilir. Ama güneş gözlüğü durduk yere kaza yaptırır adama

SErhat.
05-12-2010, 06:05
Yağmur gece yağdığında..:D

OnurÖzden
05-12-2010, 06:12
1 hafta önce taksiye bindim.Havada yağmurlu,sohbet ederken şöförle konu yol tutuşuna geldi.Millet yanlış yapıyo yağmurlu havada yavaş gidilmez.:D Tam tersi hızlı gidiceksin,lastikler ıslanınca daha iyi yol tutar yeğen yaptı.:D

Gözlük olayını merak ettim.Bende deniyim bakalım.:D

Maxi
05-12-2010, 07:21

cruise kontrol olayı bana çok mantıklı geldi, kullanMAMAK lazım yağmurda.

şöyle oluyor
diyelim 100km sabite bağlamış gidiyorsun
ilerdeki büyük su birikintisine araç girdiği anda tekerlekler zıt bir etki ile karşılaşınca yani su ile, anden bir yavaşlama olacak değilmi ? hız düşecek

cruise kontrolün işi ne? hızı sabit tutmak ,
o da hız düşünce hızı arttıracak "yani gaza basacak"
sen o anda hala su birikintisinin içindesin ?

GOKTAN
05-12-2010, 07:53
gunes gozlugu taktiktan sonra etraftakilerin size nasil bakacagida enterasan tabi

aynen katılıyorum :D:D:D

fatihtemizer
05-12-2010, 10:53
gözlük olayını denemek lazım..;)

by serçe
05-12-2010, 10:56

şöyle oluyor
ilerdeki büyük su birikintisine araç girdiği anda tekerlekler zıt bir etki ile karşılaşınca yani su ile, anden bir yavaşlama olacak değilmi ? hız düşecek

:icon_tup: .................................

ygtrn
05-12-2010, 11:24

şöyle oluyor

ve su birikintisinden çıkıp tekerler yerle temas edincede araç birden fırlayıp gidicek... ;)

Mutu
05-12-2010, 11:29
Onu bunu bilmem de yağmurda araba kullanmak benim çok hoşuma gidiyor :icon_tup: İlk uzun yol tcrübemi sağnak yağış varken istanbul-bolu yolculuğumuzda yapmıştım silecekler hep çalışıyordu , sadece tünellerde dinleniyordu :hahaha::hahaha:

emir91
05-12-2010, 11:32
Gözlük hakkaten entersanmış deniycem bi fırsatta :D

Maxi
05-12-2010, 11:38
şu su birikintisi olayı çok canımı sıktı
meğer hep yanlış davranıyormuşum,
belkide araç 4 çeker olduğundan dolayı başıma bir iş gelmedi .

ben büyük su birikintisine girersem eğer, tabi bu istek dışı oluyor
tam gaz yapardım
halbuki gaza yüklenmek, lastiklerin yerden kesildiği anda çok tehlikeli,
su birikintisi içinde veya çıkarken "tam o anda" 4 tekerleğin aynı anda yere basması mümkün değil düşünsenize !

sağ ön ve sağ arka yerle temas etmiş olsa, soldakiler suyun üzerinde olmuş olsa ?
bu senaryo 1 saniye içinde gerçekleşiyor
bizde o anda gaza yüklenmişiz
olduğun yerde sol tarafa doğru döner, spin atarsın valla !!!

Frid
05-12-2010, 11:43
sarı ve beyaz sis konusuna takıldım bende, geçen sefer ki siste herkez xenonlardan şikayetçi degilmiydi

onur_S
05-12-2010, 11:46
ben gaza yüklenmiyorum ama cruise control araçtan araca değişebilir.ben hızlı su birikintisine girdiğimde arac hafif sağa yöneldi ve esp devreye girdi.esp devredeyken cruise controlun pek etki edeceğini düşünmüyorum.çünkü normaldede benim aracımda esp devredeyken yerine göre gaz yemiyor.

Ome_RS
05-12-2010, 13:04
gece ve yagmurlu havada arac kullanmayı sevmiyorum yagmurlu havada bide camlar bugu oluyo sulanı vs nefret sebebi :D
ama camlara yagmur kaydırıcı sıkıp silecek calısrmadan damlaların kayısını izlemek ayrı keyif veriyo bi gun onları izlerken kaza yapıcam :D

mrtngn
05-12-2010, 13:21

şöyle oluyor

Dediginiz sey cok mantıklı...Ama bu olayda biraz sürücünün tecrübeside rol oynuyor bana göre..

Örnegin: ben arabayla hafif bi su birikintisine girsem dahi istem dısı ayagım frene gidiyor alıskanlıktan.Böyle bi durumda arac cruise control'da ise zaten o su birikintisine girdiginde ki arabayı havaya kaldırcak büyüklükte bi su kütlesiyle insan refleks olarak olarak ayagı frene dokunacak,frene dokundugu andada cruise iptal olmus olcak...Yanlısmı düşünüyorum acaba.

Yani birazda sürücünün tecrübesinde,bilincinde bitiyor olay bana göre

ruudvan
05-12-2010, 15:34
tamam anlasıldı bu konudan tıcarı bı anlam cıkarıorum ben yagmur su kaydırıcı yakında stoklarda :D ama once bn denıcem ıse yarıyorsa gozlugu olmayanlara mujde dicem :D

Sh4rk
05-12-2010, 20:04
ıspartadan donuste sagnak bır yagmur vardı bunun maılı vardı bende aklımda kalmıs ama harbıden sılecekler zor yetısır durumda
takarsın raybanı gorus net
trafık ısıgında yan yana durmusum baska bır aracla ıcındekıler tıp tıp bakıyordu:D

BlackEmperor
05-12-2010, 20:08

şöyle oluyor

peki lastik daha çok dönerse daha çok su tahliye etmezmi ? :) buda lastiğin zemine oturmasını sağlayabilir, sorun şurda olur sudan çıkarken bi anda aracın fırlaması...