PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alaska?

İbrahim Erdem
05-12-2010, 11:26
Bu yaz için Work and Travel başvurusunda bulunmayı düşünüyorum. Aklımda Alaska var. Çalışma şartları çok ağır olmasına rağmen 3 ay sonunda çok güzel (brüt yaklaşık 10k$) kaldırabilirim. Yarısı kadarını yesem bile geri kalanı ile dönünce ilk arabamı alabilirim diyorum. Önerir misiniz? Tavsiyeleriniz neler olur?

Mutu
05-12-2010, 11:30
Ben de düşünmektyim kardşim konunun takibindeyim ;)

Ufuk
05-12-2010, 11:33
Neler gerekiyor bu work and travel için?

altima
05-12-2010, 11:44
WAT olayını 2 sene evvel bi firma ile ciddi cidd gorusmustum,, 2000$ demişlerdi bana.. kredi çekip gidecektim,, hemde aklımda ya alaska yada gemi vardı...

gemi çok agır kaldıramazsın dediler,, ole bole alaskaya donduk,, oda temmuz-agustos aylarında 1.5-2 aylık bir süreç için geçerli,, oda balık güzel cıkarsa dediler...

peki iş ne dedim,, balık temizleme işi dediler... günde 15 saat çalışırsan güzel para alırsın dediler.. ama dediğim gibi balık iyi çıkarsa iş yapabilirsin,, olduda balık az çıktı patlarsın orda,, cok para biriktiremeden gelirsin..

hee başka memleket gorursun gezersin vs...

ama dediğim gibi hayallerle gidip boş gelmeyesin,, gemiyi bi araştır derim.. 6 ay ömründen silceksin dönüşte,, guzel bi araba 3-5 kuruşta param olur .. ama fizik olarak gunde 16-17 saat çalışman lazım.. bunuda göz önünde bulundur..

bildiklerim bunlar
umarım yardımcı olmuştur

Saygılar
Rıdvan :icon_tup:

Eworen
05-12-2010, 11:47
Zamanında giden çok arkadaşım oldu alaskaya giden olmadı ama USA de çeşitli yerlerden vardı hep..
Çok cazip gelebilir ama büyük oranda cazip olmadığı açıktır.
work&travel ın ana amacı para kazanmak değil sadece masraflarınızı çıkararak extra para harcamadan yeni yerler görmek gezmet tozmak ingilizce öğrenmek keyfini tadını çıkarmaktır
Gidecekseniz ye,iç,gez,toz mantığyla gidin tadını çıkartın TR ye göre çok ucuz olan kıyafetler elektornik eşyalarla ile geri dönün tamamdır..
Ben para kazanıpda dönene daha denk gelmedim duymadım bile belki vardır
Şahsi fikrimdir 3-5 bin TL kazanıcam diye 4 ay alaskada kafayı yeme riskini göze almazdım kusur kalsın
4 ay yazı USA de güzel bi yerde geçirmek eğlenmek ingilizce öğrenebilmek bence çok daha değerli..

RsErdi
05-12-2010, 11:57
Zamanında giden çok arkadaşım oldu alaskaya giden olmadı ama USA de çeşitli yerlerden vardı hep..
work&travel ın ana amacı para kazanmak değil sadece masraflarınızı çıkararak extra para harcamadan yeni yerler görmek gezmet tozmak ingilizce öğrenmek keyfini tadını çıkarmaktır
Gidecekseniz ye,iç,gez,toz mantığyla gidin tadını çıkartın TR ye göre çok ucuz olan kıyafetler elektornik eşyalarla ile geri dönün tamamdır..
Şahsi fikrimdir 3-5 bin TL kazanıcam diye 4 ay alaskada kafayı yeme riskini göze almazdım kusur kalsın
4 ay yazı USA de güzel bi yerde geçirmek eğlenmek ingilizce öğrenebilmek bence çok daha değerli..

aynen katılıyorum bu yaz bende öle bşy yapmayı planlıyorum yaz okulu olmazsa :)

İbrahim Erdem
05-12-2010, 12:06
WAT olayını 2 sene evvel bi firma ile ciddi cidd gorusmustum,, 2000$ demişlerdi bana.. kredi çekip gidecektim,, hemde aklımda ya alaska yada gemi vardı...

gemi çok agır kaldıramazsın dediler,, ole bole alaskaya donduk,, oda temmuz-agustos aylarında 1.5-2 aylık bir süreç için geçerli,, oda balık güzel cıkarsa dediler...

peki iş ne dedim,, balık temizleme işi dediler... günde 15 saat çalışırsan güzel para alırsın dediler.. ama dediğim gibi balık iyi çıkarsa iş yapabilirsin,, olduda balık az çıktı patlarsın orda,, cok para biriktiremeden gelirsin..

hee başka memleket gorursun gezersin vs...

ama dediğim gibi hayallerle gidip boş gelmeyesin,, gemiyi bi araştır derim.. 6 ay ömründen silceksin dönüşte,, guzel bi araba 3-5 kuruşta param olur .. ama fizik olarak gunde 16-17 saat çalışman lazım.. bunuda göz önünde bulundur..

bildiklerim bunlar
umarım yardımcı olmuştur

Saygılar
Rıdvan :icon_tup:

İş sartları ağır zaten. 15 saat mesai ile overtime oluyor ki günlük ücretin baya artıyor.Ama hiçbirşey kesin değil sezon kötü ise ırgatlık ettiğinle kalırsın.Kesinlikle haklısın abi.

İngilizceyi pek geliştirdiğini sanmıyorum. Zaten diğer bölgelere wat ile gidip para kazanmayı beklemek boş olur. Alaska daha ziyade bu amaç için zira günde 15 saat çalışan birinin kazandığı parayı harcayabilmesi de zor gibi.Günlük masrafının çoğu da çalıştığın yer tarafından karşılanıyor kazandığının çoğunu cebe atıyorsun. Ben de tam karar vermiş değilim ama sabredip de cebimde para ile dönersem mükemmel olur.

kv661
05-12-2010, 13:25
Cruise ship ile gidin hem gezersiniz hemde iyi para kazanırsınız. Hasat'ın ne olduğu ile ilgilenmezsiniz. Giden biri olarak söylüyorum. Alaska'da artı bi de adamın kıçı donar. ve 1 ay kadar da döndükten sonra balık kokabilirsniz :D bence :)

Gemi işinde ilk 6 ay komi calısırsın sonra ki gittiklerinde yawas yawas yükseliyorsun. Bildiğim kadarı ile Tip yok. Yani biz hi almadık. Ancak 1400$ aylık maaş alıyorsun. 6 ay calıstıgın için 8400$ para kazanırsın. 400$'ını da harcarsın durduk yere 8000$ para ile dönersin

MBuğra
05-12-2010, 14:08
şu wat işini bende çok merak ediyorum şu aralar? bilgi verebilecek birisi var mı?

burakburn
05-12-2010, 14:28
zamanında ben de gidecektim herşeyim hazırdı vizem çıkmıştı biletimi almıştım ama gidemedim yaz okuluna kalmış olmam ve mezun durumunda olmamdan dolayı.üzülmüştüm gidemediğim için ama birlikte gideceğim arkadaşımın yaşadığı olayları sefillikleri duyduktan sonra iyiki gitmemişim diyorum.çevremde giden arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla da şunu söylebilirim ki,gitmeyin arkadaşlar.bildiğin amelelik yaptırıyorlar adamlar.hele wat şirketi ile gidersen senle ilgilenen eden de olmuyor.gitmeden önce size bulundukları taahhütlerin hepsi yalan.adamlar ceplerine koydukları paraya bakıyorlar.alaskaya gidip iyi para kazanıp gelen arkadaşlarım da oldu o ayrı.ama şunu deyim eğer iradeniz sağlam değilse kesinlikle gitmeyin.zamanında çok araştırmıştım ve gidip de geldiğinde psikolojisi bozulan yada yarıda kesip geri dönen çok kişi olduğunu öğrenmiştim.adamlar orada çalışacak abd vatandaşı bulamıyor da yabancı ülkelerden öğrencileri talep ediyorlar(kötü yemeği iyi kaba koyarak sunmaya benziyor bu aynen)wat şirketleri de ticari düşündüklerinden ballandıra ballandıra anlatıyorlar do yo want to live american dreams diye.kısacası benim şahsi fikrim gidilmemesi yönünde.yaz tatilinde antalyada alanyada yada başka yazlık yerlerde çalışılarak da iyi paralar kazanılabilir eziyet çekmeden mutlu mesut bir şekilde

İbrahim Erdem
05-12-2010, 16:06
Cruise ship ile gidin hem gezersiniz hemde iyi para kazanırsınız. Hasat'ın ne olduğu ile ilgilenmezsiniz. Giden biri olarak söylüyorum. Alaska'da artı bi de adamın kıçı donar. ve 1 ay kadar da döndükten sonra balık kokabilirsniz :D bence :)

Gemi işinde ilk 6 ay komi calısırsın sonra ki gittiklerinde yawas yawas yükseliyorsun. Bildiğim kadarı ile Tip yok. Yani biz hi almadık. Ancak 1400$ aylık maaş alıyorsun. 6 ay calıstıgın için 8400$ para kazanırsın. 400$'ını da harcarsın durduk yere 8000$ para ile dönersin

Sanırım farklı bir konuda yazmışsınız. 6 ay herhangi bir öğrencinin wat yapması mümkün değil çünkü.

İbrahim Erdem
05-12-2010, 16:08
zamanında ben de gidecektim herşeyim hazırdı vizem çıkmıştı biletimi almıştım ama gidemedim yaz okuluna kalmış olmam ve mezun durumunda olmamdan dolayı.üzülmüştüm gidemediğim için ama birlikte gideceğim arkadaşımın yaşadığı olayları sefillikleri duyduktan sonra iyiki gitmemişim diyorum.çevremde giden arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla da şunu söylebilirim ki,gitmeyin arkadaşlar.bildiğin amelelik yaptırıyorlar adamlar.hele wat şirketi ile gidersen senle ilgilenen eden de olmuyor.gitmeden önce size bulundukları taahhütlerin hepsi yalan.adamlar ceplerine koydukları paraya bakıyorlar.alaskaya gidip iyi para kazanıp gelen arkadaşlarım da oldu o ayrı.ama şunu deyim eğer iradeniz sağlam değilse kesinlikle gitmeyin.zamanında çok araştırmıştım ve gidip de geldiğinde psikolojisi bozulan yada yarıda kesip geri dönen çok kişi olduğunu öğrenmiştim.adamlar orada çalışacak abd vatandaşı bulamıyor da yabancı ülkelerden öğrencileri talep ediyorlar(kötü yemeği iyi kaba koyarak sunmaya benziyor bu aynen)wat şirketleri de ticari düşündüklerinden ballandıra ballandıra anlatıyorlar do yo want to live american dreams diye.kısacası benim şahsi fikrim gidilmemesi yönünde.yaz tatilinde antalyada alanyada yada başka yazlık yerlerde çalışılarak da iyi paralar kazanılabilir eziyet çekmeden mutlu mesut bir şekilde

Wat şirketlerinin hiçbirine güvenilmez zaten. Alaska için ise genel denilen olaydan bahsediyorsunuz zaten.

hakan308
05-12-2010, 19:50
giden arkadaslarim var alaskaya gideceksen dil ogrenme ve gezme sansin pek yok ama dedigin meblaglari kazanabirsin(giden arkadaslardan duyduklarim)

tool
05-12-2010, 19:53
yaş sınırı kacti, 27??

Time-R
05-12-2010, 19:55
ben 2 kere wat yaptim, ilkinde ohio cleveland, pittsburgh - pa, harrisburg, pa. 2008'dede alaska anchorage ve sand point'teydim.

Pennslyvania'da Hilton Harrisburg'te otelde calistim.

Alaska'da da balik fabrikasinda.

msne eklersen detayli bilgi veririm time-r@windowslive.com

Bu isin her turlu pisligi var, tecrubelerimi anlatabilirim.

::ZaFeR::
05-12-2010, 19:59
Zamanında bende gidecektim ama bizimkiler ev yapamaya başlayınca o hayalim suya düşmüş oldu.Giden arkadaşlarım oldu.Çoğuda kredi çekip gitti.Lunapark türü yerlerde felan çalıştılar.

tequila818
05-12-2010, 21:52
work and travel'da yaş sınırlaması olduğunu duymamıştım. bildiğim kadarıyla üniversite öğrencisi olan herkes gidebilir. Alaska yerine San Diego'yu bir araştır derim. Burada en önemli nokta şudur. Geri dönerken bütün paranı harca. Sonuçta 5000 bin doları her türlü kazanırsın, ama amerikada o 5000 dolarla yaşayacağın tecrübeleri bir daha yaşama fırsatın olmayabilir.

honour35
05-12-2010, 21:58
bende wat ile 2010 yazını amerikada geçirdim. ortalama 3000 dolar para kazandım haftada toplam 39 saat çalıştım. toplamda 2.5 ay falan çalıştım. newyorka bağlı yazlık bir yere gittim. çok iyi para biriktiren arkadaşlarımda oldu ama günde 15 saat çalıştı hepsi ve 2. bir işte çalıştılar. biraz şans işi ama bu iş. iş anlaşması iptal olup geri dönende oldu işten kovulanda. maddi imkanınız varsa turist vizesi alıp gidilebilir. geri dönerken ıphone 4 alıp burada iyi paralara satan ve orada 2 ayda kazandığından daha çok para kazanan arkadaşımda var. ama ben amerikadayken deme fırsatı elinizde olabilir:D

Günkut
05-12-2010, 22:04
ben 2 kere wat yaptim, ilkinde ohio cleveland, pittsburgh - pa, harrisburg, pa. 2008'dede alaska anchorage ve sand point'teydim.

Para kazandınmı peki samet ?

İbrahim Erdem
05-12-2010, 22:08
Amacım gezmek pek değil zaten. Gezmek istesem güzel yurdumda gezecek yer çok var.Dil öğrenmeyi de kenara atınca çalışmak kalıyo ki alaskayı bu yüzden düşünüyorum zira Tr de çalıştığımın kat ve kat fazlasını kaldıracam. Parayı orada yeme kısmı için zaten süremin tamamını çalışmaya kullanmam 1-2 hafta gezmeye tozmaya para harcamaya gider. Ama yanıma bi MK1 alıp düzeltecek para bırakmak isterim.

Time-R
05-12-2010, 22:28
Para kazandınmı peki samet ?

2 tane laptop aldim pennsylvania'dan donuste kanka ikiside son modeldi 2007'de tabi :D

alaskaya babam gondermedi bende para yok dedi, fakat bende hyundai 1.3 motor 2000 model olunca artik dayanamadim gidicem alaskaya satip, geldigimdede vti'i cekicem kapiya dedim ama olmadi tabi..

Alaska sartlari cok zor

Alaska'nin dogasi: (sadece bilgilendirmek icin soyliyorum, ilginc)

Yazin gece 12 bucuklara kadar hava kararmiyor
Deniz suyu gunduz cekiliyor, gece karaya geliyor
Dogasi harika, temmuz sonuna kadar genelde gunes pek gorulmuyor, yagmurlu ve hava soguk, gece 3'ten sonra karda baslayabiliyor bazen.
En yuksek hava sicakligi 20 derece oldu agustos baslarinda
Ayilar icin cok fazla uyariliyorsunuz + TSUNAMI ile ilgili oryantasyonlar veriyor fabrika
Agaclarda kartallar, koca koca kargalar :)
Insanlik pek iyi degil, sert ve katilar
Daga cikmanizi hic onermem kurtlar sizi oyuna dusurebilir, birkac arkadasim gittiler geldiklerinde agzi yuzu kan icerisindelerdi, kurtlardan kacarken dusmusler
Sand Point adasinda sadece bir tane serif arabasi vardi, hastanede 1 taneydi.
Gunes acincada bodrum gibi oluyor gozunu sevdimin dogasi.

Alaska'daki seafood fabrikalari

Ben Sand Point Trident'teydim ve burada emin olun balik Kasim ayi sonu aralik basina kadar cikiyor, cok cok nadir olmak uzere baliksiz 2 yada 3 gun gecirdik, o gunlerde bile bizi kopek gibi calistirdilar fakat 16 saat degilde 8 saat calistik

Gunluk 8 saat ve alti calisirsan cebinden $5 oduyorsun 4 ogun yemegin ve yatak paran olarak.

Hergun 16 saat calisiyorsun, haftalik iznin yok, yaralanma ve sakatlanma raporu haric calismak zorundasin ise gelmezsen kapini caliyorlar ve zorluyorlar

Philipinliler cok fazla, onlardan emir aliyorsun, cunku onlar her sezon oradalar, bunu mini bir askerlik programi gibi dusun.

Ben gittigimin 3. gunu turkiyeye donmeye karar verdim, cunku yapilan is is degil, arabada umrumda degil dedim, herkese haberi duyurdum, hyundai'den artan parayla sana fiat uno aliriz deyince babam herseye ragmen gozumu yumdum ve calsicam en azindan kaybettigim parayi geri alicam dedim ve agostos ortalarina dogru az cok az cok calistim, sakatlandim raporlarda aldim, bu sekildede kaytararak $ 4000 para kazandim, arkadaslarim $10.000'leri gorduler bende helal olsun dedim fakat gozleri morarmisti artik uyur gezer gibi calisiyordu

Verilen yemeklerde seker var, tuz yok :)

Bara ve klube giris zaten bi tane vardi, 21 yas alti giremiyor

Adada sadece bir tane havalimani var, adaya getirilirken ucak biletini fabrika oduyor, fakat anlasma tarihi disinda fesh edersen ve erken donus yapmak istersen $500.00 kendin oduyorsun ve kendi imkanlarinla donuyorsun, ucak 22 kisilik falan sanirim, dusecek diye korkmayin dicem ama ben korkmustum, bayan hosteste menapozluydu sanirim tartistik laptop cantasi konusundan baya bi :D

cookies
05-12-2010, 22:40
amerika görmüş oLursunuz daha ötesi yok..
para biriktirmek fln hikaye.. mülteci gibi yaşarsan beLki..

İbrahim Erdem
05-12-2010, 22:47

Ekledim. ;)

Time-R
05-12-2010, 22:49
Ekledim. ;)

Tamamdir gorusmek uzere :)

kickbuttowski
05-12-2010, 22:58
cebinde 10.000 liran varsa gel polonyaya universite oku sinav derdin filan yok istedigin bolume de girebilirsin zaten verdigin 10.000 liranin yaklasik 5.000 lirasi vize icin gostermelik o parayi vizeni alinca kullanabilirsin. vize almakta kolay diger avrupa ulkeleri gibi degil

İbrahim Erdem
05-12-2010, 23:00
cebinde 10.000 liran varsa gel polonyaya universite oku sinav derdin filan yok istedigin bolume de girebilirsin zaten verdigin 10.000 liranin yaklasik 5.000 lirasi vize icin gostermelik o parayi vizeni alinca kullanabilirsin. vize almakta kolay diger avrupa ulkeleri gibi degil

Okuduğum okul her ne kadar üzerimde her türlü fanteziyi denese de değiştirmeye niyetim yok pek. :)

Konuyla pek de alakası yok söyledğinin. Daha gidecem paramı alıp dönecem hiçbirşey belli değil ;)

Bad-Fast
05-12-2010, 23:08
2 tane laptop aldim pennsylvania'dan donuste kanka ikiside son modeldi 2007'de tabi :D

alaskaya babam gondermedi bende para yok dedi, fakat bende hyundai 1.3 motor 2000 model olunca artik dayanamadim gidicem alaskaya satip, geldigimdede vti'i cekicem kapiya dedim ama olmadi tabi..

Alaska sartlari cok zor

Alaska'nin dogasi: (sadece bilgilendirmek icin soyliyorum, ilginc)

Yazin gece 12 bucuklara kadar hava kararmiyor
Deniz suyu gunduz cekiliyor, gece karaya geliyor
Dogasi harika, temmuz sonuna kadar genelde gunes pek gorulmuyor, yagmurlu ve hava soguk, gece 3'ten sonra karda baslayabiliyor bazen.
En yuksek hava sicakligi 20 derece oldu agustos baslarinda
Ayilar icin cok fazla uyariliyorsunuz + TSUNAMI ile ilgili oryantasyonlar veriyor fabrika
Agaclarda kartallar, koca koca kargalar :)
Insanlik pek iyi degil, sert ve katilar
Daga cikmanizi hic onermem kurtlar sizi oyuna dusurebilir, birkac arkadasim gittiler geldiklerinde agzi yuzu kan icerisindelerdi, kurtlardan kacarken dusmusler
Sand Point adasinda sadece bir tane serif arabasi vardi, hastanede 1 taneydi.
Gunes acincada bodrum gibi oluyor gozunu sevdimin dogasi.

Alaska'daki seafood fabrikalari

Ben Sand Point Trident'teydim ve burada emin olun balik Kasim ayi sonu aralik basina kadar cikiyor, cok cok nadir olmak uzere baliksiz 2 yada 3 gun gecirdik, o gunlerde bile bizi kopek gibi calistirdilar fakat 16 saat degilde 8 saat calistik

Gunluk 8 saat ve alti calisirsan cebinden $5 oduyorsun 4 ogun yemegin ve yatak paran olarak.

Hergun 16 saat calisiyorsun, haftalik iznin yok, yaralanma ve sakatlanma raporu haric calismak zorundasin ise gelmezsen kapini caliyorlar ve zorluyorlar

Philipinliler cok fazla, onlardan emir aliyorsun, cunku onlar her sezon oradalar, bunu mini bir askerlik programi gibi dusun.

Ben gittigimin 3. gunu turkiyeye donmeye karar verdim, cunku yapilan is is degil, arabada umrumda degil dedim, herkese haberi duyurdum, hyundai'den artan parayla sana fiat uno aliriz deyince babam herseye ragmen gozumu yumdum ve calsicam en azindan kaybettigim parayi geri alicam dedim ve agostos ortalarina dogru az cok az cok calistim, sakatlandim raporlarda aldim, bu sekildede kaytararak $ 4000 para kazandim, arkadaslarim $10.000'leri gorduler bende helal olsun dedim fakat gozleri morarmisti artik uyur gezer gibi calisiyordu

Verilen yemeklerde seker var, tuz yok :)

Bara ve klube giris zaten bi tane vardi, 21 yas alti giremiyor

Adada sadece bir tane havalimani var, adaya getirilirken ucak biletini fabrika oduyor, fakat anlasma tarihi disinda fesh edersen ve erken donus yapmak istersen $500.00 kendin oduyorsun ve kendi imkanlarinla donuyorsun, ucak 22 kisilik falan sanirim, dusecek diye korkmayin dicem ama ben korkmustum, bayan hosteste menapozluydu sanirim tartistik laptop cantasi konusundan baya bi :D

öle bi yazmışsın ki okuyunca sana üzüldüm :D ALLAH sabır vermiş :D

Time-R
05-12-2010, 23:09
öle bi yazmışsın ki okuyunca sana üzüldüm :D ALLAH sabır vermiş :D

hahahaha sagolasin aklima ne geldiyse yazdim hepsi gercek :)

Eriador
06-12-2010, 06:41
Bi kaç arkadaşım var WAT ile Alaska ya gitmiş . Ciddi ciddi kazanmışkar yada 4500 dolar gibi bi rakkam ellerine geçiyormuş 1000 ini harcasan 3500 sana kalır.Taki orda para harcıcak yerde fazla yok :)

lafla değil ciddi olarak çok zor şartlar , çok çalışıyorsun ve çalıştığın yer ciddi manada balık kokuyor zaten iş ve uyku ihtiyaçından sonra sana bişi kalmıyor .

Burda en önemli etken şirket i bulmak.Gideceğiniz şirketi iyi araştırın , ben burda çok zor durumda kalan bir sürü Türk gördüm.

size tavsiyem olsun : Hospitality Group H.Kaan YILMAZ ın şirketi ile selam bile alıp vermeyin. ( adam da benle adaş bağzı türkler beni burda o sanıyor ciddi sıkıntı oluyor son derece üçkaıtçı dolandırıcı biri )

turbo&quattro
06-12-2010, 08:28
Bende 10k kaldiririm diye gelmistim ama 4 sene gecti hala kaldiramadim :)

Saka bi yana Amerika'ya binbir turlu hayallerle gelmeyin...Yok 10k para yaparim birac ayda, bilmemne marka arabalar alirim vs...Amaciniz ingilizce ve ulkede yasal kalma olsun..Devaminda mutlu huzurlu hayat zaten gelecektir..