PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç içi yalıtımı

-batu-
08-12-2010, 00:22
Biliyorum bu konu üzerine çok konuşuldu ama kesin olarak bir bilgi edinemedim. Zamanım biraz az olduğu için iş bitirici bir topic olması açısından açtım.

Kapı içlerine-Tavana-Tabana Sırasıyla hangi malzemeler ne şekilde uygulanmalıdır?

Ortalama ağırlıkları ne kadardır ve nerden temin edilebilir. Cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.

darkred
08-12-2010, 00:26
Batucum bizim bir arkadaş (kesin emin olmamakla birlikte) würth te yaptırmıs ses yalıtımı arabasında ciddi bir ses sistemi vardı.Gerçekten cok etkili olmus yalıtım içeride fırtınalar koparken dışarıya cok cok az bir ses geliyordu.Ağırlık olarak bir fikrim yok ama malzeme konusundada yok niye yazdın dersen bende bilmiyorum :D :D

-batu-
08-12-2010, 00:28
Batucum bizim bir arkadaş (kesin emin olmamakla birlikte) würth te yaptırmıs ses yalıtımı arabasında ciddi bir ses sistemi vardı.Gerçekten cok etkili olmus yalıtım içeride fırtınalar koparken dışarıya cok cok az bir ses geliyordu.Ağırlık olarak bir fikrim yok ama malzeme konusundada yok niye yazdın dersen bende bilmiyorum :D :D

evrenim firmalar çok para istiyo tahmin edebiliyorum güzel olmuştur ama şu sıralar bittim yani. Forumda kendisi yapan epey kişi var yardım çıkıcak inanıyorum :D

darkred
08-12-2010, 00:30
Evet fiyatını fazlaydı onuda hatırlamıyorum ama OHAA!! demiştim duyunca onu hatırlıyorum :)

Gökinin 106 nın topicte birkaç resmi vardı sanırım yalıtımla ilgili plastik seslerini kesmek için filan bişiyler yapmıştı bulursam ekliyim şimdi

Edit: BULAMADIM :D :D

cabriolet
08-12-2010, 00:33
floryada würthün mağazası var ordan malzeme alabilirsin dicemde adamların malzemeleride pahalı :D en güzeli koçtaştan malzemeleri alıp kendin yapman :)

-batu-
09-12-2010, 00:38
güncel olsun

alex
09-12-2010, 00:40
kalın çift taraflı bandla ses yapan yerlerden geçmişdim sesi öle kesmiş dim

koçtaştan yalıtım ıcın malzeme buluna bılınır xD

chaylak
09-12-2010, 00:58
orjinal izolasyon malzemeleri wurth / dynamat vs gibi cok pahali. yani gercekten bi araba icin 1-2bin'in gider.. koctas / pratiker vs gibi yerlerdeki malzemelerde iş görür mü, ne kadar dayanir bilemiyorum.

ben Teroson diye bir ürün buldum
aracin farkli bölgeleri icin farkli kalinliklarda ürünler yapmislar, kapi saci / bagaj kaput / taban paneli olarak ayrılıyor

ürün henkel firmasinin, oldukca güzel, fiyatida dynamata göre daha hesapli.
50-60 tl 1 paketi. 50x25cm'den toplam 6 levha var içinde. 2-3 paket alırsan 4 kapinin tamamini güzelce izole edebilirsin.

bende yapmak istiyorum o yüzden biraz arastirdim :)

-batu-
09-12-2010, 01:03
orjinal izolasyon malzemeleri wurth / dynamat vs gibi cok pahali. yani gercekten bi araba icin 1-2bin'in gider.. koctas / pratiker vs gibi yerlerdeki malzemelerde iş görür mü, ne kadar dayanir bilemiyorum.

ben Teroson diye bir ürün buldum
aracin farkli bölgeleri icin farkli kalinliklarda ürünler yapmislar, kapi saci / bagaj kaput / taban paneli olarak ayrılıyor

ürün henkel firmasinin, oldukca güzel, fiyatida dynamata göre daha hesapli.
50-60 tl 1 paketi. 50x25cm'den toplam 6 levha var içinde. 2-3 paket alırsan 4 kapinin tamamini güzelce izole edebilirsin.

bende yapmak istiyorum o yüzden biraz arastirdim :)

Peki bişey sorsam,

şimdilik kapıları yapsam tabandan gelicek sesler rahatsız edici hale gelirmi?

birde bu ürün nasıl uygulanıyor? ve ağırlığı nasıldır :)

chaylak
09-12-2010, 01:12
vallahi agirliktan söz edersen direk soru sormak istiyorum
amacin ne senin? ne yapmak istiyosun lan sen diye :hehe:

şaka bi yana, vallahi ben yaparsam taban ve 4 kapiyi yapmak istiyorum. agirligi konusunda net bilgim yok ama çok kalın değil malzemeler.

uygulama konusunda ürüne göre degisir
kimi üründe ısıtıp üzerinden küçük boya rulolarına benzer aletle gecebilirsin saglam olur. kimi ürün mesela dynamat hic ısıtmaya gerek kalmadanda yapisabiliyor zemine.

-batu-
09-12-2010, 01:15
vallahi agirliktan söz edersen direk soru sormak istiyorum
amacin ne senin? ne yapmak istiyosun lan sen diye :hehe:

şaka bi yana, vallahi ben yaparsam taban ve 4 kapiyi yapmak istiyorum. agirligi konusunda net bilgim yok ama çok kalın değil malzemeler.

uygulama konusunda ürüne göre degisir
kimi üründe ısıtıp üzerinden küçük boya rulolarına benzer aletle gecebilirsin saglam olur. kimi ürün mesela dynamat hic ısıtmaya gerek kalmadanda yapisabiliyor zemine.

atmosferik araba böyle hocam napalım :D

yarın maslaktaki henkel bayisine bir gidip bakiyim malzemeye burdan yazarım bende öğrendiğimi :)

chaylak
09-12-2010, 01:21
arayacağın ürün ; Teroson Terodem SP 100
http://img207.imageshack.us/img207/5733/img5185.jpg

Temelde bitüm esaslı bir malzeme, yüksek yogunlukta ve kendinden yapışaknlı .. zaten 6 tanesi sanırım 3kg civarında ... ambalaj içinden 6 adet 25*50 lik plaka çıkıyor...
http://img220.imageshack.us/img220/4205/img5157.jpg
http://img220.imageshack.us/img220/7319/img5160.jpg

1 paketten 6 adet cikiyor. 3kg - ön 2 kapını kaplayabilirsin. 3kgde arka kapı toplam 6. tabana uygularsan 3 daha ekle :)

yardimci olabildiysem ne mutlu bana

yavuz364
09-12-2010, 01:28
chaylak arkadaşım ellerine sağlık çok yardımcı oldun :) ben de düşünüyordum...
ancak birşeyi unutmuşsun herhalde, nerden bulabiliriz ??

chaylak
09-12-2010, 01:34
yok unutmadim, yukarda yazdim
ürün henkel'in..
henkel bayiilerinden temin edebiliyoruz. yoksa bile henkel'e telefonla gider yapıp bize en yakın, elinde bu ürün olan satıcısını bulabiliyoruz :D

http://www.henkel.com.tr/cps/rde/xchg/henkel_trt/hs.xsl/index.htm

ben mail attim gecenlerde, ertesi gün hemen dönüp hangi firmada ellerinde olduklarini söylediler..

Merhabalar,Ürün gamımızda bulunan SP100 isimli ürünümüzü Ankara'da ARICI BOYA firmasında bulabilirsiniz ellerinde olmasa bile sizin için temin edebilirler ilginiz için Teşekkürler.
ARICI BOYA TEL:394 14 80

İsmail GÖZBULUT

Türk Henkel Kimya San veTic A.Ş.
Adhesives Technologies - Engineering Adhesives
Oto Tamir Grubu İç Anadolu Bölgesi Satış Müdürü

Tel&Fax:(0-312) 473 41 37
Gsm: (0-532) 747 73 16
mail to:ismail.gozbulut@tr.henkel.com
www.henkel.com - www.loctite.com

-batu-
09-12-2010, 02:02
Hocam cevap için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok yardımcı oldu. Mail attım, gelen cevaba göre alıp kullanıcam.

Sebring
09-12-2010, 03:43
Ben derim ki,alttan uste git.
Once lastik,sonra kapi ici,en son tavan.

-batu-
09-12-2010, 03:52
lastik konusunda yol tutuştan ödün vermemem ama çamurluk içlerini yeniden pütürledik.

tavanı ve kapı içlerini bunlardan yapıp, tavanada orjinal keçesinin büyüğünden kullanıcam.

ZeoN
09-12-2010, 03:55
@chaylak ürünün ebatlarını şöyle bir düşündümde üç aşşağı beş yukarı kafamda birşeyler belirdi ama birçok şey tecrübeyle sabit.. Bilemiyorum tabi satın alarak aracınıza uyguladınız mı ama?

99 Hatchback Civic aracıma yapmayı düşünüyorum.. Bunun fireside var.. Yalnız benim isteğim ön kapılar + Arka çamurluklar + Bagaj içi komple (bagaj kapağı dahil) sence ortalama kaç adet 6'lı paket gider? Belki daha sonrada tabana girişirim.. Tabana 2 paket yeterli olacaktır sanırım..

Sebring
09-12-2010, 03:55
Yol tutustan odun verilemez tabi ki.Benim demek istedigim,arkadaslarin link verdigi malzemeyi camurluk veya camurluk altindaki bakalite uygulaman.Lastik sesini kesersen bayagi bir farkedecek bence.

-batu-
09-12-2010, 03:57
Yol tutustan odun verilemez tabi ki.Benim demek istedigim,arkadaslarin link verdigi malzemeyi camurluk veya camurluk altindaki bakalite uygulaman.Lastik sesini kesersen bayagi bir farkedecek bence.

tavsiyeler için teşekkür ettim, bakalım elimden geldiğince tenekelikten kurtarmaya çalışıcam.

bu arada anahtarlık aklımda hala bir türlü fırsat bulamadım :)

iynn-RS
09-12-2010, 08:23
ön kapı içleri ve tavan hariç heryeri yalıtım yaptım ve toplamda 6 m2 yalıtım malzemesı kullandım.araç clio rs.hesabım yanlıs degılse bu telasondan kullansaydım 8 adet 6 lı paketten kullanmam gerekecekmıstı ona gore sen yap hesabı.buda 25-30 kıloyu buluyor.on kapı ıclerı ve tavan ıcın ne kadar gıder bılemıyorum.

benım kullandıgım bıtuself 20cmx10mt =2 m2 3 top kullandım ettı 6 m2

telason lar 25x50cm=0,125 m2

6/0.125=48 yanı 48 adet 25x50 levha kullanmısım

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=24980

onur_S
09-12-2010, 08:41

evren onlar würth değildi :D eğer aynı aractan bahsediyorsak beyaz bi araç :)

ccc_mk1
09-12-2010, 08:44
ben mk1 imi komple dynamatladım izalasyonun girmediği yerlere brax vibrasyon engelleyici macun aldım işiliği kendim yaptım 1650 liraya geldi.

Talih.b16
09-12-2010, 12:42
iynn rs nickli arkadasımız yapmıs cokda guzel olmus..hem terosondan daha hafif bi malzemeye benziyo bi bakınderim hatta konu acmıs bununla ılgılı

UnnAmeD
10-12-2010, 02:49
ben mk1 imi komple dynamatladım izalasyonun girmediği yerlere brax vibrasyon engelleyici macun aldım işiliği kendim yaptım 1650 liraya geldi.

baya masraflı olmus remzı ya :)

UnnAmeD
10-12-2010, 02:56
bu urunlerde ıyıdır ;

http://shop.wurth.com.tr/bantlar/isiya-dayan-izole-tab-6-ad-550-x-250-x-2

http://shop.wurth.com.tr/bantlar/ses-izole-edici-tab-2-adet-1000-x-500-x-11

-batu-
10-12-2010, 03:05
tabana bitüself yapıcam ona kesin karar verdim.

ama kapılara bitüself+ akustik süngermi yoksa terasonmu karar veremedim.

Spook
10-12-2010, 06:33
Wurth u dynamati oneririm ikiside cok iyilerdir ikisininde bir paketi 3.5metre kare olmasi lazim tam hatirlayamadim wurth u yaklasik 200tl ye dynamati ise 250 300usd arasi temin edebilirsiniz.biz son 2 yildir wurth kullaniyoruz sicaktan soguktan vs tavanlarda bir sarkma yok ayni sekilde dynamat extreme bulk pack de oyle.

caglargungor
08-09-2011, 21:04
elimde isterseniz würth ün var bi araçlık isterseniz yardımcı olabilirim

rebel
09-09-2011, 19:24
Wurth u dynamati oneririm ikiside cok iyilerdir ikisininde bir paketi 3.5metre kare olmasi lazim tam hatirlayamadim wurth u yaklasik 200tl ye dynamati ise 250 300usd arasi temin edebilirsiniz.biz son 2 yildir wurth kullaniyoruz sicaktan soguktan vs tavanlarda bir sarkma yok ayni sekilde dynamat extreme bulk pack de oyle.

dediğn gibiyse 7 m2 400 tl mi ? bu paraya würth varsa kimse bitüself le uğraşmasın yav :) bende konu takibindeyim

BARR
09-09-2011, 19:46
Batu hocam ben bu tarz malzemelerle yapılmış 3-4 araba bindim yapılan yerler taban-bagaj tabanı-kapılardı. Ve inanki güldüm geçtim..

Daha sonra Dynamat ile yapılmış bir Civic'e bindim. Çok fark var gerçekten. İnanki Dynamat ile arasında bu malzmelerin fiyat olduğu kadar kalite farkıda var.

Dİyeceğim odur ki Jettaya yapacaksan araban yeni uzun sürede bineceksen benim gibi Dynamattan şaşma ver 1000tl kafan rahat olsun. Arabanın heryeri sökülecek sonuçta 1 kere yapılacak üzülme sonra.

-batu-
09-09-2011, 19:55
Batu hocam ben bu tarz malzemelerle yapılmış 3-4 araba bindim yapılan yerler taban-bagaj tabanı-kapılardı. Ve inanki güldüm geçtim..

Daha sonra Dynamat ile yapılmış bir Civic'e bindim. Çok fark var gerçekten. İnanki Dynamat ile arasında bu malzmelerin fiyat olduğu kadar kalite farkıda var.

Dİyeceğim odur ki Jettaya yapacaksan araban yeni uzun sürede bineceksen benim gibi Dynamattan şaşma ver 1000tl kafan rahat olsun. Arabanın heryeri sökülecek sonuçta 1 kere yapılacak üzülme sonra.

baran corolla varken açmıştım konuyu, jettaya binince S class gibi geldi :D :D şimdilik gerek yok sanırım.

BARR
09-09-2011, 20:09
Pardon tarihlere bakmayı unutmuşum :(

Lagunadan sonrada Golf S class sessiliğnde geldi bana :D

SekoLive
09-09-2011, 20:13
Pardon tarihlere bakmayı unutmuşum :(

Lagunadan sonrada Golf S class sessiliğnde geldi bana :D

şahinden sonrada bana laguna s class geldi demekki herksin yeni arabası s class oluyor :D

Schumi
09-09-2011, 21:21
Anne baba benim neden S class bir arabam yok. Gerçi 20 kiloya yakın izolasyon yaptım ben ama. Eksozumu söksem S class olurmuyum Sayın Devlet Bahçeli. :(

SekoLive
09-09-2011, 21:24
Anne baba benim neden S class bir arabam yok. Gerçi 20 kiloya yakın izolasyon yaptım ben ama. Eksozumu söksem S class olurmuyum Sayın Devlet Bahçeli. :(

egsozla deil arabayı değişince direkt s class oluyor :D marka model v.s. önemli deil :D

BARR
09-09-2011, 21:33
Aynen S class seviyesine ancak yeni araç alınca ulaşıyorsunuz :D:D

Chatin
06-09-2012, 15:14
up

würth ün şöyle bir malzemesi var sanırım toplamda 5.5 m2 ediyor toplam alanı ve 160 lira civarı bir fiyatı var. önerir misiniz?

Wrth Trkiye - Profesyonel Montaj (http://shop.wurth.com.tr/?sayfa=product/artikel&artikel=0890+100+065+061+++++2)

Barış
03-08-2013, 00:57
Abiler bilgiler için Cok tşklr aracımda vw caddy 1.9 tdi 2007 model ses sistemin mevcut ve arka kızaklı kapılara vw sağolsun sadece kontapilak koymuş sizçe keçemi yapmalıyım yoksa izalasyonmu ?