PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lojistik ve Tedarik Zinciri Uzmanları yardım lütfen

bilalMW
13-12-2010, 01:01
Lojistik hocamızın bize verdiği ödev Migros ve Carrefour'un lojistik ve tedarik zincirinde aralarındaki farlılıklar.. :( Migros'un özelliklerini buldum ancak carrefour la ilgili kayda değer bişey bulamadım.Lütfen genç kardeşinize bi yardım eli uzatın bu ödev çok önemli malesef. :(

oxygen
13-12-2010, 01:36
Migros kendi depolarından direk kendi sevkiyatını carrefour ise tedarikçilerin depolarından sevkiyatlarını yapıyor.

Yani migrosun genel bi network ağı var,direk kendi depolarından network üzerinden gelen datalarla sevkiyat sinyali alıp ürün azaldığı anda mağazalarda ki stoklarını (safety stock) tedarik ediyorlar..

Carrefour ise en son K+N(Kuehne Nagel) ile anlaşmalıydı,bütün taşımalarını ve depolamalarını bu firma vasıtasıyla sağlıyordu.

Eğer ödevin yarına değilse 1 2 gün daha süren varsa,yarın detaylı bişeyler yazmaya çalışırım.

bilalMW
13-12-2010, 01:41
Cumaya abi çok iyi olur gerçekten yardım edersen. :(

oxygen
13-12-2010, 01:45
Sen tam olarak ne istediğini bana pm atarsan,ben sana bişeyler ayarlarım.

Sende mutlaka araştır,benim verdiklerimle birleştirip bişeyler hazırlarsın.

Naman
13-12-2010, 01:50
Ödevi buraya yansıtabilirsen Carrefour hakkında ben de birilerine iletebilirim

bilalMW
13-12-2010, 01:57
Ödevi buraya yansıtabilirsen Carrefour hakkında ben de birilerine iletebilirim

Ödevi yansıtmaktan kastını anlayamadım Deniz abi. İsminiz Deniz'di dimi bu arada.? :)

Migros ve Carrefour firmaları lojistik ve tedarik zinciri işlerini nasıl yürütüyorlar?
Hangi yolları izleyerek bu 2 işi yapıyorlar bunları karşılaştırıcağım abi ödev bundan ibaret ama oldukça önemli şuan benim için.Carrefour işleri nasıl yürütüyor öğrenebilirsen harika olur.Yardım edebilirsen çok minnetar olurum abi.

GokhanRS
13-12-2010, 03:20
senin hoca hiper marketler zinciri kurmayı düşünüyor olmasın :D aslında her hangi bi carrefour a gidip müdürle görüşmek istiyorum diyip sonra ona derdini anlatsan yardımcı olur sanırım.

Naman
13-12-2010, 09:16
Ödevi yansıtmaktan kastını anlayamadım Deniz abi. İsminiz Deniz'di dimi bu arada.? :)

Migros ve Carrefour firmaları lojistik ve tedarik zinciri işlerini nasıl yürütüyorlar?
Hangi yolları izleyerek bu 2 işi yapıyorlar bunları karşılaştırıcağım abi ödev bundan ibaret ama oldukça önemli şuan benim için.Carrefour işleri nasıl yürütüyor öğrenebilirsen harika olur.Yardım edebilirsen çok minnetar olurum abi.

Evet, Deniz :)

Tamam, bu akşam sorarım.

bilalMW
13-12-2010, 09:55
senin hoca hiper marketler zinciri kurmayı düşünüyor olmasın :D aslında her hangi bi carrefour a gidip müdürle görüşmek istiyorum diyip sonra ona derdini anlatsan yardımcı olur sanırım.

Hocamız marmara makine müh. mezunu vw'de staj yapmış ama ilgi alanı lojistik.pek otomobillerde,german style'dı hiç işi yok.toplu gidiş yapıldı kendisi makamda yokmuş.

Berkan
13-12-2010, 09:58
galiba okandaymıydın yanlıs hatırlamıyosam hangi hoca verdi bu ödevi :D

bilalMW
13-12-2010, 10:06
Evet Okan MYO :) Dr.Ümit Akın

mmustu
13-12-2010, 10:13
birazdan güzel bilgiler geliyo ;)

bilalMW
13-12-2010, 10:15
büyük bir bilgi açlığı ile bekleniyor mustu abi.:)

mmustu
13-12-2010, 10:31
Migros ile alakalı kısım

Migros 2 şekilde mağazalarına sevk sağlıyor. Birisi depo kanalı ile ikincisi ise direk mağazalara.

1 – Depo sipariş sistemi

Migros tedarik zinciri 1 haftalık tahmini satış ve 1 haftalık stok miktarını kendi sistemi ile belirleyip tedarikçi firmaya kendi sistemi olan b2b sisteminden sipariş geçiyor. Ürünlerin teslimi sonrasında da iki yöntem var. 1. Yöntem mağazalarda belirli stok adedine düştüğünde sistem depodan otomatik olarak sipariş oluşturuyor ve mağazaya ürünler sevk oluyor. İkinci yöntem ise mağaza stoklarını tedarikçi firmalar kontrol ediyor ve ürün azaldığında mağaza yöneticisi ile birlikte Migros depoya sipariş oluşturarak mağazaya ürünlerin sevk olmasını sağlıyor.

2- Transit sipariş sistemi

Tedarikçi firma ürün stoklarına göre mağaza yöneticisi ile sipariş oluşturuyor ve tedarikçi firma kendi imkanları ile mağazaya ürünleri sipariş tarihine göre teslim ediyor.

carrefourda gelecek ;) bu bilgiler direk bu firmalardan sorumlu satış yöneticileri tarafından yazılmaktadır

bilalMW
13-12-2010, 10:36
eyvallah mustu abi eksik olma. :)

uerbas
13-12-2010, 11:26
carrefour sipariş: bölüm yöneticisi tarafından carrefour proğ. üzerinden tedarikçiye mail yoluyla düşecek şekilde ayarlamışlardır öngörülen termin tarihi ürün kodu adet vs tedarikçiye mail yoluyla düşer kullanılan prog ismi işine yararmı bilmiyorum şuan unuttum ama öğrenebilirim,carrefour anlaşması olarak ürünleri tedarikçi kendi imkanlarıyla direk mağaza stoğuna giriş yapar.her bölüme bazaar, yiyecek, temizlik vs gibi yapılan cirolara istinaden ayrı sipariş bütçesi hazırlanır onun dışına çıkamaz.stoklarda azalan ürünleri uyarı gibi bir sistem yoktur tamamen bölüm yöneticisi takibindedir.

3 sene önceki bilgilerim şuan hala aynı sistem işliyordur.daha fazla bilgiye ihtiyacın olursa sefaköy carrefour sektör sorumlusu ile görüştürebilirim.sana kolay gelsin.

-Aydın-
13-12-2010, 11:49
Tech çalışıyor agaa :D Helal olsun ya vallahi...

s2k
13-12-2010, 11:52
Lan arkadaş nasıl insanlarsınız siz bu nasıl bi site bir tane akıllı adam olmazmı arkadaş ödev isteyen çıkar saksağan isteyen çıkar hadi bunlar çıktı bide bunlara cevap verenler çıkıyo ona anlam veremiyorum millet deliye hasret biz akıllıya :D:D:D

bilalMW
13-12-2010, 13:43
seviyorum bu siteyi abi her telden insanımız var. Çok ulvi bir siteyiz kimse bilmiyor. :)

EMG
13-12-2010, 13:44
Migros kendi depolarından direk kendi sevkiyatını carrefour ise tedarikçilerin depolarından sevkiyatlarını yapıyor.

Yani migrosun genel bi network ağı var,direk kendi depolarından network üzerinden gelen datalarla sevkiyat sinyali alıp ürün azaldığı anda mağazalarda ki stoklarını (safety stock) tedarik ediyorlar..

Carrefour ise en son K+N(Kuehne Nagel) ile anlaşmalıydı,bütün taşımalarını ve depolamalarını bu firma vasıtasıyla sağlıyordu.

Eğer ödevin yarına değilse 1 2 gün daha süren varsa,yarın detaylı bişeyler yazmaya çalışırım.

lojistikçi adam belli ediyor kendini :D

mmustu
13-12-2010, 13:47
Lan arkadaş nasıl insanlarsınız siz bu nasıl bi site bir tane akıllı adam olmazmı arkadaş ödev isteyen çıkar saksağan isteyen çıkar hadi bunlar çıktı bide bunlara cevap verenler çıkıyo ona anlam veremiyorum millet deliye hasret biz akıllıya :D:D:D

hahaha bro hizmette sınır ötesi :) farkı bizimle yaşayın :D

Güzin abla gibi oldu forum zaten :D

bilalMW
13-12-2010, 14:02
carrefour sipariş: bölüm yöneticisi tarafından carrefour proğ. üzerinden tedarikçiye mail yoluyla düşecek şekilde ayarlamışlardır öngörülen termin tarihi ürün kodu adet vs tedarikçiye mail yoluyla düşer kullanılan prog ismi işine yararmı bilmiyorum şuan unuttum ama öğrenebilirim,carrefour anlaşması olarak ürünleri tedarikçi kendi imkanlarıyla direk mağaza stoğuna giriş yapar.her bölüme bazaar, yiyecek, temizlik vs gibi yapılan cirolara istinaden ayrı sipariş bütçesi hazırlanır onun dışına çıkamaz.stoklarda azalan ürünleri uyarı gibi bir sistem yoktur tamamen bölüm yöneticisi takibindedir.

3 sene önceki bilgilerim şuan hala aynı sistem işliyordur.daha fazla bilgiye ihtiyacın olursa sefaköy carrefour sektör sorumlusu ile görüştürebilirim.sana kolay gelsin.

çok iyi geldi bunlar teşekkür ederim üstad.:icon_tup:

bilalMW
13-12-2010, 14:06

mmustu abi carrefour verisi nerde kaldı? verinin akibeti nedir? :D

Low-Rider
13-12-2010, 14:07

ula bi benim ödevelere yardım etmedin:D

şaka yapıom alınma:D

mmustu
13-12-2010, 14:30
mmustu abi carrefour verisi nerde kaldı? verinin akibeti nedir? :D

gülüm arkadaş bauhaus a gitti toplantı için gelsin yazacak :D

ula bi benim ödevelere yardım etmedin:D

şaka yapıom alınma:D

hacı valla içime oturdu orda şakası bi yanada :)

yinede o dosyaları bi ara atayım sana ilerde belki lazım olur

bilalMW
13-12-2010, 14:35
gülüm arkadaş bauhaus a gitti toplantı için gelsin yazacak :D

arkadaşının görüşleride geldikten sonra başlıcam abi derleme aşamasında.Merakla bekliyorum. :)

mmustu
13-12-2010, 14:36
valla yazdıklarım görüş değil :D direk şuandaki işleyiş :D

bilalMW
13-12-2010, 14:39
daha iyi abi :D Sayenizde bölümde bu ödevi bulabilen azınlıktan biri olucağım emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. :)

Low-Rider
13-12-2010, 16:16
yinede o dosyaları bi ara atayım sana ilerde belki lazım olur

olsun başkan önümüzde ki maçlara bakarız , halletim bir şekilde:D

oxygen
13-12-2010, 22:16
Tedarik zincirinde günümüzde kullanılan programların genel adı ERP'dir.Bu sistemler sadece lojistik alanında değil çoğu sektörde kullanılır ama lojistikte ön plandadır.

ERP'yi şöyle açıklayabiliriz;
ERP, bir kurumun kendi iç süreçlerini bütünleşik bir yapıda gerçekleştirmeye imkan tanırken, işin kurum sınırları dışına taşan kısmının da desteklenmesini sağlıyor. Bu iki süreci birleştiren ERP çözümlerinin genel karakteristikleri şöyle özetlenebilir:

ERP uygulamaları, iş süreçlerini adresler.
ERP uygulamaları modüler yapıdadır.
ERP uygulamaları entegredir.
ERP uygulamaları kurumların sınırlarını aşar, müşterilerine, iş ortaklarına ve tedarikçilerine kadar uzanır.
Uçtan uca bir ERP çözümü, kurumun tüm iş fonksiyonlarını destekler.

Güncel kullanılan en yaygın ERP system ise SAP isimli programdır.

Migros

Migrosun kullandığı mevcut sistem de ana depoya ERP system ile bağlı olan mağazalarda,bulunan sptokların azalması durumunda mağazalarından ana depoya gelen datalar sayesinde mevcut stoklar tamamen erimeden yeni sevkiyatlar yola çıkmaktadır,böylece müşterilerin istedikleri ürünlere beklemeksizin ulaşmalarını ve ürünlerinin raflarda her daim olmasını sağlamaktadır.

Bu sistem Push method(itme yöntemi) olarak adlandırılır.

İstanbul'da sadece 1 ana dağıtım deposu bulunan Migros,diğer tedarikçilerden satın aldığı ürünleri bu depoda toplayıp,buradan da mağazalarına sevketmektedir.

Yaklaşık 500 TIR ile bir günde yaklaşık 800 900 arası dağıtım yapan Migros, bu 500 kamyonunu kendi bünyesinde bulunan 7 deposundan kendi mağazalarına çizdiği güzergah doğrultusunda dağıtımını gerçekleştiriyor.Ürün gamı yaklaşık 25000 olan sektörün liderlerinden olan Migros,lojistiğini tamamen kendisi karşılamaktadır.

Migros bu sistem sayesinde günde yaklaşık 370.000 civarında koliyi euro norm standartlarında ki(80-120) paletleriyle taşımaktadır.

Yaş ürünler(meyve ve sebze) için ise Türkiye genelinde (tam sayıyı hatırlıyamıyorum) 6 ya da 7 (yazıyım o kısmı biraz sen araştırıp bulmaya çabala) satın alma merkezi sayesinde gerekli tedariği sağlıyor.

Carrefour

Migrosun tam tersi bir sistem uygulayan carrefour ise depo kullanmamaktadır.
Migrosta olan durum yani merkezden yönetimin zıttı olarak,Carrefour'da her mağaza kendi kendisini yönetmektedir.

Aslında Carrefourun kullandığı sistemin adı hibrit sistemdir.Hibrit sistemi push ve pull method(itme ve çekme metodu) olarak adlandırabiliriz.Bunun dışından kadansiye de uygulanmaktadır.

Hibrit sistem;
Bazı ürünlerin tedariğinde merkeze bağlı,bazı ürünlerin tedariğinde ise mağazaların bireysel siparişleri söz konusudur.

Azalan stoklar mağazaların çalışanları tarafından takip altında tutularak,siparişler kendi bünyelerinden verilir.

Yaş ürünler(meyve ve sebze)de de carrefour yine kendi kaynaklarını kullanarak siparişlerini oluşturarak tedariğini sağlamaktadır.

Carrefour'un merkezden tedarik ettiği ürünler ise sadece promosyon broşürleri,afişleri,mali kayıt defterleri,paket ve poşetler vs vs

ERP'nin açıklamasını alıntı olarak ekledim en başa,+ not almanda yardımcı olabilir.
Geri kalan açıklamalar kendi açıklamalarım ama benden sana tavsiye bi daha ki ödevini tamamen kendin araştır,sadece takıldığın nokta da yardım iste.
Çünkü bu ödevler senin gelişimin için,bizim yazdıklarımızdan 1 sene sonra sana sorular sorsak pek aklında kalan olmaz ;)

Kolay gelsin

mrtngn
13-12-2010, 22:50
Varya yemin ediyorum bu site D.H sitesine yakında taş cıkartır...Nerde kafama bisey takılsa bütün cevapları D.H buluyorum...Yavas yavas aradiklarımın bicogunu techturkey'de buluyorum :D:D

Rstmania
13-12-2010, 23:21
Migros DC sistemi kullanır. Yani merkezi dağıtım sistemi. Raf ömrü uzun olan ömürler Migros-Tansaş depolarında stoklanır. Daha sonra elle oluşturulan yada b2b sistemi ile oluşturulan siparişler merkez depodan tedariği sağlanır. Satış temsilcileri birebir b2b sisteminden anlık stok ve satış bilgilerine ulaşabilir. Bu sisteme bağlı il depolarının hangisinden sipariş çekilmesi gibi yönlendirmeler gerçekleşir.
Ancak DC sisteme girmeyen ürünlerde mevcuttur. Bunlar soğuk şarküteri, yada raf ömrü kısa olan taze gıdalar gibi ürünlerdir. Bu ürünler genelde günlük yada 2 günde 1 olarak mağazalara teslim edilir. Ürünün satışa açık olması veya mağazaya girişleri de Migros-Tansaş merkezlerinden kontrol altında tutulur. Merkez tarafından charge( ürünün satışa açık olma durumu) sağlanmamış ürünlerin siparişi ve tedariği sağlanmaz. DC sistemi tam olarak oturmuş değildir. Daha hala kargo sistemi ile ulaştırılan ürünlerde mevcuttur.Bu sistemi Migros T.A.Ş den başka Tesco Kipa A.Ş de kullanmaktadır. Daha çok birden çok tedarikçinin ve birden çok bayinin bulunduğu dağıtım sistemlerinde DC sistemi kullanılmaktadır.

Carrefour da ise ürünün yoka düşme durumundan önce sipariş veren otomatik sipariş sistemi ile desteklenen manual sipariş sistemi işlemektedir. Firma elemanları tarafından siparişler oluşturulup Departman şefleri tarafından onaylanan siparişlerin ancak tedariği sağlanır. Depoya gelen tedarikçiler merkezi sistemden siparişin varlığını kontrol ederek ürünlerin mağazaya girişleri sağlanmaktadır. Siparişi olmayan ürün mağazaya giriş yapamamaktadır.

bilalMW
14-12-2010, 01:34
oxygen ve rstmania,Deniz,mmustu abilerime çok teşekkür ederim ve bildiklerini esirgemeyen diğer arkdaşlara
çok teşekkür ederim. ödevi hazırladım çok sağ olun. :)