PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Adana'da, En Az %20 Tasarruf Yaptıran Yazılım

ilkerbilim
14-12-2010, 15:40
Bugün haberlerde gördüm bir araştırayım dedim.

Aracın kontrol ünitesine yüklenen yazılımla en az yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlandı.
Adana'da Çukurova Oto sahibi Servet Doğan'ın geliştirdiği program sayesinde aracın egzosundan fazladan atılan yakıtlar depoda kalarak tasarruf sağlanıyor. Benzinli ve dizel araçlar da otomobil, minibüs, kamyonet, otobüs, kamyon, TIR, iş makinası, tarım makinalarında bu uygulama kullanılabiliyor. Söz konusu yazılımı en son 1998 model bir araca yüklediklerini anlatan Servet Doğan, vatandaşlardan da yoğun talep aldıklarını söyledi.

Doğan, "Aracın yanma hücresine gelen yakıtın yanmasından sonra bir takım zehirli gaz atıkları oluşur. Bu gazlar çevreyi kirletir. Benim yaptığım işlem, sistemli yandıktan sonra kirli atığa dönüşen miktardaki yakıtın sisteme girmesini engelleyecektir. Bu sistem, aracın kontrol ünitesine yani halk tabiriyle 'beynine' özel hazırlanıp yükleniyor." dedi.

Söz konusu işlem için 128 parametreyi yeniden değerlerini yazarak elde ettiklerini anlatan Doğan, "Bir tek parametrenin değerini değiştirdiğimiz zaman diğer 127 parametreyi de ilk parametreye göre tekrar değiştirmek zorunda kalıyoruz. Araç, aynı marka, tip ve aynı özelliklere sahip olsa bile hiç bir program bir diğerinin aynısı değildir. İdeal yanmayı sağlamak bu değişken değerleri yeniden değerlendirerek parametreleri bu verilere göre hazırlamakla mümkün oluyor." ifadesini kullandı.

Programın en az yüzde 20 tasarruf sağladığını anlatan Doğan, "Benzinli ve dizel araçlarda araca hiçbir şey ilave etmeden araç sisteminde değişiklik yapmadan yazılım yükleyebiliyoruz. Bagajlarda yer sorununu ortadan kaldırıyor. LPG'li araçlardaki gibi ruhsata işletilmesine de gerek yok. Program yüklendikten sonra emisyon değerleri çok düşük gösteriyor. Yakıt ekonomisin yanı sıra çevre kirliliğini önleyeceğiz. Motor, kendi yakıtıyla çalışacağından zarar görmeyecektir.

Program yükledikten sonra karbon atıkları azalacağından motor içi kirlilik oranı da düşüyor. Bu nedenle yağlamayı daha iyi yaparak motor ömrünü de uzatıyor. Motorun düzenli çalışmasıyla periyodik bakım aralığı da uzuyor." şeklinde konuştu. Sistemle ilgili henüz bir maliyet çıkarmadıklarını anlatan Servet Doğan, yaklaşık bin TL'ye bu sistemi araçlara yükleyeceklerini sözlerine ekledi.

Alıntıdır.

Adana'da ki arkadaşlar bu yere gidip bir sorsalar güzel olur.

BosphorusBoys
14-12-2010, 16:16
Servet Ustayı Tanırım iyi, muhabbeti hoş bir ustadır..
yıllarını vermiştir bu işlere ama bu denli çalışmayı kendinin yapacağına pek inanasım gelmiyor..
we ne kdr yararlı ve tasarruflu olduğunuda görmeden asla inanmam..

SOMEONESPECIAL
14-12-2010, 16:17
%20 :beuj:

tunch
14-12-2010, 16:20
resatbeydeki bmw servisi ise bu yazilimin yapildigini yaklasik 2 yildir biliyorum, bana teklif ettiginde her ne kadar baska arkadaslarimin referansiyla gittiysemde cok mantikli gelmedi ekonomi+performans vaadleyen ozel serviste atilan bir chip..

vkarayel
14-12-2010, 16:22
İşlem basit motora Daha az benzin = daha az performans + daha fazla ekonomi :)
Bana biraz masalmış gibi geldi....

despe
14-12-2010, 16:37
ben safctan % 18 kısmıştım 2000-3000 haritasını komple uzun yolda. headerslı düz borulu emmeli beyinli vtec2 ile 80-110 km hızla 100 km de 5.165 LT değer elde ettim ki orj verisinden daha düşük bir veri :)

buda aynı hesap bence. ama tavsiye etmiyorum araba gerçekten gitmek istemiyor.

DENON
14-12-2010, 16:43
ben safctan % 18 kısmıştım 2000-3000 haritasını komple uzun yolda. headerslı düz borulu emmeli beyinli vtec2 ile 80-110 km hızla 100 km de 5.165 LT değer elde ettim ki orj verisinden daha düşük bir veri :)

buda aynı hesap bence. ama tavsiye etmiyorum araba gerçekten gitmek istemiyor.bı depoyla kaç km yaptıgını söölede mıllet pıggy pack lere hucum etsin , ayar işi cıkar baari ahahahah :D :D

despe
14-12-2010, 16:46
valla hesaplamak kolay brçet. 45-50 lt falan heralde bizim depo dimi :D

fatiii
14-12-2010, 16:49
dizellerde tasarruf yaptıran yazılımlar mevcut ama performanstan odun vermek kaydıyla..

hem performans arttırıp hem yakıt dusurmek diye bi olay sanırım imkansız

16EC813
14-12-2010, 16:50
bu benzin zammından sonra çok işyapar :D

Dragger
14-12-2010, 16:53
dizellerde tasarruf yaptıran yazılımlar mevcut ama performanstan odun vermek kaydıyla..

hem performans arttırıp hem yakıt dusurmek diye bi olay sanırım imkansız

Dizelde imkansız degil...

Benim punto orjinallerine göre 25hp daha fazla ve 1lt civarı daha az yakıyorum.

Hem cok daha performanslıyım hem de daha az yakıyorum.

gurlekyasin
14-12-2010, 17:01
servet abıyı tanırım yıllardır böyle birşey var ama acıkcası merak edıpte bakmadım sormadım

fatiii
14-12-2010, 17:04
Dizelde imkansız degil...

Benim punto orjinallerine göre 25hp daha fazla ve 1lt civarı daha az yakıyorum.

Hem cok daha performanslıyım hem de daha az yakıyorum.

o nasıl olur bi turlu anlamıyorum :)

performans nasıl artıyor?basınc acarak.peki basınc acınca daha fazla yakıta ihtiyac duymuyormu dizeller,acaba fabrika cıkısı cokmu zengin cıkıolar?

V.İ.P
14-12-2010, 17:10
benım bır tanıgın 106 sıda oyleydı az yakıyordu cok gıdıyordu

cem06
14-12-2010, 17:39
dizellerde biyere kadar normal ama hem performans hemde tasarruf imkansız ozellikle atmosferik motorda...

en az yüzde 20 tasarruf

bide surası komik olmus en az yuzde yirmi neye gore kime gore ben 1.2 benzinli corsa getirsem onadamı yuzde 20 dicek obd den atılan yazılım sonucta binlerce kisi yapıyor ne farkı var digerlerinden.. :)

R.I.P
14-12-2010, 20:06
zaten önceleride ecochip gibi bişeyler yokmuydu daha az güç artışı ama daha fazla yakıt tasarrufu diye

SONE-R
14-12-2010, 20:08
dizellerdeki hem performans hem ekonomi olayını erhan veya gazihan açıklar sanırım..

erh
14-12-2010, 20:13
Dizellerde ekonomi gerceklesmesi hayal değil.. Hem güç artırılıp hemde ekonomi saglanması cok zor değil. Bunun 2 ana sebebi var.. 1.si gönderilen yakıt daha iyi polarize olup daha iyi ve verimli bir yanma saglanıyor, 2. si ise, guclu olan arabada sakin kullanımda aracın kasasını tasımak için daha az gaza basma geregi duyuluyor.. bu yuzden de arac daha az yakıyor.. benzinli tuning ile dizel tuning alakasız.. benzinlide yakıt ekonomisi saglamak cok nadir ve spesifik araclarda oluyor..

Dragger
14-12-2010, 20:18
o nasıl olur bi turlu anlamıyorum :)

performans nasıl artıyor?basınc acarak.peki basınc acınca daha fazla yakıta ihtiyac duymuyormu dizeller,acaba fabrika cıkısı cokmu zengin cıkıolar?

980kg 70hp 180nm torkken, 980kg 95hp 220nm tork oldu diyelim.

Agırlık aynı olup güc arttıgı ve tork yükseldigi icin arac zorlanmıyor, misal 1. vitese düsmen gereken rampada 2 ile devam edebiliyorsun. Uzun yolda at 5e hic vites düsürmeden Tekirdaga kadar git :)

Misal ben istanbulun en kalabalık semtlerinden birinde en cok trafik olan yerde 5.2 ortalama yakıyorum, adam zonguldakta bombos ilce yolunda 6 litre altına düsemiyor.

Yine bu sekilde örnekler cok, 6 litre civarında seyrediyorlar, ben de chipsizken 6.2 falan yakıyordum. Simdi sehirici 5.2 sehirlerarası 4.2-4.3 civarlarında.

Spawn
14-12-2010, 20:25
altdevirleri kıs , üst devirleri aç .. bu değil mi olay..

alt devirlerde ekonomi üst devirlerde perfomans

Alperen-B
14-12-2010, 20:42
Servet usta uzun yıllardır tanıdıgım bir ustadır. Geçen sene bu yazılım olayını konusmustuk bana detaylıca anlatmıstı. Yaptığı şeyi 1. ağızdan duydugunda insanın kafasına yatıyor aslında. Benle konustugu zaman bi depo ile 850 km giden bi arabadan bahsediodu. Yazılımı yaptıktan sonra 1130km de yakıtı bitti adam beni aradı diyordu. Şu zamana kadarda baya araç yaptı diye biliyorum. Benim özellikle merak edip sordugum şey şuydu( araç fakire düşmüyor mu? ). Bana kesinlikle düşmüyor demişti.

doush
14-12-2010, 21:50
altdevirleri kıs , üst devirleri aç .. bu değil mi olay..

alt devirlerde ekonomi üst devirlerde perfomans

VTEC, Vanos, VVTL-I vs. :)

arfy
14-12-2010, 22:07
dizellerde zaten mümkünde diğer türlü zaten olsa hepimiz bayram ederdik ..

Murat
14-12-2010, 22:20
koca firmalar düşünememiş. helal olsun bizim ustalara. komik.

GokhanRS
14-12-2010, 22:29
arabam gerekirse çok yaksın ama çok gitsin :D hızlı gitsin.

ekonomi isteyende 1.3cdti tavsiye ederim. bu haber bildiğin yazılım işte. tüm chipcilerin yaptığı şey. motor performansı arttığında düzgün kullanımda ekonomi sağlanıyor tabiki.

Chatin
15-12-2010, 02:06
Dizellerde ekonomi gerceklesmesi hayal değil.. Hem güç artırılıp hemde ekonomi saglanması cok zor değil. Bunun 2 ana sebebi var.. 1.si gönderilen yakıt daha iyi polarize olup daha iyi ve verimli bir yanma saglanıyor, 2. si ise, guclu olan arabada sakin kullanımda aracın kasasını tasımak için daha az gaza basma geregi duyuluyor.. bu yuzden de arac daha az yakıyor.. benzinli tuning ile dizel tuning alakasız.. benzinlide yakıt ekonomisi saglamak cok nadir ve spesifik araclarda oluyor..

yakıtın polarize olması ne demek ? bu nasıl ve hangi etkiyle daha iyi oluyor ?

senna
15-12-2010, 07:40
çip yapmışlar işte :D

MKT
15-12-2010, 07:50
aracı fakire almaktan başka hiçbirşey değilki biraz benzin biraz avans kısıyor al sana az yakıyor.ama unutmayın ki araçta benzin-hava karışımı azaldığı için fazla güç gerektiren durumlarda gaz pedalına %50 bassanız gidecekse araç siz %100 basacaksınız bunun sonuçlarındada yine fazla yakacakk

erh
15-12-2010, 08:19
yakıtın polarize olması ne demek ? bu nasıl ve hangi etkiyle daha iyi oluyor ?

yakıtın püskürtülme basıncı artırılarak...

ilkerbilim
15-12-2010, 22:58

sahibinden.com'da yakıt borusuna takılan, yakıtı daha çok polarize eden ucuz bir alet var. 100TL falan heralde. Yalan olduğunu düşünüyordum ama şimdi sen bahsedince kafama takıldı. Gerçeklik payı var mı?

Mesela bu;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araci-15-35-arasi-yakit-tasarrufu-10-beygir-gucu-artisi-35980374/detay?

erh
15-12-2010, 23:02
sahibinden.com'da yakıt borusuna takılan, yakıtı daha çok polarize eden ucuz bir alet var. 100TL falan heralde. Yalan olduğunu düşünüyordum ama şimdi sen bahsedince kafama takıldı. Gerçeklik payı var mı?

Mesela bu;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araci-15-35-arasi-yakit-tasarrufu-10-beygir-gucu-artisi-35980374/detay?

yalan ;) ;)

ilkerbilim
15-12-2010, 23:05
yalan ;) ;)

Düşündüğüm gibi. Teşekkürler =)

Chatin
16-12-2010, 00:53

hımm.. o zaman senin adını "polarize " diye bildiğin şey "pülverize". kolay gelsin