PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : eg kasa tıkırtılar

M.A.D
15-12-2010, 09:57
aracımı çoğu kişi biliyor, herşeyim tam, sorunsuz , eksiksiz şuan allaha şükürler olsun, fakat en sevmediğim ve aracımdaki tek sıkıntı olan sesleri nasıl keseceğim bilmiyorum, lakalarda yoldaki eenn ufak eziklerde bile araba dökelecekmiş gibi konsoldan, kapılardan, bagajdan sesler geliyor, bunları ses yalıtımsız başka türlü çözemezmiyiz ? komple soysak seslerin nerden geldiğini nasıl bulabiliriz ,

aklıma şu geliyor, soymadan önce bass açıp tıkırtıları tespit edip, o yerdeki parçaları tek tek söküp , süngerle, sıkı vidayla falan tekrar montajlamak ?

mantıklı gibi ama benim buna zamanım bile yok, başka çözüm önerileriniz varmı ? nasıl başa çıkarız bu seslerle , arabama aşığım ama bu sesler yüzünden inanılmaz derecede soğuyorum, elbet çözümü vardır bunların, uygun yollu mantıklı fikirlerinizi bekliyorum , eglerde bu sıkıntı baya yaygın, bu sıkıntıyla yaşayanlara da yardımcı olabileceğini düşünüyorum bu başlığın, teşekkürler

s2k
15-12-2010, 10:01
Eski araba eski ondan oluyo tıkırtı mıkırtı :D:D:D

M.A.D
15-12-2010, 10:07
eski araba tabi ses olacak ama bunları kesmenin yolu vardır elbet :)

s2k
15-12-2010, 10:09
eski araba tabi ses olacak ama bunları kesmenin yolu vardır elbet :)

Bı netbook um olsaydı bakardım hemen ınternetten nası kesılır dıye yardımcı olurdum ama ıste malesef :D:D:D

35 ufuk 35
15-12-2010, 10:11
kapı-bagaj fitilerinin eskiyse yenileye bilirisin belki işe yarayabilir :)

M.A.D
15-12-2010, 10:28
gelen ses onlardan değil, kapı iç döşemelerden, arka bagaj içinden, davlumbazlardan, ön konsoldan, gerçi her basık arabada bu sesler olur ama çözümü vardır biliyorum :D

cem06
15-12-2010, 10:37
fitil ve klipsleri yenileyebilirsin...

JDM VTİ
15-12-2010, 10:46
mali benimde ön konsoldan var hafif ses. çift taraflı yapışkan süngerlerle halletmeyi düşünüyorum bende:)

Time-R
15-12-2010, 10:47
herseyin kapagini sokup vidalari tekrar sikmalisin, gevsiyor tabi kac yillik araclar, dusen vidalar bile vardir, sonucta bas buna en buyuk zararlardan bir tanesi

konsolda saatin metal ayagi var, onunda sungerlenmesi gerek, torpidodada tikirti yapacak birsey birakmamalisin, ama hatch civic si'lerde oluyor bu tur problemler, benim eski hatch'tede vardi, arkadaslarimdada var, sanirim daha cok gencler kullanmis hatchleri, sedanlar biraz daha aile arabasi olmus gibi.

Günkut
15-12-2010, 10:56
Öncelikle gelen tıkırtıları bulman lazım mali kaliteli çift taraflı bantlar işini görür benım rex te aynıydı arka bakalitler bagaj kapakları filan ses gelen yerleri buldum yapıstrdım bantları şimdi mermi tık yok :)

Selman
15-12-2010, 10:59
Bitmiyo ya bi yeri yapıştırıyosun diğer yerden geliyor. Ama özellikle arka bagaj kısmından geliyor bende sesler. Ama çözücem hepsini kescem yakında:D

Cihan Çizmeci
15-12-2010, 11:00
Kanka içi sök tekrar topla bir gecede komple söker bir gündüzdede takarsın :D

Yaptık oldu :D Ses meste yoktu bende pıtır pıtır geziodum o basıklıkta ;)

Vidaları yenile güzelce sık birçoğu yalama çıkacaktır zaten.Birde kapı içlerinde biton şey var özellikle demir ve tel nesneleri bir araya toparla toplarladığın noktayıda güzelce biryere deydiğinde ses çıkarmayacak malzeme ile sar yararı olacaktır.

ykavcioglu
15-12-2010, 11:14
bende düşünüyordum..
plastik malzeme için iç kısımlarına silikon sıksak nasıl olur..

oguzhan999
15-12-2010, 11:20
kardeşim zor bişy deil en azından içinden gelen sesleri engellemen için içini sök tekrar detaylı bi şekilde topla...başka kesinlikle olur biyeri yok.

dgoo
15-12-2010, 11:27
Eg lerde pandizotlar yerinde durmuyor sabitlemenin yoluna bak feci ses yapıyor

kadir jdm civic
15-12-2010, 11:27
arkadaşlarım hiç bişey silikon falan sıkmaya gerek yok sonra ne olur bilinmez benımde başım agrıdı sesten dolayı suanda bir sessim var bagajdaki tahta sesı okadar. arabanın içini sökün detaylı temizlik yapın ztn söktügünüzde agzınız acık kalıcak yerler toz pislik temizleyın güzelce sonra takarkende iyice yerine oturturun sıkıntı olmuyor.

yinede ses gelirse mali acıcan müzigin sesini devam bişey duymayacan...

ha bir yerde bir abımız söyle söylemıştı hb silerın kasaları sedan göre daha çok esnıyormuş birazdan sesler bundan kaynaklanıyor herhalde...

M.A.D
15-12-2010, 11:37
yeni klipsler, iyi temizlik malzemesi, silikon ve çift taraflı sünger bant sanırım beni kurtaracak, kule gergilerinin faydası da olur sanırım kule gergisi de bulmam lazım, fakat ben arabayı soyup dağıtsam , bi daha toplayamam :hehe: bana bu işi daha önce yapmış biri lazım

KMR2-GT
15-12-2010, 11:41
bende ayar oluyorum o seslere ya.evet en guzeli sökmek boşta duran seylerı sabıtlemek vıdaları sıkmak.bırbırıne surten plastık aksamları cıft taraflı bantla sabtılemek.

bu yolara sahıp oldugumuz surece işimizçok zor:(

SkY
15-12-2010, 11:54
arkadaşlara katılıyorum en güzeli komple söküp sonra güzelce ses yapacak yerleri sünger vs gibi yumuşak materyallerle kaplayıp yeniden toplamak en garanti yol bencede..

ulasstoprak
15-12-2010, 12:12
Ben soyle bi uygulama yaptim icerideki titresimi belkide %80 oraninda aldi..

http://img716.imageshack.us/img716/3319/img2741j.jpg

http://img221.imageshack.us/img221/623/img2738.jpg

akbaba78
15-12-2010, 12:21
kadifemi o:eek:

ulasstoprak
15-12-2010, 12:37

Yok artik daha neler Alkantra ....:)

JDM VTİ
15-12-2010, 12:38

:d :d :d ..

RottingChrist
15-12-2010, 12:54
valla mali buna benzer başka bri konu daha vardı ve nazar deymesin diye yazmadım ama şöyle söyleyeyim. ben arabayı aldım alalı hiç böyle bir ses sorunu yaşamadım. hatta arabama binenler nekadar sessiz diye dikkatini çekmiştir. yalnız benden önceki sahibi aracın altına varana kadar beyaz köpük gibi birşeyle kaplamış. zift değil de daha yeni nesil birşey galiba. arka kapakları açtım baktım oraları bile komple izole edilmiş. istepnenin girdiği yuvaya varana kadar. kağuçuksu bir malzeme. geçen bir ses vardı bulamıyordum deli oldum aradım taradım bulamadım. meğerse benim ufaklık oyuncaklarından birisini koltukların arasına sıkıştırmış virajlarda ses yapıyordu. şu anda sorun yok. ama geçen gün tork damperi taktırdıktan sonra rolantideki motorun vibrasyonunu her yerimde hissetmeye başladım. sanırım sertlik ayarının biraz ayarlamak gerekecek.

uerbas
15-12-2010, 13:01
sökmeye yardımcı olabilirim :D

M.A.D
15-12-2010, 13:35
timur abi biraz da aracı söküp takmayla alakalı, benim araç elden ele o açmış bu kapamış o açmış bu kapamış çok oynamış heryeri o yüzden die düşünüorum, seninki orj zaten pek oynanmamış araba, sahibi de iyi bakmış
, benimkinin sahipleri hep gençler olduğu için hiç önem vermemişler, o dediğin malzeme neyse onu nerede yaptırabiliriz, komple soyduğumda yaptırsam ? maliyeti nedir falan vs.

___
ümüt bana toplamaya adam lazım diodum iyi insan lafın üstüne gelirmiş :D:D

uerbas
15-12-2010, 13:52
geldim geldim yapalım yarın akşam sökelim cuma sabah toplayalım :D döşeme sekmanlarından lazım,sonra bi edirne yapalım :)

MiaMi
15-12-2010, 13:58
Segman orjinal alın hatta banada lazım Hondaya git Mali sor orda klipslerden beraber alırız. Benimde bi operasyona girmam lazım fuatın orda bi gece sabahlarsak temiz çıkartırız arabaları.

M.A.D
15-12-2010, 13:58
cumartesi dağıtıp pazar toplamak lazım ama malzeme bol olcak bi de o klipslerden nereden bulacaz yapı marketlerde bulunurmu yoksa hondadanmı alacaz

edit: tayfun abiyle aynı anda yazmışım :D

Segman orjinal alın hatta banada lazım Hondaya git Mali sor orda klipslerden beraber alırız. Benimde bi operasyona girmam lazım fuatın orda bi gece sabahlarsak temiz çıkartırız arabaları.

orjinali nereden bulacaz abi radarda varmıdır acep, orj servis çok para ister die düşünüorum, bi de sabahlamak değil de bi pazarı harcayabiliriz bu olaya

MiaMi
15-12-2010, 14:08
1 tl falandır tanesi serviste bi sorun Marmara hondaya kardeşim. Ek Eg hatta F serilerinde bile segmanalr aynı nerdeyse.

bide şu hondanın ruhsatı ver parça sorayım olayı yokmu kafayı yediriyorlar bana lan anadolu hondadan çıkan araçla aynı diyorum yok japon sendeki geçirecez illa diyorlar.

RottingChrist
15-12-2010, 14:13
timur abi biraz da aracı söküp takmayla alakalı, benim araç elden ele o açmış bu kapamış o açmış bu kapamış çok oynamış heryeri o yüzden die düşünüorum, seninki orj zaten pek oynanmamış araba, sahibi de iyi bakmış
, benimkinin sahipleri hep gençler olduğu için hiç önem vermemişler, o dediğin malzeme neyse onu nerede yaptırabiliriz, komple soyduğumda yaptırsam ? maliyeti nedir falan vs.

___
ümüt bana toplamaya adam lazım diodum iyi insan lafın üstüne gelirmiş :D:D

valla ne malzemesi olduğunu bilmiyorum ama baya etkili. hatta bende camların buharlanma sorunu var aracın ısı iletkenliği de değiştiği için camlardaki buharı gidermek sorun oluyor. çoğu yapı marketlerde var bunlara benzer malzemeler. sprey şeklinde sıkıyorsun uygulama yapmak istediğin zemine. hatta ses yalıtımından ziyade toz toprak ve pasa karşı da etkili sanki. bir gün gel göstereyim ben sana. :hahaha:

Göki,ZD
15-12-2010, 14:14
bütün plastik döşemeleri söküp plastiğin kasada denk gelen yerlerine cam fitili yapıştır, metresi 1 tl.. klipsleride yenile;(bu arada ses ve ısı yalıtımınıda yap bari) ses %90 oranında kesilir..

örnek
http://img530.imageshack.us/img530/6230/dsc0054li.jpg

M.A.D
15-12-2010, 14:26
mantıklı evet ama bütün bunları ben yapamam ki beceremem , elime yüzüme bulaştırırım mındar ederim arabayı :D

DetailEF
15-12-2010, 14:26
Burdan şunu anlıyoruz Honda'lar dandik aga :D Hepsinde bi ses manifestosu :D

uerbas
15-12-2010, 14:27
o zaman sökmüşken adam gibi bişi yapalım komple yalıtım gibi ses sisteminde var öbür türlü dağılma çabuk gerçekleşir, yalıtımla yararını çok görürsün :icon_tup:

Göki,ZD
15-12-2010, 14:27
malzemelerini al ben ugrasırım canım sıkılıyor zaten :D

MiaMi
15-12-2010, 14:29
Ben bu işi gökhanla yapacam aga :)

M.A.D
15-12-2010, 14:36
o zaman malzemeleri yazıyorum

*ısı yalıtım malzemesi
*kapı fitil ve sekmanları
*bilimum silikon veya çift taraflı bant
*sünger bantlar
*ısı tabancası
*iskelet halindeyken temizlemek için bez , su, sabun vs. ne varsa
*bi de davlumbazlar için pütür

doğrumudur ?

o zaman hep beraber yapalım abi :D bi pazar belirleyelim girelim biyere yapalım

Göki,ZD
15-12-2010, 14:40
20 metre cam fitili - 20 tl
ısı yalıtım malzemesi - metresi 8 tl
ses yalıtım süngeri - metresi 12 tl (ben 4 metre aldıydım arka çamurluk içlerinede yaptım)
1 kutu bally- 12 tl fırça 1,5 tl =13,5
pütürün kutusu 10 tl dyson marka ama onu atmak için pütür tabancası ve komprasor gerek.. ve sesi kesmez onun yerine davlumbazın üstüne ses süngerinden yapıştırmak, nasıl olsa üst tarafa su kir çıkmaz kolayına.. ki araç içi izalasyonu nu yaptın mı sıkıntın tamamen gidicektir..

sen malzemeleri al, mekanı bul ben gelirim darallardayım zaten stres atarım..

M.A.D
15-12-2010, 14:43
not alıyorum bunları, bu haftasonu tedarik edeyim , tayfun abi sen de yapacaksan beraber alalım ? bauhaus var koçtaş var hepsi var b.düzünde, ve bu malzemeleri oradan bulabiliriz dimi hepsi vardır heralde

MiaMi
15-12-2010, 14:45
Tamam kimler gelir nerde yaparız.

cabriolet
15-12-2010, 14:45
koçtaşta vardı geçende gittiğimde bakmıştım..

Göki,ZD
15-12-2010, 14:46
ses yalıtımı süngerini sanayide bulursunuz, ısı pestilini çatı malzemesi ile aynı zaten sadece arada fiyat farkı var onuda sanayide pestil diye bulabilirsin. 10 liralık 250 gr bally ler var, sanayide hırdavatçılarda bulursun 250 gr yeterde artar.

malzemeleri satan dükkan benim yan komşum burdanda alınabilir. ama pazr günleri kapalı

MiaMi
15-12-2010, 14:46
Marmara hondaya klipsleri sor sen Mali diğerleri kolay iş.

Göki,ZD
15-12-2010, 14:47
löw özgürde izalasyon yapmak istiyordu bende toplaşın malzemelerde indirim yaptırın :):)

isterseniz ben yan komşudan fiyat alayım..

MiaMi
15-12-2010, 14:47
ses yalıtımı süngerini sanayide bulursunuz, ısı pestilini çatı malzemesi ile aynı zaten sadece arada fiyat farkı var onuda sanayide pestil diye bulabilirsin. 10 liralık 250 gr bally ler var, sanayide hırdavatçılarda bulursun 250 gr yeterde artar.

malzemeleri satan dükkan benim yan komşum burdanda alınabilir. ama pazr günleri kapalı

Benim ezenden kapı içleri yalıtımlı kardeşim sadece sünger koyarsam koyarım benim asıl işin pandizot ve sağ kapıda klipsim eksik onları tamamlamak.

M.A.D
15-12-2010, 14:50
benim araba kompla çıplak hiçbişey yok bende :D yani komple ısı, ses yalıtım yapılacak, o zaman göki abi sen yan dukkana fiyat sor, ben de marmarayı arayıp sekman fitil fiyatı sorayım

MiaMi
15-12-2010, 14:50
löw özgürde izalasyon yapmak istiyordu bende toplaşın malzemelerde indirim yaptırın :):)

isterseniz ben yan komşudan fiyat alayım..

Gökhanım sor kardeşim en önemlisi klips gerisi fitilleri falan senin ordan alırız.

Göki,ZD
15-12-2010, 14:54
klips olayı sizde ben honda dan anlamam :) zaten bizim sanayide hondacı pek yok, bide honda nın plastik parçaları diğer araçlar ile aynı değilmi ? ben tofaş ın klipslerini aldım onlar daha ucz ve daha saglam servisde tanesi 1,5tl bende 40 tane klips yeniledim ocagım sönerdi :D

si ın tabanı ve bagajı kaç mt gider boy ve en ve vtec sedan ?

M.A.D
15-12-2010, 14:56
10 metre alsak yeter heralde ? bagajı, tabanı, kapıları, davlumbaz üstlerini falan yapacaz çünkü

M.A.D
15-12-2010, 15:00
sordum, marmara honda klipsler için tanesi 2.5 lira dedi kapı fitili de 260 lira dedi tek kapı fiyatı bu :D

tayfun abi önemli olan mekan bence, fuat izin vermeyebilir gelip başımızda da durmaz çocuğun pazarını yiyemeyiz :), başka biyer bulmalıyız, ümit, ben, gökhan abi ,bi de isterse özgür abi gelirse bi günde iki aracı hava kararmadan bitiririz gibi gelio bana

Göki,ZD
15-12-2010, 15:05
taban ve çamurluk içleri 4 metre kullandım,
http://img195.imageshack.us/img195/1730/dsc0041eo.jpg

si ın arka çamurluk içleri 106 dan daha büyüktür, taban ve çamurluk içi 6 metre yer temiz, arka koltuk ve bagajda firesiyle 2 metre yer. si'a 8 gider, ısı izalasyonuda 5 metre gider. ısı izalasyonunu arka kltuk ve bagaj içine tavsiye etmiyorum, pürmüz ile ısıtıldıgı için ilerde sökülürse mındar olur

tayfun senin aracında taban izalasyonu ve süngeride ısı 3 ses 2metre gider kanka

1 kutu bally 2 aracıda hayde hayde çıkartır

Günkut
15-12-2010, 15:11
Hiç anlamadan proje yapıyorsunuz valla helal :)

M.A.D
15-12-2010, 15:13
pürmüzü nereden bulacaz , ısı tabancası da yok bende , fön olmazmı :D

bally , bant , maket bıçağı falan ben tedarik edebilirim, klipsler orj olmayacak sanırım tanesine 2.5 verirsek batarız, kapı fitillerini napacaz bilmiyorum :( , ısı ve ses yalıtım malzemelerini senin yan komşudan tedarik edersek sıkıntı olmaz heralde, tek eksik mekan kalıo,

ramo si
15-12-2010, 15:13
o tıkırtılarda oynarım lan:D

Göki,ZD
15-12-2010, 15:15
pürmüz bende var sıkıntı yok, klipleri dediğim gibi farklı bi aracın oluyordur, bilen bi hondacı cevaplar bu soruyu bende tofaş klipsi aldım 250 kuruştui 150 kuruştan aldım 40 tane alınca :D

M.A.D
15-12-2010, 15:22
ben akşam klipslerden birini söküp çıkarayım anca öyle anlarız fotosunu çeker yollarım sana da bakarsın aynısıysa alırız bi ton, ama ısı ve ses yalıtım için malzemeleri alalım , tayfun abi de kesin istiyorsa onları halletmiş oluruz, ballyyi bantları maket bıçağını alayım ben de,cam fitilini de senin malzemeci den aldınmı tamamdır, fırça ne fırçası bu arada

bi de şunları buldum
http://www.starklips.com.tr/Urunler.aspx?Kategori=5

http://www.klipspazari.com/index.php?do=catalog/show2&p=19

Göki,ZD
15-12-2010, 15:23
bence paraya kıyın ses yalıtımı olarak bu barlarda tesisatlarda kullanılan malzemeden alın 10-12 yuru-euro-avro :D

M.A.D
15-12-2010, 15:25
yerli malı yurdun malı fazla para çıkarmaya gerek yok zaten sefilleri oynuorum :D bildiğin malzemeden alırsak sıkıntı olmaz zannediyorum, sendeki sıkıntı yaratıyormu ?

Göki,ZD
15-12-2010, 15:27
ben şu anda plastik aksamları takmadım ama hiç sıkıntı çekiceğimi sanmıyorum,

ses ve ısı olarak fark ettin mi derse %100 kesinlikle herkese tavsiye ediyorum..

M.A.D
15-12-2010, 15:34
o zaman alalım malzemeleri en indirimlisinden :D

Göki,ZD
15-12-2010, 15:43
pestil 7tlx8mt =56 TL
Sünger 7tlx11mt = 77 TL
bu arada pestil 9 sünger 8tl miş metre fiyatı normalde, ben 10-12 tl olan fiyatları nerden çıkardıysam :D

M.A.D
15-12-2010, 15:48
iki aracın toplam ücretimi oluo bu _ benim payıma düşen ne kadar

Göki,ZD
15-12-2010, 15:50
sünger 8 pestik(ısı) 5 gider sana geri kalan tayfun un

Brs_eg
15-12-2010, 15:53
bence paraya kıyın ses yalıtımı olarak bu barlarda tesisatlarda kullanılan malzemeden alın 10-12 yuru-euro-avro :D

kanka koçtaşta malzemeler var sünger üstünde piramit desenli fln onlar iş yapmazmi

http://image5.sahibinden.com/photos/44/70/24/16447024bkc.jpg

Göki,ZD
15-12-2010, 15:55
yok kanka benim dediğim olayı yiit arabasında kapıya kullandım, benimd ejeton geçende bi arkadaın cafede gördüm canlı müzikden dolayı yalıtım yaptırdı, içersi disko gibi dışarı ses çıkmıyor. var sen egsoz sesi içeri gelirmi arabanın altından yada çamurluk içi kapılardan :) ama metresi 10-12 yuro ben kullanırsam 10 metre temiz paraya gel :D
ama resimdeki mutlaka sesi emer ama tabana koyamazsın kalın malzeme çamurluk içine olur herhalde, bilmediğim için tam yorum yapamam

Brs_eg
15-12-2010, 16:06
yok kanka benim dediğim olayı yiit arabasında kapıya kullandım, benimd ejeton geçende bi arkadaın cafede gördüm canlı müzikden dolayı yalıtım yaptırdı, içersi disko gibi dışarı ses çıkmıyor. var sen egsoz sesi içeri gelirmi arabanın altından yada çamurluk içi kapılardan :) ama metresi 10-12 yuro ben kullanırsam 10 metre temiz paraya gel :D
ama resimdeki mutlaka sesi emer ama tabana koyamazsın kalın malzeme çamurluk içine olur herhalde, bilmediğim için tam yorum yapamam

İşe yaramadktan sora ugraşilmaz kanka koctaşta malzeme max 20 liradir ztn :D siz başka malzemede iyi randiman aldiysaniz artk para gidecek :D bu işe duzgun isteyenleri için tabi :)

bnm arka camurluklarda davlumbaz yok mesela yagmurda giderken sanki içeri su geliomus gibi ses.asfalt seside geliyor.ilerleyen zmnlarda senin cozumden dusuneblirm.

MiaMi
15-12-2010, 18:00
ben akşam klipslerden birini söküp çıkarayım anca öyle anlarız fotosunu çeker yollarım sana da bakarsın aynısıysa alırız bi ton, ama ısı ve ses yalıtım için malzemeleri alalım , tayfun abi de kesin istiyorsa onları halletmiş oluruz, ballyyi bantları maket bıçağını alayım ben de,cam fitilini de senin malzemeci den aldınmı tamamdır, fırça ne fırçası bu arada

bi de şunları buldum
http://www.starklips.com.tr/Urunler.aspx?Kategori=5

http://www.klipspazari.com/index.php?do=catalog/show2&p=19

Ben geçen ay söktüm komple koltukları taban halısını iç bakalitleri temizledim yıkadım taktım yine yerine 1 günümü aldı tertemiz oldu ama klips lazım bana.

Orjinal olacak başkasını kullandım zamanında 5 para etmez.

Mali marmara hondanın stoklarında varmıymış peki.

MiaMi
15-12-2010, 18:03
Hiç anlamadan proje yapıyorsunuz valla helal :)

Anlamamakmı sana araba toplarız biz merak etme. :icon_tup:

Günkut
15-12-2010, 18:31
Anlamamakmı sana araba toplarız biz merak etme. :icon_tup:

haha yanlıs anladın abi anlamamak derken hani anlık hiç yoktan kimseye belli etmeden :) yoksa bilginize tecrübenize edicek tek kelimemiz yok..

Selman
15-12-2010, 18:34
Vay be siz yapın fotolayında bende burda yapayım bari kendim örnek alarak:D

Ome_RS
15-12-2010, 19:16
valla yapın siz tecrube olsun benmde yapasım var yalıtım ses sevmiyorum aracta :)
bu arada kapı fitilleri içinden ince hortum geçirin fitilleri dolgun tutar kapı kapanma sesleriniz toklasır ve içeri giren rüzgar sesi önemli ölçüde azalır ;)

Frid
15-12-2010, 21:07
örnek lazımsa benim arabayı getireyim :D :D ama yınede aynı tıkırtılar can sıkıyor bozuk yoda kesin çözüm yok :D

ulen arabada sesmı var ne yalıtımı yapıcan :D

valla yapın siz tecrube olsun benmde yapasım var yalıtım ses sevmiyorum aracta :)
bu arada kapı fitilleri içinden ince hortum geçirin fitilleri dolgun tutar kapı kapanma sesleriniz toklasır ve içeri giren rüzgar sesi önemli ölçüde azalır ;)

doush
15-12-2010, 23:32
Komple sökün içini boyayın 2 yarış koltuğu kemerler direksiyon göstergeler yola devam :D

chaylak
16-12-2010, 15:32
içinden ses gelmeyen civic mi olur yaaa :P

Ome_RS
16-12-2010, 17:45
örnek lazımsa benim arabayı getireyim :D :D ama yınede aynı tıkırtılar can sıkıyor bozuk yoda kesin çözüm yok :D

ulen arabada sesmı var ne yalıtımı yapıcan :D

warya sesler tıkırtı seklinde geliyo sewmiyom tok ses gelsin yol ruzgar sesi gelmesin :D

burrburn
17-12-2010, 17:20
EG hatch lerde ön-yanlardan ve özellikle arka kısımdan gelen sesler bir kısmını menteşeler oluşturuyor. kapılar normalden cok uzun ve haliyle ağır olduklarından aslında düzenli aralıklarla kapı ayarlarının yaptırılması gerekiyor. bagaj kısmı ise çift kademe açılan sistem (alt kaporta ve cam9 oldugu için ses cıkartmaya cok müsait. o kısımdaki menteşelrin iyi çalışır olduguna ve gevşememiş olduguna bakmak lazım.

Araçta halı altına yapılan ekstra kaplama ve yalıtım malzemeleri zamanla araçta koku ve bazen rutubet oluşmasına sebep olur.

Bir de pandizot yerine özellikle tesisat kullanan arkadaşların araçlarında MDF imalatı yapılırken orjinal tutunma yerleri iptal edilebiliyor orası dümdüz hale getirilip MDF'yi de "sağlam otursun oynamasın ses yapmasın" mantığına dayanarak bir kaç milimetre geniş yapıyorlar yerine ilk oturturken bastırarak hatta zorlayarak oturtuyorlar ve bu zamanla oradan başlayarak kapı arkası orta direkte bulunan bakalit kaplamalara kadar gerginlik yarattığından deformasyona ve hatta öpüşme yerlerinde boşluk / pot oluşmasına sebep oluyor. Aynı drum bagaj tabanına koyulan orjinal olmayan hemen hemen her türlü malzeme için de geçerli. 300 kg a kadar bagaj tesisatları mevcut. Bunlardan birini araclarımızdan birine kayup 6 ay kullandıgımızda nasıl bir zorlanma olabileceğini bir düşünün.

Sun-roof u olan araçlarda ara sıra mekanizmayı kontrol ettirmekte fayda var. bir de bagaj altında istepne bağlantıları gevşemişse cok tıkırtı yapar. orada istepne kısmına konulan takoz, kriko gibi sert maddelerin de bir yerlere değmeyecek şekilde konduğundan emin olun.

hepinize kolay gelsin.

M.A.D
17-12-2010, 17:32
ey maşallah gerekli yorum yapıldı bize kontrol etmek kalır , bu durumda ısı ve ses yalıtımdan kaçıyoruz, stepne kısmını belki ses ve ısı yalıtım yapabilirim sanırım, kapı fitillerine de hortum sıkarım taktıkmı, bagaj fitilini de yeniledikmi sıkıntım gider heralde :) klipsleri de yenileriz tamamdır , sökme işinden vazgeçtim :D

burrburn
17-12-2010, 17:47
Herhangi bir yerde bulunan fitillerde yapılacak değişikliklerde orjinalin dışına çıkmaktan kaçınmanızı öneririm. Neredeyse universal olarak gösterilen Toros station ın yeterli uzunluktaki bagaj fitilinin uygulanmadıgı araç kalmadı sanırım fakat uygulandığında güzel fakat zamanla özelliğini yitirdiğinde bazen de sertleştiğinde orjinale dönüşü zorlaştıracak etkilere sebep oluyor.
Orjinal fitiller bulundukları yeri kapatmıyorsa yani görevini yerine getiremiyorsa bunun iki sebebi olabilir. Birincisi fitil eskilikten ya da dış etkenlerden dolayı özelliğini esnekliğini yitirmiş ve basılıp kalmıştır, ikincisi ise kapı, kaput, sun-roof ya da bagaj ayarları olması gerekenin dışına çıkmıştır, yeniden ayarlanmalıdır. Ancak genelde kolaya kaçıp fitili kalınlaştırma yoluna gidenler daha sonradan keşke olayı kökünden halletseydim diyebilirler, diyenleri de duydum.
Orjinal fitiller servislerde cok pahalı olabilir fakat yerli ya da nereli olduğu belli olmayan 5 para etmez malzemedense en azından kaynağına güvenilir bir yerden japon yan sanayi malzeme iş görür bence. Hem daha ekonomik olur hem de daha uzun ömürlü.

Örneğin 3 ay önce salıncak burçlarını değiştirdim (ön iki rot kolundakiler) sadece burçlar (4 adet) 50 tl civarı tuttu, malzeme yerli. gecen hafta hepsi tükenmiş duruma geldiler neredeyse yolda gidemez hale geldim. Gittim servise sipariş ettim orjinal burçları, fabrikadan getirttiler bugün taktırdım. 4 adet orjinal parça 16tl x 2 + 20 tlx 2 = 72 tl tuttu. Önyargıdan kaçının ne olursa önce orjinalini sorun. her zaman tutmaz ama bazen tutuyor :) mesela fan motoru parçacılarda 50 tl ye kadar inmiş serviste 650 tl :)

M.A.D
17-12-2010, 18:02
tek kapı fitili 280 lira , iki kapı artı bagaj fitili değiştirirsek 1000 liraya yakın para , ne gerek var o 1000 lirayı bana ver çıt çıkarırsam şerefsizim :D mühim olan en ucuz yapımla kaliteli sağlamlığı yakalamak bence, o da çıkma olarak geçerlidir

M.A.D
19-12-2010, 11:16
ya bu soyup soymama işi çok takıldı kafama sizce ne yapmalı

Günkut
19-12-2010, 11:23
oldumu 1 kere olucak mali zırt pırt söküp takma sansın yok 3 günde toplansın ama tam olsun yarını öbürgünde ses geldimi burdan degil yeni yaptık dersın :)

Schumi
19-12-2010, 22:44
Lütfen ne konu sahibi nede başka arkadaşlar alınmasın ama hep Peugeot'lara sesli yok tıkırtısı bitmez deniyordu bakıyorumda herkezde tıkırtı varmış. :)

Schumi
19-12-2010, 22:45
Bu arada kapı fitillerini yenilemek yerine eski fitilin ince kısmını bir noktadan yarıp içine komple boydan boya eczaneden alıcağınız serum hortumunu sokun. Böylecek eski kondisyonuna yakın bir dolgunluk elde edebilirsiniz.

M.A.D
27-12-2010, 13:59
dün komple bagajda ne varsa indirdim, plastik ceplikleri oturttum altına kenarına sünger bant yapıştırdım, stepnenin altında bulunan krikoyu gazeteye sardim bu güzel sıkıştırıp sabitledim, üstüne ayhandan aldığım mdfyi oturrttum altına da o koltukların arkasından gelen kalıfı sokuşturdum cuk oturdu kalıp gibi oldu bagaj, üstüne halıflexi monteledim, kenarboş kalan kısımlara da aracımda bulunan tornavida takımını falan microfiber bezlere sarıp sıkıştırdım, subwooferı da oturttum , cuk oldu bagajdan gram ses gelmiyor artık, yani %70 kesildisesler, şimdi yine var çok hafif ufak tefek sesler ama onlar normal artık bu model bi arabaya göre, fazlasını kestik bu bize yeter, 2010 araba tokluğu beklemek yersiz :))

tolgakaynak
27-12-2010, 14:05
dün komple bagajda ne varsa indirdim, plastik ceplikleri oturttum altına kenarına sünger bant yapıştırdım, stepnenin altında bulunan krikoyu gazeteye sardim bu güzel sıkıştırıp sabitledim, üstüne ayhandan aldığım mdfyi oturrttum altına da o koltukların arkasından gelen kalıfı sokuşturdum cuk oturdu kalıp gibi oldu bagaj, üstüne halıflexi monteledim, kenarboş kalan kısımlara da aracımda bulunan tornavida takımını falan microfiber bezlere sarıp sıkıştırdım, subwooferı da oturttum , cuk oldu bagajdan gram ses gelmiyor artık, yani %70 kesildisesler, şimdi yine var çok hafif ufak tefek sesler ama onlar normal artık bu model bi arabaya göre, fazlasını kestik bu bize yeter, 2010 araba tokluğu beklemek yersiz :))

Evet gayet güzel oldu güzelce sarıp sarmaladı bagajdakileri BENİM BANTLARIMIDA BİTİRDİ..... MÜBAREK KOLİ BANDI GİBİ ÇİFT TARAFLI KULLANDI

M.A.D
27-12-2010, 14:28
2 liralık bantları kankalarımızdan sakınmayalım beyler, bagaj toparlama olayını herkese öneririm

delta0o
27-12-2010, 14:29
Canın sıkıldıkca ses geldıgını dusundugun yerlerı sokup vıdaları klipslerı vs.kontrol edıp bıraz ızolasyon yapıp saglam monte ettıgındede seslerın bı sure tamamen kesılır..

tolgakaynak
27-12-2010, 14:58
derli toplu çok güzel oldu bagaj. onun haricinde plastik aksamlardan gelen sesler işte... oakdarda olsun

olcay_bora
27-12-2010, 22:24
bende de kapılardan ses geliyor açmıştım bi ara ne bilim cam elektrk kabloları kapı kilidninin demirleri fln teller cart curt onlar oynuor bantlı süngerler fln iice doldurup içini o oynayan kısımları sesi azaltırsın bidaa çıt çıkmaz bide kapı içten açma kolunun yaylı kısmı ses yapıyor onu ancak deiştirerek giderebiliorsun. bagaj hakkında bilgim yok bnm arkadan hiç ses gelmior