PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Antifiriz kullanımı .

0M42
15-12-2010, 16:24
Antifiriz nazı almanyasının Sovyetler Birliğini işgali sırasında tanklarının ve diğer zırhlı araçlarının donması ve bu yüzden savaşı kaybetmeleri üzerine Alman bilim adamları tarafından icat edilmiştir.

Sovyetler Birliği ile olan Savaş kaybedildikden 2 ay sonra antifiriz icat edildiği için Hitler geç kalmış olan bu bilim adamlarını asarak idam ettirmiştir.

Peki nedir bu antifiriz? ve nasıl çalışır?

Arabamızın motoru arabayı yürütecek gücü sağlarken bir yandan da ısı üretir. Motor bloğu içinde devamlı dolaşan su ile motor soğutulur. Motordan aldığı ısı ile ısınan bu su da radyatörde havanın yardımıyla soğutulur.

Kapalı bir çevrimde ve ideal ısı dengelerinde devamlı oluşan bu olayın farkına biz ancak, herhangi bir arıza durumunda soğutma olayı yetersiz kaldığında, radyatörden buharlar çıktığında, yani bilinen tabiri ile arabamız hararet yaptığında varırız.
Kışın soğuk aylarında, hava sıcaklığı sıfırın altına düşünce, arabamız kapı önünde hareketsiz halde iken bu soğutma suyu da her su gibi donabilir. Donunca genişler ve yaptığı basınçla motor bloğunu çatlatabilir. Bu olayı önlemek için suyun içine, sıfırın çok altındaki derecelerde bile donmasına mani olacak ‘antifiriz’ dediğimiz sıvı ilave edilir.

Motorun soğutma suyunun içine ne oranda antifiriz konulacağını, o bölgede olabilecek en düşük hava sıcaklığı belirler. O zaman şöyle düşünülebilir. Tam emniyetli olması bakımından, soğutma suyunun yerine niçin tamamen antifiriz doldurmuyoruz? Antifiriz oranı yüzde yüzü bulunca sıcaklık ne kadar düşerse düşsün maksimum korunma sağlanmış olmaz mı?

Hayır, olmuyor. Mantıken ters gelebilir ama belirli orandan fazla konulan antifiriz bu sefer de tamamen ters tepki veriyor. Suya yüzde 50 oranında katılmış antifiriz -37 derecede donarken, antifirizin kendisi yani saf antifiriz -12 derecede donuyor.Ayrıca antifiriz kaynama sıcaklığını 130 lara çekiyor. "ama" hepsini antifiriz yaparsak saf antifiriz motoru soğutamıyor.

Suyla karışabilen her şey onun sıfır derece olan donma noktasını düşürür. Yani donma derecesini düşürmek için suya toz şeker, şurup hatta aküdeki asit bile konulabilir. Hepsi de bir dereceye kadar aynı işlevi görür ancak hiçbiri diğer tehlikeli yan etkileri bakımından tavsiye edilmez.

İlk otomobillerde şeker ve balın antifiriz olarak kullanılmaları denendi, sonraları ise alkolde karar kılındı. Ancak bu sefer de alkolün kaynama noktası düşük olduğundan motor sıcakken sorun çıkardı. O halde ideal antifirizin donmayı önlemesi ama aynı zamanda da suyun kaynamasına sebep olmaması gerekiyordu. Günümüzde bu amaçla ‘etilen glikol’ denilen renksiz kimyasal bir sıvı kullanılıyor.

Suyun içine katılan kimyasalların donmayı önleme özelliği, suyun ve buzun moleküler yapıları ve antifirizin bu yapılara olan etkisinden ileri geliyor. Bilindiği gibi tüm sıvılarda olduğu gibi suda da moleküller serbest ve düzensiz halde, katılarda (buzda) ise sabit ve düzgün bir yapıdadırlar. Su donarken önce moleküllerinin hareketleri yavaşlar sonra da düzgün ve sabit bir pozisyona gelirler yani kristalleşirler. İşte antifirizin buradaki rolü. moleküllerinin su molekülleri ile birleşerek onların buz kristalleri oluşturmalarına mani olmaktır.

Peki öyleyse ortada su yokken antifiriz kendi kendine niçin daha çabuk donuyor? Çünkü suya katıldığında antifirizin su moleküllerine yaptığını su da antifiriz moleküllerine yapar. Donmayı önlemek daha doğrusu geciktirmek iki taraflı çalışır, su da antifirizin donma derecesini düşürür. Sonuç olarak arabanın soğutma suyuna önerilenden fazla antifiriz konmasının hiçbir faydası yoktur aksine zararı vardır.

Not : Alıntıdır .

cliver
16-12-2010, 12:04
Gerçekten faydalı bilgiler emeğinize sağlık..

tolgakaynak
16-12-2010, 13:10
yani arabamıza %50 oranında antifiriz koyucaz doğrumu anlamışım

DetailEF
16-12-2010, 13:17
Şunuda unutmamak gerekir; Eğer aracınızda daha önce hiç antifriz kullanılmamışsa eğer, radyatördeki ve bloktaki çatlaklar antifrizden sonra daha da genişler ve o bölgeyi patlatabilir. Eski ve antifriz kullanılmamış araçlarda önerilmez bırakın donsun daha iyi :)

tolgakaynak
16-12-2010, 13:25
benim aracım sıfır daha 6 aylık araca nekadar antifiriz koymalıyım ?

Ek.Civic_Spoon
16-12-2010, 13:41
güzel bilgiler paylaşım için saol

benim aracım sıfır daha 6 aylık araca nekadar antifiriz koymalıyım ?

araç eğer yeni ise fabrika çıkışı antifirizli oluyor zaten ama sen her ihtimale karşı ölçtürebilirisn

tolgakaynak
16-12-2010, 14:04
güzel bilgiler paylaşım için saol

araç eğer yeni ise fabrika çıkışı antifirizli oluyor zaten ama sen her ihtimale karşı ölçtürebilirisn

tşkler... benzincide ölçüyorlardı bi baktırıyım

0M42
16-12-2010, 19:20
Rica ederim arkadaşlar,aracıma ne kadar antifiriz koyacağım sorusuna gelirsek yazıdada belirtildiği gibi bulunduğunuz şehirin ortalama minumum kaç derece ye düştüğünü baz alarak buna oranla % deli cinsinden antifirizi ekleyebilirsiniz % deli oranıda aldığınız antifiriz kutusunun arkasındaki şablondan öğrenebilirsiniz yani atıyorum -20 derece de şu kadar suya şu kadar antifiriz eklenmesi gerekiyor gibi.

devil_berk22
18-12-2010, 17:49
bizim araçta -10 a kadar çıktı test ettiklerinde antifriz koymassam -10 u geçerse bi sıkıntı yaratırmı arkadaşlar

gökan
18-12-2010, 17:50
bugun koydum valla antıfırız:)

0M42
18-12-2010, 18:43
bizim araçta -10 a kadar çıktı test ettiklerinde antifriz koymassam -10 u geçerse bi sıkıntı yaratırmı arkadaşlar

sıcaklık - 20 derecelere düşmesi lazım ki tam anlamıyla donma gerçekleşsin ama yinede içiniz rahat etmez ise bir litre antifiriz alın radyatörden bir litre boşaltıp aldığınız antifirizi ekleyin.

sinan-s
18-12-2010, 19:00
Bilgiler için teşekkürler

devil_berk22
18-12-2010, 22:39
sıcaklık - 20 derecelere düşmesi lazım ki tam anlamıyla donma gerçekleşsin ama yinede içiniz rahat etmez ise bir litre antifiriz alın radyatörden bir litre boşaltıp aldığınız antifirizi ekleyin.

teşekkürler şuanlık idare ediyor eğer dahada soğuk olursa 1-1.5lt ilave etmeyi düşünüyorum

ahmetaggun
22-12-2010, 12:58
Paylaşım için sağol.

imhotep
22-12-2010, 13:16
bir ara antifrizi erbakan icat etti demişlerdi :D

devil_berk22
22-12-2010, 18:53
yok artık daha neler :D

gökberk
22-12-2010, 19:07
Full antifriz bassak ne olur :)

0M42
22-12-2010, 19:42
Full antifriz bassak ne olur :)

Yazıyı okumadığınız belli,yazıda herşey açıklanmış bakın ne demiş ;

.Ayrıca antifiriz kaynama sıcaklığını 130 lara çekiyor. "ama" hepsini antifiriz yaparsak saf antifiriz motoru soğutamıyor.
Not : Alıntıdır .

gökberk
22-12-2010, 19:44
Teşekkür ederim...
Aynen okumamıştım yazıyı... ;)

0M42
22-12-2010, 20:02
:icon_tup:

cem
22-12-2010, 20:14
bir ara antifrizi erbakan icat etti demişlerdi :D

Bu muhabbet muhtemelen erbakanın almanyada leopard tanklarının üretilmesinde baş mühendis rolu üstlenmesinden geliyor.Zamanında okumuştum leopard tanklarının motorlarında sogutma sistemlerinde bizzat etkisi var ve almanlar baya bi saygı duyuyor .Siyaset bi yana gercekten bu adam mühendislik dalında zaten cok ileri bi zat,sadece o yonde devam etse pancar motoru üretmesinin fazlası gibi daha guzel seyler olabilirdi..

apsimaty
24-12-2010, 13:06
0M42 adlı kullanıcı amcamın oğlu olmakla birlikte antifreeze imalatı yapmaktadır.

Uygun fiyatlı, kaliteli, sağlamlık mantığıyla yaptığınız antifreeze i neden burdan satışa sunmuyorsun. :D

0M42
24-12-2010, 17:58
eheheh :) bizimkisi sadece bilgilendirmek bu mesajında yanlış anlaşılmamasını rica ediyorum genel olarak antifiriz kullanımı konusunda otomobil sahibi dostlarımız arkadaşlarımız eksik bilgiye sahip yanlış uygulama sonucu araçlarının zarar görmesini istemeyiz nede olsa.

pepecura
28-12-2010, 15:09
Antifiriz nazı almanyasının Sovyetler Birliğini işgali sırasında tanklarının ve diğer zırhlı araçlarının donması ve bu yüzden savaşı kaybetmeleri üzerine Alman bilim adamları tarafından icat edilmiştir.

helal olsun adamlara :)

paylaşım için teşekkurler

ünalvti
31-12-2010, 08:01
hergün bir çok araca antifiriz dolumu yapıyorum ve teknik olarak %100 antifiriz konulması diye bahsedilen konuya gelirsek yani normal kullanıcı gözüyle incelersek piyasada satılan antifirizler muhtemelen suyla karışık olmalıdırlarki tamamını antifiriz doldurup ölçüm yaptığım zaman -35 leri görebiliyorum. icadının nasıl olduğunu bilmiyordum paylaşım için teşekkür ederim :)

Burak SARIKAYA
02-02-2011, 00:03
Paylaşım için teşekkür ederim az önce derse gitmek için marşa bastım sesindeki tuhaflığı anlar anlamaz kaputu açtım ki allah'a şükür donmayan hortum kalmamış :D

BilalAkbayır
02-02-2011, 14:49
Teşekkürler...

0M42
02-02-2011, 22:50
Rica ederim antifirizimizi ihmal etmeyelim :)

oğuz
03-02-2011, 20:15
piyasada satılan antifirizler muhtemelen suyla karışık olmalıdırlarki tamamını antifiriz doldurup ölçüm yaptığım zaman -35 leri görebiliyorum. :)

bizde gelen araçların çoğuna koyuyoruz. bazılarına az bazılarına full. piyasadikler eğer dediğin gibiyse yarısından çoğunu koyalım sağlam olsun :S :)

si25
21-08-2011, 23:29
eğer ki antifiriz yerine devamlı su ilave ediyorsanız belli bir zaman sonra araçta rölanti sorunları baş gösteriyor bilginiz olsun yaz veya kış önemli değil aracınızda anfiriz oranı % 50 olsun
bilginize...

maxpower
21-08-2011, 23:40
antifiriz ve su koyarken araba çalışmalı mı peki? hava yapmaması için ne yapmak lazım??

si25
22-08-2011, 00:14
zaten aktarma deposuna aktardığın için hava yapmaz

gökberk
22-08-2011, 02:22
antifiriz ve su koyarken araba çalışmalı mı peki? hava yapmaması için ne yapmak lazım??

Hafif rampada önü havada duracak gibi koyarsanız antifrizi hava yapmaz...
Düz zeminde koysanız da hava yapmaz aslında. Genleşme kabı varsa tabi.

Ome_RS
22-08-2011, 14:27
istanbulda dondurucu soguk olmuyor dısarda hiç hiç antifiriz kullanmasak fayda veya zararı olurmu antifirizin motor suyu donması haricinde extra bi faydası varmı
birde bu kırmızı ile mavi antifiriz arasındaki fark nedir

KA®ANLIK
22-08-2011, 15:02
istanbulda dondurucu soguk olmuyor dısarda hiç hiç antifiriz kullanmasak fayda veya zararı olurmu antifirizin motor suyu donması haricinde extra bi faydası varmı
birde bu kırmızı ile mavi antifiriz arasındaki fark nedir

Antifriz sadece suyun donmasından ziyade motoru da korur.
silindir kapağının su kanallarının çürümemesini sağlar, antifriz kullanılmazsa soğutma suyu sisteminde tortular oluşur. bu tortular zamanla, çürümeye, deformasyona yol açar. hortum ömrü, devirdaim ömrü gibi birçok parçanın ömrüne olumsuz etki eder.

Yaz kış mutlaka antifriz kullanmak gerekir.

organik ve inorganik olarak 2'ye ayırılıyor sanırım farkları orda...

konuda da detaylı anlatım mevcut olması lazım zaten.

Hikmet Gönül
27-08-2011, 01:50
COK GECERLI BILGILER..tesekkurler...

AtmoSpheriC
29-11-2011, 12:20
aracımızdaki contalar içinde faydalı diye biliyorum sadece su ile kullandığınızda contalar çabuk çürüyormş galiba... yanlşm da olabilir ..

silent furious
30-11-2011, 14:06
honda için antifiriz var mı yoksa piyasa malı mı koyalım ? Serviste ne koyuluyor ?

Osman Bahadır
30-11-2011, 14:59
Piyasada kullanılan gefo'nun Glycomat'ı bir yoğunluk ölçerdir. Ve soğutma sıvısı içindeki etilen glikol'ün yoğunluğunu ölçer. Bu nedenle saf antifrizde daha yüksek bir oran görmeniz gayet doğaldır.

http://www.gefo.de/fotos1/glyco_big.jpg

Antifrizi motor üreticinizin tavsiye ettiği oranda su ile karıştırın. Saf antifriz kullanmayın. Eğer %50 oran yeterli korumayı sağlamıyorsa aşırı soğuklar için ilave antifriz katkıları var, onları kullanın.

Musluk suyu yerine 1 liraya hazır su alıp onu kullanarak kireçlenmeye de engel olabilirsiniz.

Aracınız yeni model ve/veya alüminyum radyatörlü ise organik kırmızı antifriz kullanın.

Organik(kırmızı) antifrizi 5 yılda bir, inorganik(mavi/yeşil) antifrizi 1 veya 2 yılda bir değiştirin. Glycomat ölçümünde yüksek oran görülse bile soğutma sıvısının yukarıda verdiğim periyodlarda değişimi şarttır.

aviator35
30-11-2011, 18:20
antifiriz kutusunun arkasında belli bir sıcaklık değeri için full antifriz konması tavsiye ediliyordu, yanlışım mı var?? ben kütahyada yaşıyorum ve full koydum bu yüzden ona göre yarım yapalım..

Maxi
30-11-2011, 18:39
%100 antifiriz kullanımında motor çok ısınacaktır, hararet bile yapabilir

antifiriz, motoru soğutmak için değil
motor suyunun donmasını engellemek için kullanılır.
(şimdi motor nasıl soğuyacak? su yok)

konuya ısı transferi olarak bakın
ısının bir motor var, sıcaklığı su üzerine alıyor
daha fazla ısınırsa, su radyatörden geçerek soğuyor ve tekrar motora dönüyor.

antifiriz bu sıcaklığı üzerine alamaz, motoru su kadar soğutmaz
o yüzden @o.b.k da yazmış zaten, antifirizi %50 den fazla koymayın.

hangi marka antifiriz bu %100 koyabilirsin diye yazan üzerinde ?

0M42
30-11-2011, 18:46
Aslında bi çok markanın üzerinde yazıyor hakan abi %100 kullanırsan - şu derece %50 kullanırsan - şu derece diye.Bu da şundan kaynaklanıor piyasada saf antifiriz yok hepsi %50 sulandırılmış yani piyasadan aldığın antifirizi direk radyatöre döküğünde %50 su %50 antifiriz bir karışımın oluyor.

Sen o kutuyuda %50 sulandırdığında doğal olarak karışım %25 antifiriz %75 su oluyor.

Maxi
30-11-2011, 20:16
Aslında bi çok markanın üzerinde yazıyor hakan abi %100 kullanırsan - şu derece %50 kullanırsan - şu derece diye.Bu da şundan kaynaklanıor piyasada saf antifiriz yok hepsi %50 sulandırılmış yani piyasadan aldığın antifirizi direk radyatöre döküğünde %50 su %50 antifiriz bir karışımın oluyor.

Sen o kutuyuda %50 sulandırdığında doğal olarak karışım %25 antifiriz %75 su oluyor.

ehue demekki işler değişmiş
üzerinde yazıyorsa doğrudur heralde, dediğin gibi hazır sulandırılmış demekki.
sorun yok dayan gitsin o zaman.

* ben genede %50 su koyardım ama :D

Osman Bahadır
05-12-2011, 11:21
Castrol, BP, Mobil vs hiçbir markada saf olmayan, yani önceden su ile karıştırılmış antifriz görmedim, duymadım. Hemen hemen hepsinde de maksimum verim için %50 oranında karışım önerilir.

Zaten antifrizin %95'inden fazlası ethilen glikoldür. Kutusunun üstünde de yazar. Böyle değilse almayın zaten. Suya neden para ödeyeceksiniz...

mehmetRS
05-12-2011, 22:13
peki rektefiye görmüş , kapağı kolu pistonu krankı komple yeniden yapılmıs, yeni piston takılmıs motorlar için ilk kullanım olarak su koyuyorlar sadece, ne derece dogrudur? ilk olarak antifriz koymak gerekirmi? yoksa ilk yağ değişimnden sonra koyacaksak bunun ölcüsüde yüzde elli oranında mı olmalıdır? teşekkürler.

Osman Bahadır
06-12-2011, 12:42
peki rektefiye görmüş , kapağı kolu pistonu krankı komple yeniden yapılmıs, yeni piston takılmıs motorlar için ilk kullanım olarak su koyuyorlar sadece, ne derece dogrudur? ilk olarak antifriz koymak gerekirmi? yoksa ilk yağ değişimnden sonra koyacaksak bunun ölcüsüde yüzde elli oranında mı olmalıdır? teşekkürler.

İşgüzarlıktan su koyuyorlar. Rektefiye sonrası kaçırırsa, sökmek gerekirse antifriz boşa gitmesin hesabı... Bir de antifriz koyunca yeni motorun contalardan kaçıracağını düşünüyorlar. Bu da uzun süre sadece suyla kullanılan eski araçlarda antifriz konulunca yaşanan kaçırmalardan kaynaklı bir önyargı. Yani eski alışkanlıklar...

Motora sürekli antifriz karışımı konulmalıdır. Rektefiye sonrası da buna dahil. Kaçırırsa veya sökülmesi gerekirse yine antifriz eklenir, yenilenir. Zaten öyle olmasa sıfır araçlar antifrizli gelmezdi.

Unutulmamalıdır ki antifriz sadece donmamayı sağlamaz. Pas, tortu, kireç vb oluşumları da önler. Pırıl pırıl rektefiye edilmiş motorun daha ilk bin km'sinde pas bağlaması istenmeyen bir durum olsa gerek.

slowmotion
06-12-2011, 13:00
bizim yadigar opele 1lt antifiriz koydum. sonra sıraylan radyatör-termostat- boru- motor suyu kabı değiştirdim :D eski arabaya dökmeyin antifiriz:)

Serkan06
06-12-2011, 13:20
Önceki hafta %100 antfiriz doldurmak yaklasık 600 liraya mal oldu bana.

mehmetRS
06-12-2011, 14:32
hemen antifiriz alacağım bende o zaman. Kırmızımı yoksa mavimi öneriniz peki? aralarında ki fark dayanım sürelerimi acaba?

silent furious
06-12-2011, 19:43
ben geçen pazar değiştirdim 1lt 15 lira mobil1 kırmızı olandan kırmızının daha kaliteli olduğunu biliyorum alttan radyatöre gelen borudan boşalttım üstten koydum antifirizi 1lt aldı çalıştırıp fan açtırdım havasını atınca su ekledim 1litre civarı su aldı üstüne bi sıkıntı olmadı şimdiye kadar sıkıntı yaşayan arkadaşlar antifiriz koyduktan sonra kaç km yol yaptınız motor suyunu nasıl değiştirdiniz ?

0M42
06-12-2011, 21:45
Castrol, BP, Mobil vs hiçbir markada saf olmayan, yani önceden su ile karıştırılmış antifriz görmedim, duymadım. Hemen hemen hepsinde de maksimum verim için %50 oranında karışım önerilir.

Zaten antifrizin %95'inden fazlası ethilen glikoldür. Kutusunun üstünde de yazar. Böyle değilse almayın zaten. Suya neden para ödeyeceksiniz...

Çeşitli kimyasal sıvı üretimleri yapıyoruz bunun içerisinde antifiriz de dahil.Antifiriz dolum tesisinde mikser tankında gerekli hammeddeler karıştırılır sonra %65 oranında (en baba antifiriz diyebileceğimiz bir karışımdır bu) ethilen glikol ve gerektiği kadar su ilave edilir.Karışım iyice yapıldıktan sonra bu tanktan çıkan saf antifiriz -90 de donmaya başlar.Bu değer binek araçlar için çok uçuk ve gereksiz olduğu için -40 oranına düşene kadar sulandırılır ve o şekilde dolum gerçekleştirilir.(özel amaçlı kullanımlarda sulandırılmaz)

Sizin dediğiniz gibi %95 (bu yanlış bir değerdir doğrusu %96 dır) ethilen glikol ile karışım hazırlandığında bu karışım saf antifiriz olur sulandırmak gerekir bu karışımı zaten sulandırmadan kullanamassınız.Satın aldığımız bidonların içindeki karışımda %95 oranında ethilen glikol olsaydı kaba taslak olarak donma derecesi -250 -300 leri bulurdu.Zaten dediğim gibi bu karışımı bu şekilde kullanamazsınız amacının aksine hareket eder.

Siz o markaların arkalarında ne yazdığına bakmayın biraz ukalalık olacak ancak bu işin formülüde ilmide bende siz benim söylediğime inanın.Petrol ofisinin antifirizinde direk uygulandığında -45 derece yazar ancak -25 derecede kristalleşmeye -30 da artık donmaya başlar.Çakallık her yerde her sektörde var her yazılana güvenmemek lazım.

mehmetRS
06-12-2011, 22:22
Çeşitli kimyasal sıvı üretimleri yapıyoruz bunun içerisinde antifiriz de dahil.Antifiriz dolum tesisinde mikser tankında gerekli hammeddeler karıştırılır sonra %65 oranında (en baba antifiriz diyebileceğimiz bir karışımdır bu) ethilen glikol ve gerektiği kadar su ilave edilir.Karışım iyice yapıldıktan sonra bu tanktan çıkan saf antifiriz -90 de donmaya başlar.Bu değer binek araçlar için çok uçuk ve gereksiz olduğu için -40 oranına düşene kadar sulandırılır ve o şekilde dolum gerçekleştirilir.(özel amaçlı kullanımlarda sulandırılmaz)

Sizin dediğiniz gibi %95 (bu yanlış bir değerdir doğrusu %96 dır) ethilen glikol ile karışım hazırlandığında bu karışım saf antifiriz olur sulandırmak gerekir bu karışımı zaten sulandırmadan kullanamassınız.Satın aldığımız bidonların içindeki karışımda %95 oranında ethilen glikol olsaydı kaba taslak olarak donma derecesi -250 -300 leri bulurdu.Zaten dediğim gibi bu karışımı bu şekilde kullanamazsınız amacının aksine hareket eder.

Siz o markaların arkalarında ne yazdığına bakmayın biraz ukalalık olacak ancak bu işin formülüde ilmide bende siz benim söylediğime inanın.Petrol ofisinin antifirizinde direk uygulandığında -45 derece yazar ancak -25 derecede kristalleşmeye -30 da artık donmaya başlar.Çakallık her yerde her sektörde var her yazılana güvenmemek lazım.

peki önereceğiniz marka? türü? ve karıştırma oranı nedir, lütfen bilgilendirirseniz cok güzel olur.. üretici pozisyonunda içeriden birisiniz ne de olsa. sabırsızlıkla beklemedeyim

Mr.K
06-12-2011, 22:23
g12 leri arac manuel'ine bakmadan kullanmayın derim..MAvisi kırmıızısı yeşili vs değil olay aslında..

0M42
06-12-2011, 22:26
Ben tüm markaları teker teker test edip değerlendirmedim ancak mobil iyidir mobile güvenebilirsiniz.

mehmetRS
06-12-2011, 22:29
Ben tüm markaları teker teker test edip değerlendirmedim ancak mobil iyidir mobile güvenebilirsiniz.

oran peki? 1.6 8v aracımız için ne olmalı bu oran?

0M42
06-12-2011, 22:40
Oran bulunduğunuz yerin iklimine göre seçilir.İstanbuldasınız sanırım istanbul kışın en düşük kaç dereceyi göryor ortalama ? -10 diyelim mobil yarı yarıya sulandırıldığında -25 derece oluyor yanlış hatırlamıyorsam.O halde içiniz rahat olsun yarı yarıya uygulayın 15 derece de fazlalığınız olsun 6 litre su alıyorsa 3 litresi antifiriz olsun 3 litresi su bu kadar basit.

mehmetRS
06-12-2011, 22:52
Oran bulunduğunuz yerin iklimine göre seçilir.İstanbuldasınız sanırım istanbul kışın en düşük kaç dereceyi göryor ortalama ? -10 diyelim mobil yarı yarıya sulandırıldığında -25 derece oluyor yanlış hatırlamıyorsam.O halde içiniz rahat olsun yarı yarıya uygulayın 15 derece de fazlalığınız olsun 6 litre su alıyorsa 3 litresi antifiriz olsun 3 litresi su bu kadar basit.

çok çok teşekkürler, yarın işe koyuluyorum hemen bu ölçüye göre

0M42
06-12-2011, 22:56
Eklemeyi unutmuşum musluk suyu kullanmayın sudaki kireç zamanla antifirizin hammaddesini (boraks) nötr leştiriyor buda uzun vaade de pıhtılaşmaya neden oluyor.Marketlerde satılan pet su lardan kullanın.

Rica ederim,kolay gelsin.

mehmetRS
06-12-2011, 22:58
peroksit denen saf su ya ulasma imkanım cok kolay.. bunun ekstrem bir faydası olurmu acabA? direk saf suyun yani?

0M42
06-12-2011, 23:04
Gerek yok rahatlıkla içilebilecek temizlikte bir su fazlası ile kafi dir.

mehmetRS
07-12-2011, 09:33
Gerek yok rahatlıkla içilebilecek temizlikte bir su fazlası ile kafi dir.

tekrar teşekkürler

Osman Bahadır
07-12-2011, 11:02

Sevgili kardeşim.

Maalesef etilen glikolü keşfetmek için çok geç kaldın. Etilen glikol yeni keşfedilmiyor. Birinci dünya savaşından bu yana aynı amaçla kullanılıyor. Bu saatten sonra "şu kadar su kattım, hala şu derecede donmuyor" demek fuzuli olur.

Etilen glikolü biz de ilk defa görmüyoruz. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a6/Ethylene_glycol.svg/100px-Ethylene_glycol.svg.png desen bundan her kimyacı veya kimya görmüş kişi birşeyler anlar. Ve bu her kimyacı veya kimya görmüş mühendis vs'ye de mektebinde hocası ve kitapları tarafından, gerekirse de laboratuvar ortamında gösterilir ki %100 saf etilen glikol -12 derece civarında donar. Laboratuvar ortamında yapılan tüm testlerde de etilen glikolün suyla karışımındaki donma noktası şu şekilde değişir;

http://img847.imageshack.us/img847/8254/21522778.jpg

Eğer sen tüm bu bilimsel verilerin aksine "saf etilen glikol -300 derecelerde donar, su kattıkça da doğru orantılı olarak donma noktası düşer, %100 su katılarak da satılsa otomotiv sektöründe kullanılabilir" diyorsan hemen sana sektörün en büyüklerinden biri olan bir firma ile görüşme ayarlayayım. Ve bu fikrini milyon dolarlara dönüştürelim. Çünkü günümüz üreticileri otomotiv sektörü için hazırladıkları antifrizlerde etilen glikol oranını %95'den yüksek tutarlar. Bu oran genelde %96-%98 arasında olur. Senin keşfettiğin şekilde çok büyük bir maliyet düşüşü sağlanabilir. Ama baştan söyleyeyim, komisyonumu isterim.

0M42
07-12-2011, 11:32
Amerikayı yeniden nasıl keşfedebiliriz ? Siz baştan yanlış düşünceye kapılmışsınız.Siz sanırım bu işin ilmi bende derken kendimi lider olarak gördüğümü sanmışsınız.İlmi bende derken ben bu işin içerisindeyim içinide dışınıda ben bilirim demek istemiştim.

Zaten yazdığımı başlı başına yanlış anlamışsınız yada çarpıtmaya çalışıyorsunuz.Ben saf ethilen glikol -300 lerde donar nerede yazdım mesajlarımdan alıntı yaparak gösterin bana ? Benim göremediğimi siz görüyorsunuz anlaşılan.Siz aslında benim mesajımı bir daha okuyun.Ben ne yazmışım ? Gerekli hammeddeler karıştırılır istenilen dereceye göre ethilen glikol eklenir.En babası diyebileceğimiz antrifirizin içerisinde %65 oranında ethilen glikol bulunur.Ve bu karışım tank tan çıktığında -90 lara tekabül eder.Bu otomotiv sektörü için gereksizdir sulandırılır yarı yarıya düşürülür.

Şayet aynı karışıma %96 oranında etilen glikol eklerseniz dereceyi tekrar diyorum kaba taslak olarak -300 lere çekersiniz.Siz neden se olaya sadece ethilen olarak bakıyorsunuz bu iş bir pastadır gerekli malzemeleri ekler pastanı yaparsın.Etki tepki meselesi.

Ayrıca bahsettiğiniz firma ismi nedir ? Sizin o bahsettiğiniz firmaların bir çoğuna ben antifiriz yapıyorum ve bu konuda ne büyük çakallıkların döndüğünü çok çok iyi biliyorum.Tekrar diyorum her yazılana güvenmeyin.

Hikmet Gönül
25-12-2011, 23:18
cok faydalı bılgıler...paylasım ıcın tsk..

blow07
04-01-2012, 00:49
Gayet faydalı bir bilgi. Ellerinize sağlık :)

yoshimura
23-01-2012, 23:00
Faydalı bilgiler için çok sağolun. Bende full kırmızı antifriz kullandım aracım asla hararet yapmadı ama 1 sene kadar sonra radyatör pres geçme yerlerinden kaçırmaya başladı. Ne derece antifrizdendir bilemem bide aracım 96 model onun etkisi daha fazladır diye düşündüm.

mavivtec
08-02-2012, 00:59
bilgiler için sağolun..

mmert
19-05-2012, 13:12
teşekkurler

SeZaR #1
13-07-2012, 07:30
Faydalı bilgiler paylaşanın emeğine sağlık..

Bundan 1 sene önce aracımın önceki sahibinin antifrizsiz kullanımından dolayı motor bloğu tahliye tapalarının çürümesi ile başlayan serüvenim devirdaim,soğutma sistemini dolaşan tüm hortum ve kelepçelerin birer birer kendini bırakmasıyla son bulmuştu..

Sayesinde 30 tl lik antifriz bana 100 lerce liralık masraf ve emeğe malolmuştu..

Ama bugünün hataları yarının deneyimleridir demişler,antifrizsiz su mu? Asla..

Nerdeyse içtiğim su bardağının yarısına bile antifriz koyup içesim var :D

kkursat01
21-07-2012, 20:52
Bilginiz için teşekkürler :)

Bolkar1st
07-02-2014, 19:14
Guzel paylaşım tesekkurler :)