PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yer çekimini yenebilirmiyiz ?

0M42
21-12-2010, 21:09
Yerçekimini uzun vaadeli yenebilirmiyiz arkadaşlar ? Makinalar yardımı ile uçmak yada zıplamak vb. şekillerde değil elektro manyetik alan yada fizik yardımı ile böyle bir şey mümkün olabilirmi ? Yada şöyle sorayım belirli bir alanda yer çekimini devre dışı bırakabilirmiyiz ? Bu konuda bilgisi olan varmı ?

ruudvan
21-12-2010, 21:10
ayakların yere basması ıyıdır

0M42
21-12-2010, 21:12
Muhakkak .

Ranthor
21-12-2010, 21:13
evet yenebilirsin
fizikte sağ el kuralı vardır, incelemeni tavsiye ederim.
Sen uçamazsın belki ama bir platformun tepesine filan çıkaiblirsin belki.

Otobüslerdeki fren sistemleri vardır ya rotar mıdır nedir diye geçer, o manyetik alandır

Ranthor
21-12-2010, 21:14
Tabi bunu nasıl implemente edersin vb vb. hiç bilmiyorum.
metal cisimler filan lazım

M_PROJECT
21-12-2010, 21:21
anlik edebilirsin , astronot egitimlerinde ucaklarda belirli irtifalarda yercekimsiz ortam yaratarak egitim sunuluyor .

http://www.youtube.com/watch?v=w6aaJ_gQuWY

Ranthor
21-12-2010, 21:22
serbest düşüş değil sanırım kastettiği.

Ufuk
21-12-2010, 21:23
Peki yer yüzünde özel basınç odalarında uygun kıyafetlerle yapılamaz mı?

M_PROJECT
21-12-2010, 21:24
serbest düşüş değil sanırım kastettiği.

dikkatli okumadan cevap yazarsam olcagi bu :D manyetik alan makine yardimi vsvs . yazmis :)

suprolla
21-12-2010, 21:25
Sıfır Yer Çekimi: Sihirli oyuncak (http://teknolojivebilim.bloggum.com/yazi/sifir-yer-cekimi-sihirli-oyuncak.html)

yenebilirsin manyetik alanı kullanarak yukardaki oyuncak gibi yada hava molekülllerini iterekte havada kalabilirsin ama bu yer çekimini yenmek olmaz :D

WRX_STI
21-12-2010, 21:25
evet yenebilirsin

Otobüslerdeki fren sistemleri vardır ya rotar mıdır nedir diye geçer, o manyetik alandır
Retarder

Retarder (mechanical engineering) - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Retarder_%28mechanical_engineering%29)

leader_T
21-12-2010, 21:26
Evet Astronot eğitimlerinde kullanıyor.

s2k
21-12-2010, 21:26
evet yenebilirsin

Liseyi hatırladım hala beynimde resim bas parmak acık dıgerlerı kapalı bas parmak akım yonunde dıger parmaklar alanın yonunu belırler sayfadan dısarı dogru ıse yuvarlak ıcıne nokta sayfaya dogru ıse yuvarlak ıcıne carpı :D:D:D

Ranthor
21-12-2010, 21:30
Lise fiziği güzeldi ya, üniversite fiziği matematiği da bir o kadar kötüydü.
istanbul erkek güzeldi itü de o kadar kötüydü.

Konuya dönerksek, sanıyorum yerçekimini yenecek ekonomik bir cihaz yok arkadaşlar..

01ASU
21-12-2010, 21:32
uçmak istiyosan ağa aç bi 70 lik aynı saat sabaha kadar uçmaya başlarsın :D

Yiğit Ş.
21-12-2010, 21:34
YouTube - Criss Angel - Flying from building to building (Levitation) (http://www.youtube.com/watch?v=zuNaF9Rcn18&feature=related)

:D

Ranthor
21-12-2010, 21:34
geyik yapmasak iyi olur bence, arkadaş teknik bir soru sormuş
sanıyorum bunu otomotiv sektörüne uyarlamak istiyor

0M42
21-12-2010, 21:43
Youtube da bir video izlemiştim 2 - 3 metre kare ölçülerde bir platform yapmıştı adamın biri platformun altında bakır sargılara bobinlere benzeyen teller ve kondansatörlere benzeyen devasa tüpler vs vardı platforma elektrik verildiğinde adam bir kaç metre uzaklıktan koşarak yüz üstü platformun üzerine atlıyordu tam platformun zeminine değeceği sıra yavaşlıyor ve yükselmeye başlıyordu ve bata çıka platformun üzerinde kalıyordu suyun altında gibi yani fake video muydu yoksa gerçekten yapılmış bir şeymiydi bilemiyorum.

Şayet böyle bir şey mümkün olabiliyorsa bu sistem araçlara uyarlanabilir herhalde yerde iken bir nesneyi havada tutabiliyorsa aracın altına monte edilmiş bu sistem aracı yere değmeden de hareket ettirebilir herhalde ? Yani tam olarak anlatmak istediğim geleceğe dönüş filmindeki hava kaykayı gibi.

ruudvan
21-12-2010, 21:44
geyik yapmasak iyi olur bence, arkadaş teknik bir soru sormuş
sanıyorum bunu otomotiv sektörüne uyarlamak istiyor

bak o konuda bıraz bılgım var daha dorusu bı aracta gormustum.
yolun altına yanı asfalt katmanının altına mıknatıs gıbı bı alan yaratan malzeme kouyorlar aynı sey aracın altındada oluyor dolayısıyla arac ıkı mıknatısın bırbırını ıteme gucuyle havada kalıyor .böle bişey var teoride.

SifirinciMurat
21-12-2010, 21:47
yer çekimi temel kuvvetlerin en zayıfı olduğu için yenmekte bir numara yok. yerden taşı alıp kaldırdığın zaman yerçekimini yenmiş oluyorsun örneğin. bunun hem pratik hem de sürekli olmasını, o hoverboard örneği gibi, bunu bir sürü ekipman kullanabilmeden pratik ve ucuz bir şekilde sağlayabilmek için oda sıcaklığında çalışabilecek süperiletkenlere ihtiyaç var. biraz daha bekleyelim, 20 yıla belki.

Yiğit Ş.
21-12-2010, 21:49
bak o konuda bıraz bılgım var daha dorusu bı aracta gormustum.
yolun altına yanı asfalt katmanının altına mıknatıs gıbı bı alan yaratan malzeme kouyorlar aynı sey aracın altındada oluyor dolayısıyla arac ıkı mıknatısın bırbırını ıteme gucuyle havada kalıyor .böle bişey var teoride.

bu şekilde 400+ km/h lere çıkan trenler var bildiğim kadarıyla.

0M42
21-12-2010, 21:51
Peki şimdiki süper iletkenlerimiz hangi sıcaklıklarda çalışabiliyor ? Şayet gerçekse ufo ların mantığıda böyle olabilir.

Ufuk
21-12-2010, 21:51
Shangaı maglev trenlerinde vardı öyle bir sistem yanlış hatırlamıyorsam..

Şurada açıklamışlar ;

Demiryolu Forumu (http://www.demiryolportali.com/forum/forum_posts.asp?TID=684&PN=1)

Forum olarak bir gizemi daha çözeceğiz :)

SifirinciMurat
21-12-2010, 21:58
Peki şimdiki süper iletkenlerimiz hangi sıcaklıklarda çalışabiliyor ? Şayet gerçekse ufo ların mantığıda böyle olabilir.

-200 dereceler civarı yaklaşık olarak

video doyurucu olacaktır
YouTube - How Superconducting Levitation Works (http://www.youtube.com/watch?v=Z4XEQVnIFmQ)

ruudvan
21-12-2010, 22:03
bu şekilde 400+ km/h lere çıkan trenler var bildiğim kadarıyla.

Shangaı maglev trenlerinde vardı öyle bir sistem yanlış hatırlamıyorsam..

Şurada açıklamışlar ;

Demiryolu Forumu (http://www.demiryolportali.com/forum/forum_posts.asp?TID=684&PN=1)

Forum olarak bir gizemi daha çözeceğiz :)

bence o trenlerde kesın tekerlerk var cunku o kadar agırlıgı bı mıknatısla sagladıkları bana bıraz ımkansız gelıyor daga sola guc dagılımı kesın olacaktır bunu voltajjla ayarlamak yerıne ben yandan ve alttan ıkı teker koyar ısı cozerdım ...

19gokhan90
21-12-2010, 22:10
manyetik alan yaratarak yenebilirsiniz sanırım
dinamik sınavının üzerine: eğrisel harekette ivmenin y bilşeni yerçekiminden büyük olabilir :)

Yiğit Ş.
21-12-2010, 22:11
bence o trenlerde kesın tekerlerk var cunku o kadar agırlıgı bı mıknatısla sagladıkları bana bıraz ımkansız gelıyor daga sola guc dagılımı kesın olacaktır bunu voltajjla ayarlamak yerıne ben yandan ve alttan ıkı teker koyar ısı cozerdım ...

YouTube - Magnetic Levitation Train Intro (Zweeftrein Intro) (http://www.youtube.com/watch?v=VO8b2Zp_aW8)

YouTube - The Awesome Levitating Train (http://www.youtube.com/watch?v=GHtAwQXVsuk&feature=related)

Ufuk
21-12-2010, 22:17

Bence tekerlek yok ama çekik gözlü abilerin çalışması var :)
rayın altı ile trenin o çıkıntısına 2tane zıt kutuplu mıknatıs koymuşlar.Böylece tren havalanıyor yerden.sağ sol kaymaları önlemek içinde yanlardakiler kullanılmış.Ama tabi senin dediğin daha basit bir yöntem olurdu..Ama elemanlar geleceğe yönelikler o tekerlekler eskirse değişimi için en az 2 saat gerekir o trenin çalışacağı hatta 2 saatlik gecikme ulaşımı bu şekilde olan ülkeler için bir nevi facia :)
Ama mıknatısların eskime durumu yok.Tekerlekler ise biraz daha basit ama çabuk bozulabilir bir sistem bence..

s2k
21-12-2010, 22:21
Ya birşey sorucam hiçmi insanların koydukları lınklerı falan ıncelemıyorsunuz su konuda hala bırı tekerlek dıyo bırı mıknatıs dıyo yanada koymus dıyo ya :D:D:D

Yiğit Ş.
21-12-2010, 22:21
Bence tekerlek yok ama çekik gözlü abilerin çalışması var :)
rayın altı ile trenin o çıkıntısına 2tane zıt kutuplu mıknatıs koymuşlar.Böylece tren havalanıyor yerden.sağ sol kaymaları önlemek içinde yanlardakiler kullanılmış.Ama tabi senin dediğin daha basit bir yöntem olurdu..Ama elemanlar geleceğe yönelikler o tekerlekler eskirse değişimi için en az 2 saat gerekir o trenin çalışacağı hatta 2 saatlik gecikme ulaşımı bu şekilde olan ülkeler için bir nevi facia :)
Ama mıknatısların eskime durumu yok.Tekerlekler ise biraz daha basit ama çabuk bozulabilir bir sistem bence..

güvenlik için yapılmış olabilir. yolladığım 2. videoyu izledikten snra böyle düşünmeye başladım

0M42
21-12-2010, 22:25
-200 dereceler civarı yaklaşık olarak

video doyurucu olacaktır
YouTube - How Superconducting Levitation Works (http://www.youtube.com/watch?v=Z4XEQVnIFmQ)

Video yu izledim çok güzel teşekkürler videodan sonra bir soru daha sormam gerekecek dedim bu iş günümüzde sadece bu süper iletkenler ilemi mümkün olabiliyor ?

0M42
21-12-2010, 22:30
Bence manyetik sistemli trenler hız için tasarlanmadıHız olayıda var tabiki ancak daha öncelikli nedenler var bence mesela mekaniksel olarak zemin ile hiç bir teması olmadığı için daha konforlu sarsıntısız ve sessiz bir yolculuk,tüketim sarfiyat ve buna oranla verim durumu,güvenilirlik ve daha az bakım gerektirmesi bence başlıca nedenler olabilir.

ruudvan
21-12-2010, 22:34
Ya birşey sorucam hiçmi insanların koydukları lınklerı falan ıncelemıyorsunuz su konuda hala bırı tekerlek dıyo bırı mıknatıs dıyo yanada koymus dıyo ya :D:D:D
yaşça büyük abicim endüstriyel tasarımda mezun olma durumunda mezuniyet projeside şehir aracı olan bu tür olayları fazlasıyla araştırmiş biri olarak tamam teoride bu olay çalışır fakat bana mıknatısın o derece devasa bir kütleyi saga sola donerken bir agırlık dagılımı olucagından yalpalamasını nasıl engellemısler acaba dıe kendı kendıme dusunurken teker koymuslardır dedım sen tekerı azıcık daha modıfıye et surtunmesı dusuk bı materyal dusun yanı o yalpalamayı mımımuma ındırmek ıcın.

SifirinciMurat
21-12-2010, 22:35
Video yu izledim çok güzel teşekkürler videodan sonra bir soru daha sormam gerekecek dedim bu iş günümüzde sadece bu süper iletkenler ilemi mümkün olabiliyor ?

Tabi ki sadece bu şekilde olmuyor, bu yöntemlerden sadece biri. Örneğin elektromıknatıs gibi teknolojileri kullanarak yapılmış tren uygulamaları günümüzde mevcut.

0M42
21-12-2010, 22:41
Yani o zaman anladığım kadarı ile benim asıl sorduğum soru yani belirli bir alanın yer çekimini pratik home made işi sıfıra indirmek artık nasıl tabir ediliyorsa pek mümkün görünmüyor ?

SifirinciMurat
21-12-2010, 22:42
şu an için öyle evet.

0M42
21-12-2010, 22:47
Teşekkürler üstadım :icon_tup:

Maxiboost
21-12-2010, 23:14
Review: Anti-Gravity / Cold Fusion Explained In Detail: A New Era in Physics - PESWiki (http://peswiki.com/index.php/Review:_Anti-Gravity_/_Cold_Fusion_Explained_In_Detail:_A_New_Era_in_Phy sics)

insan olarak neresnde nasıl dururz bilemem :)

turbo16
22-12-2010, 00:42
discovery de mythbuster seyret bunları denediler

yapmak istediğin ne

0M42
22-12-2010, 09:42
discovery de mythbuster seyret bunları denediler

yapmak istediğin ne

Şayet böyle bir şey mümkün olabiliyorsa bu sistem araçlara uyarlanabilir herhalde yerde iken bir nesneyi havada tutabiliyorsa aracın altına monte edilmiş bu sistem aracı yere değmeden de hareket ettirebilir herhalde ? Yani tam olarak anlatmak istediğim geleceğe dönüş filmindeki hava kaykayı gibi.

Yapmak istediğim dersem çok iddalı olur belki sadece fikir yürütüyorum acaba yapılırmı yapılırsa nasıl olur diye ? Yukarıda ne düşündüğümü açıkladım hava kaykayının otomobil versiyonu gibi bir şey benim düşündüğüm yani zemin seçmeyen her türlü zeminde zemin ile temasını kesip elektro manyetik trenler gibi havada süzülmek gibi.

tolgakaynak
22-12-2010, 10:27
Hızlı trenlerdede sürtünmeyi azaltmak için manyatik alan kullanıyorlar videolardada gösterilmiş.:D çok güzel bişey

semprimena
22-12-2010, 10:42
Youtube da bir video izlemiştim 2 - 3 metre kare ölçülerde bir platform yapmıştı adamın biri platformun altında bakır sargılara bobinlere benzeyen teller ve kondansatörlere benzeyen devasa tüpler vs vardı platforma elektrik verildiğinde adam bir kaç metre uzaklıktan koşarak yüz üstü platformun üzerine atlıyordu tam platformun zeminine değeceği sıra yavaşlıyor ve yükselmeye başlıyordu ve bata çıka platformun üzerinde kalıyordu suyun altında gibi yani fake video muydu yoksa gerçekten yapılmış bir şeymiydi bilemiyorum.

Şu linke bakabilirsiniz Bose benzer bir sistem yapmış. Videonun sonunda net bir şekilde görünüyor...
YouTube - Suspension BOSE (http://www.youtube.com/watch?v=Lyf4rfT7bHU&feature=player_embedded#)!

SPORTING
22-12-2010, 11:15
bu trenler nasıl duruyor gene zıt kutulamı :)

XSi
22-12-2010, 12:20
Lise fiziği güzeldi ya, üniversite fiziği matematiği da bir o kadar kötüydü.
istanbul erkek güzeldi itü de o kadar kötüydü.

Konuya dönerksek, sanıyorum yerçekimini yenecek ekonomik bir cihaz yok arkadaşlar..

İTÜ de üç kere fizik dersi almış ve en sonunda DD ile geçmiş biri olarak katılıyorum :icon_tup: