PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Devler "Yerli Motor" İçin Buluştu

bilalMW
21-12-2010, 23:48
TRT HABER - Devler "Yerli Motor" İçin Buluştu (http://www.trt.net.tr/Haber/HaberDetay.aspx?HaberKodu=bd219958-abe5-41f3-9f39-86036f29f7fd)

Türkiye, hem otomotiv hem de savunma sanayii için kendi motorunu üretmeye hazırlanıyor.

İlk aşamada kara araçları için üretilecek tamamen yerli tasarım ve üretim motorlar, kısa bir süre sonra deniz ve hava araçları için de kullanılacak.

Bu dev adım için Türkiye’nin sanayi devleri Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde biraraya geldi

Türkiye’de otomotiv ve savunma alanında ihtiyaç duyulan motorların tamamı yurt dışından temin ediliyor veya lisans altında üretiliyor.

Türkiye’nin bu konuda bağımlılığını sona erdirecek milli motor tasarımı ve üretimi, Orta Doğu Teknik Üniversitesin’de masaya yatırıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Şimdiki gayretimiz bu üretim yeteneğinin üzerine, tasarım ve teknolojiyi de eklemek, bununla birlikte Türkiye’de kendimize ait motorları üretebilmek. Öncelikle askeri kullanım amaçlı bulunan kara ve deniz araçlarını hedef alacağız. Ama bunlar tabiatiyle bir teknoloji olarak, bir endüstri olarak geliştiğinde sivil uygulamalarda da Türkiye’de hizmet verecek nitelikte olacak."

Etkinliğe; otomotiv, denizcilik, savunma ve havacılık alanında önde gelen mühendislik ve sanayi firmaları katıldı.

Türkiye’nin önemli savunma sanayii kuruluşlarından FİGES’in Genel Müdürü Tarık Öğüt, sektör temsilcilerine çok önemli bir çağrıda bulundu:
"Yani biz bugün başlamalıyız. Hani başlayamayacak durumda olsaydık, altyapımız yeterli olmayabilirdi vesaire çocuklarımız bizi affederdi. Ama hiç affedilecek bir yanımız yok. Bizim herşeyimiz var, sadece bir irade ile biz bu işe başlayacağız. Türkiye kararlı, müsteşarlığımız kararlı, firmalarımız kararlı."

Eriador
21-12-2010, 23:54
İnş. kafta kalmaz yaparlar

kickbuttowski
21-12-2010, 23:55
sonunda bir universiteye danismak akil edilmis gidip onun bunun yabancisiyla ortaklik kurmak yerine. insallah bir 10 yil sonra turk uretim motor swaplamak nasib olur :)

bilalMW
21-12-2010, 23:59
18000 hp lik turbin motoru swaplarken sorun yaşayabilirsin :)

ruudvan
22-12-2010, 00:09
ben odtünün bu konuda yeterli bilgiye sahip olduğunu düşünmüyorum ama ivedik sanayi yanıbaşlarında olduğundan çıkıcak sonucları merakla bekliyorum.

SErhat.
22-12-2010, 00:26
Hayırlısı olsun.

dragonflydesing
22-12-2010, 00:35
Hadi bakalım ;) Bekleyip görücez

Edit: Bu ODTÜ'de ota b.k'a atlıyo,içeride gizli sanayi devrimi falanmı planlıyorlar napıyorlar ?

bilalMW
22-12-2010, 00:37
inş inş :D
Hava kuvvetleri envanterinde olan Amerikalıların JDAM tipi bombalarınıda muadilini yaptılar bu arkadaşlar ;)

kickbuttowski
22-12-2010, 01:57
18000 hp lik turbin motoru swaplarken sorun yaşayabilirsin :)

:D

10 yil sonra tanki gemiyi asmis olacaklarini umdugum icin dedim:icon_tup:

ÇAĞAN
22-12-2010, 02:46
biz anca tasarlarız dışarıda yapılır gene...neyse bu kadar karamsar olmak istemiyorum ama.......hayırlısı diyelim.

DENON
22-12-2010, 07:53
size bu konuda devrim arabaları filmini izlemenizi öneririm, bizim bu işi yapmamızı istemeyen kişiler mutlaka olacaktır

fatiii
22-12-2010, 08:01
eger bu dediklerini yapsınlar herşeyi kendi imalatımız olan teknolojiye uygun vede gercekten rakiplerine gore ustun bi ucak araba vs yapsınlar oyumu ak partiye vermessem adam degilim

DENON
22-12-2010, 08:08
eger bu dediklerini yapsınlar herşeyi kendi imalatımız olan teknolojiye uygun vede gercekten rakiplerine gore ustun bi ucak araba vs yapsınlar oyumu ak partiye vermessem adam degilim
akaryakıt kızgınlığı soğumuş sendeee :D

fatiii
22-12-2010, 08:11
akaryakıt kızgınlığı soğumuş sendeee :D

eger bu ülke icin onları yapsınlar ucagını gemisini arabasını uretsinler ben benzine 5 lira veririm o problem degil...ordan sagladıgı iş istihdamı kac tane işsizin eve ekmek goturmesini saglar artı olarak gavurların kendi yazılımlarıyla kendi istedikleri gibi sattıgı ucak ve helikopterlerden kurtuluruz..

ben bunlar icin benzine 5 lira vermeye razıyım

dirk
22-12-2010, 08:23
eger bu ülke icin onları yapsınlar ucagını gemisini arabasını uretsinler ben benzine 5 lira veririm o problem degil...ordan sagladıgı iş istihdamı kac tane işsizin eve ekmek goturmesini saglar artı olarak gavurların kendi yazılımlarıyla kendi istedikleri gibi sattıgı ucak ve helikopterlerden kurtuluruz..

ben bunlar icin benzine 5 lira vermeye razıyım

Ak parti yapmıyorki arabayı odtü yapıyor bence odtüye bağış yap :p

fatiii
22-12-2010, 08:33
Ak parti yapmıyorki arabayı odtü yapıyor bence odtüye bağış yap :p

onlar istemesin akülü araba bile yapamazlar bu bi gerçek :)

DENON
22-12-2010, 08:43

ben bunlar icin benzine 5 lira vermeye razıyımzaten olacagı o yaanı benzıne 5 tl verırız devlet destegıyle yapılırsa , mıllı motor üretiyoruz deyp kdv.ötv nın üstüne bır vergı daha yapıştırırlar eee mıllı motor uretıyoruz mılletımızın destegıyle yapıoruz deyıp sonra proje rafa kalkar ve yenı yapıştırılan vergı baaki kalır, ben artık ülkemın başına kım gecerse gecsın güvenmıyorum arkadaş

fatiii
22-12-2010, 08:45
zaten olacagı o yaanı benzıne 5 tl verırız devlet destegıyle yapılırsa , mıllı motor üretiyoruz deyp kdv.ötv nın üstüne bır vergı daha yapıştırırlar eee mıllı motor uretıyoruz mılletımızın destegıyle yapıoruz deyıp sonra proje rafa kalkar ve yenı yapıştırılan vergı baaki kalır, ben artık ülkemın başına kım gecerse gecsın güvenmıyorum arkadaş

ben ne yazdım yapsınlar veriyim yazdım yapıcazla olmaz bu işler..

DENON
22-12-2010, 08:48
ben ne yazdım yapsınlar veriyim yazdım yapıcazla olmaz bu işler..ben anlatamadım heralde yapsalarda yapmasalrda vatandaşa yansıtırlar sonra ortaya bı b.k cıkmaz ama yansıttıkları şey yapışır kalır yaanı senın ıstemenle yada ıstememenle alakası yok bu hep böyle oldu ve olacak
bu ülkede EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİN değil hükümetin :icon_tup:

fatiii
22-12-2010, 08:55
ben anlatamadım heralde yapsalarda yapmasalrda vatandaşa yansıtırlar sonra ortaya bı b.k cıkmaz ama yansıttıkları şey yapışır kalır yaanı senın ıstemenle yada ıstememenle alakası yok bu hep böyle oldu ve olacak
bu ülkede EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİN değil hükümetin :icon_tup:

sen benim demek istedigimi anlamıyosun boşver

DENON
22-12-2010, 08:58
sen benim demek istedigimi anlamıyosun boşvercok ıyı anlıyorum kardeşim , böyle bişeyı gercekleştırsınler benzıne verdiğim 5 tl helal hoş olsun dıyosun fakaat hem böyle bişeyı gerçekleştırmeyıp hemde sana o benzıne 5 tl verdırırler bende bunu söyluyorum ;)

fatiii
22-12-2010, 08:59
cok ıyı anlıyorum kardeşim , böyle bişeyı gercekleştırsınler benzıne verdiğim 5 tl helal hoş olsun dıyosun fakaat hem böyle bişeyı gerçekleştırmeyıp hemde sana o benzıne 5 tl verdırırler bende bunu söyluyorum ;)

o zaman bende oy vermiyorum :D

DENON
22-12-2010, 09:02
o zaman bende oy vermiyorum :Dsen oy vermesende sana o benzıne 5 tl verdırırler ahahaha :D :D
kaçışın yok :D

Sh4rk
22-12-2010, 09:21
hayırlısı olsun

cliver
22-12-2010, 09:52
umarım dedıklerı gıbı yaparlar...