PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Portsuz Bass Hakkında?

Chaq2
23-12-2010, 18:49
Merhaba arkadaşlar.
VW Polo aracımda Kicker Cvr 15 bass ve JBL 601.1 mono amfim var.
Şu anda bagajın yaklaşık %60 ını dolduracak büyüklükte portlu kabin mevcut
Basslar aşırı sert.
Tüm bagajı kaplayacak ve bass yukarı bakacak şekilde yeni portsuz kabin mi yaptırmalıyım? Portlu ve portsuz arasındaki fark nedir?
Ayrıca montajcı ön componentleri aracın orjinal tizlerine de giden kabloyla amfiye ulaştırmış. Yani orjinal tizlerden de ses geliyor. Bu durum sesi azaltır mı? Orijinal tizleri sökmeyi planlıyorum.
Cevaplarsanız sevinirim.

*son olarak, gain ve bass boost ayarı nasıl olmalı?

Germanian
23-12-2010, 19:02
Sanırım montajı yapan kişi midlerin we tizlerin düşük kalmaması için amfiye sürmüş bu iyi bişi bence . portlu kutuda bass daha yumuşak çalar bildiğim kadarıyla.sanırım amfiniz stereo bi amfi bass boost u biraz düşük tutun daha yumuşak çalacaktır gain de aslında tamamen sizinle ve basın karekteristiğiyle alakalı siz ama siz sert diye yakınıyorsunuz gain i ve boost u biraz düşürüp deneyin ana üniteniz de bass frekans ayarı war ise ordan da düşük tutun biraz daha yumuşayacaktır

Chaq2
23-12-2010, 19:15
Sanırım montajı yapan kişi midlerin we tizlerin düşük kalmaması için amfiye sürmüş bu iyi bişi bence . portlu kutuda bass daha yumuşak çalar bildiğim kadarıyla.sanırım amfiniz stereo bi amfi bass boost u biraz düşük tutun daha yumuşak çalacaktır gain de aslında tamamen sizinle ve basın karekteristiğiyle alakalı siz ama siz sert diye yakınıyorsunuz gain i ve boost u biraz düşürüp deneyin ana üniteniz de bass frekans ayarı war ise ordan da düşük tutun biraz daha yumuşayacaktır
Cevabınız için teşekkürler. Ayarları düşürüp deneyeyim bir de.

ruudvan
23-12-2010, 19:45
portlu kabin genelde kicker gibi sert çalan baslar için idealdir portsuz kabinlerde yumuşak çalan rockford gibi bass lar içindir portsuz bir kabin yaptırmanız kafanıza çekiçle vurmanızdan daha kötü olucaktır :D

Chaq2
23-12-2010, 20:37
portlu kabin genelde kicker gibi sert çalan baslar için idealdir portsuz kabinlerde yumuşak çalan rockford gibi bass lar içindir portsuz bir kabin yaptırmanız kafanıza çekiçle vurmanızdan daha kötü olucaktır :D

Benzetmeye bayıldım :D
Zaten yeni kabinle falan uğraşmak istemiyordum, iyi oldu şimdi. Cevabınız için çok teşekkür ederim :)

PimPCaR
23-12-2010, 23:25
Sertliği birazda olsa almak için ayarlarda değişikliğe gitmek yeterli olacaktır :) fakat basın karakteristiği gereği yinede tatlı sert ton tam olarak kaybolmayacaktır.

Chaq2
23-12-2010, 23:44
Sert tonlama olduğunu biliyorum fakat müzik dinlenilmeyecek seviyede olabiliyor bazen :) Teşekkürler

tolgakaynak
23-12-2010, 23:50
Port lu kabinde bass lar daha çok uzar
portsuzda çok sert vurur baslar:)

mrtngn
24-12-2010, 00:40
Port lu kabinde bass lar daha çok uzar
portsuzda çok sert vurur baslar:)

Aynen dendiği gibi portsuz kutuda küt diye vurur geçer ve cvr 15'in vurup geçmesini düşünmek istemiyorum.

Gain ayarı bildigim kadarıyla bassla tizzle alakası yok.Kullanılan ana ünitenin ve amfinin giriş çıkış voltajlarıyla alakalı ve ana üniteyle,amfinin gain oranının aynı olması en stabil olan durum diye biliyorum

aliis
24-12-2010, 00:52
http://img222.imageshack.us/img222/2033/dsc00577w.jpg

cvr 12 yi portsuz kabinde kullanıyordum inanılmaz sekilde memnundum. hb arabada portsuz daha iyi olduğunu söylüyorlar tesisat işini yapan ustalar

mrtngn
24-12-2010, 00:58
Bende portlu Cvr-12 kullanıyorum ama ne ana ünite nede mid takımı olmadığı için hangisinde nasıl çaldığını anlayamadım.

Bass sesinden memnunum fakat zırıltı ve orantısız vuruyor bass

onur_S
24-12-2010, 00:59
bas boostu tamamen kısıp ona göre gain ayarı vermeniz daha iyi olur.

FaBeRgE
24-12-2010, 01:01
amfi mono bir amfi,

bağlantı şeklini kontrol edermisiniz, woofera 4 kablo mu gidiyor ?

Birde gain ve boost ayarları ne durumda? Bazı montajcılar gaini bişi sanıyorda :D

ruudvan
24-12-2010, 02:22
amfi mono bir amfi,

Birde gain ve boost ayarları ne durumda? Bazı montajcılar gaini bişi sanıyorda :D

al bendende o kadar ellemeye çekinen var yaw...

Chaq2
24-12-2010, 09:41
amfi mono bir amfi,

Amfiyi köprülü kullanıyorum. Zaten köprülü veya köprüsüz farketmiyormuş. Yani bağlantıda sorun yok, 2 kablo gidiyor.
Gain ayarı yaklaşık %75, bass boost ayarı ise %50 kadar açık.
Benim istediğim, (ana ünite pioneer 5250) bass kontrolden -24 e kadar kıstığımda kulağı yormadan hafif bass almak, bazen de bassın sınırlarını zorlamak.
Teypte loud ve sound retriever ayarları kapalı, eq yu da flat konumunda kullanıyorum. Boost ve gaini düşürüp tekrar deneyeceğim. :icon_tup:

* orijinal tizlerimi sökmeli miyim? ön componentlere giden gücü kestiğini düşünüyorum.
Bu arada tesisatı ilk taktırdığımda eleman eq dan tizi sonuna kadar açmış, loud highta, sound retr. ise 1. seviyedeydi. Midlerden yoksun kafa tırmalayıcı bir ses vardı. Tesisatçıyım diye geçinen çoğu yerin bir şey bilmediğine inandım artık. Şu anda motor sesi geliyor, RCA ile akü kablosunu aynı yerden geçirmişler, sorun bundanmış sanırım araştırdığıma göre. Birkaç yere gittim hiçbiri çözemedi problemi. Kendim el atmayı düşünüyorum. Bundan sonra hiçbir tesisatçıya gitmem sanırım.

dgoo
24-12-2010, 10:53
Pro sistemlerde loud a yer yok hoparlorleri aşırı zorluyor çabuk ısınıyor
Portlu portsuz konusuna gelirsek bu tamamen kişisel tercihin dinlediğin müzik türüne göre
İmkanın varsa portlu ve portsuz kutuda dinle öyle karar ver
Gainin %30 aç boost tada %10 geçme 601,1 de geri kalan ayarları teybinden yap müzik dinlettirme dinle ;)

onur_S
24-12-2010, 14:15
Amfiyi köprülü kullanıyorum. Zaten köprülü veya köprüsüz farketmiyormuş. Yani bağlantıda sorun yok, 2 kablo gidiyor.
Gain ayarı yaklaşık %75, bass boost ayarı ise %50 kadar açık.
Benim istediğim, (ana ünite pioneer 5250) bass kontrolden -24 e kadar kıstığımda kulağı yormadan hafif bass almak, bazen de bassın sınırlarını zorlamak.
Teypte loud ve sound retriever ayarları kapalı, eq yu da flat konumunda kullanıyorum. Boost ve gaini düşürüp tekrar deneyeceğim. :icon_tup:

* orijinal tizlerimi sökmeli miyim? ön componentlere giden gücü kestiğini düşünüyorum.
Bu arada tesisatı ilk taktırdığımda eleman eq dan tizi sonuna kadar açmış, loud highta, sound retr. ise 1. seviyedeydi. Midlerden yoksun kafa tırmalayıcı bir ses vardı. Tesisatçıyım diye geçinen çoğu yerin bir şey bilmediğine inandım artık. Şu anda motor sesi geliyor, RCA ile akü kablosunu aynı yerden geçirmişler, sorun bundanmış sanırım araştırdığıma göre. Birkaç yere gittim hiçbiri çözemedi problemi. Kendim el atmayı düşünüyorum. Bundan sonra hiçbir tesisatçıya gitmem sanırım.

yapmanız gereken boostu kısmaktır.boost verilen frekans 40 hz civarı olduğu için baslar sert gelir.sub kontrol ne durumda.bence ayarlarınız gerekenden fazla acık.sadece gaini yüzde 40 acıp kullanmanız en iyisi.

Chaq2
24-12-2010, 15:21
yapmanız gereken boostu kısmaktır.boost verilen frekans 40 hz civarı olduğu için baslar sert gelir.sub kontrol ne durumda.bence ayarlarınız gerekenden fazla acık.sadece gaini yüzde 40 acıp kullanmanız en iyisi.
Sub kontrol 80 hzde kesim ve -24 te şu an

Boostu kesip dinleyeceğim tekrar

onur_S
24-12-2010, 18:08
subu kesmenize gerek yok.0 da dursun.63 hz iyidir.sertlik istemiyorsanız.
boost kesinlikle kapalı olsun.belirli frekansta artırım yapıyor bu da basın sadece o frekansta çalmasını sağlıyor bu da üst frekansta olunca sertlik taka tuka çalmasını sağlıyor.gaini o kadar açmak hiç doğru değildir.doğru olan bi çeyrekten biraz fazla.yarıya gelmeden iyidir sizin teybinizin çıkış voltajına göre.kulağınıza göre sub controlu eksilere veya artılara cekebilirsiniz size kalmıs.

ruudvan
24-12-2010, 20:10
bugun calısmayan sag tweeterımın kablosunda temazsızlık vermıs crossoverdan duzelttım.
bassım fazla boguktu onunda boost gain ayarını yaptım.ufak tefek bantlı yerlerı tekrar baglayıp ufak bı frekans ayarı off miss oldu tesısatımı yenıden sevdım.

Chaq2
24-12-2010, 23:59
subu kesmenize gerek yok.0 da dursun.63 hz iyidir.sertlik istemiyorsanız.
boost kesinlikle kapalı olsun.belirli frekansta artırım yapıyor bu da basın sadece o frekansta çalmasını sağlıyor bu da üst frekansta olunca sertlik taka tuka çalmasını sağlıyor.gaini o kadar açmak hiç doğru değildir.doğru olan bi çeyrekten biraz fazla.yarıya gelmeden iyidir sizin teybinizin çıkış voltajına göre.kulağınıza göre sub controlu eksilere veya artılara cekebilirsiniz size kalmıs.
Teşekkürler, söylediklerinizi göz önünde bulundurup komple bir ayar çekeceğim.
Ayrıca ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim :)

bugun calısmayan sag tweeterımın kablosunda temazsızlık vermıs crossoverdan duzelttım.
bassım fazla boguktu onunda boost gain ayarını yaptım.ufak tefek bantlı yerlerı tekrar baglayıp ufak bı frekans ayarı off miss oldu tesısatımı yenıden sevdım.
Sizin adınıza sevindim :) En güzeli kendi yaptığın bence.

rapture
25-12-2010, 00:32
amfi mono bir amfi,

kesinlikle :icon_tup:

gain amplıfıkator'de pre out sinyalin kısmak ve acmak için var yani şöyle ana üniteden 4 volt pre out sinyali geliyor rca kablolarla bu voltajı amplıfıkator'e veriyorsunuz gain potans'ını çevirdiginizde ana uniteden gelen bu 4 volt preanfi katı sayesinde 8 volt yada 10 volt yada daha fazlası olabiliyo ve amplıfıkator'den
amplıfıkator'e değişiyor

ruudvan
25-12-2010, 00:45
Teşekkürler, söylediklerinizi göz önünde bulundurup komple bir ayar çekeceğim.
Ayrıca ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim :)

Sizin adınıza sevindim :) En güzeli kendi yaptığın bence.
tesisatımıda kendim bağlamıstım zaten :Dnerden nasıl ne şekilde kablo geçer biliyorum dolayısıyla herşeykontrolum altında ama bu konudan snr eski günlerim geldi aklıma bugun 30 dakıkada cok dah aeglencelı bı ayarım oldu.:icon_tup:

samet_61
25-12-2010, 12:43
portsuz bass daha kaliteli calar portlu gıbı muzık secmez ve yankı kaybı yoktur ama portludan 2 db ye yakın daha gucsuz calar ben kicker l5 38 cm ı portsuz kullanıorum gayette memnunum

samet_61
25-12-2010, 12:45
Merhaba arkadaşlar.
VW Polo aracımda Kicker Cvr 15 bass ve JBL 601.1 mono amfim var.
Şu anda bagajın yaklaşık %60 ını dolduracak büyüklükte portlu kabin mevcut
Basslar aşırı sert.
Tüm bagajı kaplayacak ve bass yukarı bakacak şekilde yeni portsuz kabin mi yaptırmalıyım? Portlu ve portsuz arasındaki fark nedir?
Ayrıca montajcı ön componentleri aracın orjinal tizlerine de giden kabloyla amfiye ulaştırmış. Yani orjinal tizlerden de ses geliyor. Bu durum sesi azaltır mı? Orijinal tizleri sökmeyi planlıyorum.
Cevaplarsanız sevinirim.

*son olarak, gain ve bass boost ayarı nasıl olmalı?

kutu yukar deıI bagaja bakarsa daha ıı calar gaın ayarını teybın loud bass treble ayarlarını sıfırken sesı yuzde 90 acıp o sekılde yapman daha mantıklıdır...

HkN
25-12-2010, 16:38
Ayrıca Portsuz kabinlerin litreleri Portluya göre dah düşüktür. Kabinde litreli olursa arkadaşların belirttiği ayarlarda güzel birşey tutturabilirsin :)