PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : anfi ayarları

fotosal
31-12-2010, 10:55
arkadaşlar bu anfinin rear çıkışında köprülü sekilde woofer bağlı. teybin rca çıkışı 1.8v. anfinin gain ayarı nasıl olmalı.. anlamadığım kısım gain düğmesini çeviridkçe volt azalıyor. yani kapalı iken 8 v açtıkça 0.3 v a yaklaşıyor. ben nerde bırakmalıyım. ayrıca low.pas değerini kaç hz den kesim yapmam gerek. anfi sierra f-90. basım da 200 w rms lik sierra 30 cm. çapı var..

http://img222.imageshack.us/img222/5422/hpim1018s.jpg

utkuselamoglu
31-12-2010, 11:09
teybdeki rms sinyalinin aynı oranda ki değerini oraya set edicen sonra sese bakıcaksın, sesi max kullanıcagın level e getir mesela 30 level de 25 açarım diyosun en fazla sonra 25 aç basws bozulursa gain i kıs biraz daha..

low pass8bass için) i 100 hz yap high pass te normalde kolonlar için oluyor sende ayar 65 hz de bitiyor 65 e kadar al bırak.

bass boost ta açarsan bas ilk vurma tekpikidir. dinlerken bas vururken rahatsız ederse teyb ten kontrol etmeden önce amfiden kapat ayarını kıs ..

fotosal
31-12-2010, 12:11
peki bu ayarlamayı yaparken örnek teybin sesi max 35 e çıkıyor ben 27 28 yaparım en fazla. bu şekilde açtım diyelim. teybin ayarları flat mi olsun yoksa xdss diye bi eco su var onda mı olsun ayarlamayı yaparken. aynı şekilde bu ayarlamayı yaparken anfinin low pass ve bass boost ayarları en kısıkta mı olmalı.. yoksa hepini senkronize bi şekilde mi ayar çekmek lazım. benim için en önemlisi gain ayarı aslında. yanlış bilmiyorsam gain ayarı bozuksa hem ses kalitesi düşüyor. hemde kolon veya anfi zarar görüyor..

BRETE
01-01-2011, 11:09
bass seslerinin ayarı kullanıcıya kalmış bir ayar 60 HZ lerde kullanırsan yumuşak bir bass tonu alırsın yükseldikçe bass ın sertliği artamaya başlar. Gain ayarı ise teybin sesini sonlara kadar getirip anfiden yavaş yavaş gaini açarak olur. Sesin bozmaya başladığı yerde bırkırsın hatta biraz daha kısarsan daha iyi olur dangalağın biri aa ne kadar sesi çıkıyo bunun deyip cihazlarına zarar vermesin voltaj ayarını anfiden teyp ile çok yakın değerlerde ayarlaman gerek...

Benim bildiğim kadarı ile ön hoparlör çıkışlarına bass bağlanmaz çünkü sahneleme önde olması lazım bass arkadan gelicek sesler arkadan öne doğru incelmesi lazım senin anfide köprü önmü arkamı bilmiyorum fakat resimlerde nereye yapılacağıda yazmamış

fotosal
01-01-2011, 11:20
teşekkür ederim yorumlar için. bas arka çıkışta yeni rear da köprülü.. resim de rear kısmında crosovver ayarının lpf de olduğu gözüküyor.

BRETE
01-01-2011, 11:23
teşekkür ederim yorumlar için. bas arka çıkışta yeni rear da köprülü.. resim de rear kısmında crosovver ayarının lpf de olduğu gözüküyor.

kusura bakma karıştırmışım ön arka kısmını...
diğerleri hala geçerli :D

fotosal
01-01-2011, 15:36
ok. arkadaşlar şimdi bu low-pass ve bass boost ayarlarını kulak zevkime göre yapıyorum. bunları sonuna kadar açsam da ne woofer a ne de anfi ye bi zararı yok. sadece fazla açarsam bunları ses bozulabilir yüksek volumlerde. doğru anlamış mıyım? diğer konu foto da göründüğü üzere gain düğmesinde 8v ve 0.3v terimleri gözükmekte. yani gain i yarıya kadar açsam 8v+0.3v/2=4.15v doğru mu. bu mantığa göre ben gaini 1.8v luk ana ünite rca çıkışına göre ayarlamam lazım geldiğinden gain düğmesini hemen hemen son çeyrekten biraz daha fazla olacak seviyeye kadar açmam lazım. doğru muyum arkadaşlar.. yani yarıyı baya bi geçmem lazım 1.8 v a eşitlemek için.

BRETE
01-01-2011, 16:10
aynen dediğin gibi:icon_tup:

JDMazda_GTR
02-01-2011, 19:25
voltaj farklılıkları ana unıten ve amfının bırbırlerı ıle uyumsuzlugu ıle alakalıdır.ayar ısın en kolay kısmıdır.sen ana unıteden guzel bı volt ıleteceksın kı amfı de ıı bır voltaj alma kapasıtesıne sahıp olacakkı voltaj degısıklerı az sevıyede olsun.yukarda arkadasların yazdıgı gıbı ayarı yapabılırsın zaten en kolayı o.teypde sureklı hangı ayarda dınleyeceksen ekoyu ona gore ayarla sesı sona kadar ac gaın ı de amfı ustunden ayarla.bolece nerde durman gerektıgını hoparlor sayesınde cozersın.benım sana ılk tavsıyem bunları yapmadan once eger akun 74amp degılse ılk olarak onu 74 yap sonra da bı tane capacıtor tak.bunlar ses sıstemınn olmazsa olmaz urunlerı.ses her zaman beslemekle alakalıdır ne kadar ıı besledıgın en onemlısıdır ve bazı markalara ne yaparsan yap transıstor vs ıcındekı malzemeler kalıtelı olmadıgı ıcın sesınden keyıf alamayabılırsın.sıerra da bunlar arasında yer alan bır urun cok kotu degıl cok ıı degıl.cok ı beklentı beklemek dogru olmaz sıerra ıcın.tavsıyem alpine sound magus helix kıcker bu 4 markadan bırını al.nette uygun fıyata satılıor 2.ellerı.bunlardan bırını alırsan keyıfle muzıkle dınlyebılırsın benden sadece tavsıye

fotosal
03-01-2011, 13:27
teşekkürler. kulağım alışana kadar bunlarla idare etmek zorundayım aldık bi kere çünkü. ilerde bu anfiyi stereo olarak kullanıp ufak bi mono anfi alırım belki.. 74 lük akü oluyor mu ya. ben 60 lık kullanıyorum. bi de 72 lik var diye biliyordum...

utkuselamoglu
05-01-2011, 12:26
pek çok standart araba orjinal şarj sistemi yani orjinal alternator ile 600 watt kadar gücü yeterince besler bunun üzerinde bi ses sistemin olucak sa aküden ziyade ilk önce alternatörünü en az 110 ve üzeri 150 200 amps lara kadar var değiştirmekte fayda var ki akü gitmesin.