PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mastik nasıl temizlenir?

Fatih Kavak
01-01-2011, 21:55
Arkadaşlar mastiği kaportadan nasıl temizleriz boyaya zarar vermeden daha önce temizlemeyi başaran varsa önerilerinizi bekliyorum :)

ruudvan
01-01-2011, 22:43
en guzelı polisaj pedinin plastıgı var yıne o tarz bısey ama bıldıgın lastık sılıkongıbı makıneyle gırınce mastık fln bırakmıo.

maskaran
01-01-2011, 22:46
selülözik tiner ile yumuşak yumuşak sil :D

Baran^
02-01-2011, 13:03
Sıcak su deneyebilirsin

ruudvan
02-01-2011, 19:41
Sıcak su deneyebilirsin

sıcak suyu ben bagaj cıtamda denedım pek ıse yarayan bısey deıl yorucu zahmetlı.
plastık mı lastıkmı sılıkonmu ne ole tablalar var maııneyle gırıosn dumduz yapıo.

-batu-
02-01-2011, 19:49
en guzelı polisaj pedinin plastıgı var yıne o tarz bısey ama bıldıgın lastık sılıkongıbı makıneyle gırınce mastık fln bırakmıo.

rıdvanında bashettiği aletle çok rahat çıkar,

nispeten büyük boyacılarda vardır kompresörün ucuna takılır, malzeme bildiğimiz kurşun kalem silgisi. Silgi derler temizleyici derler, tarif edersen daha kolay bulabilirsin. En kolay çıkarma yolu o olur sanırım

Fatih Kavak
02-01-2011, 21:44
Teşekkür ediyorum bu yöntemi deniyeceğim :)

bilalMW
03-01-2011, 00:13
babam silikon kullanıyor. Sonuçlarda tatmin edici ve parlak duruyor.

-batu-
03-01-2011, 00:15
http://i388.photobucket.com/albums/oo322/toyotaciarsiv/BagajKapaBoyama4.jpg

http://i388.photobucket.com/albums/oo322/toyotaciarsiv/BagajKapaBoyama5.jpg

http://i388.photobucket.com/albums/oo322/toyotaciarsiv/BagajKapaBoyama6.jpg

olay bu

boosted_pug
03-01-2011, 01:38
biz benzinle silerek çıkarttık ama dikkat etmek gerekli

ruudvan
03-01-2011, 01:45
son resımdede erdem kafa cıkarmıs :D.

Fatih Kavak
03-01-2011, 18:34
Bu plastik pedi direk burdan bulabilirsin diyeceğiniz bir adres var mı?Nokta atışı :)

Ufuk
03-01-2011, 21:27
Benimde bagajdaki harfleri sökücemde birisine niyetlindim(***** 10 karakter) baktım tam ortadan 2ye ayırlıyor bıraktım önerisi olan?

ruudvan
03-01-2011, 21:44
Bu plastik pedi direk burdan bulabilirsin diyeceğiniz bir adres var mı?Nokta atışı :)

bizim dükkanda varda onun aleti olması lazım :D normalde polisaj makineleri erkektir pedler dişidir ama bu zımbırtı erkek yanı makıne dısı olması lazım.

Fatih Kavak
04-01-2011, 19:45
bizim dükkanda varda onun aleti olması lazım :D normalde polisaj makineleri erkektir pedler dişidir ama bu zımbırtı erkek yanı makıne dısı olması lazım.

Üstad yanına geldiğim zaman detaylı konuşalım bu olayı :)

ruudvan
04-01-2011, 21:33
tamam fatih konusuruz.

Sefa_vts
04-01-2011, 21:37
Selülozik tiner direk.. Logo için felansa.. Sıkıntı yaratmaz...

canary07
06-01-2011, 19:30
Arkadaşlar mastiği kaportadan nasıl temizleriz boyaya zarar vermeden daha önce temizlemeyi başaran varsa önerilerinizi bekliyorum :)

mastik gibi boyanın üzerine etkili şekilde yapışan malzemeler tinerle çıkmaz. bu tarz yapışkan malzemeler polisaj makinesine takılan aşındırıcı aparatlarla aracın boyasına zarar vermeden çıkarılabilir.

PimPCaR
06-01-2011, 20:37
Daha önce çok sökmüşlüğüm vardır. kendi aracımdakilerde buna dahil. orjinal boyaysa eğer selülozik tiner çok güzel ve zararsız bi temizleyicidir. arkasından makineyle hafif bir polisajlada kalıntılar tamamen temizlenebilir.

cembasmaci
07-03-2011, 08:53
Ben de arka plakamı (diktörtgen) meges tarzı siyah silikonla yapıstırmıstım.
Şimdi arkayı kare plakalık yapmak istiyorum. Ama gel gelelim plakayı sokunce arkası
bir dunya siyah silikon kalacak. Izmir'de bir iki boya malzemesi satan yere sordum
bu silgi kafalı asındırıcıyı. Kimisi bilmiyor, kimisi de buralarda zor bulursun dedi.

Bu arada arabanın bagajı orjinal boya değil. Daha once boyanmıstı. Kimisi orjinal boyaysa yıkamacıda sıcak tazzikli suyu puskurt cogu gider dedi. Boya orjinal olmadıgından tazzikli su , tiner ile kurcalamaya güvenemiyorum. Bu arada mesela bu silgli kafalı asındırıcıyı silikon kalıntısına surterken yanlıslıkla ufaktan arabanın kendisine degerse boyaya veya vernige zarar vermiyor değil mi ?

Bu asındırıcı kafa elinde olan var mı ? bana bir kaç gunlugune gonderse silikon kalıntısını sokunce geri gondersem ? Ya da kimsede yoksa Istanbuldan felan alıp bana gonderebilecek kimse var mı ?

berkay_aydin
08-03-2011, 20:43
Biz yazıyı iple arkalarından çekerek çıkarttık sonra benzinle silerek tertemiz yaptık :)

ruudvan
08-03-2011, 20:49
Ben de arka plakamı (diktörtgen) meges tarzı siyah silikonla yapıstırmıstım.
Şimdi arkayı kare plakalık yapmak istiyorum. Ama gel gelelim plakayı sokunce arkası
bir dunya siyah silikon kalacak. Izmir'de bir iki boya malzemesi satan yere sordum
bu silgi kafalı asındırıcıyı. Kimisi bilmiyor, kimisi de buralarda zor bulursun dedi.

Bu arada arabanın bagajı orjinal boya değil. Daha once boyanmıstı. Kimisi orjinal boyaysa yıkamacıda sıcak tazzikli suyu puskurt cogu gider dedi. Boya orjinal olmadıgından tazzikli su , tiner ile kurcalamaya güvenemiyorum. Bu arada mesela bu silgli kafalı asındırıcıyı silikon kalıntısına surterken yanlıslıkla ufaktan arabanın kendisine degerse boyaya veya vernige zarar vermiyor değil mi ?

Bu asındırıcı kafa elinde olan var mı ? bana bir kaç gunlugune gonderse silikon kalıntısını sokunce geri gondersem ? Ya da kimsede yoksa Istanbuldan felan alıp bana gonderebilecek kimse var mı ?

o dediğin silgiden bende mevcut yrn fıyatını yazarım.yanı dukkanda satılık halde. mxs marka .yanlız onun kendı makınesı var.yanı normalde polısaj makınelerın takılan tablalar dısı olur bu erkek aklında olsun.

Murat Özcan
08-03-2011, 20:54
benimde öyle plaka sorunum oldu kare yapıcam çekomastikler kalıyor altta usta dıyor bunları kazırız ama boya kalkar mecbur boyucaz tamponu çözüm bulursanız bu olaya banada soleyın beyler

ruudvan
08-03-2011, 21:02
benimde öyle plaka sorunum oldu kare yapıcam çekomastikler kalıyor altta usta dıyor bunları kazırız ama boya kalkar mecbur boyucaz tamponu çözüm bulursanız bu olaya banada soleyın beyler

al eline mikrofiber bezi bastıra bastıra temizle.

slhdmr34
08-03-2011, 21:08
rıdvan o silgiyi polisaja takma olayını ben cozdum, bir tornacıya gidip maşon yaptırıyosun, 15 liraya yapıyor. Sonra polisaja uyumlu silgin oluyor .

Murat Özcan
08-03-2011, 21:08
al eline mikrofiber bezi bastıra bastıra temizle.

yok rıdvan cok sert malzeme bezle cıkmaz kazıyarak belkı cıkar

ruudvan
08-03-2011, 21:15
rıdvan o silgiyi polisaja takma olayını ben cozdum, bir tornacıya gidip maşon yaptırıyosun, 15 liraya yapıyor. Sonra polisaja uyumlu silgin oluyor .demokraside çare tükenmez tabikide.

yok rıdvan cok sert malzeme bezle cıkmaz kazıyarak belkı cıkar

dene sen dene.tam havalarda soguk ...

Murat Özcan
08-03-2011, 21:29
bakalım deneriz ama sanmıyorum öyle olsun neyse

cembasmaci
09-03-2011, 08:36
Dun sanayide bir usta buldum. Nerdeyse hiç zarar vermeden megesi söktü. Boylelikle dikdortgen plakayı soktum ve yeni kare plakamı taktım :)

Ama bu lastik kafa ile sokmedi. Biraz ısıttı, biraz tinerle ovaladı sonra ince teneke gibi bir parcayla usul usul spatula gibi kazıyarak söktü kalıntıyı.

Kısaca gerek kalmadı bu plastik kafayı almama, ilgilenen arkadaslara tesekkur ederim...

BEmre0075
09-03-2011, 09:32
benm arabada yan marşpiyellerde fiber ek vardı bi ara onları sökerken kalan silikonların kabasını falçata ile dibine kadar almıştım çok az kalana kadar sonra sıcak su ve pril bulaşık deterjanlı suyu karıştırdım sonra sıkoçbıraytın yeşil kısmıyle kazıdım ama tabi biraz çizik oluyor ister istemez ama kapı içinde kaldıgı için sorun olmadı benm için.