PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tesisattan anlayanlar bakabilirmi ?

THUNDER
03-01-2011, 10:25
Şu an aracımda kullanmakta olduğum sony marka teyp benim yazdırdığım mp3 cd lerini okumamakta ısrar ediyor. İlk yazdırdığımda ve teype koyduğumda okuduğu cd yi sonrasında okumuyor. Arabayı alırken içinde unutulan mp3 cd si var. Onu ne zaman sürsem okuyor benimkileri okumuyor banamı gıcıklığı bunun anlamadımki. En yavaşta mp3 cd si yazdırıyorum genede okumuyor. Deli etti beni. Şimdi bana 350 TL ye kadar ne önerebilirsiniz arkadaşlar ben bu tesisat işinden hiç anlamam. Arabamda 2 tweeter, 4 kolon var sonrasında da arkaya bir subwoofer koyma düşüncem var. Bunu baz alarak önerilerinize göre hareket edicem.

Kullandığım sony resimdeki cihaz;
http://img.photobucket.com/albums/v208/cimbalto/clc8.jpg

OAtes
03-01-2011, 11:13
ikinci el alpine düşünebilirsin
tabi aracındaki kolonları ve tweeterların hangi model olduğunu bilmediğim için
fazla birşey söyleyemiorm
subwoofer takacaksan alırken ayrıcas subwoofer kontrolü olmasına dikkat et derim :)

THUNDER
03-01-2011, 11:21
Aracın tüm kolonları orjinal onun için bende marka tahmininde bulunamayacağım. Benim yaptığım küçük bir araştırmada ulaştığım cihaz Pioneer DEH-5250 SD oldu. Daha evvelde dediğim gibi fazla anlamam ama yorumları okuduğumda bu cihaz yeterli gibi. Sadece rds yokmuş, siz ne dersiniz?

http://www.gautengsound.co.za/wp-content/uploads/2010/10/Car_Sound_Pioneer_DEH-5250SD.png

mur_84
03-01-2011, 11:42
pıoneer'dan başka teyp tanımam.. 6050 kullanıyorum maşallah yani..

OAtes
03-01-2011, 11:52
ipod ile kullanacısı oalrak pioneer ın arayüzü yavaş kalıyor şarkı değiştirirken diye duydum
(en azından alpine a göre)
benmde tam bir bilgim yok :) kullanan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

EmreBilici
03-01-2011, 12:28
Birazsa nasıl ses istediğinize bağlı alpine biraz soft ve kaliteye yönelik çalar kenwoodda aynı şekilde çalar ama pioneer-jvc dinamik ve daha canlı çalar.Sony kesinlikle almayın oto grubunda başarılı değil çünkü kısa sürede cd okuyan lazerleri kirleniyor ve cdleri okumuyor (sizin sorununuzda bu olabilir cd cleanerler var 10-15 tl'ye alıp takarsınız büyük ihtimalle okur cdleri ama okumama ihtimalide var lazer artık miyadını doldurmuş olabilir).Mesela gtx 200 modeli balence yapmıyordu sesi sağa sola vermiyordu vs kronik bir hatası vardı.Sonuç olarak tesisatçıdan değil media markt tarzı yerlerden almanızı öneririm uygun fiyata alırsınız.Spot alıcaksanız doğubankta mücahit spot var oradan alabilirsiniz ama spot tavsiye etmem başınız ağrıyabilir garantili en iyisi.

Ranthor
03-01-2011, 12:30
lütfen konuyu doğru yere açınız
saygılar

THUNDER
03-01-2011, 12:40
lütfen konuyu doğru yere açınız
saygılar

Ustat avatarını görünce korkudan ne yapcağımı bilemedim. Haklısın bu konu için bir başlık varmış ben görememişim ama sanırım doğru yere şimdi gelmiş teşekkürler

THUNDER
03-01-2011, 12:57
http://content4.alberts.thewebshowroom.com.au/media/pics/site/imagecache/6/9/6940D2DF3BBF5DD16E2F322CEFC333E7.jpg

Alpine olarakta bu var aynı fiyat aralığında. Şimdi bu iki cihaz hakkında işin ustatları bana yardımcı olabilirlerse gidip alması kalacak

EmreBilici
03-01-2011, 13:44
http://content4.alberts.thewebshowroom.com.au/media/pics/site/imagecache/6/9/6940D2DF3BBF5DD16E2F322CEFC333E7.jpg

Alpine olarakta bu var aynı fiyat aralığında. Şimdi bu iki cihaz hakkında işin ustatları bana yardımcı olabilirlerse gidip alması kalacak

alpine sonuçta alınır usb ve aux var daha ne olsun.

THUNDER
03-01-2011, 13:59
Alpine kalite olarak pioneer dan 1 gömlek üstün benim gözümde de. Fakat pioneer ın beni cezbeden tarafı 3 adet çıkışı ve ekran animasyonu. Bu arada 3 çıkışın olması ne işime yarar?

EmreBilici
03-01-2011, 15:22
Alpine kalite olarak pioneer dan 1 gömlek üstün benim gözümde de. Fakat pioneer ın beni cezbeden tarafı 3 adet çıkışı ve ekran animasyonu. Bu arada 3 çıkışın olması ne işime yarar?

3 tane rca out put 3 tane amfi bağlıyabilirsin.

THUNDER
03-01-2011, 19:00
Tanıdığım bir arkadaştan 2. el olarak aşağıdaki şu cihazları buldum. Teknik olarak anlayan varsa vede aydınlatırsa çok makbule geçecek

ALPINE 9855

http://www.canadiancaraudio.com/online/attachments/car-audio-sale/9205d1270772624-new-alpine-9855-head-units-350-alpine-9855.jpg
MP3/WMA CD/tuner RDS

PIONEER DEH-6050

http://img117.imageshack.us/img117/8206/pioneerdeh6050ub12mu8.jpg

BRETE
03-01-2011, 19:48
alpine temizse al düşünme bile ben pionerciyim ama eskici yeni pioneer lara para vermem çin malı içi boş ürünler animasyona aldanma müzik dinlicen video izlemicen sonuçta 3 anfi çıkışı önemli bir olay 1i bass 2 si hoparlör fakat buna göre de anfi alman lazım 6 kanal veya 2 anfi alıcakasın yada güçlü 4 kanal anfi alıcan 2 kanal köprü bass a gidecek 4 tane hoparlörüde kalan 2 çıkışa vericen buda doğru değil madem bu işe başlıcan benim tavsiyem 6 kanal anfi al jbl 755.6 kral anfidir sıfırı yok buna istediğini bağla tek anfile işi çözersin

Tayfun-E30
03-01-2011, 19:53
modeline göre yorumlamak lazım ama pioneer daha az cd seçer...

yavaş yazmayı denemissiniz bide farklı yazma araçlarını ve cd denerseniz belki çözüm olabilir... benimde böyle bi derdim vardı clone cd diye bir programla yazmıştım çok eskiden böyle bir çözüm üretmiştim...

Ufuk
03-01-2011, 21:07
Bence usb li birşey tercih edin büyük boyuttaki usblerden alın en rahatı hiç cd arama derdi yok,yazdırma derdi yok.

OAtes
03-01-2011, 23:52
Bence usb li birşey tercih edin büyük boyuttaki usblerden alın en rahatı hiç cd arama derdi yok,yazdırma derdi yok.

aynen katılıyorum ipod yada usb taraftarıyım her zaman cd den okunurken kalite bi nebzede olsa düşüyor gerçi stock hoparlörle alayamasanızda ileride daha iyi componentler takmayı düşünüyorsanız usb ye atarsınız 320 kbps fıstık gibi çalar

badboy
04-01-2011, 00:47
Daha ileride subwoofer kullanacağın için bu anfide kullanacağın anlamına geliyor.Demekki sana sub çıkışlı güzel bir teyp lazım.Pioneer deh 7250 tavsiye ederim.Bugune kadar 4 tane kullandım cidden çok memnundum.

kv661
04-01-2011, 16:28
Alpine de kullandım Pioneer'da hala kullanıyorum.

8250SD ya da 5250SD al derim. Alpine komplike cihazdır. ayarları bozulursa öğrenmeden yapman cok zor olur. Arayüz bakımından Pioneer her zaman daha kolaydır. Tonlama açısından ise bahsettiğimiz fiyat aralığında Alpine ile Pioneer karşılaştırırsan Pioneer bir gömlek üst gelecektir.

Top model cihazlar ile karıştırmayalım bence. Pioneer her zaman daha sert bass ve tiz verir. Alpine ise daha yumuşak verir ancak rahatlatır keyif alırsın müzik dinlerken.

Bence Pioneer al ama karar ve para senin.

Cihazında da CD okuyucu gözünü değiştirirsen problemin düzelecektir

THUNDER
04-01-2011, 16:42
Alpine de kullandım Pioneer'da hala kullanıyorum.

8250SD ya da 5250SD al derim. Alpine komplike cihazdır. ayarları bozulursa öğrenmeden yapman cok zor olur. Arayüz bakımından Pioneer her zaman daha kolaydır. Tonlama açısından ise bahsettiğimiz fiyat aralığında Alpine ile Pioneer karşılaştırırsan Pioneer bir gömlek üst gelecektir.

Top model cihazlar ile karıştırmayalım bence. Pioneer her zaman daha sert bass ve tiz verir. Alpine ise daha yumuşak verir ancak rahatlatır keyif alırsın müzik dinlerken.

Bence Pioneer al ama karar ve para senin.

Cihazında da CD okuyucu gözünü değiştirirsen problemin düzelecektir

USB ana tercihim olduğundan bende pioneer DEH-6050 de karar kıldım. Şu an kullandığım sony' i tamir ettirip saklamak istiyorum. CD okuyucu gözü dediğiniz şeyin değişimi hakkında aşağı yukarı bir maliyet bilginiz varmı acaba?

ruudvan
04-01-2011, 23:06
ekran ısıkları beyaz olan var 7200 mu ne 6050 nın aynısıdır sadece 6050 mavı ısık dıerı beyaz ısıktır modelnı tam ahtırlamasamda 7bınlı bıseydı.

THUNDER
04-01-2011, 23:57
ekran ısıkları beyaz olan var 7200 mu ne 6050 nın aynısıdır sadece 6050 mavı ısık dıerı beyaz ısıktır modelnı tam ahtırlamasamda 7bınlı bıseydı.

Ya aslinda bana ne mavi ne beyaz uyuyor ic aydinlatma genelde yesil. Beyaz gene bir derece ama 2. Elde renk sansim yok :( eskiden bazi teyplerde cift aydinlatma falan olurdu yeni sistemlerde boyle.bir ozellik yok herhalde

kv661
05-01-2011, 01:14
USB ana tercihim olduğundan bende pioneer DEH-6050 de karar kıldım. Şu an kullandığım sony' i tamir ettirip saklamak istiyorum. CD okuyucu gözü dediğiniz şeyin değişimi hakkında aşağı yukarı bir maliyet bilginiz varmı acaba?

tutsa tutsa 100TL tutar oda maksimum tutacağı. Ama illaki değiştiricem diyorsan o ayrı

THUNDER
05-01-2011, 16:52
http://img117.imageshack.us/img117/8206/pioneerdeh6050ub12mu8.jpg

Bunu aldım montajınıda yaptırdım. Şimdilik bi tek açıp kapayabiliyorum.

http://img.photobucket.com/albums/v208/cimbalto/CIMG0712.jpg

kv661
05-01-2011, 21:00
hayırlı olsun güle güle kullan sorun olursa buradan yardımcı oluruz

ruudvan
06-01-2011, 01:27
joıstık ortaya bastınmı 3 adet menu cıkar ordan ayarlarını yapabılırsın.
clock yazısına basılı tutarsan ısıkları soner .sadece clock ısıgı yanar.
joıstıkle ayarı yaptıktan sonra rdm yazan yere basarsan gerı calan muzıge doner.joıstıgın sag ust kosedekı ses sıddetını acar kapar.
altındakı bası ters duz eder.

sol usttekı src usb fm aux cd seklınde gecıs yapmanı saglar basılı tutunca acılır kapanır.

usb baglıyken lıste basarsan usb dekı dosyaları alt alta gorursun asagı yukarı yaparak dosyaya gelırsın.joıstıgın ortasına basarak dosyaya gırer yada dırek mp3 ustundeysen sarkıyı calmaya baslarsın.

THUNDER
06-01-2011, 12:28
joıstık ortaya bastınmı 3 adet menu cıkar ordan ayarlarını yapabılırsın.
clock yazısına basılı tutarsan ısıkları soner .sadece clock ısıgı yanar.
joıstıkle ayarı yaptıktan sonra rdm yazan yere basarsan gerı calan muzıge doner.joıstıgın sag ust kosedekı ses sıddetını acar kapar.
altındakı bası ters duz eder.

sol usttekı src usb fm aux cd seklınde gecıs yapmanı saglar basılı tutunca acılır kapanır.

usb baglıyken lıste basarsan usb dekı dosyaları alt alta gorursun asagı yukarı yaparak dosyaya gelırsın.joıstıgın ortasına basarak dosyaya gırer yada dırek mp3 ustundeysen sarkıyı calmaya baslarsın.

Walla Allah razı olsun bilgiler için ingilizce kılavuzun içinden çıkamadım. Saati nasıl ayarlıyoruz biliyormusun ?

ruudvan
06-01-2011, 22:03
2 senedir o teybi kullanıyorum henuz bnde saatı ayarlıyamadım.
saat 12 ye gelınce akuden baglantısınıda soktum ama hıkaye oldu.

Kadyr
06-01-2011, 22:16
Bnce kafayi temizlet once sen bide cd leri agzina kdr doldurma:D
Bnde 3150 vr usb rds 50 li serilerde yok gerekte yok usb olunca ii oluor:)

THUNDER
08-01-2011, 18:40
2 senedir o teybi kullanıyorum henuz bnde saatı ayarlıyamadım.
saat 12 ye gelınce akuden baglantısınıda soktum ama hıkaye oldu.

EVRAKAA buldum buldum saat ve tarih ayarları hatta ekran parlaklık ayarlarını buldum. Meğer ne basitmiş. :) Teyp kapalıyken off durumundayken ses joyistik düğmesinin tam ortasına basıyorsun orda setup lar var ayarlıyorsun olay bitiyor. Teyp kapalıyken ayar girmek aklıma gelmediğinden bulamamışım meğer.

THUNDER
08-01-2011, 18:42
Bu teyp, sony den sanırım daha kuvvetli kolonlar tat vermez oldu. Kapı açılıyor bakalım ucu nereye varacak :)

ruudvan
09-01-2011, 01:03
EVRAKAA buldum buldum saat ve tarih ayarları hatta ekran parlaklık ayarlarını buldum. Meğer ne basitmiş. :) Teyp kapalıyken off durumundayken ses joyistik düğmesinin tam ortasına basıyorsun orda setup lar var ayarlıyorsun olay bitiyor. Teyp kapalıyken ayar girmek aklıma gelmediğinden bulamamışım meğer.

nasıl yanı .kontak kapalıyken mı basıoruz :D yoksa elektrık var ama src den acılmadan mı ?
pioneer ler genelde sony ye gore cok prof kalır.

THUNDER
09-01-2011, 09:29
nasıl yanı .kontak kapalıyken mı basıoruz :D yoksa elektrık var ama src den acılmadan mı ?
pioneer ler genelde sony ye gore cok prof kalır.

Kontaga falan dokundugumu hatirlamiyorum. Kafayi teype takip hic bir yere basmadan direk ses dugmesinin ortasina basiyorsun menu aciliyor

BRETE
09-01-2011, 09:42
teyp tamamen kapalıyken diğer tuşlarıda basılı tutup dene pioneer in gizli menüleri vadır...

maskaran
09-01-2011, 11:17
sen beğendiğin teybi al markası felan farketmez ama ilk önce anfi al ve herşeyi ona bağlat kaliteyi gör derim

THUNDER
13-01-2011, 10:23
pioneer 6050 yi taktırdıktan sonra kapılardaki kolanladan tat alamaz oldum. Değiştirme düşüncem var. Önlerde 20 cm arka yan ceplerde 16 cm çaplı kolonlar kullanılmış. Ayrıca birde ayna arkalarında orjinal tweeter lar mevcut. Tweeterlarla oynamadan diğer 4 kolon için tavsiyeniz ne olabilir ? Bu arada ne dinlersiniz diye soruyorsunuz ya ne olsa dinliyorum. Ama yüksek sesle değil. Ses dışarıyı değil beni tatmin etmeli. Bu tesisata sonrasında sadece aktif woofer eklemeyi düşünüyorum.

Woofer içinde şunu buldum boyutları pek ufak ama marifetini HB araçlarda öve öve bitiremediler ama hiç anlamam :(
http://www.thebassbin.co.uk/images/products/VIBE-SQ-8.jpg

Product Features

Height: 265mm Width: 315mm Bottom Depth: 180mm Driver: Space II 8" Enclosure Impedance: 4 Ohms RMS Power: 300w Peak Power: 900w Turbo Ports: 0 Characteristics: Reference Recommended Amp: Bass I(Included in the active version)

Product Description

The SQ8 is all about short sharp SNAP! It is an enclosure specifically designed to achieve a loud crack that can make you blink with its tightness - it is a reference enclosure that delivers absolute accuracy and is without doubt our most musical enclosure to date. The SQ8 active features the brand new 8 inch SPACE II subwoofer featuring an all new 0.2mm high fidelity alloy cone offering tight, controlled bass which excels on fast transients. The unit is powered by the all new BlackBox Bass 1 mono active amplifier and has minuscule dimensions that deceive the powerful crisp sound delivered. Its remarkable proportions allow for its installation into the smallest vehicles with outstanding results. As with all VIBE active enclosures they are great value for money compared to buying the components separately, in addition the new Bass amplifiers are highly powerful and charge the enclosures to their optimum potential even at low volumes. This ensures a consistent sound quality. The active enclosure incorporates high level inputs to make integration into a factory sound system easy, volume control, phono outputs for easy linking of additional SQ enclosures, phase control and built in low pass crossover allowing you to adjust the bass frequency for optimal sound quality, with the added function of an in dash remote control allowing adjustment of the frequency and the gain.

kv661
16-01-2011, 04:49
Vibe hiç dinelemedim kullanmadım. Ancak duyduklarım gayet iyi. kimse bu markanın ürünleri hakkında kötü birşey söylemedi.

resimdeki cihaz ise sızdırmaz kutulu. Tok ve güzel bir ses alırsın tahminim.

GokhanRS
16-01-2011, 05:00
http://www.eskidjibitpazari.com/

çok uygun fiyata çok güzel şeyler bulabilirsin. sıfır ikinci el ne ararsan. en azından çok sayıda tesisatçı var içerde. hepsine ayrı ayrı fiyat sorup fikir alabilirsin.

bu linkten giriş katı gezerek tesisatçılarıda görebilirsin
http://www.eskidjibitpazari.com/bitpazari/google.html

THUNDER
22-01-2011, 18:45
önlerde 20 cm yuvarlak oem ler var. 20 cm artık üretilmiyor diyorlar oralara bas ağırlıklı ne takabiliriz? arkalarda 16 cm oem. Bunu bulmak daha kolay 17 cm çift yollu pioneer işimi görür herhalde ama önlere bi çözüm bulamadım ?

THUNDER
22-01-2011, 18:49
NOKİA 16 cm woofer 75 watt sahibinden.com'da (http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-arac-elektronigi-arac-kolonu-16-cm-woofer-75-watt-31993865/detay)

bunlar woofermı? bas olarak tatmin edermi acaba?

ruudvan
22-01-2011, 22:35
NOKİA 16 cm woofer 75 watt sahibinden.com'da (http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-arac-elektronigi-arac-kolonu-16-cm-woofer-75-watt-31993865/detay)

bunlar woofermı? bas olarak tatmin edermi acaba?

koni çapı ne kadar az olursa ses o kadar tiz cıkar o yuzden bass tız mid ayrımı böle yapılabilir.20 cm lik hoparlor yoksa 4 cm lik cerceve yapılır 16 lık hoparlor takılır.