PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rotary mi Dual action mı?

Ufuk
08-01-2011, 12:29
Arkadaşlar,üstadlar...
Bu detay hastalığını kapmış bulunuyorum :)Yapı marketlerden 1-2 cila falan alarak başlayan yolculuğumu birazcık profesyonel düzeye taşımak istiyorum.
Geçen hafta rıdvan abiden aldığım kili uyguladım boyadaki bütün yerleşmiş pislikler gitti..Ama şimdide haremidir kılcal çizik midir nedir ondan var güneşte bakılınca belli oluyor.Bende ufak bir araştırma yaptım ve bu makinelerde rotary ile DA ayrımı olduğunu gördüm.Şimdi bu terimlerin anlamı ne demek?
Hangisi daha uygun fiyatlı?
Birde bu ürünlere tabladır peddir bir sürü ürün var..Mesela çizik gidirme için ayrı hare giderme için ayrı falan o pedlerin özellikleri?
Bu pedler ne kadar?
Fiyat/yarar oranı hakkında ne düşünüyorsunuz?En ucuza en güzel sonucu alacağım ürün nedir?
Not:kil uygulamasından sonra gözüme birşey çarptı kapıya ve kaputa tuvaletini yapan kanatlı dostlarımız yüzünden vernik yanmış ne yapayım? :(
Not2:bende aslında bir makine var ama güzelde birşeye benziyor dönüş hızının videosu var onu kaydetsem onun hakkındada yorum beklesem olur mu :)

Ufuk
08-01-2011, 12:45
http://i53.tinypic.com/6ed9c5.jpg

Bu ürünün kutusunda yazanlar ürün hemen resimdeki :)

Burada dönüş hızını anlayabilmeniz için takip çizgisi koymuştum ama hızdan dolayı gözükmüyor..

http://tinypic.com/player.php?v=121u0s4&s=7

Ufuk
08-01-2011, 13:24
Günceldir :)

Ufuk
08-01-2011, 15:21
Fikri olan yokmu

Ufuk
08-01-2011, 16:12
Hala düşünüyorum :D

Ufuk
08-01-2011, 17:12
Ne desm bilmemki şimdiye type-r rollıng konusu açsaydım misafirler bile konuyu görüp üye olurdu :)

ruudvan
08-01-2011, 21:00
ufuk rotary daha yaygın trukıyede.
da makıneler bıraz daha farklı .
bnce rotary kullanımı daha kolay.

neden dersen.
rotary nın tablası dısıdır.
da nın tablası erkek.
erkek tabla bulunması daha zordur.
bulsan bıle daha pahalıdır.

Ufuk
08-01-2011, 21:05
ohh be sonunda bir kişinin görüşü geldi :)Tamam rıdvan abi peki rotary olarak önerebileceğin fiyat/perf. olarak avantajlı model var mı?
Bu tabla ayrımı nasıl yapılıyor?hangi ne için kullanılıyor ped fiyatları ne civarda?
Abi birde bnm makine hakkında görüşün nedir? :D

ruudvan
08-01-2011, 22:28
snn makıneyle anca cıla atılır.
pasta polısh yapılmaz.
ped fıyatları 20 den baslar.
makıne olarak buyuk devır ayarlı 600den devrının baslaması ıdealdır 1000 lıklerde var onlarda kullanılabılınır 1200watt cıvarı gucu olmalı

Ufuk
08-01-2011, 22:31
Abi senin eski makineyi sattın mı? Eğer iyiyse alabalirim :)

ruudvan
08-01-2011, 22:43
Abi senin eski makineyi sattın mı? Eğer iyiyse alabalirim :)

satmadım arkadaşımda o makine ama satılcak bısey deıl .sıfırlarına baksan daha iyi.

ELEKTRKL POLSAJ MAKNASI CAT 6680 - etin Makina Hrdavat naat Ortopedi Sanayi ve Ticaret Ltd.ti (http://www.sasmaz.com.tr/_3844.html#0) sıfırı burdavar...bakabilirsin amatördür ama iş görür.

Ufuk
08-01-2011, 22:45
Bu aklımda bulunsun peki abi bu fiyat civarlarında başka önerin var mı?

ruudvan
08-01-2011, 23:07
attlas -crown flex eınhell ler var bak bıraz arastr alıcaksan.

Tholl-ga
08-01-2011, 23:09
attlas ı önermem

dhamamcioglu
09-01-2011, 01:51
DA kullanımı daha basit ancak rotary daha çok düzeltme kabiliyetine sahip diyor yurtdışında uygulama yapan insanlar. DA makinalar ciddi oranda pahalı. Praktiker'den einhell marka polisaj makinası aldım. 4 kere polisajda 3 kere de zımpara işlerinde kullandım.

Artıları:
1) Ankara'da 115 TL civarına aldım.
2) Kutunun içinden bir kaç tane zımpara (p80,p160 idi sanırım), "yün" ped (korkunç kalitesiz), sünger ped ve bir kaç bir şey daha çıkıyor.
3) Kullanımı kolay, hafif.
4) Devir ayarlı (1000-3500 sanırım. Genelde 1000 devirde ürün yayılıp 1300-1500 devir aralığında çalışılır.), 1100 watt

Eksileri:
1) Aşırı yüklenildiğinde ve büyük pedlerle çalışılırken bayma yaptığı oluyor. Ancak doğru ped-hız-ürün kombinasyonunu tutturduğunuzda zaten aşırı bastırmanıza gerek kalmıyor.

Daha önce ne zımpara ne de polisaj makinasıyla herhangi bir tecrübem olmamıştı. Yıkamacılardan tutun da sokaktan geçen adama kadar, "sen yapamazsın, boyayı yakarsın aman dikkat et" dediler. Son derece başarılı sonuçlar aldım, boyayı da yakmadım.

Sünger pedler genel olarak 3'e ayrılıyor:

1) Compounding/Cutting Pad: En sert ped türü. Ağır aşındırıcılarla birlikte (Meguiar's M105, Menzerna Powergloss gibi), okside olmuş, ağır hareli/çizikli boyalar için kullanılıyor.

2) Polishing Pad: Orta sertlikte. Ağır aşındırıcıların yol açtığı hareleri, hologramları gidermek ve kusursuza yakın bir yüzey elde etmek için kullanılıyor. Orta aşındırıcılarla birlikte kullanılıyor (Meguiar's M02, M83 gibi).

3) Finishing Pad: Yumuşak bir ped. Kusursuz, ayna gibi bir yüzey elde etmek için kullanılıyor. Glaze için de kullanılabiliyor (Poor Boy's Black Hole, Meguiar's M80,M82 gibi).

Farklı markaların (Lake County, 3M, Meguiar's) ara sınıflara sahip ve çeşitli desenli (baklava, piramit şeklinde yüzeylere sahip) pedleri de mevcut. Bunların sertlik düzeyleriyle alakalı şemalardan biri:
http://i184.photobucket.com/albums/x121/tropicaldetailing/truth/lcmegspadchart1200-1.jpg
(Kaynak: skodaturkey.com)

Farklı karşılaştırmalara sahip resimler/şemalar internette mevcut. Sünger pedler haricinde yün pedler de mevcut. Bunlar daha yüksek aşındırıcılık oranına sahipler ve daha çabuk ısınıyorlar. Çoğunlukla boyacılarda satılan Vendor gibi markalara sahip pedler de mevcut. Bunları da kullandım. Biraz kısa ömürlüler ancak iş görüyorlar.

Pedlerden bazıları cırtlı bazıları ise dişi bağlantılıdır. Cırtlı pedleri yapıştırabilmeniz için yüzey sağlayan parçaya tabla denir. Örneğin 80mm çapa sahip spot (ufak), cırtlı bir pediniz varsa buna uygun 75-80 mm tabla gerekir.

Elinizde bulunan makina sadece wax atmakta kullanılabilir. 120 watt hiçbir şeye yetmeyeceği ve hızı yeterli gelmeyeceği için en ufak bir bastırmanızda bayılır. Dolayısıyla minimum 1100-1200 watt bir polisaj makinası almanızı öneririm. Youtube, detailingworld, detailingbliss, skodaturkey gibi sitelerdeki makaleleri okuyarak ve videoları izleyerek kendinizi baya geliştirebilirsiniz.

ruudvan
09-01-2011, 02:14
bunları senmı yazdın bılmem ama baya yararlı bılgı olmus elıne saglık...

dhamamcioglu
09-01-2011, 02:29
Aynı zamanda Türkiye'de çok karıştırılan ve yanlış bilinen ürünlerin isimlerini de açıklamak isterim:

1) Compound: Ağır aşındırıcılığa sahip ürünlere verilen isim (Meguiar's Ultimate Compound-M105, Menzerna Powergloss, 3M Ultra Cut Compound gibi).

2) Polish: Hafif/orta aşındırıcılığa sahip ürünlere verilen isim (Meguiar's M80-M82, Menzerna PO85RD gibi).

3) Glaze: Yüzey tüm çiziklerinden, harelerinden arındırıldıktan sonra, kısaca kusursuz bir yüzey elde ettikten sonra ekstra parlaklık vermek için kullanılan ürün. Herhangi bir aşındırıcılığa sahip değil. Bazıları çizik doldurma özelliğine sahip (Poor Boy's Blackhole Glaze, Meguiar's M07, Chemical Guy's EZ Creme Glaze gibi)

4) Wax-LSP (Last Step Product): Yüzeye yapılacak tüm işlemler (çiziklerden arındırma, glaze) bittikten sonra mevcut parlaklığı-boya durumunu korumak ve biraz daha parlaklık katmak için kullanılan koruma ürünü. Bu ürünler UV filtreli, hidrofobik (su tutmayan) ürünler. Kendi içlerinde genel olarak 2 ye ayrılıyorlar.

Carnauba Wax: Ana malzemesi carnauba olan (Brezilya'da yetişen bir ağaçtan elde edilen doğal bir malzeme), polimer içermeyen, doğal waxlar. Saf carnauba aşırı derecede sert olduğundan dolayı, çeşitli yağ ve yardımcı waxlar ile karıştırılıyorlar. Carnauba oranı yükseldikçe fiyat da artıyor. Bu işin gerçek hastaları ve otomobil şovlarına (Autoshow gibi etkinlikler değil. Çoğunlukla yurtdışında olan, concours adı verilen klasik, süperspor otomobil şovları/buluşmaları) araç hazırlayanlar çoğunlukla carnauba wax kullanıyor (Collinite 915, Dodo Juice'un neredeyse tüm waxları, Pinnacle Souveran gibi).

Artıları: Doğal, sıcak, derin bir parlaklık sağlıyorlar.
Eksileri: Ömürleri aynı segmentteki sealentlara oranla daha kısa, uygulamaları daha zor, fiyatları daha pahalı.

Sealent: Tamamen sentetik olan boya koruma ürünleri. (Meguiar's NXT 2.0-M21, Menzerna Powerlock, Collinite 476s, FK1000P gibi)

Artıları: Fiyatları gerçek carnauba waxlara göre daha uygun, daha uzun ömürlüler, daha kolay uygulanıyorlar. Kış şartları için çok daha dayanıklılar.
Eksileri: Yapay bir parlaklık sağlıyorlar.

Hybrid Wax'lar da mevcut. Carnauba içeren ancak çoğunlukla sentetik malzemeye sahip waxlara hybrid wax deniyor (Meguiar's M26-Gold Class Carnauba Plus gibi).

Cleaner Wax kategorisindeki ürünler de uygulama öncesi yüzeyi biraz temizleyici, çok hafif çizik giderici özelliğe sahipler (Meguiar's Cleaner Wax-M20, FK 218 gibi).

Yeni yeni çıkmaya başlayan nano korumalar da mevcut. Gerçek bir nano korumanın özelliği, aracın üzerindeki vernik tabakasıyla moleküler düzeyde birleşmesi. Bu sayede ömürleri genelde 2 sene civarında oluyor ve son derece yüksek (bazı ürünler çizilmeleri %50 oranında azaltabiliyor) bir koruma oranı sağlıyorlar (Gtechniq, Wolf Chemicals Nano Paint Sealer, AQuartz-CQuartz gibi).
Nano ürünlerin birbirleriyle karıştırılmaması gerek. Örneğin yapı marketlerde satılan Sonax Nano serisi gerçek anlamda nanoteknolojiyle (moleküler mühendislik) üretilmiş ürünler değil. Normal waxlardan tek farkı partiküllerinin daha küçük olması. Dolayısıyla çizikleri daha iyi kapattıklarını idda ediyorlar. Bu iddalar tabii ki gerçek değil.

Sealent ların üzerine carnauba wax atılabiliyor. Ancak her zaman önce sealent, üzerine carnauba wax atılmalı. Aksi halde ürünler tutunamıyor. İki işlem arasında genellikle 12-24 (ürüne göre değişiyor) saat beklenmesi gerekiyor. Yani "FK1000P'yi attım, 10 dakika sonra üzerine Collinite 915 atayım" diyemiyorsunuz.

dhamamcioglu
09-01-2011, 02:32
bunları senmı yazdın bılmem ama baya yararlı bılgı olmus elıne saglık...

Teşekkür ederim. Tabii ki %100 kendi tecrübelerimle elde ettiğim, kendi keşfettiğim bilgiler değil. Bahsettiğim 2 yabancı site+skodaturkey (İrfan Bey) bu bilgileri elde etmemde çok faydalı oldu. Bu yazdığım mesajlar da elde ettiğim bilgilerin kendi cümlelerimle ifade edilmiş şekli. Bilgilerin ve resmin kaynağını belirttim.

ruudvan
09-01-2011, 02:40
gayet iyi açıklamıssın tekrar tebrıkler.yanlız sealantlar carnabaulara karsı daha dayanıklı demıssın bnce tam tersı carnabau wax cogu sealantlardan uzun surelı kalıcıdır.

dhamamcioglu
09-01-2011, 03:02
Tekrar teşekkürler :) Sealent ların daha dayanıklı olduğu kanısına Collinite 915-476s karşılaştırmasından vardım. Aynı firmanın 2 ürünü. Sealent olan 476s 6 aya kadar rahat bir şekilde koruma sağlıyor. Ancak carnauba wax olan 915 daha iyi bir parlaklık sağlamasına rağmen 4-5 ay gidiyor. 915'i almadan önce iki wax arasında kararsız kalmıştım. Üreticinin sitesinden dayanıklılık tablolarına baktım. 915 hakikaten belirttikleri gibi 4-5 ay kadar gitti. 476s'i denemedim ancak yurt dışında dayanıklılığı hakkında efsanevi diyorlar. Tabii ki Svisswax BoS, Crystal Rock gibi carnauba wax lar çoğu sealenttan uzun ömürlü. Ancak fiyatları 3 haneli rakamlar :) Mesela Dodo Juice firmasının çoğu waxı 2-3 ay zor dayanıyor.

Aslında dediğin gibi komplike ve değişken bir konu. NXT-Collinite 915 karşılaştırması yaparsak carnauba wax daha uzun süre gidiyor diyebiliyoruz. Ancak 915-476s ya da Dodo Juice-Powerlock gibi karşılaştırmalarda sealentlar daha uzun ömürlü oluyorlar. O yüzden aşağı yukarı aynı fiyat aralığındaki wax-sealent ları karşılaştırmak gerek.

ruudvan
09-01-2011, 03:18
Tekrar teşekkürler :) Sealent ların daha dayanıklı olduğu kanısına Collinite 915-476s karşılaştırmasından vardım. Aynı firmanın 2 ürünü. Sealent olan 476s 6 aya kadar rahat bir şekilde koruma sağlıyor. Ancak carnauba wax olan 915 daha iyi bir parlaklık sağlamasına rağmen 4-5 ay gidiyor. 915'i almadan önce iki wax arasında kararsız kalmıştım. Üreticinin sitesinden dayanıklılık tablolarına baktım. 915 hakikaten belirttikleri gibi 4-5 ay kadar gitti. 476s'i denemedim ancak yurt dışında dayanıklılığı hakkında efsanevi diyorlar. Tabii ki Svisswax BoS, Crystal Rock gibi carnauba wax lar çoğu sealenttan uzun ömürlü. Ancak fiyatları 3 haneli rakamlar :) Mesela Dodo Juice firmasının çoğu waxı 2-3 ay zor dayanıyor.

Aslında dediğin gibi komplike ve değişken bir konu. NXT-Collinite 915 karşılaştırması yaparsak carnauba wax daha uzun süre gidiyor diyebiliyoruz. Ancak 915-476s ya da Dodo Juice-Powerlock gibi karşılaştırmalarda sealentlar daha uzun ömürlü oluyorlar. O yüzden aşağı yukarı aynı fiyat aralığındaki wax-sealent ları karşılaştırmak gerek.
ben hiç bir wax ın 4-5 ay gibi uzun süre dayanıcagını dusunmuyorum.araclarımız kapalı otoparkta deıl kıs yagmur kar yazın gunes.hangı havada neye gore 4-5 ay bnce bı waxın suresı 1ay ıle 2 ay arasındadır.
kapalı otoparkı olan knedı arabasını kendı yıkayan yagmurda camurda tarfıge cıkmayan cok cok ozel olarak bınılen ve her daım temız duran sprey waxlarla tozu alınan arac uzerınde anca durur 4 ay sealant yada dogal wax.:icon_tup:

Ufuk
09-01-2011, 09:32
güzel bilgiler var burada teşekkürler gerçekten..Ben şimdi makine arayışına gireyim..

aliergun
09-01-2011, 17:39
Makine olarak attlas tavsiye etmiyorum çok ağır.

Ucuz 2 seçenek kalıyor. Einhell ve Crown flex.

Einhell tetikli değil. üzerindeki düğmelerle deviri arttırıp azaltıyorsunuz. 7" pad de bazen bayılma yapabiliyor. Isınma sorunu yok. yaklaşık 20 arabaya uygulama yaptım. Hala sorunsuz sıkıntısız çalışıyor.

Crown flex tetikli. Fakat tetik kilitleme özelliği yok. Bu yuzden sürekli elinizin tetiğe basması gerekiyor. Einhellden yaklaşık 1.2kg daha ağır. Bayılma ve ısınma sıkıntısı yok..

Bu bağlamda karar senin:)

Ufuk
09-01-2011, 18:01
sürekli tetikte olması gerekiyor peki bu eli yoruyor mu?Flex devir ayarlamalı değil mi?
Fiyatları nedir? tam olarak model isimleri ne?

ozKn
10-01-2011, 13:09
Flex 3403 VRG iyidir fiyatıda iyidir 400 lira gibi bir fiyatı olması lazım :D