PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : walbro pompa, benzinsiz kullanım, havaya uçma tehlikesi.....

ygtrn
17-01-2011, 16:22
http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/x10wjjql/17012011036.jpg.html
evet arkadaşlar umarım sizde benim gibi benzinliğe gitmeye üşenip, aracınızı 2 gün boyunca depoda kalan 2 3 damla benzinle yürütmezsiniz, sonra sonuçları böyle oluyor...

pompanın plastik aksamı resmen eriyip akmış azkalsın havaya uçacakmışız :S

Ranthor
17-01-2011, 16:29
reism ehralde 3 mb filan
buraya direk paste etmediğin için teşekkür ederim

BurakCengizhanoğlu
17-01-2011, 16:29
Valla ucuz kurtarmışsın yiğitcim :)

ygtrn
17-01-2011, 16:30
reism ehralde 3 mb filan
buraya direk paste etmediğin için teşekkür ederim

önemli değil :)

ygtrn
17-01-2011, 16:31
Valla ucuz kurtarmışsın yiğitcim :)

eyvllh knka :)

senna
17-01-2011, 16:36
benzin aynı zamanda soğutma görevi yapar pompa için benzinsiz gezmemek daha iyi olur hem bu yüzden pıompa bozulsa motor kırma ihtimalinizde var

chare
17-01-2011, 16:49
17012011036 Resmi Resimleri - Upload.gen.tr (http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/x10wjjql/17012011036.jpg.html)
evet arkadaşlar umarım sizde benim gibi benzinliğe gitmeye üşenip, aracınızı 2 gün boyunca depoda kalan 2 3 damla benzinle yürütmezsiniz, sonra sonuçları böyle oluyor...

pompanın plastik aksamı resmen eriyip akmış azkalsın havaya uçacakmışız :S

o olayı zamanında bende yaptım. güzelim walbro pompamı az benzinle binmekten dolayı yaktım. umarım kimsenin başına gelmez. can sıkıcı bir durum.

fsunnetci
17-01-2011, 16:57
normal Oem pompalarda o sıkıntı olmuyor Hele ki Corolla AE101'de 5 sene boyunca ışıkta devamlı araç kullanan samimi bir arkadaşım vardı ve öyle ilginçtir ki arabaya bir keresinde yarım depo benzin aldı benzin ışığı hala yanıyordu:D
Walbro yüksek basınçta çalıştığı için kendini soğutamıyor ondan dolayı çeyrek depo aşağısında ısınıyor malesef:(

yavuz364
17-01-2011, 17:15
Çok saçmaymış yaa :S sadece walbro larda mı bu problem oluyor peki ???

Spook
17-01-2011, 17:33
External pompalarin hepsinde gecerli bu durum.bizde bosch 044 un calisma sesi yuzunden siyirmak uzereyiz.walbroda ne durumda bu ses ?

Ahmet_28
17-01-2011, 17:37
geçmiş olsun

sanırım depo içi pompalarda bu risk daha azdır

SkY
17-01-2011, 17:39
geçmiş olsun,fazla ışık yanık gezmemek lazım demekki..

oğuzk
17-01-2011, 17:42
Geçmiş olsun valla bende ışığın söndüğünü görmedim son damlasına kadar kullanıyorum :D

berkay_aydin
17-01-2011, 17:53
Fiyatlar böyle olunca ışıksız gezmek mümkün mü?

fsunnetci
17-01-2011, 17:54
Çok saçmaymış yaa :S sadece walbro larda mı bu problem oluyor peki ???

Tabiki walbrolarda oluyor :p başka türlü saatte 255lt benzini başka nasıl pompalıyacak:rolleyes: diğer OEM pompalara nazaren çok devirli çalıştığından soğutacak ekipmanı olmadığından dolayı çabuk ısınıyorlar;)
Ben 15 günde 2 defa walbro değiştim :D en sonunda Oem'e döndüm yine:D bize gitmiyor sanırım bu walbro:p

cem06
17-01-2011, 18:08
ebayde piyasada yuzlerce fake walbro var birebir kopyalamıslar. benimkinde alt tarafa erimisti cakmaymıs megerse :)

yavuz364
17-01-2011, 18:11
Diğer derken OEM leri kastetmişimtim ya :)
Bosch delco v.b. markalarda da aynı olay oluyor mu onu merak ediyorum, ona göre yakın zaman pompa almam gerekiyor çünkü ...

Tabiki walbrolarda oluyor :p başka türlü saatte 255lt benzini başka nasıl pompalıyacak:rolleyes: diğer OEM pompalara nazaren çok devirli çalıştığından soğutacak ekipmanı olmadığından dolayı çabuk ısınıyorlar;)
Ben 15 günde 2 defa walbro değiştim :D en sonunda Oem'e döndüm yine:D bize gitmiyor sanırım bu walbro:p

bladerk
17-01-2011, 18:21
External pompalarin hepsinde gecerli bu durum.bizde bosch 044 un calisma sesi yuzunden siyirmak uzereyiz.walbroda ne durumda bu ses ?

sesi şasiye veriyosa 10 metre öteden duyulur :hahaha: çevresini izole et bi de basınç çok yüksekde yine kesilmiyo

walbroda çok bi ses olmaz tok bi sesi var

bu arada 5 sene önce walbro taktım halen sağlıklı halen çalışıyo yakıt basıncım hiç değişmedi ama depom hiç sonuna kadar boşalmadı ısıdan yanması normal pompanın o şekilde motoru susuz bırakmak gibi bişey

bilalMW
17-01-2011, 18:25
normal Oem pompalarda o sıkıntı olmuyor Hele ki Corolla AE101'de 5 sene boyunca ışıkta devamlı araç kullanan samimi bir arkadaşım vardı ve öyle ilginçtir ki arabaya bir keresinde yarım depo benzin aldı benzin ışığı hala yanıyordu:D
Walbro yüksek basınçta çalıştığı için kendini soğutamıyor ondan dolayı çeyrek depo aşağısında ısınıyor malesef:(

pompa inanmış :D

MeRtCaN
17-01-2011, 18:26

Xenocron Tuning: Xenocron 255 ltr/hr Fuel Pump #[xfp-fuelPump] (http://www.xenocron.com/xenocron-255-ltrhr-fuel-pump-p-148.html)

öneririm abi sıkıntısız kullandım yıllarca :)

fsunnetci
17-01-2011, 18:37
Xenocron Tuning: Xenocron 255 ltr/hr Fuel Pump #[xfp-fuelPump] (http://www.xenocron.com/xenocron-255-ltrhr-fuel-pump-p-148.html)

inceledim kaliteli bir ürüne benziyor:rolleyes:
Oem bozulduğunda bi deneyelim bakalım bu nekadar dayanabilcek ışıkta gitmeye:D

bladerk
17-01-2011, 18:43
bi de minik foto yeni açıldığı için yeni dikkatimi çekti sanki ark yapıp erimiş de olabilir o plastik dikkate alıp bi bakın

yavuz364
17-01-2011, 18:48
ya bu baya güzelmiş, kargosu da ucuzsa hemen alıcam ancak basınçla ilgili hiçbir ibare yok :S sizce nedir ???

Drft
17-01-2011, 18:54
buyuk gecmıs olsun

boosted_pug
17-01-2011, 19:20
ben bi external bide depo içi walbro taktım depo içindeki externaldan daha fazla ses veriyo diyebilirim

Sh4rk
17-01-2011, 19:22
cok gecmıs olsun

Ahmet_28
17-01-2011, 19:22
ben bi external bide depo içi walbro taktım depo içindeki externaldan daha fazla ses veriyo diyebilirim

evet çok doğru.depo içinde akustik çok iyi galiba ondan :)

GOKTAN
17-01-2011, 19:31
banada walbro takarken çeyrek deponun altındaki benzinle pek kullanmayın demişlerdi..nedeni buymuş demekki,büyük geçmiş olsun....

sinan-s
17-01-2011, 19:37
Aman ucuz kurtarmışsınız

chaylak
17-01-2011, 19:44

benim civicte walbro 342 kullandim, sesliydi vallahi.
marstan önce tıkır tıkır tıkır tıkır, marstan sonra sc sesi gibi ses yapiyodu :D

ygtrn
17-01-2011, 20:31
geçmişolsun dilekleri için teşekkürler....

depo kapağını açtığımız zaman rezil bir kokuyla birlikte baya bi duman çıktı depodan...

walbronun sesine gelince benim aracımda içeriden duyulan bir ses yok ancak dışarıdan 'zzzzzzzzzzzz' diye bir ses duyuluyor, içeriden duyulan ses bence biraz arabayla alakalı...

bu arada arabda lpg var, ve araç gazdayken pompa hala çalışıyor, araç gazdayken pompayı devredışı brakan bir sistem mevcutmu acaba?

senna
17-01-2011, 21:00

depo kapağını açtığımız zaman rezil bir kokuyla birlikte baya bi duman çıktı depodan...

walbronun sesine gelince benim aracımda içeriden duyulan bir ses yok ancak dışarıdan 'zzzzzzzzzzzz' diye bir ses duyuluyor, içeriden duyulan ses bence biraz arabayla alakalı...

bu arada arabda lpg var, ve araç gazdayken pompa hala çalışıyor, araç gazdayken pompayı devredışı brakan bir sistem mevcutmu acaba?

iyi bir elektrikçi aslında lpgye geçtiği zaman switche bağlayarak pompayı devre dışı bırakabilir, aynı zamanda zamanlayıcı bir devre ilede atıyorum lpgye geçtikten 30s sonra pompa durur ama işte yeniden benzine geçerken sıkıntı olabilir bir ihtimal onunda çaresi bulunur muhtemelen ama

Frank
17-01-2011, 21:33
gecms olsn cok can sıkıcı bı durm en ıyısı oem kullanmak sanırm

fsunnetci
17-01-2011, 21:34

Var Tabiki ve Gittigidiyorda Satılıyor bu cihaz ama LPG kiti kurulum yerlerinde de var bu cihaz taksicilerin birçoğu bundan kullanıyor;)

ygtrn
17-01-2011, 22:17
Var Tabiki ve Gittigidiyorda Satılıyor bu cihaz ama LPG kiti kurulum yerlerinde de var bu cihaz taksicilerin birçoğu bundan kullanıyor;)

bu bilgi iyi oldu teşekkürler.....

kv661
17-01-2011, 22:30
iyi bir elektrikçi aslında lpgye geçtiği zaman switche bağlayarak pompayı devre dışı bırakabilir, aynı zamanda zamanlayıcı bir devre ilede atıyorum lpgye geçtikten 30s sonra pompa durur ama işte yeniden benzine geçerken sıkıntı olabilir bir ihtimal onunda çaresi bulunur muhtemelen ama

kaliteli marka tüpler kendi ECU'sundan o işi yapıyor diye biliyorum.

Palio'ların OEM pompası cok zayıftır. Işık hep yakan bir kişi kısa sürede pompayı yakar. yakmayan araçta var ancak genellikle yakıyorlar.

Prins ve Teleflex benzin pompasını tamamiyle LPG'ye geçildikten sonra kapıyor diye biliyorum. En azından sesi kesiliyor pompanın çünkü.

Tek noktadan araçlarda switch takılıyor diye biliyorum. ECU kendisi otomatik olarak basınca göre ayarlıyor o işi

alp88
17-01-2011, 22:33
Benim arabada fabrikasyon walbro var dikkat ediyim bari =)

said_
17-01-2011, 22:51
ee buda ilginçmiş :s

0M42
17-01-2011, 23:11
Cevap : Lpg de çalışırken Benzin pompasını durdurma.. (http://forum.donanimhaber.com/m_35678535/mpage_2/tm.htm)

Bu linkte bir arkadaş kendimiz yapabileceğimiz basit bir elektronik devre ile lpg ye geçiş yapıldığında benzin pompasını nasıl durdurulacağını açıklamış.

Maxiboost
17-01-2011, 23:34
Cok takma kafana olmayan benzinle ne kadar havay ucabilirsin ki :) cakmalarda bu problemin oldugunu duymustum bende, ceyrek depo alti uzun sure kullanan arkadaslarim oldu walbroyu :)

khan
18-01-2011, 01:04
walbro ile alakasi yok tamamen gaz sisteminden kaynaklaniyor, belli ki pompa tamamen kuru calismis lpg de devreden cikmadigi icin. lpg bile kullaniyor olsaniz depoda devamli benzin olmak zorunda. bence pompayi devre disi biraktirma elektrik tesisatini kurcalatma yarin birgun cok ugrasirsin, onun yerine benzin olsun depoda bu kadar basit.

erh
18-01-2011, 01:09
benzin pompanı kapatacak bir devreye ihtiyacın yok aslında. kendin elinle bir switch vasıtasıyla yapabilrisin bunu. deponu dolu tutmakta cozum değil. depoda uzuns ure duran benzinin kalitesi duseceginden ve gereksiz agırlık tasımıs olacagından cok iyi bi çözüm değil.

levent
18-01-2011, 01:30
1 depo lpg çeyrek depo benzin kullan bence :)

bnm lpg kullanan arkadaşlarımın 9/10 u bunu uyguluyor :)

swalios
18-01-2011, 02:34
Genelde yarış otomobillerinde FIA'ya uyarlı olanlarda, pompa ayrı bir switch e bağlı değil miydi ? Rally garajlarına giderseniz bu konuda yardım edebilirler.. Şahsen biraz eski bir otomobil alırsam, göğüsüne kıyabileceğim, Elektrik, benzin pompası ve marş için ayrı düğmeler yaptırmak istiyorm :D bir de sigorta.. hani çekiyorlar ya kaza anında falan.. gerçi onda yandaki arkadaş ibnelik yapıp yolda çekerse sıkıntı olur :D

doush

khan
18-01-2011, 13:30
Benzin sistemindeki o-ring ve hortumlarin sertlesip sizinti veya kacak yapmamasi icin devamli benzin ile calismasi lazim. Benzinin icinde bir miktar yaglayici ozellige sahip kimyasallar ve yag vardir. Uzun sure benzinsiz calisip ozellikle isiya maruz kalan hortumlarda catlama olur.

ygtrn
18-01-2011, 13:51
verdiğin bilgiler için sağol korhan abi...

Mikrop_Ali
18-01-2011, 15:01
bunun walbro ile alakası yok bmw 3 kez yaktım pompayı en son yaktıgımda çok ucuz kurtarmıstım bende pompanın kapagını acında deponun yanıktan dumanla doldugunu gordum. lanet ettim gittim orjinal pompa aldım on/off tuşu koydum kendim pompaya benzin azaldıgında kapatıyodum. benzin alınca acıyodum geçici bir çozum oldu.
geçmiş olsun..

ahmet3425
18-01-2011, 17:10
bencede bunun popmpayla bi alakası yok surekli lpg de calısan arabaya benzin alma ihtiyacı duyulmamış bu yuzdende benzin akısı olmadıgından pompa cortlamıs olmalı.

bi sekilde pompayı devre dısı bırakmak lazım yoksa yine aynı problemi yasayabilirsin...

erh
18-01-2011, 17:55
Benzin sistemindeki o-ring ve hortumlarin sertlesip sizinti veya kacak yapmamasi icin devamli benzin ile calismasi lazim. Benzinin icinde bir miktar yaglayici ozellige sahip kimyasallar ve yag vardir. Uzun sure benzinsiz calisip ozellikle isiya maruz kalan hortumlarda catlama olur.

mutlaka öyle de, zaten hortumlar benzinsiz kalmıyor ki? enjeksiyon kütüğünden önce kesiliyor benzin ve içinde zaten benzin duruyor.. pompa da çalışmasa bile geri kacırma yapmayacagından içi boş kalmaz ve kuruma yapmaz diye dusunuyorum..

khan
18-01-2011, 23:56
mantik olarak haklisin fakat teknik olarak atladigin birkac nokta var erhan,

pompayi kapatsanda manifold vakumu ile canisterden benzin buhari emiliyor, dolayisiyla depodadaki negatif basinc ile benzin geri donusten depoya gelir ve pompada basmadigi icin benzinsiz kalir tesisat.

senin mantigin atmosferik ve geri donussuz sistemler icin dogru fakat turbo araclarin bircogu yukarda belirttigim sistemle calisir.

erh
19-01-2011, 21:36
mantik olarak haklisin fakat teknik olarak atladigin birkac nokta var erhan,

pompayi kapatsanda manifold vakumu ile canisterden benzin buhari emiliyor, dolayisiyla depodadaki negatif basinc ile benzin geri donusten depoya gelir ve pompada basmadigi icin benzinsiz kalir tesisat.

senin mantigin atmosferik ve geri donussuz sistemler icin dogru fakat turbo araclarin bircogu yukarda belirttigim sistemle calisir.

haklısın ben turbo olayını pek dusunmemiştim.. onun içinde aslında ayrı bir benzin kesme işi yapılabilir yine o tuşla devreye girebilecek.. En guzeli benzinli arabayı benzinde kullanmak, eknomi için dizele gecmek :) haha :)