PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : e90 320d turbo problemi

tazmaniac
20-01-2011, 01:03
sewgili arkadaslar 2006 trafik cikisli 163hp lik 320.d aracim 65 binde yazilim takviyesi gordu ve herseyden cok memnunken gecenlerde 82 bin kmde otobanda biraz sikistirdiktan sonra motordan garip bi ses cikmaya basladi ve hemen ustama goturdum, onun da fikri benimkiyle ayni dogrultudaydi, teshis turbo elimde kalmak uzere, ustamin soyledigine gore 163 luk dizellerin cogu 100-150 bin km arasinda turboyu patlatiyormus, asli astari nedir bu konuda bir bilgisi olan varmi aranizda, ve turbo tamir takimiyla yani yeni mill ve pallerle kurtarilabilirmi acaba.yardimci olacak herkese simdiden cok tesekkurler:icon_tup:

dragstar
20-01-2011, 01:19
hemen arkadaşa yönlendiriyorum

ege turbo arda ulaşıcak size

egeturbo
20-01-2011, 19:39
sağol kemal abicim.
Tabikide probleminiz çözülebilir uzun süre yüksek hızda devamlı gittiyseniz bu problemi yaşamanız aslına bakarsanız normaldir.
Tamir takımı ile kurtarmayabilir ama turbonun tamiri 2.el sıfırı kısacası turbo ile ilgili sorununu çözemekte yardımcı olmaktan gurur duyarım

kervanoglu
21-01-2011, 19:51
Anlayamadım? Turbonun yüksek hızda seyredildiği için sorun çıkarması normal mi?

sağol kemal abicim.
Tabikide probleminiz çözülebilir uzun süre yüksek hızda devamlı gittiyseniz bu problemi yaşamanız aslına bakarsanız normaldir.
Tamir takımı ile kurtarmayabilir ama turbonun tamiri 2.el sıfırı kısacası turbo ile ilgili sorununu çözemekte yardımcı olmaktan gurur duyarım

BurakCengizhanoğlu
21-01-2011, 19:54
bende öyle biliyorum yüksek hızda uzun süre gidilince örneğin dip gaz gidilirse turbo gerçekten zorlanıyo yanlışmıyım?

kervanoglu
21-01-2011, 19:56
Ben bildiğimden diil, benzer araçlara sahibiz konuyu açan arkadaşla bende öğrenmiş olmak için sordum :)

s2k
21-01-2011, 19:57
Oem turbolarda yeterlı sogutma saglanmadıgı surede sorun yasamanız normal o yuzden uzun sure yuksek devırde ve yukte kullanmanız durumunda boyle arızalar yasamanız dogal

kervanoglu
21-01-2011, 20:00
Peki bu sorunun önüne geçmek için nası önlem almak gerekir?

s2k
21-01-2011, 20:01
Peki bu sorunun önüne geçmek için nası önlem almak gerekir?

daha kalıtelı turbo takarak :D

egeturbo
21-01-2011, 20:03
Oem turbolarda yeterlı sogutma saglanmadıgı surede sorun yasamanız normal o yuzden uzun sure yuksek devırde ve yukte kullanmanız durumunda boyle arızalar yasamanız dogal

Bravo:eek: gerçektende çook güzel bi yorum:icon_tup:
Bu problemler için 360 derece thrust bearing kiti ve extra yağ kanallı burçlar kullanıyoruz.Bu kullandığımız parçalar her sonradan büyüttüğüm turboda uygulanmakta.Bu sayede bu problemi çözmemiz için gerekli parçalardan birileri bunlar.

s2k
21-01-2011, 20:05
Bravo:eek: gerçektende çook güzel bi yorum:icon_tup:
Bu problemler için 360 derece thrust bearing kiti ve extra yağ kanallı burçlar kullanıyoruz.Bu kullandığımız parçalar her sonradan büyüttüğüm turboda uygulanmakta.Bu sayede bu problemi çözmemiz için gerekli parçalardan birileri bunlar.

Rica ederim maksat bilgi paylaşmak ;) sizin kadar olmasada yardımcı olmaya çalışıyorum arkadaşlara :icon_tup:

kervanoglu
21-01-2011, 20:06
Bende öyle düşünmüştüm, 320d e bozulmasın diye daha kaliteli turbo takmak...

daha kalıtelı turbo takarak :D

egeturbo
21-01-2011, 20:10
Bende öyle düşünmüştüm, 320d e bozulmasın diye daha kaliteli turbo takmak...

aslında üzerindeki turbo çoook kaliteli bi turbo.Ama kronğik bi arıza diyebiliriz.Birde bu turbolar VNT Tip turbolar olduğu için eğer kötü mazotlada kullanıldığı taktirde vnt kelebeklerinde kurum oluşuyor bu kurumlar zaman geçtikçe vnt nin daha ağır çalışmasına neden olmakta.Bu sefer egzoz salyangoznda basınç sıkışıyor ve mili eğip kırabiliyor yada vnt kelebeklerini niçi boş tipse bu kelebekler eğriliyor ve araç ciddi bir şekilde çekiş düşüklüğü yaşıyor.
Aynı zamanda kötü mazot partikül filtrelerinin yada katalizörlerin içinin kurumla dolup gene aynı şekilde içeride oluşan basınçtan turbo parçalanabiliyor.

kervanoglu
21-01-2011, 20:13
Carbon clean geciktirir o zaman anlattığınız bu sorunu doğru mu, sonuçta kurumu engelleyeceği için turbo daha az zarar görmüş olucak...

egeturbo
22-01-2011, 13:23
aslında kurumu engellemek lazım.Egr iptali birde gerçektende bi euro dizel yakıt olsa bu problemlerin önüne fazlasıyla geçmiş olucaz.Bi gün size eski vnt tip yurt dısından gelen bi turboyu ve daha yeni model ortalama eşit kmlerdeki bi turboların fotoğraflarını paylaşayım eminim kırsal motorin kullanıyoruz sanarsınız o derece fark var

By_HaNNibaLL
22-01-2011, 17:45
aslında kurumu engellemek lazım.Egr iptali birde gerçektende bi euro dizel yakıt olsa bu problemlerin önüne fazlasıyla geçmiş olucaz.Bi gün size eski vnt tip yurt dısından gelen bi turboyu ve daha yeni model ortalama eşit kmlerdeki bi turboların fotoğraflarını paylaşayım eminim kırsal motorin kullanıyoruz sanarsınız o derece fark var

Turbodan sorumlu devlet bakani güzel aciklama kanka :D

tılsım
22-01-2011, 20:05
sağol kemal abicim.

Benimde 67000km de yazılımdan sonra uzun süre epey bi dip gaz gitme sonucu turbodan çok hafif bir ıslık sesi geliyordu.Çekişte kayıp söz değildi sadece çok az duman artışı vardı..Islık sesi rahatsız ettiğinden turboyu revizyona soktutturdum. Tamir takımı ve mil değiştikten sonra yüksek devirde balans ayarı yapıldı 100.000 devir civarı bişiy yanlışta hatırlıyor da olabilirim.Yaklaşık 8000km dir revizyonlu turboyla kullanıyorum şuan için bir sorun yok inşallahta sorunsuz devam eder

egeturbo
24-01-2011, 23:42
Turbodan sorumlu devlet bakani güzel aciklama kanka :D
msn e bekleniyorsunuz efenim

Benimde 67000km de yazılımdan sonra uzun süre epey bi dip gaz gitme sonucu turbodan çok hafif bir ıslık sesi geliyordu.Çekişte kayıp söz değildi sadece çok az duman artışı vardı..Islık sesi rahatsız ettiğinden turboyu revizyona soktutturdum. Tamir takımı ve mil değiştikten sonra yüksek devirde balans ayarı yapıldı 100.000 devir civarı bişiy yanlışta hatırlıyor da olabilirim.Yaklaşık 8000km dir revizyonlu turboyla kullanıyorum şuan için bir sorun yok inşallahta sorunsuz devam eder

mili eğmiştir o yüzden mili değiştirmişlerdir.
Revizyondan korkulmaması gerektiğini bu yazınızla doğruluyorsunuz teşekkürler