PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ibiza PD TDi TCS sorunu

FunnyCorpse
21-01-2011, 08:59
Herkese keyifli forumlar.

1.9 PD TDi aracımda büyük turbo, büyük cooler, chip vs bulunmaktadır.
TCS devre dışı iken seri bir kalkış yaptım. Hızım 160 km civarına geldiğinde TCS 'yi tekrar devreye sokmak için düğmesine bastım ve basar basmaz ani bir kesme yaptı. Turbo saatimde 2.0 barın altını görebiliyordum. Bu olaydan sonra 0.5 barı geçmedi hatta daha da düştü. Turbo ile alakalı bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum çünkü bu şekilde 800 km civarı yol geldim. Aracı söndürüp çalıştırınca bir süre basınç 2.0 'a kadar geliyor fakat dip gazda kesme yapıyor ve eski deparından eser yok :S
Bir süre sonra da yukarıda belirttiğim gibi 0.5 bar ve altına düşüyor. Max 100-120 km hız yapıyor. Eminim elektriksel ya da beyinsel bir arıza siz değerli üyelerin yardımlarını bekliyorum.

İlginize şimdiden teşekkür ederim. Saygılar...

douu
21-01-2011, 09:47
Aynı araç bendede var fakat tcs yi hic kendim kapatmadım.. Bahsettigin tarzda bir kesilmeyi sabit viteste uzun süre yol alınca yasıyorum sadece.. Aracı 3-4 dk boyunca stop edip dinlendirin.. Map sensörüne zarar verebilmiş olması ihtimali geliyor benim aklıma.. Beyne falan etki edebileceğini düşünmüyorum bu tarz bir durumun..

DetailEF
21-01-2011, 10:05
Araç kendini kestiğinde check engine ışığı yanıyor değil mi ?

FunnyCorpse
21-01-2011, 10:14
@DetailEF
Işık yakmıyor. Yinede cihaza bağladık yanlış hatırlamıyorsam Jenaratör Kleşesi ya da bu isme yakın bir hata verdi.

@dou_corolla
Defalarca dinlendirdim. Sonuç yine aynısı oldu.

Sağ amortisör üst kulesine yakın bir yerde siyah bir kutu var sanırım dağıtıcı görevi üstleniyor. Oradan şüpheliyim.

DetailEF
21-01-2011, 10:17
@DetailEF
Işık yakmıyor. Yinede cihaza bağladık yanlış hatırlamıyorsam Jenaratör Kleşesi ya da bu isme yakın bir hata verdi.

Sağ amortisör üst kulesine yakın bir yerde siyah bir kutu var sanırım dağıtıcı görevi üstleniyor. Oradan şüpheliyim.

Sağ amortisör kulesi üstündeki vakum ile ilgili orası ile bir alakanız yok :) Bu araçlarda yüksek basınçlarda kesme yapıyor ama benim gördüğüm bu kesme ile birlikte check ışığı yanıyor, çünkü araç safe mod a geçiyor. 0.5 barın üzerine çıkamamanız ve 100 km üzerine çıkamamanız bundan ötürüdür. Problem tamamen yazılımsal ;)

FunnyCorpse
21-01-2011, 10:20
Sağ amortisör kulesi üstündeki vakum ile ilgili orası ile bir alakanız yok :) Bu araçlarda yüksek basınçlarda kesme yapıyor ama benim gördüğüm bu kesme ile birlikte check ışığı yanıyor, çünkü araç safe mod a geçiyor. 0.5 barın üzerine çıkamamanız ve 100 km üzerine çıkamamanız bundan ötürüdür. Problem tamamen yazılımsal ;)

Anladım. İlginize çok teşekkür ederim.

douu
21-01-2011, 10:31
Dostum map maf ne mevcut arabada ?

kurtbil
21-01-2011, 11:13
limp moda a almıs arabayı

FunnyCorpse
21-01-2011, 23:36
Dostum map maf ne mevcut arabada ?

Map Sensörü 3.0 Barlık.
Maf oem olması lazım.

FunnyCorpse
21-01-2011, 23:42
limp moda a almıs arabayı

Yani aracım topallıyor :)
Peki arızayı nasıl giderebilirim ?

dragstar
22-01-2011, 02:01
vag com dan girip bakıp duruma göre ağrızaları silmek gerekiyor, veya ecuyu resetlemek lazım ama nasıl oluyor bilmiyorum biraz bakıyım geri dönerim

buldum ama emin değilim

yeni vw ecularında med17 lerde filan kontak kapalıyken kutup başını söküp yarım saat bekleyip takarsan ecu resetlemesi lazım

FunnyCorpse
22-01-2011, 09:13
vag com dan girip bakıp duruma göre ağrızaları silmek gerekiyor, veya ecuyu resetlemek lazım ama nasıl oluyor bilmiyorum biraz bakıyım geri dönerim

buldum ama emin değilim

yeni vw ecularında med17 lerde filan kontak kapalıyken kutup başını söküp yarım saat bekleyip takarsan ecu resetlemesi lazım

Şarj dinamosunun içindeki bir parçayı değiştiler. Soketinde bir temassızlık varmış. O yüzden kesme yapabilir denildi. Değiştirdim fakat hala aynı. Kutup başlığı kontak kapalıyken 1 güne yakın bekledi ve sonuç aynı :/

HEARTBREAKER
01-08-2011, 14:49
Bu sorunu çözebildiniz mi?

tdipower
01-08-2011, 15:18
aracın limp mode a geçiyor. bunun sebebi 3 barlık map sensörü var ve sen 2 bar cont. basınç basıyorsun üst viteslerde muhtemelen 2bar üzerine peak atınca ECU direk limp mode a alıyor aracı. 1 bar atmosfer basıncını unutmayalım ;)

Omak
03-08-2011, 10:11
Şarj dinamosunun içindeki bir parçayı değiştiler. Soketinde bir temassızlık varmış. O yüzden kesme yapabilir denildi. Değiştirdim fakat hala aynı. Kutup başlığı kontak kapalıyken 1 güne yakın bekledi ve sonuç aynı :/

şarjla elektirikle zerre alakası yok.
@tdipower ın dediği gibi araç fazla basınçdan limp mod a alıyor wastgate ini açıyor turbosuz yürüyor aracın eşek arabası gibi gider.
üst viteslerde sıkıştırdığın zaman limp moda girer.
800 km yürümeseydin keşke o halde sağa çekip stop edip 3-5 dk bekleyip çalıştırdınmı düzelir sıkıştırmadan gelebilirdin rahat rahat

ne elektriksel nede beyinsel :icon_tup:

shero
07-08-2011, 18:12
beklemekle alakası olmadığını elektrik sorunu olduğunu düşünüyorum.

douu
08-08-2011, 15:57
Map sensörünü bu yüzden sormuştum.. Basit bir hata bu yazılım yapılırken kimse üzerine atmosfer basıncını ekleyerek map sensörü takmiyor :)

bulenthaliloglu
15-08-2011, 14:02
Ne yaptınız sorun çözüldü mü?

Bende de aynı sorun vardı.170 hp Caddy 1.9 TDI..

Büyük turbo büyük paller yazılım egr iptal kat iptal .... :)

Uzun yokuşlarda turbo yüke binince hız 80 km düşüyor turbo devre dışı... Arıza ışığı bende de yanmıyor..

Wastegate üzerindeki ayarı yapılınca şuan 180 km hıza kadar çıktım yapmadı ...

Ama yapmıyacağı anlamına gelmez :(

TCS ile arızanın ilgisi bence yok.

Araçta turbo değiştikten sonra oldu :)

Ama benim araç kesene kadar gitmekte oldukça istekli :)

douu
15-08-2011, 14:10
Ne yaptınız sorun çözüldü mü?

Bende de aynı sorun vardı.170 hp Caddy 1.9 TDI..

Büyük turbo büyük paller yazılım egr iptal kat iptal .... :)

Uzun yokuşlarda turbo yüke binince hız 80 km düşüyor turbo devre dışı... Arıza ışığı bende de yanmıyor..

Wastegate üzerindeki ayarı yapılınca şuan 180 km hıza kadar çıktım yapmadı ...

Ama yapmıyacağı anlamına gelmez :(

TCS ile arızanın ilgisi bence yok.

Araçta turbo değiştikten sonra oldu :)

Ama benim araç kesene kadar gitmekte oldukça istekli :)

söyledigimiz gibi abi. map sensörü dolayısıyla araç yüksek basınç arızası veriyor. giderken birden tık diye keser korumaya alır. aracı stop edip çalıştırınca normale döner. bastıgın basınca ek olarak 1 bar atmosfer basıncını da hesaba katmalısın. ya map sensörü deişecek ya da daha az basınçla yürüteceksiniz aracı :)

bulenthaliloglu
15-08-2011, 14:30
Son wastegate ayarında 165 hp ve 387 nm olduktan sonra yapmadı sence yapar mı?

Peak 2.0 yerine 1.8 gibi bilgisayar gösteriyor... ???

bulenthaliloglu
15-08-2011, 14:31
Map sensörünü hangisi ile değiştirsek işimizi görür?

Araca da herhangi bir peak basıncın zarar vermesini istemiyorum...?

douu
15-08-2011, 14:35
yazılımı kim yaptı abi ? peak vurmadan direk sabit basınç yürüme ihtimali var aracının.

bulenthaliloglu
15-08-2011, 14:48
Mehmet Gazihan..

Ramazan'dan sonra bakarız dedi :)

bulenthaliloglu
15-08-2011, 15:08
Ayrıca bu sorunun yazılımdan olduğunu düşünmüyorum.

Çünkü wastegate ayarını değiştirdiğimizde önce azaldı şuan yapmıyor. :)

Ama kesme yaparmı yapmaz mıda araç sürmek hoş değil :(

douu
15-08-2011, 15:33
sorun yazılımsal bana göre