PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo yağlanma sorunu

e'to
24-01-2011, 13:45
arkadaşlar slm bende '10 model fiat bravo m.jet dizel araç mevcut
aracımın turbosundan başlayarak hava filitresine doğru içten ve dıştan borularda yağlanma mevcut hatta hava filitresine bile yağ gelmiş servise sordum araştıralım dediler araç garantili şu anda sorun ne olabilir sizce ve ne yapmalıyım turboyu değiştirtmem gerekirmi acaba ??
yardımlarınızı bekliyorum..teşekkürlerhttp://img810.imageshack.us/img810/5497/24012011094.jpg (http://img810.imageshack.us/i/24012011094.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

egeturbo
24-01-2011, 22:25
havayı emdiği noktaya yağ vermesi imkansız gibi bişi.Sole düşün burnundan have cekerken sümkürmeyi dene aynı olay turbo içinde geçerli .Motor havalandırmadan gelen yağ orda iz yapmış araç kaç binde

cetinkaya55
24-01-2011, 22:32
Motorda sorun olma olasılığı yüksek,sekman kırmış ve veya aşınmıştır.Tabii bunun için diğer belirtilerede bakmak lazım,örneğin aracın çekişi nasıl?

dragstar
24-01-2011, 22:36
havayı emdiği noktaya yağ vermesi imkansız gibi bişi.Sole düşün burnundan have cekerken sümkürmeyi dene aynı olay turbo içinde geçerli .Motor havalandırmadan gelen yağ orda iz yapmış araç kaç binde

nasıl bir örnekdir arda bu tebrik ederim :icon_tup:

e'to
24-01-2011, 22:49

evet örnek süper:icon_tup:
34000 kmde araba
servisteki teknık arkadaş turbodan hemen sonra yukarı doğru bir boru var ordan gelebilir gibi bi yorum yaptı yağ buharının tahliye borusuymuş sanırım yada ben anlamadım tam öyle bişeyler dedi...
motor havalandırma derken aynı şeyimi söylediniz anlamadım..
bi arkadaşımda belki turbo hava alamayıp zorlandığından yağ kaçırabilir keçeden dedi ama:beuj:

fsunnetci
24-01-2011, 22:50

Burnundan çekip ağzından sümkürmüş işte:D Yollarda çok görüyoz böylelerini:p
Turbo paletlerinde bir sorun olabilir:rolleyes:
Yağ o şekilde atmaz ama başka bir sorunda var sanki:beuj:

e'to
24-01-2011, 22:51
Motorda sorun olma olasılığı yüksek,sekman kırmış ve veya aşınmıştır.Tabii bunun için diğer belirtilerede bakmak lazım,örneğin aracın çekişi nasıl?

çekişte hiç problem yok..

egeturbo
24-01-2011, 22:56
nasıl bir örnekdir arda bu tebrik ederim :icon_tup:

ama harbiden öle abi :D
bak şuan deniyorum yapamadm sende bi dene :D
turboda aynı bunun gibi

e'to
24-01-2011, 23:00
ama harbiden öle abi :D
bak şuan deniyorum yapamadm sende bi dene :D
turboda aynı bunun gibi

ama yağın gidiş yönü aynen öyle hatta hava filitresini söküp içindeki boruları kontrol ettim serpinti şeklinde yağ var...nerden geliyor ki bu yağ o zaman

egeturbo
24-01-2011, 23:02
ama yağın gidiş yönü aynen öyle hatta hava filitresini söküp içindeki boruları kontrol ettim serpinti şeklinde yağ var...nerden geliyor ki bu yağ o zaman

hava filtresini bi değiştir yeni olarak orjinal satın al o borularıda bi yıka temizle 10 gün sonra bidaha bak bak bakalım orda yağ varmı ?

e'to
24-01-2011, 23:09
hava filtresini bi değiştir yeni olarak orjinal satın al o borularıda bi yıka temizle 10 gün sonra bidaha bak bak bakalım orda yağ varmı ?

hava filitresini değiştirdim ondada yağ vardı baya.. benim
filitre kutu içi orjinal filitre ortası boş ya yağlanma altta oluyor filitre baya bi siyah yağ oluyor..ama yinede bi temizleyip bi 10 gü deneyelim bakalım..ama olay turbodan kaynaklanmıyor sanırım..o zaman o turbodan sonraki buhar tahliye borusumudur nedir ondanmıgeliyo acaba :(

seref1
24-01-2011, 23:10
krank havalandırmanın borusu bu hortuma bağlı ztn.ordan ufleyerek terleme yapması normal bendede varda turboya kadar gidicek kadar değil

MuratGürakan
25-01-2011, 00:29
yahu ben motoru kıramadım neler yapıyorum yapmayanın başına geliyor :))
Bence belli dereceye kadar yağlanma normal aşırıysa sıkıntı olur.

e'to
25-01-2011, 08:29
yahu ben motoru kıramadım neler yapıyorum yapmayanın başına geliyor :))
Bence belli dereceye kadar yağlanma normal aşırıysa sıkıntı olur.

sorma kardeşim birde bu olay box tan yazılımdan öncede vardı..şimdi biraz arttı..
servis değişken geometrili turbolarda yaşadık bi kaç kez dedi ıtalya ile görüşeceklermiş fln fln.bakalım ne olacak..
seninde mutlu başlangıca az kaldı hadi hayırlısı..:icon_tup:

e'to
25-01-2011, 08:30
krank havalandırmanın borusu bu hortuma bağlı ztn.ordan ufleyerek terleme yapması normal bendede varda turboya kadar gidicek kadar değil

bende anlamadım hem turbo tarafına gidip turbodan önceki borudan çıkıyor hemde hava filitresine kadar geliyo :icon_wack

MuratGürakan
25-01-2011, 15:58
sorma kardeşim birde bu olay box tan yazılımdan öncede vardı..şimdi biraz arttı..
servis değişken geometrili turbolarda yaşadık bi kaç kez dedi ıtalya ile görüşeceklermiş fln fln.bakalım ne olacak..
seninde mutlu başlangıca az kaldı hadi hayırlısı..:icon_tup:

Allah kısmet ederse haftaya bugün yada yarın bitmiş olur inşallah :D

e'to
25-01-2011, 21:21
Allah kısmet ederse haftaya bugün yada yarın bitmiş olur inşallah :D

inşaallah bende merakla beklemedeyim
hayırlısıyla kazasız cezasız :icon_tup:

Jackson
26-01-2011, 00:06
Hava filtresi üzerinde yağ görmek motorun zayıf olduğu anlamına gelebilir. Krank tahliye borusu aynı zamanda Hava Filteresi -> Turboşarj hattı üzerine bağlıdır.

Bu hat üzerinde turboşarjın emiş yaptığı noktaya yağ vermesi çok çok nadir bir durumdur. Hatta ben hiç görmedim ve sümkürük örneğini veren biricik kardeşim! :D Arda ben gördüm diyor. Ben görmedim ama görene saygım var.

Krank tahliye borusu hava filtresi hattından çıkartılarak gelen buhar miktarı gözlenmeli. Bu noktada motorun zayıf olduğu kanaatindeyim. Aracın kilometresi önemli tabi.

Bu gözlemi yapıp tekrar yazarsan net cevap verebiliriz

e'to
26-01-2011, 09:16
Hava filtresi üzerinde yağ görmek motorun zayıf olduğu anlamına gelebilir. Krank tahliye borusu aynı zamanda Hava Filteresi -> Turboşarj hattı üzerine bağlıdır.

Bu hat üzerinde turboşarjın emiş yaptığı noktaya yağ vermesi çok çok nadir bir durumdur. Hatta ben hiç görmedim ve sümkürük örneğini veren biricik kardeşim! :D Arda ben gördüm diyor. Ben görmedim ama görene saygım var.

Krank tahliye borusu hava filtresi hattından çıkartılarak gelen buhar miktarı gözlenmeli. Bu noktada motorun zayıf olduğu kanaatindeyim. Aracın kilometresi önemli tabi.

Bu gözlemi yapıp tekrar yazarsan net cevap verebiliriz

krank tahliye borusu resimde turbodan hava filitresine doğru giderken yukarı doğru çıkış yapan ucu beyaz bir maddeyle sarılı olan borumu..

bu arada arac 34500 km de bakımları zamanından önce yapılan bı araç ama gazlıyoruz tabi..

servisin söylediği değişken geometrili turbo olan araçlarda daha öncede gördük şu an italya ile görüşüyoruz biz size dönücez yönünde oldu.

egeturbo
26-01-2011, 09:26
krank tahliye borusu resimde turbodan hava filitresine doğru giderken yukarı doğru çıkış yapan ucu beyaz bir maddeyle sarılı olan borumu..

bu arada arac 34500 km de bakımları zamanından önce yapılan bı araç ama gazlıyoruz tabi..

servisin söylediği değişken geometrili turbo olan araçlarda daha öncede gördük şu an italya ile görüşüyoruz biz size dönücez yönünde oldu.

Değişken geometreli yani vnt tip turbolarda bu tarz bi problem yaşanması bence oldukça güç hatta imkansız.Çünkü bu tip turboları şuan tüm araçlar kullanıyor yoksa hepsinde bu problem olurdu.Ben hava filtresinni değiştirilmesinden yanayım .

e'to
26-01-2011, 09:43
Değişken geometreli yani vnt tip turbolarda bu tarz bi problem yaşanması bence oldukça güç hatta imkansız.Çünkü bu tip turboları şuan tüm araçlar kullanıyor yoksa hepsinde bu problem olurdu.Ben hava filtresinni değiştirilmesinden yanayım .

hmm atmış olabilir servistekiler biraz sıkıştırınca başlıyorlar yazmaya :)

hava filitresini yenilemek anlamındamı söylüyorsunuz yoksa kutu içinden çıkartıp açık hava aem dry flow gibi birşey mi öneriyorsunuz..

çünkü bir arkadaşım turbo yeterli havayı alamayıp zorlanıp
yağ kaçıyor olabilir demişti :beuj:

egeturbo
26-01-2011, 13:55
hmm atmış olabilir servistekiler biraz sıkıştırınca başlıyorlar yazmaya :)

hava filitresini yenilemek anlamındamı söylüyorsunuz yoksa kutu içinden çıkartıp açık hava aem dry flow gibi birşey mi öneriyorsunuz..

çünkü bir arkadaşım turbo yeterli havayı alamayıp zorlanıp
yağ kaçıyor olabilir demişti :beuj:

ewt filtre tıkalı olduğu zaman turbo yağ verir
sen git orjinal filtre tak ilk ole dene abi sonra sonuçları yaz biz sana burda güzel bi specte yazarız kullanmaya devam edersin

e'to
26-01-2011, 21:45
ewt filtre tıkalı olduğu zaman turbo yağ verir
sen git orjinal filtre tak ilk ole dene abi sonra sonuçları yaz biz sana burda güzel bi specte yazarız kullanmaya devam edersin

ok ilgin için teşekkürler :icon_tup:

filitreyi bi değiştirip temizliyim boruları falan bakalım ne olacak..:)

ecu.fast:icon_tup:

kolay gelsin..:icon_tup:

MuratGürakan
26-01-2011, 22:06
abi ankarada olsaydın şimdiye cai ni yaptırtmıştım ben sana :)
Kutu içide neymiş yaa pehh..

e'to
26-01-2011, 22:41
abi ankarada olsaydın şimdiye cai ni yaptırtmıştım ben sana :)
Kutu içide neymiş yaa pehh..

hiç sorma geç bile kaldık ama şu yağlanmayı bi çözeyim ilk işim o :icon_tup: hafta sonu bi servise uğrucam yine bi bosch cu usta var motor havalandırma borusunun ucunda bi filitre var o tıkanmış olabilir dedi araba garantılı diye bakamadık tabi..

dyno olayınıda çözemedik benim araç dualogıc ölçerken redline da boşa atıyorsun ya frene basmadan boşa alamıyoruz... 197 hp çıktı :D ama gidiş şu an baya iyi hedef kitlemizi kovalarım gibi geliyo ama geçme zevki tabiiki senin :D

embiya26
28-01-2011, 21:40
aynı sorun bendede var ardanın dedıgı gıbı aracım bakımına yakın bu sorunu yapıo bu sorunu ortadan kaldırmak ıcın aem fıltre aldım onu takıcam sımdı aracım 1,6 partner

e'to
28-01-2011, 21:44
aynı sorun bendede var ardanın dedıgı gıbı aracım bakımına yakın bu sorunu yapıo bu sorunu ortadan kaldırmak ıcın aem fıltre aldım onu takıcam sımdı aracım 1,6 partner

ok saol kardeşim bi dene bakalım nasıl olacak kesilecek mi yağlanma

Gilgamesh
28-01-2011, 22:11
Bir sorum olacak bakımı ne zaman yapıldı ve nerede yapıldı ?

e'to
29-01-2011, 09:29
Bir sorum olacak bakımı ne zaman yapıldı ve nerede yapıldı ?

bu motorların bakımı normalde 20.000 km de bir yapılıyor ama ben 10.000 km de bir yaptırıyorum arac su an 36000 de yanı 6000 km falan oldu yaptıralı zaman olarakta 2,5 ay falan olmuştur..yetkili serviste yapıldı..

Jackson
29-01-2011, 13:43
Hava filtresi bakımları için maksimum 5000 kilometre den şaşmayın

Gilgamesh
29-01-2011, 15:03
bu motorların bakımı normalde 20.000 km de bir yapılıyor ama ben 10.000 km de bir yaptırıyorum arac su an 36000 de yanı 6000 km falan oldu yaptıralı zaman olarakta 2,5 ay falan olmuştur..yetkili serviste yapıldı..

Şunun için sordum bazen servislerde biraz fazla yağ konabiliyor yağ seviyesini bakım sonrasında kontrol ettiniz mi acaba ?

e'to
29-01-2011, 19:03
Şunun için sordum bazen servislerde biraz fazla yağ konabiliyor yağ seviyesini bakım sonrasında kontrol ettiniz mi acaba ?

evet olabilir motor soğuyunca bi kontrol ediim :icon_tup:

e'to
29-01-2011, 19:04
Hava filtresi bakımları için maksimum 5000 kilometre den şaşmayın

ok :icon_tup:

lawyer
02-02-2011, 08:30
arkadaşım bende de aynı problem mevcut defalarca servise gittim en sonunda motor indi 4 göz klopaj yapmış yakıt dediler ama alakası yok bence çünkü başka arkadaşımda da aynı problem var onun da aracının motoru inecekmiş.

e'to
02-02-2011, 10:26
bende dün servisteydim hava filitresi ,maf ,turboya giden boru ve turboyla maf ın arasında yukarı doğru giden boruyuda söktüler hepsini temizlediler ve servis teknik müdürüyle konuştum bu problemi daha öncede yaşamışlar bir kaç arabada şu anda veri toplayıp italyaya göndermişler çözüm sunmalarını bekliyorlarmış
problem turbo ile maf arasındaki yukarı doğru giden bi boru var motorun üzerinden dönüp aşşağı iniyor galiba blow way hattı diyorlarmış motordaki yağ buharını alıp tekrardan turboya verip yanmasını sağlıyor falan o borunun konumlanmasından dolayı yağ gelebiliyormuş olay bundan ibaretmiş yani şu anda yapacak bişey yok beklemekten başka..servis bi sorun çıkmaz diyor ama ne bliim bende sıkıldım bu işten :ofk:

peki sizin aracınızı onardılarmı araç garantilimi ?
garantılı ise yakıt güvence sistemide var...

MuratGürakan
02-02-2011, 10:35
Hiç bir sıkıntı olmaz o zaman abi sorun yok. takma kafana devam et böyle. ARada temizlersin olur biter..

e'to
02-02-2011, 20:49
eyv kardeşim :icon_tup: artık öyle yapıcaz sanırım ,gazlayamıyordum bile can sıkıntısından şimdi içim rahatladı biraz olsun..şimdi ilk iş hafta sonu bi dyno yapıcam sonrada arka plakalığa beyaz ampül taktırdım bravo sercan kardeşime onu bi göstereyim diyorum rollda:D

sen ne durumdasın fiat power ı bekliyorum 4 gözle ?

SercanTurkoz
07-02-2011, 23:35
eyv kardeşim :icon_tup: artık öyle yapıcaz sanırım ,gazlayamıyordum bile can sıkıntısından şimdi içim rahatladı biraz olsun..şimdi ilk iş hafta sonu bi dyno yapıcam sonrada arka plakalığa beyaz ampül taktırdım bravo sercan kardeşime onu bi göstereyim diyorum rollda:D

sen ne durumdasın fiat power ı bekliyorum 4 gözle ?

Benim beyaz ampuller hosuna gitmiş olmalı abi =)
Merak ettim ampulleri bakalım bi gece :)
Hayırlı olsun bu arada :)

e'to
08-02-2011, 09:53
Benim beyaz ampuller hosuna gitmiş olmalı abi =)
Merak ettim ampulleri bakalım bi gece :)
Hayırlı olsun bu arada :)

:D:D evet kardeşim xenonlarında parklarında süperr..
arıcam seni...
saol kardeşim :icon_tup: