PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : S-max Siyah Duman ve Çalışmama Problemi

belgehan
29-01-2011, 12:21
Merhaba arkadaşlar.Bizde bir tane 2007 Ford S-max 2.0TDCI var.27bin kmden beri araç çoğunlukla motor sıcakken stop ettiğinizde birdaha çalışırken 2-3 denemede çalışıyordu.İlk başlarda bu olay az tekrarlanırken km 51000 e dayanınca çok tekrarlanmaya başladı.Yalnız bişey farkettim teybi ışıkları klimayı kapatınca araç daha kolay çalışıyor gibi.Servise gösterdik birşey yok diyorlar.Üzerinde hala çalışıyoruz derkene garantide bitti.Ayrıca birde siyah duman konusu var.Gaza azcık yüklensek kamyon gibi siyah duman atıyor.Mazotu hep temiz yerden alırız.Dikkat ederiz böyle şeylere.Fakat neden siyah duman attığını bilmiyorum.Yardımlarınızı bekliyorum... :)

gp74
29-01-2011, 15:33
Kat dolmus yada egr arizasi olabilir.

belgehan
30-01-2011, 12:21
Araç uzun yol yapınca hiç stop etmeden , mola yerinde stop ettiğimizde titriyor.Bu şehir içindeki gezmelerde olmuyor.Genelde uzun yollarda oluyor.Çok km yapınca egr ile alakası var mı dır ?

ali_utku
30-01-2011, 12:27
benzer problemler aracımda vardı.kat , egr bakmadığımız şey kalmadı.en son problem yakıt pompasında çıktı.

belgehan
30-01-2011, 23:07
egryle alakası yok diyorsunuz?

efe_
30-01-2011, 23:15
Meggy3 e yazılım attık stock duman da gitti 0 duman güwenlik spek stock o kadar nasıl atıyor yaw , zenginde mi çalışıyor ne araç??

miniks
31-01-2011, 08:52
aynı problemler benım ford da da vardı. buyuk ıhtımal 10 aractan 1 ya da 2 sı boyle oluyor. benım ford c-max 1.6tdci idi.

aracı stop edıoyum dururken tıtrıyordu. motor kulagı kopmus :) motor kulaklarını kontrol ettır. fazla drag yapıosan ondan kopuo arakdakı kulak :).

ılk gaza oturmada pof dıe kara duman atıyor sonra duman rengı grı oluyor ford da bu olay var cıtroen ve peugeotta yok bılıo musun? bende anlamamıstım. sıfır aldıgımdan berı hep vardı yakıtıda hep opet euro dızel almıstım. yakıt guvencesı var dıe. chıpten sonra duman dahada azaldı :)

aracı stop ettıkten sonra calısmaması ıcın de sunu soylıyeyım. aracı stop et. anahtarı yuvadan cıkart. gerı tak kontagı cevır ısıklar sonsun 3.sn bekle sonra marsa bas. aynı seyı yapacak mı? sonucu buraya yazarsan sevınırım.

belgehan
31-01-2011, 12:16
miniks yaptım dediğin şeyi yine yapıyor yine yapıyor.Ama işte her zaman olmuyor 10 çalışmada 3 veya 4ünde oluyor. Siyah dumanı ya egr yada mazot pompası diye düşünüyorum.Arabayı devirli kullanırız çok basmayız.***** büyük araç.Çalışma problemide akü olabilir mi acaba? ***** 2006 aralık trafiğe çıkışlı.

TarikS
31-01-2011, 12:28
aracı stop edıoyum dururken tıtrıyordu. motor kulagı kopmus :) motor kulaklarını kontrol ettır. fazla drag yapıosan ondan kopuo arakdakı kulak :).

bu problem bizdekinde de var, kulaga baktirayim o zaman tesekkurler :)

miniks
31-01-2011, 14:13
miniks yaptım dediğin şeyi yine yapıyor yine yapıyor.Ama işte her zaman olmuyor 10 çalışmada 3 veya 4ünde oluyor. Siyah dumanı ya egr yada mazot pompası diye düşünüyorum.Arabayı devirli kullanırız çok basmayız.***** büyük araç.Çalışma problemide akü olabilir mi acaba? ***** 2006 aralık trafiğe çıkışlı.

sen akuyu bır tazele ya da olctur. akuden de olabılır. ama eger akuden degılse bende kı problemler enjektorler degıstıkten sonra ortadan kayboldu. aynı arıza vardı. bekleyıp mars basınca sıkıntı yok. beklemeden basınca basmamakta ınat edıodu gec alıodu marsı. enjektorler degıstı kendıne geldı. enjektor sınyalı ya da akımı ıle alakalı olabılır ama once akuyu kontrol ettır. cunku aku bıtıkse enjektorlere yeterlı akım gıtmıodur bundanda olabılır.

bulenthaliloglu
05-04-2011, 17:17
Yakıt opet ise yapıyor.Total veya Shellden al bazriz dumanın azaldığını göreceksin.

Overboost'a sahip araçlarda nedense er yada geç kara duman görünüyor.

Yakıt kalitesi yakıt kalitesi...

Kadyr
05-04-2011, 17:36
Yakiti shellden aliorum wurthude koydum dumansiz calisiyor:)

belgehan
05-04-2011, 17:51
Çalışmama sorunu için serviste bujilerin birinin terlediği görüldü. Temizlendi. Yeni yazılım attılar. Şu an şeytan kulağına kurşun hiç yapmadı çalışmamazlık. Siyah duman ise yüklenmedikçe atmıyor artık. Buji terlemesinin sebebini ustaya sordum. Dediki yeni tip dizel araçlarda aracı çalıştırınca hareket etmeden önce bir 10 saniye filan bekle dedi. Ayrıca bu olay stop etmeden öncede yapılması gerekiyormuş. Stop etmeden önce rolantide 10 sn beklemeliymişiz. :)

Kadyr
05-04-2011, 18:11
Stop etmeden beklemeyi hep soyluyorlar soyluyoruz turbodan dolayi

belgehan
05-04-2011, 21:26
Evet ayağımızı gazdan çeksekte tubonun içindeki tribünler halen dönmeye devam ediyor.

Mr.K
05-04-2011, 21:53
Buji ?

Kadyr
05-04-2011, 22:02
Kizdirma bujisidr herhalde

Mr.K
05-04-2011, 22:12
Kızdırma bujisi ,terleme ikilemini ilk defa duydum..

belgehan
06-04-2011, 16:00
Valla bende ustanın yalancısıyım.