PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : fren

castelli
29-01-2011, 22:38
selam arkadaşlar yaza doğru kısmetse honda civic almayı düşünüyorum(1,4ise) frenlerinin problemli olduğu söyleniyor zor duruyormuş abs olduğu halde çözümü varmı

timucintt
29-01-2011, 22:41
ABS olunca zaten araba daha uzun mesafede dururki.... sadece abs fren kilitlenmesini önler.... ayrıca çokta kötü değil frenleri.. bakımlıysa durur....

mrtngn
29-01-2011, 22:45
Konu bi yanada merak ettiğim bi olay var ve heryerde farklı farklı yazıyor.

Abs fren mesafesini uzatırmı,kısaltırmı??

timucintt
29-01-2011, 22:56
Konu bi yanada merak ettiğim bi olay var ve heryerde farklı farklı yazıyor.

Abs fren mesafesini uzatırmı,kısaltırmı??

ıslak zeminde kısaltır abs kızaklanmadığı için... ama konvansiyonel fren ıslakta panik frende mutlaka kızaklar ve mesafe uzar... kuruda konvansiyonel kızaklamazsa ABS'den iyi tutar ve durur ABS aynı zamanda zaten hemen devreye girmez verilen fren basıncına göre devreye girdiği için zaten abs çalışmadığı durumda frenler zaten konvansiyonel olarak çalışır.....

gökan
29-01-2011, 22:57
ben 1.4 is kullanıyorum en kaygan zemınde bıle fren gayet guzel tutuyr ısteyene denerız;)oem frenler

ruudvan
29-01-2011, 22:58
hıcbı fabrıka durmıcak araba yapmaz.adam akıllı gıdersen sıkıntısız frenlerın olur ama trafıkte 150-200 gazlayıp fren beklersen ondekı arabaya arka koltkta misafir olursun.

tolgaaydın
29-01-2011, 23:03
1.4is sedan kullanıcısıyım aracımda abs fren mevcut diğer abs frenlere nazaran sert fakat durmama gibi bi sıkıntıyla karşılaşmadım çok şükür.

castelli
29-01-2011, 23:03
ardaşta 1,6 ise var servis abs fişini çek daha iyi olur diyo......

ATA156
29-01-2011, 23:06
Eğer limit fren yaparsa doğru, daha iyi dururda trafikte bunun hiç bir garantisi yok ki.
Hangi servisse saçmalamış. Fabrika servisin bildiğini bilmiyormu yada daha komiği boşunamı üretip opsiyonlamış 1.4is'lere 1.6 ies'lere ??

Anıl E.
29-01-2011, 23:07

Gerçekten bunu bir servis söyleyebiliyor mu abi ?

SarıCivic
29-01-2011, 23:09

Servisin kaporta boya bölümünde işler kesat heralde

TolgaEsentepe
29-01-2011, 23:10
sağlam lastik, balata ve disk le tatmin ediyor

gökan
29-01-2011, 23:29
bende abs hiç bişi yok denıyorum frenlerı gayet guzel valla

ÇAĞAN
29-01-2011, 23:59
bence abs olan ve abs olmayan araçlarda bilinçli yapılan frenlemede abs siz araba daha kısa mesafede durabilir....fakat refleks durumunda atak frenlemede abs daha kısa fren mesafesine sahiptir diye düşünüyorum.

drummer582
30-01-2011, 00:02
1.4 is aracımı satmamın en önemli nedeni fren problemiydi,frenlerinin pek iyi olmamasından dolayı çok büyük bi kaza geçircektim.3 sene bindim ben bu araca ki aracımda hava kanallı disk vardı.kesinlikle frenaj problemli.büyük hüsrana uğrayabilirsiniz.

mrtngn
30-01-2011, 00:12
ıslak zeminde kısaltır abs kızaklanmadığı için... ama konvansiyonel fren ıslakta panik frende mutlaka kızaklar ve mesafe uzar... kuruda konvansiyonel kızaklamazsa ABS'den iyi tutar ve durur ABS aynı zamanda zaten hemen devreye girmez verilen fren basıncına göre devreye girdiği için zaten abs çalışmadığı durumda frenler zaten konvansiyonel olarak çalışır.....

Herseye tamam ama bold olarak yaptıgım bölüm biraz ters geldi bana.

Kuruda normal fren kızaklamadığı için ABS'li frende kızaklamaz,sonucta biyere kadar dediğiniz gibi aynı şekilde calısıyor.Balata ve diskleri daha iyi ve yeni teknolojilerle üretilmedikten sonra kızaklamadan daha iyi durması cok zor.

Mantık olarak düşündüğümde;normal fren kızakladığında zeminle sürtünmesi daha cok olduğu için daha kısa sürede durur gibime geliyor ama adamlar ABS'yi icat etmiş iyi güzelde.Sadece önümüze bi engel cıktıgında kontrollü şekilde kaçalım ve duralım diyemi yapmıs...Yani bu ABS icat edilirken daha kısa mesafede durmamız için düşülmüş bisey değilmidir?

timucintt
30-01-2011, 00:43
Herseye tamam ama bold olarak yaptıgım bölüm biraz ters geldi bana.

Kuruda normal fren kızaklamadığı için ABS'li frende kızaklamaz,sonucta biyere kadar dediğiniz gibi aynı şekilde calısıyor.Balata ve diskleri daha iyi ve yeni teknolojilerle üretilmedikten sonra kızaklamadan daha iyi durması cok zor.

Mantık olarak düşündüğümde;normal fren kızakladığında zeminle sürtünmesi daha cok olduğu için daha kısa sürede durur gibime geliyor ama adamlar ABS'yi icat etmiş iyi güzelde.Sadece önümüze bi engel cıktıgında kontrollü şekilde kaçalım ve duralım diyemi yapmıs...Yani bu ABS icat edilirken daha kısa mesafede durmamız için düşülmüş bisey değilmidir?

Aslında aynı şeyi konuşuyoruz :) Kuruda ABS devreye girerse uzar :) Ama konvansiyonelde uzamaz çünkü kuruda ABS'deki gibi kesiklik yapmaz fren ve daha iyi bir yola tutnma sağlar :) Ayrıca ABS'nin üretim amacı fren mesafesini azaltmak değil dengeli fren sağlamak ve aracın ani frenlemelerde kilitlendiğinde direksiyon hakimiyetini elde tutmaktır...

mrtngn
30-01-2011, 00:49
Heh simdi oldu öyleyse tamam.Bilgi için tesekkür ederim :)

asmisinsan
30-01-2011, 00:55
eski aracımda abs vardı 2002 model civic abs çok çabuk devreye giriyordu uyuz oluyordum ulan bu abs yi icad edenin diye son aldıgım 2 araçtada yoktu ıslak zeminde denemek ve fren tepkilerini ölçmek için frene asıldıgımda ve direksiyonu saga sola çevirdigimde abs yi icad edene baya bi dua ettim:D ama civic lerin gerçektende frenleri gidişine göre zayıf

dirk
30-01-2011, 03:50
Frenler büyütülebilir... Bknz Brembo Willwood :( Kaliteli balatalar kullanılabilir (EPC)

onn_dear
30-01-2011, 06:48
araç hızlı napacaksın :D :D
şaka bir yana önceki aracım 1,6ies de abs vardı
şu an ki 1,4 is imde abs yok
abs çok çabuk devreye giriyordu 1,6ies.de o nedenle sıkıntı yaratıyordu ama şu an balatalarım yeni fren merkezim 4 tekere de gayet güzel dağıtıyor ve frenimden şikayetçi değilim, ha daha iyi olabilir miydi derseniz evet daha iyi olabilirdi.

fastchild
30-01-2011, 11:46
abs arabanın kızaklanıp sürücünün hakimiyetini kaybetmemesi için yapılan sistemdir kışın gayet faydalıdır karda çamurda araba fazla kaymaz ama abs siz araba genelde kaydgan bir zeminde kayıp geedeceği için mesafeyi kısaltmış gibi görünür ama abs siz araba fren işini bırakmış sürücü hakimiyetini kaybetmiş demektir kışın abs sizlere kaygan zeminde gemiş olsun

ama yazın abs çok fazla gerekmez neden kaygan zemin fazla olmaz abssiz araba ani fren yapıp durabilir ama araba kayarsa kısa süreliğine sürücü hakimiyetini kaybeder abs li arabanın fren mesafesi uzar ama sürücü hakimiyetini kaybetmez neden araba kaymaz çünkü