PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dizelde neden sc yok?

Ahmet Saraçoğlu
03-02-2011, 00:39
Arkadaşlar teoride turbo yüksek devirlerde , sc da düşük devirlerde verim sağlıyor (yanlışım varsa düzeltin).Yüksek devirlerde güç istenen noktada turbo , daha düşük devirlerde performans istendiği noktadada s.c. kullanılıyor.

Peki şehir içi düşük devirde ekonomi sunan dizel araçlarda neden turbo yerine sc kullanılmıyor?Devir bandı zaten kısa , Şehir içi kullanımda turbo dolana kadarki kısım da ölü diyebiliriz çoğu sıradan turbodizelde.Turbo yerine sc kullanılsa ,, zati kısa olan devir banında en düşük deivrden itibaren gücü torku elde ederek araç yürüse daha mantıklı değilmi??Bu neden kimsenin aklına gelmedi şeklinde saçma bi boyutta sormuyorum soruyu , gece gündüz emisyon kurallarına tüketime motor verimine kasan mühendislerden akıllı değiliz tabiki ama atladığım nokte ne diye merak ediyorum.

Bu soruyu boyutu birazdaha değiştirerek şu şekildede sorabiliriz.VW deki gibi sc-turbo kombinasyonlu dizeller neden yok?(Yada varmı??) Veya dizel modifiyesiyle profesyonel olarak ilgilenen garajlarda neden turbodizel araçlara ekstra sc uygulaması yapmıyor?
(Yüksek gücü ;alt devirleri kaybedecek şekilde yüksek devire taşıyarak (yüksek dediimde 5000 falan yani , öyle vtec devirleri değil) , alt devirlerin ölülüğünüde sc ile besleyerek)

mert_leon
03-02-2011, 00:41
bende merak ediyordum bu olayı konuyu takip ediorum ..

basar13
03-02-2011, 00:43
daha verimsiz oldugu icin

Cem.B
03-02-2011, 00:45
sc de max gücü devir yükseldikçe alıyorsun sonuçta dizelde hem devir yok hemde güç çok üst devirlerde alınıcaksa ekonomi filanda hayal olur tabi

Ahmet Saraçoğlu
03-02-2011, 09:36
sc de max gücü devir yükseldikçe alıyorsun sonuçta dizelde hem devir yok hemde güç çok üst devirlerde alınıcaksa ekonomi filanda hayal olur tabi

o zaman düşük devirde değilde yüksek devirde mi işe yarıyor sc?

cemal arslan
03-02-2011, 10:01
50 sene önce common rail motorlar vardı desem inanırmısın ???

jenaratörlerde vardı...istese o zaman bunu arabalarda da sunabilirdi...

ama ne yapıyorlar...teknolojiyi adım adım satıyorlar...

belki 10 sene sonra sc li dizelleri görebileceğiz...bu imkansız değil...sadece satış politikası

bilgisayarları bilenler bilir...

cdromlar vardı...
2x 4x 6x 8x 10x 12x ....52x e kadar geldiler...
isteseler...kafadan 52x satabilirlerdi...ama öyle yapmadılar...
gıdım gıdım piyasaya sürdüleri...ve müthiş paralar kazandılar...10 yıl boyunca cdrom sattılar...

ilk cd romlar kaç paraydı hatırlıyormusunuz ?? yada ramler...1mb ram kaç paraydı ??

24x cdrom varken kenwood 72x cdrom sattı...nasıl yaptı bunu ?? 3 kafa koydu...24x3=72 :)

sonra aynı taktiği cdrw lerde yaptılar... 2 x yazdı derkenn 52x yazma 24x tekrar yazma da bitirdiler...

yüksek kapasite disk çıkardılar blue ray çıkardılar vs.vs.

eskiden bir arabaya bir motor üretilirdi...şimdi öyle değil...aynı motordan farklı güçler alınıyor...

suyla çalışan araba
borla çalışan araba
güneşle çalışan araba
elektrikle çalışan araba
vs.vs.vs.

henry ford...1912 lerde...borla çalışan araç geliştirmiş...ancak bor madeni amerikada fazla olmadığında tam tersi petrol fazla olduğundan...o motor rafa kaldırılmış...

bunlar tamamen çıkar işi...sermaye patronları...ve kapitalizim...

elektrikli aracı bugünden çıkarsalar...petrol ne olacak ?? diğer araçlar ne olacak ...ama yavaş yavaş geçiş süresi olacak...

teknik olarak imkansız değil...olur ama canları ne zaman isterlerse...

tuning sektöründe duyuyorsunu görüyorsunuz...400hp araba..yapmışlar...bunu fabrika yapamazmıydı...onlar embesil mi onlar bunu düşünemedi mi ?

büyük turbo büyük enjektör büyük cooler yakıt pompası yağ pompası piston kolları krank mili kapak sibop vs.v.s 100hp araba olsun sana 400 hp...

122-125 tsi larde neden sc yok da 140-160-170 tsi larda var ???
halbuki o motorda sc yeri var...istese koyabilir...ama koymamış...

novalgine22
03-02-2011, 10:08
arkadaslar teknolojıde nerdeyse hersey mum kun arkadasların dedıgı gıbı bırazda cıkar ılıskılerı soz konusu

kadioglu
03-02-2011, 10:10
Öncelikle sc alt devirlerde güç vermez hatta alır.Tahriki kasnaktan olduğu için yükü kasnağa dolayısıyla motora bindirir ve alt devirlerde güç eklemek yerine çalar bile.Üst devirlerde daha yarayışlıdır.
İkinci olaysa yeni çıkan ya da kullanılan diyeyim çift açılı turbolar sayeesinde dizellerin alt devirleride oldukça iyi zaten.Dikkatinizi çektiyse dizel motorlar küçültüldü bu sayede.Common rail+ çift açılı turbo sayesinde 1300 lere kadar düştü dizel hacimleri.Yoksa eski dizellerde turbosuz 2500 lerden filan başlanılırdı ki bunlarda 75 hp civarında olurdu.
Kısacası sc turbo için gereksiz bence.