PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : almanya - tr gümrük prosedürü

Ahmet Saraçoğlu
09-02-2011, 12:29
Arkadaşlar cuma günü Almanyaya gidicem , gitmişken bulabilirsem mercedesin bikaç mekanik parçasını , yedeği niyetine benzin dağıtıcısını , iç cevizlerini , orjinal teybini falan getireyim diyorum.yükte hafif,,pahadada hafif ama tr de bulunmadığı için karaborsaya dönmüş parçaları yani.fakat yaştan ötürü hurdacıdan bulunabilecek parçalar ,, faturası vss olmaz.Dönüşte bu parçaların değeri ile ilgili nasıl bi ispat yolu izliycem?getirebileceğim parçaların maddi değeri , toplam ağırlık kısıtlaması , faturalı parça zorunluluğu vss nedir?satış amaçlı değil kendi aracıma aldığımı beyan ettiğim durumda aldığım parçaları tr ye getirmemde sorun çıkarırlarmı?Gidip gelen , kendine parça getiren arkadaşlardan tecrübelerini rica ediyorum.

Onuralp
09-02-2011, 12:39
İkinci el olduğunu anlarlarsa hertürlü el koyarlar.
Ama sıfır gibi paketleyin zaten kendiniz üzerinizde 1500€'luk mal getirebiliyorsunuz diye biliyorum. Ama rakamdan emin değilim tam olarak araştırın derim.

KA®ANLIK
09-02-2011, 12:47
bavulda çok rahat bir şekilde bundan 2-3 hafta önce arkadaşım bizzat kullanılmış faturasız bir adet emme monifoldu,
2 adet far

ve ıvır zıvır getirdi...

sıkıntı yaşamadı hiç

XSi
09-02-2011, 14:37
yurtdışından gelirken bavula bakmıyolar genel de, bakarlarsada gümrükçü abilere durumu anlatırsan anlayışla karşılarlar diye düşünüyorum..

ben amerikadan gelirken apexi N1 son susturucu, pioneer teyp, short shifter gibi parçalar getirmiştim mesela

onurs2000
09-02-2011, 16:13
bende daha önce almanyadan gelırken bavulda ıkıncı el 2 adet far ve bıkac ufak tefek ıkıncı el parca getırmıstım .hıc bı sorun yasamadım .yakalanırsanda en fazla el koyarlar yada el altında halledebılırsen halledersın .

CasabLanca
09-02-2011, 19:42
gitmişken bana golf mk4 r32 tampon getir abi :hehe:

oğuzk
09-02-2011, 22:42
Bende panjur isteyebilirmiyim :)

Ahmet Saraçoğlu
10-02-2011, 00:25
tamponu diklemesine 5 parçaya kesip üstüste bajaga sığdırmamız lazım ama ,, tr ye gelince kafamıza göre yapıştırırız parçaları:D

Yani aman aman dikkat etmem gereken bişey yok parça getirirken dimi?Mekanikte vss de kendime alıyorum dediğimde sıkıntı yaşanmıyor yani???

emresener
10-02-2011, 00:34
adamım airride olayını iice araştır. yazın bi alamanya yapar montajlatır geliriz ahahah benım arabaya :D alaman çukulatasıda isterim.

Ahmet Saraçoğlu
10-02-2011, 00:44
babam piston gömlek sekman falan getirek dedi yuhh , çöşş , yavaaş şeklinde sakinleştirdim onu , anca ufak ve burda olmayan şeyler olursa alıcam.

CasabLanca
10-02-2011, 00:48
adamım airride olayını iice araştır. yazın bi alamanya yapar montajlatır geliriz ahahah benım arabaya :D alaman çukulatasıda isterim.

airride mantıklı aslında :icon_tup:

ArMy
10-02-2011, 06:34
Araç ruhsatını da yanında götürmekde fayda var..Türkiye'ye girişte kendi aracına malzeme aldığın anlaşılır en azından..ptt' gümrükde soruyor hangi araca geldi ruhsatı nerde vırt zırt diye..Belki yurtdışı girişde de ruhsatın bi yardımı olur..

turbo&quattro
10-02-2011, 06:54
Hicbirsey olmaz....Kendi aracim icin deyip gecersin ki bavullara bakmiyorlar bile..

erayakar
10-02-2011, 08:13
bavula at gitsin..ben öyle yapıyorum..şimdiye kadar kimse bişe demedi..ama kg dikkat et..

Ahmet Saraçoğlu
10-02-2011, 08:17
yarın yerinde sorucam gerçi ama buradan oraya birazdaha az eşya götürmek amaçlı tahmini rakam oluşturmak adına ;; 20 kg dimi bagaj limitimiz?

ahk
10-02-2011, 08:32
thy ekonomi limit 20kg ayrıca almanyadan dönüşte 30kg gibi bi bagaj olursa sıkıntı yaratabilirler ağırlık konusunda hassas davranabiliyorlar (parasını versen bile)
istediğini yükle sorun çıkmaz kıbrıs harici daha hiç bavuluma bakmadılar :D

golfcu0101
10-02-2011, 09:53
dostum ben gidip gelen birisiyim esimden dolayi 30kg kisi basi 10 civarida el bagaj hakki var her yolcunun ordan alacagin sey ikinci elde olsa faturalandiriyorlar bildim kadari ile faturasi olan hic birseyede sorun cikaramazlar gümrükte yasal olarak kalbin rahat olsun