PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 4.9 milyon araç ilk muayeneden sınıfta kald

|KaAn|
09-02-2011, 22:05
http://i55.tinypic.com/vifzow.jpg

TÜVTURK araç muayene istasyonlarının faaliyet gösterdiği 3 yılda yapılan kontrollerde 4 milyon 895 bin 102 taşıt ilk muayeneyi geçemedi. Araç muayene istasyonlarının devreye girdiği Ocak 2008’den 31 Ocak 2011’e kadar 12 milyon 27 bin 939 araç "periyodik" muayeneye girdi.
Muayene edilen taşıtların 622 bin 832’si "kusursuz", 6 milyon 510 bin 5’i "hafif kusurlu" bulunarak muayeneden geçerken, 4 milyon 244 bin 818’i "ağır kusurlu" ve 650 bin 284’ü "emniyetsiz" bulunarak tekrar muayeneye çağrıldı. Buna göre, Ocak 2008’den bu ayın başına kadar Türkiye’de muayene edilen araçların yüzde 5’i "kusursuz", yüzde 41’i "ağır kusurlu" ya da "emniyetsiz", yüzde 54’ü ise "hafif kusurlu" bulundu.
Araç muayenelerinde en çok arka servis freni ve araç şasi numaralarına ilişkin eksikliklerle karşılaşılırken, "ağır kusurlu" kabul edilme nedenleri "arka servis freni etkisinin kabul edilebilir düzeyde olmaması", "geçerli egzoz emisyon ruhsatı bulunmaması", "el freninin frenleme etkisinin yeterli olmaması", "cam yıkama sisteminin çalışmaması" şeklinde sıralandı.
Taşıtların "emniyetsiz" kabul edilmesi de en çok araç şasi numaralarına ilişkin eksikliklerden kaynaklandı. Araç muayene istasyonlarında yapılan kontroller sonucunda "emniyetsiz" ve "ağır kusurlu" gruplarına girerek ikinci kez muayeneye çağrılan araçlardan 4 milyon 632 bin 36’sı bu kontrolü geçmeyi başardı. Bu arada ikinci sefer de muayeneden geçemeyen araçların sahipleri, sonraki muayeneler için ücret ödemek zorunda kalıyor. Hafif kusurlu bulunan araçların muayenesi ise onaylanıyor.

overblack
09-02-2011, 22:07
tüv standartları ile ülke yaşam standartları örtüşmediğinden beni hiç bağlamıyor..

sinan-s
09-02-2011, 22:09
BAyağı hafif kusurlu araç var yani..Ama bazı maddelerde çok gereksiz saçma hafif kusurlar oluyor

htec
09-02-2011, 22:24
Arkadaşlar bugün 1979 model murat 131 muayenesi yaptım ve tek seferde geçti. Hafif kusurlu olarak muayenesini onayladım. Kusurlar ise 1. Kısa far ayarsız 2. Uzun far ayarsız 3. Sağ dikiz aynası yok.

Yani neymiş bakarsan bağ bakmazsan dağ olurmuş ;)

oğuz
09-02-2011, 22:24
her aracın tekrar gözden geçirilmesi ve eksiksiz olarak yada hafif kusurlu geçmesi;
hem bizim için yararlı
hemde sanayidekiler için hheh
+
tekrar muayene ücreti çok büyük kâr yani

serkan_2120
09-02-2011, 22:25
valla o kadar araç soktum vizeye daha 7 bindeki araçlarda dahill hiç kusursuz geçenini görmedim mutlaka bir tane hafif kusur var ne hikmetse artık

Maxiboost
09-02-2011, 22:28
Sag dikiz aynasi hafif kusur ha :)

::ZaFeR::
09-02-2011, 22:29
Bizim yollarımız Avrupa birliği mi kardeşim :D

htec
09-02-2011, 22:31
Sag dikiz aynasi hafif kusur ha :)

evet eskiden TOFAŞ vb üreticiler parça satma politikası yüzünden fabrika çıkışı sağ ayna takmıyorlardı. Bu yüzden hafif kusur.

coyete
09-02-2011, 22:37
ben bu tüvü icad edenin

Maxiboost
09-02-2011, 22:38
evet eskiden TOFAŞ vb üreticiler parça satma politikası yüzünden fabrika çıkışı sağ ayna takmıyorlardı. Bu yüzden hafif kusur.

Ne kadar tezat iste :) guvenligimizi ne kadar dusundugu ortada. Cok muhim bi konu aslinda.

htec
09-02-2011, 22:47
Tüv dediğiniz bazı modifikasyonlarada izin veriyor arkadaşlar :tapedshut

atakan
09-02-2011, 22:49
Geçen muaynede benden sonra yaşlı bi amcam vardı lada samarayla benim işlem bitti amcaya geldi eleman dedi arka camında film var sök gel amca tabi sinirlendi,film falan yok kardeşim gerçektende yok,ozaman git camını değiştir gel dedi üzüldüm adama sinirden dalacaktı elemana böle yaparlarsa haliyle daha çok geçemeyen olur,benimde yazmış tanımlanamayan tüp diye dedim tüpte tse var tüv belge onayı var neyini tanımlayamadıysa artık ALLAH sabır versin herkeze

Cankaraca
09-02-2011, 22:52
LPG sticker ı yok diye camlarda , hafif kusur yazmıslar bana :D

yan53
09-02-2011, 22:52

mesela......

aphelion
09-02-2011, 22:58
Güzel türkiyemde olan ilginç ama bizi biz oldugumuzu kanıtlayan meseleler bunlarla ayakta duruyoz işte.

htec
09-02-2011, 23:00
Geçen muaynede benden sonra yaşlı bi amcam vardı lada samarayla benim işlem bitti amcaya geldi eleman dedi arka camında film var sök gel amca tabi sinirlendi,film falan yok kardeşim gerçektende yok,ozaman git camını değiştir gel dedi üzüldüm adama sinirden dalacaktı elemana böle yaparlarsa haliyle daha çok geçemeyen olur,benimde yazmış tanımlanamayan tüp diye dedim tüpte tse var tüv belge onayı var neyini tanımlayamadıysa artık ALLAH sabır versin herkeze

Cam film i hafif kusur. Amcanın trafik te bi işi vardır ruhsat çıkartırken polisler raporda film yazıyor diye sorun çıkartırlar diye uzman arkadaş yardımcı olmaya çalışmıştır. Ayrıca hafif kusur geçmeye yada kamaya engel değil ;)

Burak SARIKAYA
09-02-2011, 23:38
Aracımın 4 tekeride kampana 1975 yılının teknolojisi.Diğer araçlar için verilen ihmal oranının belirli yaş üstü araçlarda dahada fazla olması gerekir.4 Tekerim disk olsa idi makineden geçerken kalsa idi kabulumdur.Zaten kampanının tutacağı belirli bir sınır var saçmalıktan başka birşey değil araçtan bekledikleri değer.Ciddi para harcayarak orjinal parçaları ile frenlerini sıfırladım makinede ölçtürdüm değerler çok iyi ama ne hikmetse tüve bu değerler yetmiyor ve bana usta dediki sana geçme garantisi veremem istasyona gidene kadar frenleri kullanmasan ısıtmasan iyi edersin belki geçebilirsin dedi hiç freni kullanmadan istasyona gidip geçirdim.Bana sanmıyorumki birisi çıkar bunun mantıklı açıkmalasını yapar ?!Kalan araçların büyük bir bölümü bu aptal sebepten kaldığını düşünüyorum.Ben keyif için kullanıyorum geçirmesemde olur başka araba alırım olur biter ama bir evin bir arabası atadan babadan yadigar dar gelirli vatandaşın hayatını kolaylaştıran arabasını hurdaya ayırmaya arabasız kalmasına sebep olan bu aptal işe aklım ermedi tüv uygulaması gerçekten hepimizin için hayati önemi vardır tartışılmaz ama böyle boktan açıklaması yapılamayan sebeplerden dolayı çıldırıyorum.

Ahmetfikri
10-02-2011, 01:15
manisadaki istasyon çok ii galiba anlattıklarınıza göre

2000 civic kemer arka tokaları koltuğun altında unuttum elemanda söyledim cevabı

'aga fark ettim okeylicektim ama lpg hattında izolasyon yok bu şekilde geçiremem'

eyw dedik tekrarda bakmadılar bile

2005 clio hb 0 kusurla geçirdim kağıdı aldım bomboş hiçmi kusur yok değince nabayım olsaydı yazardım herşey normal dedi

EM-RE
10-02-2011, 09:39
Hayatta 3 şeyde çok heyecanlandım.
Birincisi öss ye girerken.
2.cisi ilk nizamiyenin kapısından geçerken.
3.sü tüve girerken..

3ündede tırstım ne yalan söliyim..:D

ahk
10-02-2011, 09:51
Bu tüv'ü çok begeniyordum ne güzel insanları arabalarına bakmak zorunda bırakıyor en azından far kırılmadan veya bozulmadan da far ayarı yapılıyor vs.vs. diye ama yaşadığım olay beni tekrar türkiye gerçeğine döndürdü :

eşimin aracını tüv'e götürdüm araç tr'de15-20 tane olan ve aşırı şirin bulunan bi araç sempatikliği ile daha testler yapılmadan muayeneden geçti bu sırada vw transporter vizeye giriyor araçta hiçbi problem yok ama egsoz kontrolü sırasında kontrolü yapan, şöföre camı aç diyor şöförde hava soğuk sen işaret et ben anlarım diyor bundan uyuz olan egsozdaki arkadaşda bana bak şimdi ben buna gösteririm diyor ve hemen muayene alanını arayıp plakayı veriyor. aynı anda girdiğimiz araca kusur bulmak için uğraşlar başlıyor ve o araç kusurlu diye geri gönderiliyor....... sebeplerden biri arka cam yıkama fıskıyesi suyu yanlış yöne atıyor vs....

HaKo
10-02-2011, 09:57
bide bunların efsane motor no okunamadı kusuru var, sen okuyamıyosan arabanın kusuru nedir ?

Ranthor
10-02-2011, 10:10
siz hep kendinizden örnek veriyorsunuz.
korkunç kamyonlar, berbat şahinler dolaşıyordu yollarda
çok iyi oldu onlar için

HaKo
10-02-2011, 10:18
siz hep kendinizden örnek veriyorsunuz.
korkunç kamyonlar, berbat şahinler dolaşıyordu yollarda
çok iyi oldu onlar için

+1 kesinlikle katılıyorum. ama hala sürüyle var ortalıkta

Ranthor
10-02-2011, 10:19
evet ilginç şekilde azalmıyorlar, heralde muayenesiz geziyorlar.

yakalandıkça bağlansınlar iyi olur

TünayK
10-02-2011, 10:28
bardaga dolu tarafından bakın bence 7 mılyon tanesıde gecmıs işte:)

bg_cano
10-02-2011, 11:02

Daha neler neler diyosun yanii
:cokgreen:

|KaAn|
10-02-2011, 21:43

Bunlar nelerdir,belli başlılardan örnek verebilme durumu var mı? Eğerki bilinirse bilinçli olarak yapar insanlarda ne parasını çarçur etmiş nede defalarca muayene için gelip zamanını harcamış olur.

dragstar
10-02-2011, 21:58
onu bunu bilmem geçmej için uğraştırıyorda iyi oldu tüv sanayie uğramayan döküldü dökülcek arabalar azalmaya tamir edilmeye başlandı

Frid
13-02-2011, 13:08
hikayeler hep aynı nedense :D

htec
13-02-2011, 17:41
Arkadaşlar buradan izin verilen modifikasyonları yazacak olsak çok uzun sürer, imkansız yani. Bireysel olarak bişeyler sorarsanız cevap verebilirim.