PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Würth dizel katkýsý hakkýnda araþtýrdýklarým sizde bir bakýn

Kadyr
16-02-2011, 20:21
biraz saða sola bakýndým bu yazýyý buldum katký koymaktan caydým gtl devam etmeyi düþünüyorum siz neler düþünüyorsunuz ?

markasi ne olursa olsun, ister wurth ister baska bir marka, hic onemli degil... Her turlu katkinin motora etkisi muhakkak tartisilabilir. Bircok motor ureticisi gelistirme safhasinda bu tip katkilari motorlarina koyarlar ve verdikleri zarari gorup kullanma kitapciklarina yakit olarak kullanicinin hangi maddeyi kullanmasi gerektigini ( ornek dizel euro 4'ler icin EN590 normunda 350 ppm'den az sülfürlü yakýt... gibi) mutlaka belirtirler. Yakit hattinin tamaminda kullanilan polyamid ve epdm malzemeli hortumlar, butun o-ring ve sizdirmazlik elemanlari da ongorulen tipteki (yakit istasyonundan tedarik edilebilen) yakitin muadili veya aynýsý olan test sivilariyla test edilir ve onaylanir. Bunun en temel sebebi, motora katkilarin faydasi olsa bile (ki bunu ispatlamanin yolunu ilerleyen satirlarda anlatiyorum) motor imalatcisi, musterinin piyasadaki bin bir cesit katkidan hangisini kullanacagini dusunup de buna gore hortum, o-ring, conta vb... tasarlayip imal etmez/ettirmez/ettiremez. Cunku motorun kullanim amaci belli, tariflenecek olan yakitin tipi belli.

Musteri gider, ne oldugunu bildigi (misal würth) ya da bilmedigi (misal merdiven altý imal edilmis katkilar) bir kimyasali gider deposuna bosaltir. Ondan sonra ilk etapta bunun ise yaradigini hissedebilir ( ya da kullaniciya oyle gelir, psikolojik de olabilir...) ve kullanmaya devam eder. Sonra ne olur??? Bu katkilar kaucuk malzemeler ile tepkimeye girerse contalar ve hortumlarin kimyasalla temas eden kisimlari hizli bir sekilde yaslanmaya baslar, catlaklar olusur, kaucuk kendi icinde mikroskobik olarak ufalanmaya ve dagilmaya baslar. Siviyla etkileserek yakit hattina karisan kaucuk parcacaiklari kirlilik yaratir ve kendi buyuklugunden daha genis olmayan bir kesite rastladiginda (ornek enjektor, 20-30 mikron delikleri vardir....) o deligi tikar ve oradan gecemez. O zaman ne olur?? Enjektorun tikanan deliklerinden dolayi, yuksek basincla buhar gibi puskurtulen yakit damla damla puskurmeye zorlanir ve kaba tabirle "enjektör iþeme yapar" . Bu dediklerimize benzer etkilesimler tum yakit hattinda meydana gelebilir. Eger aracta kurumlanma varsa, ki bu yanma odasý ve sonrasinda olabilir, birden cozulen kurumlar gidip katalizorun peteklerini tikayabilir. Gerci tikanan katalizor yuksek sicaklikta kurumlari piþirip yakar, ama gereksiz yere tikanmasi icin gecerli bir sebep de yoktur. Zaten motor kurum yapiyorsa yakit kalitesinde ciddi problem vardir. Olayi kaynagindan cozmek gerekir.

Potansiyel yakit katkilarinin bir iþe yarayip yaramadigi nasil anlasilir?

1-Kullandiginiz yagi petrokimya laboratuvarina analiz ettirirsiniz. 10 bin km katkili kullanirsiniz, 10 bin km katkisiz kullanirsiniz. Her iki periyod icin de sifirdan yeni yag ile baslarsiniz ve ikisinin analiz sonucunu karsilastirirsiniz. Boylece bir ise yarayip yaramadigini yorumlamak icin elde yeterli bilgi vardir.

2-Motoru 50 bin km kadar katkisiz kullanirsiniz, söker ve dagitirsiniz. Icinde ne kadar kurum var-yok, asinma toleranslari nedir hepsine bakarsiniz ölçersiniz. Ardindan bir o kadar daha katkili kullanip ayni islemi tekrarlarsiniz. Eger ilk basta kurumlanma gormediyseniz zaten katki kullanmak gereksizdi. Kurumlanma ilk basta vardi ve katki kullaninca yok olduysa ve olculen asinma toleranslari limitler dahilindeyse o zaman katkinini ise yaradigini dusunebilirsiniz. Ancak bu testleri de yine en dogrusu hep sifir motorla baslayarak yapmak gerekir. Bunu da 1 kisi tek basina yapabilmesi icin ya 2 motoru olacak ya da 2 arabasi..

Alýntýdýr.

R.I.P
16-02-2011, 23:13
yazýyý çok daha önceleri bende okumuþtum.ama ben würth kullanýyorum ve etkisini gerçekten gördüm.100bindeki motorda katkýyý belli aralýklarla kullandýðýmda genellikle çok çok az duman atýyor dip gazda.diðer katkýlarý bilemem açýkcasý dizel olduðu için güvenip koyamam

overblack
16-02-2011, 23:38
hiç alakasý yok. birincisi kullandýðýnýz yakýtýn içindede kimyasallar var,ikincisi kullanýlan malzemeler dünyanýn heryerinde satýlan yakýt kalitesinin deðiþken olmasý gözönüne alýnarak en yüksek toleranslarda üretilmiþtir.üçüncüsü wurth çakma iþ yapmaz.yazýyý yazan kýçýndan sallamýþ.

yakuza
17-02-2011, 07:47
hiç alakasý yok. birincisi kullandýðýnýz yakýtýn içindede kimyasallar var,ikincisi kullanýlan malzemeler dünyanýn heryerinde satýlan yakýt kalitesinin deðiþken olmasý gözönüne alýnarak en yüksek toleranslarda üretilmiþtir.üçüncüsü wurth çakma iþ yapmaz.yazýyý yazan kýçýndan sallamýþ.

+1 bnm arkadaþým würthün bölge þefliðin yapýyor bu konularý detaylý olarak görüþtük ve beni bilgilendirdi hurafe bunlar kýsaca

Kadyr
17-02-2011, 08:01
bi denemekte fayda var ozaman:)
ama beným hala anlayamadýgým býr durum var shell gtl de bu tur katkýlar mevcutmu cunku faydasýný goren cok.gtl alýpta bunu kullanmak mantýklýmý?normal euro dýzel alýp bunu kullansan gtl parasýna gelýyor zaten gtl alýp býde bunu ekleyelým bakalým motorda ne gibi bir degýsýklýk olacak

R.I.P
17-02-2011, 09:31
gtl in bunun kadar temizleyici etkisi olacaðýný sanmam çünkü enjektör temizliðinde de kullanýlan bir ürün
siteden alýntý

''Würth WIC 4000 Enjeksiyon sistemi temizleme makinelerinde kullaným:

4 silindir motorlarda 750 mi mazota 1 kutu katký, 5-6 silindir motorlarda 1 Ýt mazota 1,5 kutu katký, 8 silindir motorlarda 1,5 Ýt mazota 2 kutu katký karýþtýrýlarak kullanýlýr.''

Kadyr
17-02-2011, 09:39
gtl in bunun kadar temizleyici etkisi olacaðýný sanmam çünkü enjektör temizliðinde de kullanýlan bir ürün
siteden alýntý

''Würth WIC 4000 Enjeksiyon sistemi temizleme makinelerinde kullaným:

4 silindir motorlarda 750 mi mazota 1 kutu katký, 5-6 silindir motorlarda 1 Ýt mazota 1,5 kutu katký, 8 silindir motorlarda 1,5 Ýt mazota 2 kutu katký karýþtýrýlarak kullanýlýr.''

burda 750mi mazota dedýgý 750 mi nedir ben bunu anlayamadým kendi sitesindede bakmýstým

SONE-R
17-02-2011, 09:43
kim satýyor bu würth'ü? alak bi dene deneyek hele :)

Kadyr
17-02-2011, 09:49
abi kendi sitesinde þipariþ verebiliyosun birde bayileri var ama çok deðil sanýrým bende bi denicem iki alana cam suyuda veriyomuþ ayný yerden birini bulam 2tane þipariþ vercem :D bakalým nekadar fark edecek araç siyah duman atmýyor ama bakalým

R.I.P
17-02-2011, 10:07
burda 750mi mazota dedýgý 750 mi nedir ben bunu anlayamadým kendi sitesindede bakmýstým

common rail katkýsý için konuþuyorum normal dizeller olaný hiç denemedim.o dediðim würthün kendi enjektör temizleme cihazýndaki kullaným oraný. ben hep 35-40lt mazota 1 kutu koyarak kullandým.üzerinde de en az 20-30 litreye diyor zaten.

Kadyr
17-02-2011, 10:09
common rail katkýsý için konuþuyorum normal dizeller olaný hiç denemedim.o dediðim würthün kendi enjektör temizleme cihazýndaki kullaným oraný. ben hep 35-40lt mazota 1 kutu koyarak kullandým.üzerinde de en az 20-30 litreye diyor zaten.

bende common raýl alacagým.peký saolsýn yarým depoya koyarýz artýkýn :)
biþi sorucam sen hic bosch servýslerde falan enjektorlerýnýn durumuna baktýrdýnmý ?

CLIORS
17-02-2011, 10:16
Pro-Tec diesel katkýsý aldým common rail için olanýný. TUV sertifikasý olmasý etkili oldu aslýnda.

onurars
17-02-2011, 10:21
dükkanýn dizel ticari arabalarýnda kullanýyorum würth ü belirli aralýklarda kullanýldýðýnda gayette belirgin bir fark oluyor özellikle duman atma ve çekiþte.Bence yazan öncesi ve sonrasý þeklinde deneme yapmalý würth katkýsýyla

R.I.P
17-02-2011, 12:56
bende common raýl alacagým.peký saolsýn yarým depoya koyarýz artýkýn :)
biþi sorucam sen hic bosch servýslerde falan enjektorlerýnýn durumuna baktýrdýnmý ?

enjektörleri temizletmek istedim ama usta daha gerekmediði boþyere kurcalatmamam gerektiðini söyledi.hatta geçenlerde würthün katkýsý iþe yarar mý diye sordum kullan faydasýný görürsün dedi

Kadyr
17-02-2011, 13:08
kac km deydý sýzýn araç?

R.I.P
17-02-2011, 13:09
þuan 104binde ve yaklaþýk 25bin kmdir bende 3 kere kullandým würth katkýyý

FaBeRgE
17-02-2011, 13:12
bende kullanýyorum, kesinlikle çok faydalý, iç kýsýmý bilmem ama dumandýr, çekiþtir hepsini düzeltiyor :)

Kadyr
17-02-2011, 13:14
massallah massallah :) bakalým bizde gorecekmiyiz faydasýný 105 bindeyiz bizde ben gtl kullanýyorum aldýðýmýz adamda mazotu shellden katkýlý olandan alýyorum demiþti gtl i diyor sanýrým umarým enjektorler sýkýntý cýkarmaz zaten dumanda yok suan araçta

fsunnetci
17-02-2011, 13:30
Würth ürünleri iyidir kalkýpta merdiven altý üretim yapan 444 ve Bor Türevi üretim yapan firmalarýn uyduruk katkýlarýndan daha iyi sonuçlar verir enazýndan...

R.I.P
17-02-2011, 17:30
massallah massallah :) bakalým bizde gorecekmiyiz faydasýný 105 bindeyiz bizde ben gtl kullanýyorum aldýðýmýz adamda mazotu shellden katkýlý olandan alýyorum demiþti gtl i diyor sanýrým umarým enjektorler sýkýntý cýkarmaz zaten dumanda yok suan araçta

würth koyup birazda devirli kullanarak o depoyu bitirince daha fazla etkili oluyor.en azýndan benim izlenimim böyle

JOCCO
18-02-2011, 12:28
würth koyup birazda devirli kullanarak o depoyu bitirince daha fazla etkili oluyor.en azýndan benim izlenimim böyle

aynen + zaten dip gaz yapýnca duman atýyor ve katkýyla birlikte kullandýðým depo deðil ancak bir sonraki depo daha çok km gidiyor.. Ayda en az 3 depo mazot yakýyorum ve 1inde kesin bu katkýyý kullanýyorum..

SONE-R
18-02-2011, 12:31
würth'ün web sayfasýnda common rail dizel katkýsý stokta yok görünüyor.. dün alacaktým alamadým..

mrtngn
18-02-2011, 13:49
COMMON RAIL MAZOT KATKISI 300ML (http://shop.wurth.com.tr/araciniz-icin-urunler/yakit-katkilari/common-rail-mazot-katkisi-300mml)

Burda gözüküyor stokta.Bulunduðunuz muhitte biçok tamirci lastikçi vs buralardada bulunabilir Würth malzemeleri ;)

SONE-R
18-02-2011, 13:51
orda görünüyor ama sepete atýp kasaya git dediðinde stokta yok diyor...

R.I.P
18-02-2011, 19:57
25liraya alýyorum ben buradan.isteyen olursa faturasýnýda kestirip yollayabilirim.maksat dizeller dumansýz olsun :)
üstüne kargo binince harcý dýþkýsýný geçermi bilemem ama

maliilhan
18-02-2011, 22:33
ben kullanýyorum würt dizel enjöktör temizleyicisini kullanýn depodaki kurumu pas su vs hepsini temizler enjektörlerin ömrünü uzaatýyor yukardaki yazýyý yazan üflemiþ sallamýþ öyle iþmi olur boru eriyormuþda falan kardeþim zaten 40 lt mazota katýyosun sýrf o geçmiyorki borulardan biri öle sallamýþ yani würt dünyanýn en kaliteli firmalarýndan birisidir öle dandirik malý üretmez satmaz bence

Kadyr
26-03-2011, 18:10
Bugun bende koydum bakalim ne olacak:)

By_HaNNibaLL
27-03-2011, 22:25
Kullanim þekli nasil oluyor peki

1 depo 45 litre aliyor depoyu doldurdum ve 1 kutu würt attim sonra bu depo bitti 700 800 km sonra tekrar yeni depoyu doldururken yeni bi kutu mu atmak lazim yoksa 5bin 10bin kmden sonra mi yeni kutu atmak lazim ?

R.I.P
28-03-2011, 18:09
en az 20-30 litre yakýta tüm kutuyu boþaltýn ibaresi üzerinde var.10bin kmde bir bu þekilde kullanýrým.ama dediðiniz gibi sürekli her depoda kullaným için oranlar kutu üzerinde yazýyordu onda daha az litre baþýna 1ml gibi biþeydi sanýrým.

By_HaNNibaLL
28-03-2011, 19:15
en az 20-30 litre yakýta tüm kutuyu boþaltýn ibaresi üzerinde var.10bin kmde bir bu þekilde kullanýrým.ama dediðiniz gibi sürekli her depoda kullaným için oranlar kutu üzerinde yazýyordu onda daha az litre baþýna 1ml gibi biþeydi sanýrým.

sonucta 25 lira ve faydali biþey her depoyu doldurdugumda bi kutu atsak olmaz mi ?

Kadyr
03-04-2011, 16:20
Surekli kullanimda oran nasil oluyor anlamadm?
Bu arada ilk izlenimim ilk calismada hafif bi pof yapar gibi duman birakiyorya o yok gitti nasl gitti anlamadm:)

34ER2890
18-04-2011, 12:49
þimdi würt mü alalým yani ne diyosunuz yorumlar çok olumlu bi arkadaþta yazmýþ hatta sanayide bulunur anlaþýlan

Kadyr
18-04-2011, 17:02
Ben konuyu genel bilgi olarak acmistim acikcasi
Ben aldim ilk calistirmadaki duman gitti genel olarak herkes memnun demek var bisiler kotu yorum gormedim bende cok kullanmadigim icin bilmiyorum

SkY
18-04-2011, 17:04
bayadýr kullanýyorum würth katkýsýný iþe yaradýðýný düþünüyorum ..duman atmayý kesiyor ,daha rahat devir çeviriyor gibi hissediyorum ben açýkcasý

R.I.P
18-04-2011, 17:19
sonucta 25 lira ve faydali biþey her depoyu doldurdugumda bi kutu atsak olmaz mi ?
her depoya 1 kutu fazla olabilir diye düþünüyorum.gerçi çeyrek depoya 2 kutu atýnca biþey olmamýþ :)
5000km civarýnda 1 depoda 1 kutu kullanmak bence yeterli.her depoda kullaným içinse zaten üzerinde miktarý yazýyordu

Kadyr
18-04-2011, 17:27
Wurtteki calisana mail atinca cvp veriyor hemen surekli kullanimda nasil olacak diye

bilalMW
30-07-2012, 22:48
hort olacak ama biþeyi merak ettim hem bunu hemde enjektör temizliyici kimyasalý ayný anda atsak biþey olur mu?

Emre Akçay
31-07-2012, 08:57
Horta istinaden 4500 kmdeki arabaya koysak nasýl olur? Gerek var mýdýr? Dip gazda benimkide fena duman atýyor çünkü.

emre_
31-07-2012, 09:06
ben yaðýmý 3000 de bir deðþiyorum hep gtl alýyorum egr de iptal kurumun zerresi yok arabada düzenli olarakda emme manifoldunu söker bakarým hiç kurumlanma yapmýyor :) katkýda kullanmam hiç ne motora ne depoya

aspava983
31-07-2012, 09:34
ben yaðýmý 3000 de bir deðþiyorum hep gtl alýyorum egr de iptal kurumun zerresi yok arabada düzenli olarakda emme manifoldunu söker bakarým hiç kurumlanma yapmýyor :) katkýda kullanmam hiç ne motora ne depoya

3000 km bir yaðý degiþen arabada tabiki birþey olmaz :D

R.I.P
31-07-2012, 21:05
Horta istinaden 4500 kmdeki arabaya koysak nasýl olur? Gerek var mýdýr? Dip gazda benimkide fena duman atýyor çünkü.

bence mazotu aldýðýnýz yeri deðiþtirin

Emre Akçay
01-08-2012, 08:30
bence mazotu aldýðýnýz yeri deðiþtirin

Sheel'den alýyorum. Dip gazda tamponun üstü siyah oluyor.

dark
01-08-2012, 10:20
Würth iyidir güzeldir ama katalitik olan araçlarda kullanmayýn Ufak ama pahalý bir tecrübe olmasýn sizin için Enjektörleri vs temizliyor hissedilir farký var ama katalitik olan araçlarda pisliðide eksozdan atacaðý için partikül filitresi kýsa bir süre içinde týkanýyor bilginiz olsun :)

Tuncay
01-08-2012, 10:29
Aracýmý fulledim ful depoya katký koyayýmmý abey dedi koy kardeþim dedim
Aracým dumanlamaya baþladý rengarenk:) 2 depoda anca düzeldi hayatta koymam katký falan psikolojimi bozdu depoyu bitirmek dumandan kurtulmak için 2 depo boþalttým boþu boþuna:)

Onur1984
01-08-2012, 14:57
Biz de son iki bakýmda Berner markasýnýn enjektor temizleyicili katkýsýný kullanýyoruz, DPF ve EGR olmamasýna raðmen dumaný þaþýrtýcý derecede azalttý. Ustamýz istersen 3-4 depoda bir kullanabilirsiniz dedi. Bir sýkýntýsý olmazmýþ...

Kadyr
25-08-2012, 10:04
konuyu hortlatayým. bernerde iyi dediler ama almadým ne bilim bugün yine wurth alýcam en son geçen sene kullanmýþtým. aslýnda almýcaktým ama almamýn sebebi geçen aracý niþan arabasý yaptýlar damatta depo yarýmdý fullemiþ nerden fullediler bilmiyorum oyüzden içim rakat etmedi atýcam katký:) adama gidip soramýyorumda nerden koydun diye:D katkýyý atarým pendikte sonra ümraniyeye gidene kadar dip gaz giderim biþeycik kalmaz:D

dark
26-08-2012, 21:35
konuyu hortlatayým. bernerde iyi dediler ama almadým ne bilim bugün yine wurth alýcam en son geçen sene kullanmýþtým. aslýnda almýcaktým ama almamýn sebebi geçen aracý niþan arabasý yaptýlar damatta depo yarýmdý fullemiþ nerden fullediler bilmiyorum oyüzden içim rakat etmedi atýcam katký:) adama gidip soramýyorumda nerden koydun diye:D katkýyý atarým pendikte sonra ümraniyeye gidene kadar dip gaz giderim biþeycik kalmaz:D

Yukarýda yazdýðým mesajý okumadýn mý sen :) ilk önce partikül filitreni (katalitik konvertörünü sök.)

levent
26-08-2012, 21:58
Sheel'den alýyorum. Dip gazda tamponun üstü siyah oluyor.

GTL denedin mi, bir de Vpower mi alýyorsun yoksa FuelSave mi? Benim neredeyse 90 bin olcak olan Corolla'da bile duman atmýyorum. Ýlginç.

GokhanRS
26-08-2012, 22:03
ben würth bayisiyim. würth carbon clean cihazýda mevcut bizde. bunlarý çok araþtýrdýk. eðer söylendiði gibi olsaydý biz araþtýrmadan almadýk bu cihazý ki aldýðýmýz cihazýn fiyatý würthün sitesine girin bakýn 8600 tl civarýnda. salak deðiliz bu parayý baðlarken.

würth gerçekten çok kaliteli bir firma ve kesinlikle iþe yarýyor. benim eski megane 1.5 dizelim þuan yeni sahibinde 250bin kmde ve týk yok araçta. her 20binde bir würth carbon clean kullandým o araçta.

eðer söylendiði gibi zarar verseydi benim aracým 250 binde halâ sapasaðlamken 150binde motor isteyen diðer megane 2 ler ne olacak? onlar hiç carbon clean nedir onu bile bilmiyorlar.

berkay_aydin
26-08-2012, 22:22

Abi nasýl olur ya, bizim 50 binde sadece yazýlýmlý duman yok ? Eurodiesel yerine bildiðimiz mazot koyuyor olmasýnlar ?

arda_34
30-08-2012, 01:55
ben 2-3 depo mazotta bi kere kullanýyorum kangooma enjektörcünün önerisi üzerine önce katkýyý atýp üstüne mazotu alýyorum ve dip gaz 100 km uzun yol yapýyorum sonuç mükemmel oluyo..

dqn
31-01-2014, 23:01
Yeni konu açmak istemedim burdan devam edeyim,

Araç 1.4 PD TDI 80hp Fabia.Würthün hangi katkýsýný koymalýyým.CR olanýn üstünde CR ifadesi var ama PD motora hangisini koyacaðýmý anlamadým.Sitesinde de epeyi karýþýk.

Kadyr
04-02-2014, 14:05
pd motoroda aynýsýný koyuyorsun yaný ben oyle yapýyorum mailleþmiþtim wurth ile. zaten eski teknoloji yerine yeni teknoloji katký koymak banada mantýklý geldi:)

VtecDream
04-02-2014, 14:26
ben benzinli arabamda bile kullandým aracýn enjeksiyonlarý üstkapak falan tertemiz olmuþtu çok iþe yarýyor bence dizeller mutlaka 20binde bir makineyle temizletmeli ve her 3 depoda 1 bu zamazingoyu kullanmalý.

mustimercan
15-02-2014, 22:59
peki DPF olan araclarda kullanamazmiyiz? bide bi performans iyilestirici var bide enjektör temizleyici ikisini ayni anda kullanabilirmiyiz?

Kadyr
15-02-2014, 23:04
dpf olan aracada koyarsýn tabý zaten cr uyumlu olan yený teknolojý katký. hem cr motorlarýn cogunda dpf var adamlar onu dusunmustur herhalde. ýcýnde kusku kalýrsa wurthe konu ýle ýlgýlý maýl at donus yapýyorlar. bende pd motorda cr yý kullanabýlýrmýyým dýye sormustum cunku. ayrýca dpf ýcýn daha onemlý olan sanýrým yað. yað larýn uzerýnde dpf sýmgesý oluyor. motul ve ya mobil esp ýcýn.

pirasa
09-04-2014, 10:11
arkadaþlar benim araç vp sistem yani pompalý tdi lardan, bende cr olan katkýdan mý koymalýyým ?

Kadyr
09-04-2014, 11:49
Koyabiliyorsun

brky33
09-04-2014, 21:37

Ýnternette çok fazla bilgi kirliliði var malesef :(

Würth gibi bir firmanýn çakma iþ yapacaðýný hiç sanmýyorum yýllardýr kullanýyorum hiç bir sorun görmedim

Aksine faydasýný gördüm diyebilirim.

ferroo
09-04-2014, 21:54
bende kullandým bý sorun cýkmadý araclarýmda...

yakuza
13-04-2014, 19:10
yýllardýr kullandým gerçekten würth bu iþde pro

brky33
25-04-2014, 21:10
Enjektör temizleyici kullandým 1 depo uzun yolda þu anda ise totalden (doco istasnyon) alýyorum yakýtýmý birde geçen hafta 1-2-3-4-5-6 viteslerde devirli kullandým 15 dk aracýmý þu an çok rahatladý eskisinden daha atak ve seri, vites geçiþleri bile rahatladý (katký ile alakalý olduðunu düþünmüyorum ama olabilirde).

Kýsacasý riske girmeyin, kaliteli bi yerden güncel Würth ürünü alýn ;)

Kadyr
25-04-2014, 21:12
Senede bir wurth iyidir:)

R.I.P
30-04-2014, 15:49
common rail için olan katký piyasadan kalkmýþ ve yerine 'DÝZEL PERFORMANS ÝYÝLEÞTÝRÝCÝ YENÝ NESÝL' adýnda ürün çýkmýþ. eskisini bulamayýnca bunu aldým yarýn depoyu doldurup kullanmaya baþlarým
Yeni ürün
DİZEL PERFORMANS İYİLEŞTİRİCİ YENİ NESİL - Würth Türkiye - Profesyonel Montaj (http://shop.wurth.com.tr/dizel-performans-iyilestirici-300ml)

birde þu aþaðýdaki ürün var ama common rail için ibaresini göremedim

DIZEL ENJEKTÖR TEMIZLEYICI - Würth Türkiye - Profesyonel Montaj (http://shop.wurth.com.tr/dizel-enjektor-temizleyici-300ml)

emirarslan34
30-04-2014, 18:34
arkadaslar elimde 5 adet dizel performans iyileþtirici var. sanýrým piyasada 35 tl.

tanesini 15 tl den veriyorum toplu satýyorum bilginiz olsun. dizel aracým için almýstým aracýmý sattým elimde kaldýlar.

iþiniz görülsün.

61TS061
30-04-2014, 18:34
bir kutu würth'e 30 tl vereceðinize 50000 kmde bir 80 tl ye carbon clean yaptýrýn arkadaþlar.yok zararlýymýþ falan inanýn þehir efsanesi.aracý rahatlattý resmen her açýdan.

Kadyr
30-04-2014, 19:02
Istanbulun neresindesin wurth urununu sanirim 15 tl ye veriyosun tane olarak?

Carbon clean yaptir diyosunda hala hic yapilmamis araclar icin ne olucagi belirsiz

brky33
30-04-2014, 19:04
Istanbulun neresindesin wurth urununu sanirim 15 tl ye veriyosun tane olarak?

Carbon clean yaptir diyosunda hala hic yapilmamis araclar icin ne olucagi belirsiz

Aynen öyle çok km yapýlmýþ araçlarda düzenli carbon clean yapýlmadýysa gayet zararlý olduðunu biliyorum.

Ayrýca carbon clean yaptýrýp memnun kalmayan (Hemde detaylý bir çok test ve ölçüm sunarak) kullanýcalarda var.

Ben würth ürünlerini tek geçerim.

CARBON CLEAN için buyrun örnek forum istesi:

Carbon clean yaptrdým, öncesi ve sonrasý (http://forum.vwturk.com/showthread.php/84219-Carbon-clean-yaptrd%FDm-%F6ncesi-ve-sonras%FD)

Faruk_Vtec
01-05-2014, 00:21
common rail için olan katký piyasadan kalkmýþ ve yerine 'DÝZEL PERFORMANS ÝYÝLEÞTÝRÝCÝ YENÝ NESÝL' adýnda ürün çýkmýþ. eskisini bulamayýnca bunu aldým yarýn depoyu doldurup kullanmaya baþlarým
Yeni ürün
DİZEL PERFORMANS İYİLEŞTİRİCİ YENİ NESİL - Würth Türkiye - Profesyonel Montaj (http://shop.wurth.com.tr/dizel-performans-iyilestirici-300ml)

DIZEL ENJEKTÖR TEMIZLEYICI - Würth Türkiye - Profesyonel Montaj (http://shop.wurth.com.tr/dizel-enjektor-temizleyici-300ml)

dýzel arac hakkýnda býlgým olmadýðý ýçýn bý kaç akþam araþtýrma yaptým ve enjektorlerýn temýzlýðýnýn onemlý olduðunu okudum bu konuda da 1ncý sýrayý wurth aldýðý ýçýn;

hafta baþýnda wurthu aradým dýzel araç hakkýnda detaylý býlgý almak ýstedýðýmý soyledým..

araçlarýmýn marka modelýný sordu (C2 HDI 2006, CLIO DCI 2006) ve wurth urunlerýný hýç düþünmeden guvenle kullanabýleceðýmý soyledýler..

bnde sýtesýnde dýzel araç ýçýn bulduðum 4 urunu tek tek sordum ve býlgý aldým..

1ncý urun KISLIK MAZOT PERFORMANS IYILEÞTIRICI; bu urun genelde aðýr vasýtalarda yada soðuk olan ýllerde kullanýlan bý urunmuþ, hava sýfýrýn altýna duþtuðu zaman mazot donmasýn yada mazot etkýsýný kaybetmesýn dýe kullanýlýormuþ..

performans ýyýleþtýrýcýden zýyade mazotun performansýný yýtýrmemesýný saðlayan bý urun..

2ncý urun MOTOR YANMA ODASI TEMIZLEYICISI (DÝZEL); bu zatn wurth motor ýçý temýzleme cihazlarýyla yapýlýormuþ, onun ýçýn bunuda eledýk..

3ncu urun DÝZEL PERFORMANS ÝYÝLEÞTÝRÝCÝ YENÝ NESÝL; bu urunun amacý mazotun ýçýndeký su vb þeylerý yok etmekmiþ, mazotu tam anlamýyla yanma odasýna sokmakmýþ..

4ncu ve son urun DIZEL ENJEKTÖR TEMIZLEYICI; depodan yanma odasýna kadar butun yakýt sýstemýný ve enjektorlerý temýzleyýp koruyomuþ..

en çok kullanýlan ve onerýlen urun 4ncu urunmuþ, 3ncu urunude 5000km de býr depoya ekleyim mý dýe sordum, sureklý olarak enjektör temýzleyýcý kullanýrsanýz onu kullanmanýza gerek yk ayný gorevý goruo artý olarak enjektorlerýnýzýde temýzlýo cevabý aldým..

2 adet urun sýparýþý verdým, bugun yarýn gelýr buyuk ýhtýmal urunler, daha once stp marka ekledým ama bý fark gormedým, artýk 5býn km de býr wurth ekleyecem, fark olacaðýna ýnanýorm..

bir kutu würth'e 30 tl vereceðinize 50000 kmde bir 80 tl ye carbon clean yaptýrýn arkadaþlar.yok zararlýymýþ falan inanýn þehir efsanesi.aracý rahatlattý resmen her açýdan.

dedýðýnýz doðru araca sýfýrdan berý her 40býn de býr carbon clean yaptýrýrsanýz wurth katkýsý kullanmanýza gerek yk..

ama 90býn ve ustu kmler ýçýn carbon cleaný onermýorlar, aracým 105býn deyken servýste bakým yaptýrdým ve carbon clean ýstedým, servýs bý mesulýyet alamayacaðýný enjektorlerýn zarar görme ýhtýmalý olduðunu soyledý belký %10 dur blký %90 ama rýsk var dedý bnde yaptýrmadým, eský dýzel aracýmýza belýrlý sýklýkta yaptýrýoduk ve barýz fark oluodu..

dýzel aracý olan arkadaþlar belýrlý bakýmlarda carbon clean uygulamasý var bnce onu kesýnlýkle yaptýrýn, býzým 10býnde verdýðýmýz 80 lýra katký parasýný sýz 40býnde býr verýosunuz ve gerçekten motor ýçýný temýzletmýþ oluorsunuz..

dýzele bakarsanýz sýzý üzmez..

61TS061
01-05-2014, 00:53
carbon clean türkiye sitesinde 180.000 km ye kadar bu iþleme onay verilmiþ.örneðin 179000 km deki bir peugeot sahibine eðer aracýnýzda yað yakma yoksa yaptýrabilrisiniz denmiþ.bir diðer araç era taksi olarak kullaýnýlýyor 600 bin li km lerde yaptýrmak istiyor ama onay vermiyorlar.sitede var inceleyebilirsiniz.özetle 180-200 bine kadar bir sakýncasý yok bu iþlemin.ben yaptýrdým faydasýný gördüm.aracým 182000 de.keþke araç sýfýrdan beri bende olsaymýþ da her 50 binde bir yaptýrsaymýþým diyorum.benimkisi bilgi verme amaçlý.herkesin kendi kararýdýr saygý duyarým.

Faruk_Vtec
01-05-2014, 01:00
carbon clean türkiye sitesinde 180.000 km ye kadar bu iþleme onay verilmiþ.örneðin 179000 km deki bir peugeot sahibine eðer aracýnýzda yað yakma yoksa yaptýrabilrisiniz denmiþ.bir diðer araç era taksi olarak kullaýnýlýyor 600 bin li km lerde yaptýrmak istiyor ama onay vermiyorlar.sitede var inceleyebilirsiniz.özetle 180-200 bine kadar bir sakýncasý yok bu iþlemin.ben yaptýrdým faydasýný gördüm.aracým 182000 de.keþke araç sýfýrdan beri bende olsaymýþ da her 50 binde bir yaptýrsaymýþým diyorum.benimkisi bilgi verme amaçlý.herkesin kendi kararýdýr saygý duyarým.

servýs garantý vermedý, yarýn bý arayým dedýðýnýz yerý, garantý verýyorlarsa yaptýrým orda..

61TS061
01-05-2014, 01:33
servýs garantý vermedý, yarýn bý arayým dedýðýnýz yerý, garantý verýyorlarsa yaptýrým orda..
link burada.ben onlarýn yalancýsýyým:)
CARBON CLEAN TÜRKÝYE (http://www.carboncleanturkiye.com/sayfalar.asp?KatID=10&ID=128)

Ufuk
01-05-2014, 07:06
Bu würth'ü çakma olmadýðý,orjinal olduðuna emin olduðumuz satan bir yer var mý ? Gidip alalým enjektör temizleyicisini. Ýstanbuldaki bayisi vs ?

BARR
01-05-2014, 08:42
Maslak giriþte Würth'ün kendi, dükkaný var ordan al.

brky33
01-05-2014, 10:08
Würt ün kendi shoplarý var veya würth shop internetten alabilirsiniz.

Enjektörü temizleyicisi kullandým gerçekten faydasýný gördüm. 1.3 Dizel aracýmda.

ÞÝmdi koruyucu ve yanma odasýný temizleme özelliði olan ürününü kullanýcam 1 depo sonra

R.I.P
02-05-2014, 09:16
Yeni ürün

Dun tam depoya 1 kutu ilave ettim. Urun koku ve gorunum olarak eskisiyle birebir ayni. Sanirim sadece kutusu degismis. Etkisi icin bir yorum yapamam cunku asiri bir kara duman atma problemim yoktu oncesinde de

jdm039
11-05-2014, 16:25
dýzel arac hakkýnda býlgým olmadýðý ýçýn bý kaç akþam araþtýrma yaptým ve enjektorlerýn temýzlýðýnýn onemlý olduðunu okudum bu konuda da 1ncý sýrayý wurth aldýðý ýçýn;

hafta baþýnda wurthu aradým dýzel araç hakkýnda detaylý býlgý almak ýstedýðýmý soyledým..

araçlarýmýn marka modelýný sordu (C2 HDI 2006, CLIO DCI 2006) ve wurth urunlerýný hýç düþünmeden guvenle kullanabýleceðýmý soyledýler..

bnde sýtesýnde dýzel araç ýçýn bulduðum 4 urunu tek tek sordum ve býlgý aldým..

1ncý urun KISLIK MAZOT PERFORMANS IYILEÞTIRICI; bu urun genelde aðýr vasýtalarda yada soðuk olan ýllerde kullanýlan bý urunmuþ, hava sýfýrýn altýna duþtuðu zaman mazot donmasýn yada mazot etkýsýný kaybetmesýn dýe kullanýlýormuþ..

performans ýyýleþtýrýcýden zýyade mazotun performansýný yýtýrmemesýný saðlayan bý urun..

2ncý urun MOTOR YANMA ODASI TEMIZLEYICISI (DÝZEL); bu zatn wurth motor ýçý temýzleme cihazlarýyla yapýlýormuþ, onun ýçýn bunuda eledýk..

3ncu urun DÝZEL PERFORMANS ÝYÝLEÞTÝRÝCÝ YENÝ NESÝL; bu urunun amacý mazotun ýçýndeký su vb þeylerý yok etmekmiþ, mazotu tam anlamýyla yanma odasýna sokmakmýþ..

4ncu ve son urun DIZEL ENJEKTÖR TEMIZLEYICI; depodan yanma odasýna kadar butun yakýt sýstemýný ve enjektorlerý temýzleyýp koruyomuþ..

en çok kullanýlan ve onerýlen urun 4ncu urunmuþ, 3ncu urunude 5000km de býr depoya ekleyim mý dýe sordum, sureklý olarak enjektör temýzleyýcý kullanýrsanýz onu kullanmanýza gerek yk ayný gorevý goruo artý olarak enjektorlerýnýzýde temýzlýo cevabý aldým..

2 adet urun sýparýþý verdým, bugun yarýn gelýr buyuk ýhtýmal urunler, daha once stp marka ekledým ama bý fark gormedým, artýk 5býn km de býr wurth ekleyecem, fark olacaðýna ýnanýorm..

dedýðýnýz doðru araca sýfýrdan berý her 40býn de býr carbon clean yaptýrýrsanýz wurth katkýsý kullanmanýza gerek yk..

ama 90býn ve ustu kmler ýçýn carbon cleaný onermýorlar, aracým 105býn deyken servýste bakým yaptýrdým ve carbon clean ýstedým, servýs bý mesulýyet alamayacaðýný enjektorlerýn zarar görme ýhtýmalý olduðunu soyledý belký %10 dur blký %90 ama rýsk var dedý bnde yaptýrmadým, eský dýzel aracýmýza belýrlý sýklýkta yaptýrýoduk ve barýz fark oluodu..

dýzel aracý olan arkadaþlar belýrlý bakýmlarda carbon clean uygulamasý var bnce onu kesýnlýkle yaptýrýn, býzým 10býnde verdýðýmýz 80 lýra katký parasýný sýz 40býnde býr verýosunuz ve gerçekten motor ýçýný temýzletmýþ oluorsunuz..

dýzele bakarsanýz sýzý üzmez..

-hele þükür be açýk ve net bir açýklama :icon_tup:

Seven7
03-06-2015, 15:57
Bir hort çekelim konuya.

Son zamanlarda kullanan eden var mýdýr? Ben de aracýma düþünüyorum yrumlarý görünce daha çok niyetine girdim.

kimbubye
03-06-2015, 16:20
Bir hort çekelim konuya.

Son zamanlarda kullanan eden var mýdýr? Ben de aracýma düþünüyorum yrumlarý görünce daha çok niyetine girdim.

Würth olarak deðil de Liqui Moly'nin hem eski hem yeni motorlarda kullanýlan dizel katkýsýný kullandým. (Kýrmýzý renkli 500ml)

Kýrsal motorin aldýðým için gerekli olduðunu düþünüyorum.

Seste azalma çok hissedemedim. Ama çekiþte gözle görülür bir artýþ vardý. Tüketim konusunda analiz yapamadým daha :)

Dipnot: Yanlýþ hatýrlamýyorsam 2000km'de bir kullan gibi bir ifadesi vardý arkasýnda.

alirizaatilla
03-06-2015, 16:24
würth bilmem ama tam dolu depoya opetlerde kullanýlan yakýt katkýsý koydum koymaz olaydým dizel motorlu araç gibi duman atmaya baþladý yað seviyesinde azalma meydana geldi
temizlik olsun dedim yanlýþ yaptým sanýrým duman stabil þekilde devam ediyo

dqn
03-06-2015, 16:25
Bir kaç ay würthün katkýsýný kullandým.Pek bir fark sezemediðimden býraktým ben.

997TT
03-06-2015, 17:04
Wurth'un Oktan artýrýcýsýný kulanan var mý?

slowmotion
03-06-2015, 17:24
Wurth'un Oktan artýrýcýsýný kulanan var mý?

Abi önceden würth de çalýþýyordum, oktan arttiriciyi sattigimiz bayiler olumlu donus bildiriyordu. Ama cok satilan bir urun degildi, etkisini dyno ustunde yada baska seylerle ispat eden hic olmadi.

997TT
03-06-2015, 18:09
Bende GT3'de kullanmak icin 1 koli alayim diyorum. Tavsiye edermisin?

ahmetogul
11-06-2015, 11:05
200.000 deki golf 4 kullandým ben epey bi faydasýný gördüm bütün kurumlarý attý arabanýn nefes alýþý bile deðiþmiþ eksi bi yanýný görmedim ben

asmisinsan
11-06-2015, 11:36
Tatile cikarken wurt katki attim aracin sesi bayagi degisti faydasini gordum tavsiye ederim

truerider
11-06-2015, 16:22
Bende GT3'de kullanmak icin 1 koli alayim diyorum. Tavsiye edermisin?

Size bardahl markasini oneririm kaliteli katkilarimevcut benzin ve dizel icin

Lee-on!
12-06-2015, 23:35
Bundan önceki aracýmda da þimdiki aracýmda da hep shellden alýrdým, full depo ve her ikisinde bir wurth katký koyardým. Önceki aracýmý alan kiþi dua etmiþtir kaputu dýþýnda bir kere açýlmamýþtýr motoru bu da keza öyle... Etkisi uzun vadede görülen net belli olmayan herþeyde bu tür þehir efsaneleri yaratmayý sever millet...

ekleme: bugüne kadar rahat 4 5 depo parasý sadece wurth katkýsýna vermiþimdir sanýrým. Hiç de piþman olmadým... Kendi aracýnýzýn aynýsýndan baþka araca binerseniz fark bariz belli oluyor. Tabii bunda sizin ne kadar titiz baktýðýnýz da ilgisi var. Sürekli ayný yerden yakýt alan ve kaliteli yakýt kullanan her iki depoda bir katký kullanan ve bakýmlarýný düzenli yaptýran aracýn diðerlerine nazaran mutlaka farký olacaktýr. Sadece katký mucize yaratmaz tabii, ama söylediðim gibi bakýmlýysanýz bunun da mutlaka artýsý olacaktýr diye düþünüyorum...

No23
15-06-2015, 15:50
ben 5000-7000 km de bir uzun yola çýkmadan önce koyuyorum. þehiriçi kullanýmda çok faydasý olacaðýný düþünmüyorum açýkçasý. örneðin bursa'dan istanbula giderken würth koyuyorum üstüne depoyu fullüyorum. izmite kadar 100 120 sakin gidiyorum. izmitte otobana dalýnca 3-4-5 Allah ne verdiyse istanbula kadar :) yaklaþýk 15 20 km sýkýþtýrmanýn etkisiyle dumaný görüyorum sonra biranda tamamen kesiliyor. ta ki bir daha würth koyana kadar hiçbir devirde duman atmýyorum. aracým 140 000 de alýndýðý günden bu yana opetten ve ayný pompadan alýyorum. istanbula gittiðimde ise üsküdar selimiyede belediyeye ait bir opet var ordan alýyorum. hiçbir sorun yaþamadým mazottan yana. würth candýr :)

Yarbay
16-06-2015, 08:47
arkadaþlar aman ha aman hattaa amaaaannnn amann amannn uzak durun.

size yýlda 200-300 dizel motoru komple rektifiye eden, 13 senelik tecrübem ve bir makine mühendisi olarak diyebilirimki sakýn ha!

motorunuzda biriken kurum zift / katran gibidir ve würth gibi bir katký maddesini deponuzda koyduðunuz zaman sýrasýyla yaþanabilecekler:

1) mazot pompasýna adeta tecavüz edercesine zararlýdýr, pompada ne segman nede yay,yað tabakasý býrakýr adeta ölümüne bir atlayýþtýr bu pompa namýna

2) mazot pompasýndan geçen bu würth katký maddesi motor yanma odasýna ulaþtýmý evet temelde görevini gerçekten yaparak kurumu söker, peki bu istediðimiz birþeymidirki? EVET de HAYIRda , eðer komple sistemden çýkabilecek ise kesinlikle evet, ama eðer bir gram bile içeride kalacaksa kesinlikle HAYIR!

Kurum bir þekilde saðlýklý kurtulunur oda eski usül sökme, temizleme ve geri takmadýr, en ama en fazla sökemedðin parçalarýn içersindeki kurumu çözmek için 1-2 kereye mahsus (motor ömrü boyunca) carbon clean yapýlabilir (oda çok kýsa ve sadece yanma odasý için).

geriye kalan, turbo,emme manifoldu, egsoz manifoldu, egr valfi, katalitik yada dizel partiküler filtresi tamamen el ile sökülerek ve önce sabunlu suda birkaç saat býrakýlýp sonra fren temizleyici ile temizletilerek temiz þekilde yeni contalar kullanýlarak geri takýlýr.

bunu bu þekilde yapmayarak baþýnýza nemi gelir? yanma odasýnda dumana dönüþen kurumu sanmayýnki sigara dumaný gibi hafif ve hüttt dedinmi uçacak cinsten bir gaza dönüþüyor, bu gaz son derece yoðun,aðýr ve aslýnda %40-50 gaz %50-60 sývý katran haline dönüþür ve çok büyük bir hýzla tekrar soður ve yine kurumlaþýr.

bu sefer peki o eriyen yanma odasýndaki kurum nereyemi gitti? % 40 egsozdan dýþarý %60 motordan çýkarak turbo kanatlarýna, egsoz ekipmanlarýna, en ama en çokta katalitik ve dizel partiküler filtresi denilen parçaya.

hatta diyebilirimki eðer dizel partiküler filtresi olan bir araca sahipseniz ve würth kullanmýþ iseniz resmen kumar oynamýþsýnýz.

arkadaþlar bu ürünler çok mantýklý ürünler olsa bugün kardeþimin çalýþtýðý borusan, benim eskiden çalýþtýðým temsa, bugün çalýþtýðým Volvo kullanýrdý hatta bu tenekede çözüm olan ürünlerin genelini toplasanýz adeta ustaya gereðiniz kalmazdý adamlarda klima,mazot,kurum,güç, vs vs vs için herþey için çözüm var.

bu kurum için konuþuyorum, iþini yapýp belli bir bölgedeki kurumu gerçekten temizliyormu evet!

iþe yarayýp tamamen zararsýz ve bir uzmanýn kullanacaðý sýkýntýsýz bir ürünmü , getirisi götürüsünden fazlamý , KESÝNLÝKLE HAYIR!!!!

R.I.P
16-06-2015, 11:28
þimdiki aracýma kadar hepsine düzenli olarak würth mazot katkýsýný kullanýrdým, bir zararýný görmedim. fakat þuanki aracýmda dpf olduðu için kullanmakta tereddüt ettim ve kullanmadým. siz de ayný þekilde problem olabileceðini belirtmiþsiniz zaten.
Bu durumda aklýma þu geliyor, motoru temizlediðini iddia eden katkýlý yakýtlarda durum ne olur? Evet etken madde würth kadar yoðun deðil ama o yakýtý da uzun vadeli kullanýyoruz

Seven7
16-06-2015, 13:52
Bu kadar yorumdan sonra ben de her benzin istasyonuna uðradým ama bulamadýðým için alamadým henüz. Þimdi üstteki postu görünce benim de aklým karýþtý. Bana da carbon clean yanlýþ geliyor, siz de onu yapabilirsiniz demiþsiniz. Nedir bu iþin aslý astarý?

Yarbay
16-06-2015, 16:52
Bu kadar yorumdan sonra ben de her benzin istasyonuna uðradým ama bulamadýðým için alamadým henüz. Þimdi üstteki postu görünce benim de aklým karýþtý. Bana da carbon clean yanlýþ geliyor, siz de onu yapabilirsiniz demiþsiniz. Nedir bu iþin aslý astarý?

Ýngilizce bir deyim var bir þey kulaða çok iyi ve kolay yada ucuz geliyorsa iyi deðildir diye yada Türkçe bir laf var ben bu ucuz ürünü kullanacak kadar zengin deðilim diye :) hangisini anlarsan diyeyim.

her iþi erbabýne býrakacaksýn be kardeþim, eðer bu ürünü profosyoneller kullanmýyor ise, dünyanýn bu soruna çözümü bu olmamýþ iþe vardýr bir sebebi.

ben carbon clean iyidir demedim hatta yazdýðýmýndan onu nasýl anladýnýzki be kardeþim :) tam aksine dedimki eðer zorda kalýnýr sökülemeyen bir parçada kurum var ise (mesela silindir baþý sökmek pahalýdýr ve yanma odasý kurum baðlamýþ ise) ozaman çok az miktarda püskürterek çok nadiren öyle sýk sýk olmamak kaydý ile carbon clean kötünün iyisidir demeye getirdim.

elinde sonun istediðin þu:

1) kurumdan kesinlikle kurtulmak, güç çalar,silkemele yapar, yakýt artýrýr,birçok parçayý mekanik anlamda zorlar, mesela turbo basýncýný belli sensörler belirler, eðer emme kurum baðlamýþ ise, yada yanma odasý vs kurum dolu ise sensör yeteri kadar hava gelmedi bas abi bas der turboya ve turbo onu eskiden saðlýklý motorken 1 birim zorlanma(devir) ile besliyorsa þimdi 1.2-1.5 katý kadar zorlanarak besleyecek ve ömrü çok kýsalacak.

2) kurumdan kurtulmak amacýnýz ama bunu kesinlikle bir yerden gevþeterek sonradan yine motorun içersinden,turbodan ,egsozdan geçerek kurtulmamak lazým çünkð oralardan geçerken orada yoðunlaþýr yada soður ise bu sefer orayý týkayacaktýr.

o sebeble amacýnýz kesinlikle mekanik anlamda sök tak ve temizle mantýðý ile elle yapýlmalý

3) carbon clean'de, würth spreyde kurumu bile sökebilen son derece agresif bir madde olup ne mazot pompasý,ne segman,ne kauçuk dinler ve o parçalarý zayýflatýr.

en kötüsüde enjektör baþlarýnýda zorlar, bu ürünün anlýk gücü artýrmasý için içinde yakýt artýrýcý etkiside vardýr o sebeble alanlar kullanýrken evet arabam daha saðlýklý oldu hissi verir fakat onun üzerinden 1-2 depo yakýt geçtimi araç eskiye döner yada daha kötü olur.

özetle en ufak mekanik tecrübesi olan adamýn kullanacaðý ürün deðil hocam sen beni dinle aracýnda sorun yok ise ikisindende uzak dur.

ülkemizde iþçilik ucuz beyler gidin adam gibi el emeði verin emme manifoldunuzu, egsoz manifoldunuzu, katalitiði, egr valfini söktürün hatta geometrik turbo ise aracýnýzdaki turbo onuda söktürün ve kanatlarýný açtýrýn hepsini bir güzel sabunlu suya yatýrýn sonra fren temizleyici ile temizletin.

bu adýmlar 1 gün sürer abartmayan usta bulursanýzda en fazla 300tl tutar sonuç ise sizi þok ötesi þok eder arkadaþlar emin olun (özellikle 90bin üstü araçlarda)

TT_BOY
17-06-2015, 07:49
istanbul avrupa yakasýnda bu iþlemleri yapababilcek usta tavsiyesi varmýdýr?

Arac 2012 1.4crdi kia rio 75000 km.

gespenster
30-06-2015, 23:14
arkadaþlar aman ha aman hattaa amaaaannnn amann amannn uzak durun.

size yýlda 200-300 dizel motoru komple rektifiye eden, 13 senelik tecrübem ve bir makine mühendisi olarak diyebilirimki sakýn ha!

motorunuzda biriken kurum zift / katran gibidir ve würth gibi bir katký maddesini deponuzda koyduðunuz zaman sýrasýyla yaþanabilecekler:

1) mazot pompasýna adeta tecavüz edercesine zararlýdýr, pompada ne segman nede yay,yað tabakasý býrakýr adeta ölümüne bir atlayýþtýr bu pompa namýna

2) mazot pompasýndan geçen bu würth katký maddesi motor yanma odasýna ulaþtýmý evet temelde görevini gerçekten yaparak kurumu söker, peki bu istediðimiz birþeymidirki? EVET de HAYIRda , eðer komple sistemden çýkabilecek ise kesinlikle evet, ama eðer bir gram bile içeride kalacaksa kesinlikle HAYIR!

Kurum bir þekilde saðlýklý kurtulunur oda eski usül sökme, temizleme ve geri takmadýr, en ama en fazla sökemedðin parçalarýn içersindeki kurumu çözmek için 1-2 kereye mahsus (motor ömrü boyunca) carbon clean yapýlabilir (oda çok kýsa ve sadece yanma odasý için).

geriye kalan, turbo,emme manifoldu, egsoz manifoldu, egr valfi, katalitik yada dizel partiküler filtresi tamamen el ile sökülerek ve önce sabunlu suda birkaç saat býrakýlýp sonra fren temizleyici ile temizletilerek temiz þekilde yeni contalar kullanýlarak geri takýlýr.

bunu bu þekilde yapmayarak baþýnýza nemi gelir? yanma odasýnda dumana dönüþen kurumu sanmayýnki sigara dumaný gibi hafif ve hüttt dedinmi uçacak cinsten bir gaza dönüþüyor, bu gaz son derece yoðun,aðýr ve aslýnda %40-50 gaz %50-60 sývý katran haline dönüþür ve çok büyük bir hýzla tekrar soður ve yine kurumlaþýr.

bu sefer peki o eriyen yanma odasýndaki kurum nereyemi gitti? % 40 egsozdan dýþarý %60 motordan çýkarak turbo kanatlarýna, egsoz ekipmanlarýna, en ama en çokta katalitik ve dizel partiküler filtresi denilen parçaya.

hatta diyebilirimki eðer dizel partiküler filtresi olan bir araca sahipseniz ve würth kullanmýþ iseniz resmen kumar oynamýþsýnýz.

arkadaþlar bu ürünler çok mantýklý ürünler olsa bugün kardeþimin çalýþtýðý borusan, benim eskiden çalýþtýðým temsa, bugün çalýþtýðým Volvo kullanýrdý hatta bu tenekede çözüm olan ürünlerin genelini toplasanýz adeta ustaya gereðiniz kalmazdý adamlarda klima,mazot,kurum,güç, vs vs vs için herþey için çözüm var.

bu kurum için konuþuyorum, iþini yapýp belli bir bölgedeki kurumu gerçekten temizliyormu evet!

iþe yarayýp tamamen zararsýz ve bir uzmanýn kullanacaðý sýkýntýsýz bir ürünmü , getirisi götürüsünden fazlamý , KESÝNLÝKLE HAYIR!!!!

multijette kullanmayý dusunuyordum bu posttan sonra vazgectim acýkcasý. tesekkurler.

0M42
01-07-2015, 07:07
Bu tür katkýlarýn hiç bir iþe yaramadýðýný düþünüyorum tamamý para tuzaðý.Bir kaç ay önce iþ gereði her gün istanbul gebze arasý gidip geldim 2 ay sonunda 5000 küsür km yaptým her depo dolumunda depo içerisine stp nin fuel system cleaner ürününü döktüm.Dökmeden önce buji yuvasýndan içeriye endoskopi kamera sokup silindirlerin yüzeylerini gözlemlemiþtim 5000 km sonra tekrar gözlemlediðimde en ufak bir deðiþimin olmadýðýný gördüm.

Ayrýca þöyle bir þey var katký dökülmüþ depodaki benzin daha çabuk bitiyor araç daha fazla yakýyor bilginiz olsun.

Kullandýðým ürün buydu ;

http://images.armorallstpstore.com/imagesEdp/p204613z.png

Bir de iþin ilginç tarafý ürünün üzerinde her 5000 km de bir kullanýn yazýyordu :D

mbulur
03-11-2015, 23:13
Ben 300 ml common rail enjektör temizleyiciyi 180.000 km'deki dizel aracýma 500 ml motorinle karýþtýrarak karbon temizleme makinasý ile direk vererek temizlik yaptým. Aracýn çalýþmasý rahatladý, ancak güç kaybý oluþtu ve ortalama yakýt tüketimi 6.3 litreden 7.4 litreye çýkarak 1 litreden biraz fazla artýþ kaydetti. Enjektörlerden birini temizlemeden önce söktüm, püskürtme yapýlan ucun etrafýnda kurum vardý, temizlikten sonra 10 km kadar aracý kullanýp tekrar ayný enjektörü söktüðümde o uç etrafýnda hemen hiç kurum kalmamýþtý yani iþlem sýrasýnda ordaki kurumlar bile gitmiþti. Araba kilometre yaptýkça yakýt tüketimi düþtü ve kendini toparladý ve yaklaþýk 5.000 km sonunda eskisinden daha atak oldu, gaza çok daha iyi tepki vermeye baþladý. Ortalama yakýt tüketimi karbon temizliði yapýlmadan önceki seviyesinden de aþaðý inerek 6.0 litre oldu.
Makinayla kurum temizliði iþlemini kendim yaptým, dýþarýda yapanlar genelde ilacý daha fazla motorinle karýþtýrýyor ve etkili bir temizlik iþlemi yapýlmamýþ oluyor. Ben kimyasalýn üzerinde tarif edilenden biraz daha az motorin koyarak konsantrasyon oranýný çok az da olsa yüksek tuttum.
Kurum yada enjektör temizleyici sývýlar çözücü kimyasallar. Bu tür kimyasallarýn aracýn yakýt deposuna karþtýrýlarak sürekli yada çok sýk olarak kullanýlmasý yakýt sistemindeki elemanlara zarar verecektir. Ayrýca bu çözücü kiyasallar deponuz doluyken kullanýlýrsa yeterli temizleme özelliði saðlamicaktýr, bazý kullanýcýlarýn yaptýðý gibi depoda 10 litre yakýt varken kullanýlýrsa bu defa da eðer araç yüksek kilometreli ise depoda, yakýt borularýnda oluþmuþ olan kirleri çözerek söker ve enjektörleri temizleyim derken daha çok týkanmasýna sebep olabilir, ayrýca eðer yakýt filtrenizi deðiþtikten sonra epeyce yol yapmýþsanýz bu çözücü kimyasal depodan gelen yakýtla birlikte filtreden geçecek ve filtre içindeki kirleri sökerek yine enjektörlerinize taþýnmasýna neden olacaktýr.
Kýsacasý bu tarz kimyasallarý aracýnýzýn deposuna dökerek kullanýrken özellikle konsatrasyon konusunda yukarýda yazdýklarýma dikkat edilmesi gerekir. Depoya dökerek kullanmak yerine harici olarak makinaya baðlayarak kullanýp öyle temizlik iþlemi yapýlmasý gerekir. 50 litre yakýta koyacaðýnýz bir kutu kimyasal hiçbir þekilde iþinize yaramaz.

initial-D
04-11-2015, 08:57
Benzinli ve dizel için 6 þar kutu var elimde

Adet 40tl toplu alým 360 tl ye veririm

Ayrýca baþka würth malzemeleride,lastik parlatýcý,cam spreyi,air fresher vs..

2000 model 740 için yarým depoya 1 kutu kullandýk,etkisi hissedilir derecede.1,5 dci cliodada ve e 250 w124 dizeldede aynýydý.

Uzun yola çýkarken 1 depoya bir kutu kullandýrdým ben

EmrE-35
04-11-2015, 09:11
N11 gibi sitelerde tanesi 25tl ye kargo dahil var herkesin bilgisine... Ben aldým kullandým hiçbirþey hissetmedim. Hatta etkisi artsýn diye mazot ýþýðý yanarken koydum ve o þekilde kullanýp bitirdim fakat pek birþey deðiþmedi...

meLaNchoLic
04-11-2015, 09:34
210 k da 1.4 hdi motora koysak nasil olur.. suan motor indiriyoruz emme vs temizlikleride yapilip yeni conta takip kapaticaz.. wurth kullanalimmi hangisini kullanalim

R.I.P
04-11-2015, 11:22
ürünün üreticisi neden tam dolu depoya 1 kutu ilave edin diye belirtmiþ peki?

EmrE-35
04-11-2015, 11:29
Arkadaþýn bahsettiði gibi diðer yakýt elemanlarýna bir zarar gelmesin diye, yani adam uyarmýþ görevini yapmýþ

mbulur
04-11-2015, 12:24
ürünün üreticisi neden tam dolu depoya 1 kutu ilave edin diye belirtmiþ peki?

Kutunun üzerine benim yazdýklarýmý hatta deha detaylýsýný yazsa sence kaç kiþi kullanmaya cesaret eder? O kullanacak potansiyel yeterli satýþ miktarý saðlar mý?

R.I.P
04-11-2015, 15:33
kullaným talimatlarýnda belirtilen þekilde kullanmak zararlý/riskli ve bu nedenle depoda kullaným için üretilmiþ(firmanýn beyaný bu) bir ürünü daha konsantre halde yakýt sisteminden ayýrarak kullanalým. doðru mu anladým?

hsyn_dmrts
05-11-2015, 12:12
Citroen c2 HDi aracýmda kullanmýþtým. Daha önce 1 yýl hiç bu tür katkýlar kullanmadým. Sonraki 1 yýl boyunca 2 ayda bir tam depoya 1 kutu kullandým. Gayet faydasý olduðunu düþünüyorum çünkü kullanýmda bile motor hissettirir þekilde rahat çalýþýyordu. Ben zararýný görmedim faydasýný gördüm. Kullanýmda önemli olan üzerinde yazýlan þekilde uygulamak. Gider vatandaþ 10lt. mazota bir tüp boþaltýrsa iþlem hýzlý olsun diye o zamanda fayda beklemek yanlýþ olur.

hsyn_dmrts
05-11-2015, 12:16
210 k da 1.4 hdi motora koysak nasil olur.. suan motor indiriyoruz emme vs temizlikleride yapilip yeni conta takip kapaticaz.. wurth kullanalimmi hangisini kullanalim

Profesyonel þekilde enjektör bakýmý da yapýlacaksa kullanmanýzýn bir anlamý yok. Ama sadece conta deðiþeceðinden bahsetmiþsiniz. bu durumda kullanabilirsiniz.

0M42
06-11-2015, 11:56
Yakýt katkýlarýnýn bir iþe yaradýklarýný düþünmüyorum ama hadi würth bir kenara olsun en azýndan stp marka para tuzaðý.Bir kaç ay önce eski aracýmýn buji yuvasýndan piston üzerini endoskopi kamera ile fotolayýp 2000 km boyunca her depo dolumunda stp enjektör ve yakýt hattý temizleyici katký kullandým.

2000 km sonunda ayný silindire kamera iþlemini tekrarladým zerre farklýlýk yoktu.Bu iþ için en iyi çözüm carbon clean yada zirvesi söküp temizlemek.

mbulur
06-11-2015, 21:45
Citroen c2 HDi aracýmda kullanmýþtým. Daha önce 1 yýl hiç bu tür katkýlar kullanmadým. Sonraki 1 yýl boyunca 2 ayda bir tam depoya 1 kutu kullandým. Gayet faydasý olduðunu düþünüyorum çünkü kullanýmda bile motor hissettirir þekilde rahat çalýþýyordu. Ben zararýný görmedim faydasýný gördüm. Kullanýmda önemli olan üzerinde yazýlan þekilde uygulamak. Gider vatandaþ 10lt. mazota bir tüp boþaltýrsa iþlem hýzlý olsun diye o zamanda fayda beklemek yanlýþ olur.

Öncelikle bir konuya açýklýk getirmek gerek, kullanýcýlarýn Würth Common Rail dizel yakýt katkýsýný ekleme amacý enjektörleri ve motorda oluþmuþ kurumlarý temizlemek. 45 lt depo hacmi olan aracýn deposuna 500 ml benzin koyun, yakýtý inceltin, motorun sesinde ve gaz tepkilerinde yine ayný farký hissedersiniz. Önemli olan o katýðý kullandýktan sonraki depo dolumlarýný katýksýz yaptýðýnýzda olumlu bir fark hissetmeniz. Çünkü katýðý enjektörlerinizi ve motorunuzdaki kurumlarý temizlesin diye koydunuz. Bu katýklarýn hiçbiri mucize ürünler deðil, sonuçta çeþitli solventlerin karýþýmlarýdýr. Katýklardan gerekli faydayý saðlamak için o kimyasalý aracýn yakýt sistemine en fazla o katýðýn 2 katý oranýnda motorinle karýþtýrarak haricen vermeniz gerekir.
Kýsa ve net, 45 lt depoya bir kutu katýk dökerek enjektörleri yada kurumlarý temizleyemezsiniz, ancak katýðý eklediðniz yakýt bitene kadar olumlu yada olumsuz araçtan tepki farklýlýklarý almanýz mümkündür.

gokhansaler
06-11-2015, 22:22
Ben yakýt katkýlarýnýn iþe yaradýðýný düþünüyorum, würth de çalýþan abimiz var çok þey anlattý ve denedim bir çok kez farklý zamanlarda gerçekten kendi aracýmý en iyi tanýyan biri olarak farkýný hissettim en basiti alt devirlerdeki titremeler, enjektör seslerinin kesilmesi gibi.. Herkesin kendi bedeni kendi kararý tabi :) bir de 20 liralýk mazot alýp würth kullananlar, depoyu fulleyip yarýsýný kullananlar da var...

Eren G.
06-11-2015, 22:36
https://www.youtube.com/watch?v=u6UeJXkzDW8

Aracým dizel 190kda bende araþtýrdým biraz kimi carbonclean yaptýrýn diyor, kimi çok memnun kimi deðil arabanýn düzenini bozdu bile diyen var. O yüzden daha az etkisi olduðunu düþündüðüm bu tip ürünlere baktým ama burada bile düzgün, elle tutulur bir sonuç elde eden yok. Dizel araçlar için de böyle videolu kanýtý olan bir ürün bulursam kullanmayý düþünüyorum.

Seven7
06-11-2015, 22:43
Öncelikle bir konuya açýklýk getirmek gerek, kullanýcýlarýn Würth Common Rail dizel yakýt katkýsýný ekleme amacý enjektörleri ve motorda oluþmuþ kurumlarý temizlemek. 45 lt depo hacmi olan aracýn deposuna 500 ml benzin koyun, yakýtý inceltin, motorun sesinde ve gaz tepkilerinde yine ayný farký hissedersiniz. Önemli olan o katýðý kullandýktan sonraki depo dolumlarýný katýksýz yaptýðýnýzda olumlu bir fark hissetmeniz. Çünkü katýðý enjektörlerinizi ve motorunuzdaki kurumlarý temizlesin diye koydunuz. Bu katýklarýn hiçbiri mucize ürünler deðil, sonuçta çeþitli solventlerin karýþýmlarýdýr. Katýklardan gerekli faydayý saðlamak için o kimyasalý aracýn yakýt sistemine en fazla o katýðýn 2 katý oranýnda motorinle karýþtýrarak haricen vermeniz gerekir.
Kýsa ve net, 45 lt depoya bir kutu katýk dökerek enjektörleri yada kurumlarý temizleyemezsiniz, ancak katýðý eklediðniz yakýt bitene kadar olumlu yada olumsuz araçtan tepki farklýlýklarý almanýz mümkündür.

O zaman aracý sýfýr aldýðýmýzdan beri depoyu hep full þekilde doldursak, her dolumda da bu katkýdan kullansan anca amacýmýza ulaþmýþ mý olacaðýz? Zaten kurum dediðimiz þey yüzeyi kaplýyor, kurum üzerine kurum olmuyor. O zaman 200k görmüþ bir arabada zaten kurum kaplayacak yer kalmamýþtýr kullanýldýðýnda hiçbir farkýný görmememiz gerek, yanlýþ mýyým?

Yanlýþ anlamayýn, öðrenmek için soruyorum.

Ufuk
07-11-2015, 07:09
Gidin enjektörlerinizi bosch diesel centerda sokturup temizletin. 120 lira fiyati var. 1 kutu wurth 30 lira desen üstüne 100 lira benzin alýyorsun zaten ayný hesaba geliyor.

mbulur
07-11-2015, 12:11
O zaman aracý sýfýr aldýðýmýzdan beri depoyu hep full þekilde doldursak, her dolumda da bu katkýdan kullansan anca amacýmýza ulaþmýþ mý olacaðýz? Zaten kurum dediðimiz þey yüzeyi kaplýyor, kurum üzerine kurum olmuyor. O zaman 200k görmüþ bir arabada zaten kurum kaplayacak yer kalmamýþtýr kullanýldýðýnda hiçbir farkýný görmememiz gerek, yanlýþ mýyým?

Yanlýþ anlamayýn, öðrenmek için soruyorum.

Kurum üzerine kurum olmaz deðil. Kurum oluþtuðu noktada devamlý birikme yapýyor, hatta bazen öyle bir noktaya geliyor ki aþýrý biriken kurum toplandýðý bölgeyi tamamen týkýyor. Bu durum emme manifoldunda olabilir, EGR valfinde olabilir yada emme ve eksoz subaplarý üzerinde olup kompresyon kaçaðýna sebep olabilir.
Devamlý olarak her depo dolumunda kullanýrsanýz, temizleyicilerin içerisinde bulunan çözücü solventler özellikle plastik hortum ve contalar olmak üzere, yakýt sistemi elemanlarýnýza zarar verecektir.

Gidin enjektörlerinizi bosch diesel centerda sokturup temizletin. 120 lira fiyati var. 1 kutu wurth 30 lira desen üstüne 100 lira benzin alýyorsun zaten ayný hesaba geliyor.

Enjektör temizliðiyle kurum temizliði yapmýþ olmuyorsunuz. Sadece enjektörler temizleniyor, subaplar etrafýnda oluþan kuruma iþlem yapýlmamýþ oluyor. Ýyi þekilde enjektör temizliði için enjektörlerin sökülerek temizlenmesi þart, ancak bu iþlem mecbur kalýnmasý durumunda yapýlmalýdýr. Buna sebep özellikle yüksek kilometre yapmýþ araçlarda enjektörler üst kapaða kaynamýþ oluyor, bu durumda enjektörleri dizel enjektör servisleri aracýn üzerinde daðýtýyor ve kalan alt gövdeyi bir aparat yardýmýyla zorlayarak söküyor. Bu yapýlan iþlem sonucunda motor üst kapaðýnda çatlama olabiliyor ki tamiri oldukça sýkýntýlý ve masraflý oluyor. Ayrýca hassas olan dizel enjektörü daðýtýlmýþ oluyor. Sonuç olarak mecbur kalýnmadýkça dizel enjektörü kesinlikle sökülerek temizlik iþlemi yapýlmamalýdýr.

meLaNchoLic
08-11-2015, 14:40
gidin açtýrýn emmenizi falan filan temizletin adam gibi.. geçen hafta conta yaktým.. araba þuan 210k da, motoru indirdik kuzenle emme manifoldunun içini görseniz kusardýnýz.. 4 giriþten biri komple kapanmýþ pislikten kurumdan o silindirin ordanda yakmýþýz contayý içi yað ve su karýþýmý doluydu silindirin.. neyseki blok saðlamdý erken farkettik herþeyi.. silindir kapak, üst kapak, manifolt contasý + yað + sývý conta + temizlik için balata spreyi zýmpara vs.. hepsi 200tl tuttu.. motoruda kendimiz indirip toplayýnca baþka masrafým olmadý.. araba þimdi bir gidiyor akýllara zarar.. dumaný falanda kesti sadece yazýlýmdan dolayý yüklenince inceden siyah atýyo oda olsun artýk :D

gokhansaler
09-11-2015, 20:56
5 ay kadar pompacýlýk yaptým bir arkadaþýmýz yüzbin kilometredeki golf 6 dizele benzin koydu araç gitti, kaldý zaten bir süre gittikten sonra araç sabah tamirciye çekildi yakýt deposu açýldý ve 100.000 deki aracýn deposu boþaltýldý son kalan yakýtý da süngerle çektiler ki size daha önceki çekilen yakýtýn rengini söylemiyorum sonrasýný söylüyorum sarý sünger simsiyahtý artýk tortu doluþtu deponun içi... insan onu görünce ister istemez diyor kendine ara sýra depoyu temizlesek mi diye :)) burasý böyleyse o turbodaki motordaki borulardaki kurumlarý düþünün ;) bazen ne kadar ürün kullanýrsan kullan ara sýra düzgün bir temizlik yapýlmadýktan sonra onlarýn hiç bir anlamý kalmaz.... sözüm meclisten dýþarý yanlýþ anlamayýn da yok nitroymuþ pro dizelmiþ ultra forceymiþ geç onlarý ben her zaman dandik yakýt alýrým arabama.. Dandikten kastým normal euro dizel (eco force, fuel save) gibi çünkü çoðu zaman iki yakýtta ayný olabiliyor farklý olsa bile asla kötü yakýt olamaz :)

srkns
03-11-2016, 13:09
Ben de dizel aracýmda her 5.000 de würth, protec ve liqui moly markalarýný sýrayla kullandým hepsinin de faydasýný gördüm.
Bunu 2-3 bin km de bir kullanmanýn ne gibi zararý olabilir?

Faruk_Vtec
03-11-2016, 19:49
Ben de dizel aracýmda her 5.000 de würth, protec ve liqui moly markalarýný sýrayla kullandým hepsinin de faydasýný gördüm.
Bunu 2-3 bin km de bir kullanmanýn ne gibi zararý olabilir?

enjektorlerýn omrunu yer dýye duþunuyorum abý..

free-hifi
03-11-2016, 21:44
Kaçtan alýyorsunuz harem opet te 25 liraya satýyorum bilginiz olsun 35 yaz dediler yazmadým ��

Þimdi reklamlar yolunuz düþerse çaya da beklerim

powERS
04-11-2016, 11:12
ben 30 dan alýyordum hep en son 1 ay ýcýnde 2 farklý yerden almýstým araclara ýkýsýde 35 ten aldým.

free-hifi
04-11-2016, 11:23
Arkadaslar wurth bana 35 ten sat dedi diðer istasyonlar bu paraya satiyir mus ben dedim yüzde 40 beni kurtarýyor.

Müþteri kazanmam lazým yolu düþen i beklerim cumartesi pazar müþteriler kendi araçlarýný kendi yýkamak istiyor izin de veriyoruz bilginiz olsun.