PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : karartmalı cam....?

ygtrn
18-02-2011, 17:15
arkadaşlar bu kendinden karartmalı cam işi nasıl oluyor bilginiz varmı? muayenede vs vs sorun olmaması için TSE belgeli olması gerekiyormuş.... bu camları nereden nasıl temin ederiz? 4 tanesi ortalama kaça mal olur?

TaGo
18-02-2011, 17:19
Ben bu karartmalı cam, lazercam vs işini anlamış değilim zaten. Yeni doblo aldım, arka kapıcamları ve bagaj kapağı camı bildiğin kopkoyu. Ancak ruhsatta buna dair ibare yok. Mercedes vitolarda hatta 3 numara film koyuluğunda camlar var onlarında ruhsatında bu ibare yok. Peki neye göre uygulama yapılıyor?

Alican
18-02-2011, 17:27
Ben bu karartmalı cam, lazercam vs işini anlamış değilim zaten. Yeni doblo aldım, arka kapıcamları ve bagaj kapağı camı bildiğin kopkoyu. Ancak ruhsatta buna dair ibare yok. Mercedes vitolarda hatta 3 numara film koyuluğunda camlar var onlarında ruhsatında bu ibare yok. Peki neye göre uygulama yapılıyor?

Camda camın renkli olduğunu belirten kısaltmalar oluyor. Bakıyorum bulursam ekliyeceğim.

Ufuk
18-02-2011, 17:29
Abi bir şekilde o ibarede bulup yapsak olmaz mı :D

Semii
18-02-2011, 17:30
Muayenede hafif kusurlu olarak geçmiyomu zaten ? Gerek varmı ?

mrtngn
18-02-2011, 17:32
Muayenede hafif kusurlu olarak geçmiyomu zaten ? Gerek varmı ?

Polis faktörü var bide :)

Alican
18-02-2011, 17:32
Abi bir şekilde o ibarede bulup yapsak olmaz mı :D

:) heheh yemezler

Polis faktörü var bide :)

hemde nasıl :D 140tl daha dun yazdı saolsunlar.

hasan çağri
18-02-2011, 17:35
Benim bildiğim filmin hafif kusurlu olma sebebi kaza anında camın kırılmasını zorlaştırması emniyeti düşürmesi.

Muaynede film olmadığını camın kendi rengi olduğunu ispatlarsanız bence kusur sayılmaz film olmadığı için

Alican
18-02-2011, 17:37
Benim bildiğim filmin hafif kusurlu olma sebebi kaza anında camın kırılmasını zorlaştırması emniyeti düşürmesi.

Muaynede film olmadığını camın kendi rengi olduğunu ispatlarsanız bence kusur sayılmaz film olmadığı için

Zaten renkli cam takıldıgı takdırde muayne ve polisle hıc bır sıkıntı olmuyor yeterkı camdaki şuan bulamadıgım ıbare olsun.

[RaCeR]
18-02-2011, 17:39
bi de güvenlik filmleri var kırılması zor olsun die zaten onlar nolcak

ygtrn
18-02-2011, 18:14
benim sorumun cevabı hariç herşey yazılmış :D

ATA156
18-02-2011, 19:25
Orjinal koyu renkli camlarda aşağıda resmini eklediğim E1 logosu üzerindeki V ibaresi bulunlası gerekir. Benim yeni doblonun arka camlarında v logosu var mesela, fabrika çıkışı olduğunun ispatı.

http://img522.imageshack.us/img522/166/dsc01225c.jpg

ATA156
18-02-2011, 19:28
Kanunda şu şekildeymiş, 4. paragrafta açıklanıyor.

http://img709.imageshack.us/img709/8406/egmyazikoyurenklicamlar.jpg

Kadyr
18-02-2011, 19:28
V yazdirsak flmi cama:))
Bi yerde okumustum karartmali cam film gibi gunes isigini tutmuyormus

senna
18-02-2011, 19:30
camda V olması renkli cam olduğunu anlatır

cam filmi hafif kusur ama polisler rahat bırakmıyor:)

htec
18-02-2011, 22:40
Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca çıkartılan “Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği” (MARTOY) kapsamında yürürlüğe konulan gerek “Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği (92/22/AT)” ve gerekse eşdeğeri olan “Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonunun R43 sayılı Regülasyonunda” tüm camların uyması gereken teknik şartlar belirtilmiştir.

R43 Regülasyonunun 2.13.1 ve 2.18.2 maddelerindeki tariflerin kapsamında olmayan emniyet camının; ışık geçirgenliği % 70’in altında ise muhtelif deney işleminden geçmesi ve buna Sanayi ve Ticaret Bakanlığından ulusal tip onayı alınması gerekmekte olup, tip onayı düzenlenen bu tür renkli camların “E” veya “e” işaretinin yanında “V” sembolü ile gösterilmesi zarureti bulunmaktadır.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63 üncü maddesinde; “taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” hükümleri bulunmakta olup, yukarıda belirtilen hükümlere uymadığı tespit edilen araçlar hakkında, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 30 uncu maddesi doğrultusunda trafik tarafından gerekli yasal işlemler yapıyor.

Araç muayene istasyonlarında renkli camlar, yani üzerinde onay işareti bulunan camlara kusur verilmemektedir. Sonradan lazer v.b. uygulamalarla karartılan camlara ağır kusur onaysız kusuru verilir.

Not: Cam filmi hafif kusur ;)

umut01
18-02-2011, 22:56
geçen gün bu konuyla ilgili olarak vw miydi büyük bir otomotiv şirketinin üst yöneticisi dert yanıyordu: orjinal karartmalı camlarımıza polis filmli muamelesi yapıp ceza kesiyor , müşterilerimiz bu durumdan şikayetçi diye.

poseidon
18-02-2011, 23:30
Tüv'den geçer misiniz geçemez misiniz bilmeme ama
6. paragraf sizi polisten geçirmez.
Hatta şeffaf film bile yapsanız 30/1-b 'den yersiniz cezayı.

slowmotion
18-02-2011, 23:40
geçen gün bu konuyla ilgili olarak vw miydi büyük bir otomotiv şirketinin üst yöneticisi dert yanıyordu: orjinal karartmalı camlarımıza polis filmli muamelesi yapıp ceza kesiyor , müşterilerimiz bu durumdan şikayetçi diye.

aynen doğrudur. benim aracımada karıştılar. Allahtan bilgili polislerdi. V ibaresinin ne olduğunu biliyorlardı.:icon_tup:

işin ilginci artık komple yasaklanacakmış bu renkli camlar. benim aracımın orjinal beyaz camıda yok :D cezamı yiyecez şimdi? Ve istanbul borusan otonun test aracı mini cooper cam tavan olan aracına, sunroof siyah diye ceza kesmişler. polisin bahanesi ise atık V yazsada yasakmış :( (bana inandırıcı gelmedi, kesin gıcık kapmıştır)

Derman
19-02-2011, 07:53
bizim polisler anlatması zor..kafaya koydumu her turlu cezayı keser....

orhansah
19-02-2011, 07:58
Aslında en güzeli bayiden aracın TİP ONAY BELGESİ'ni isteyip arabada bulundurmak. Polise belgeyle itiraz edilebilir bu şekilde. (orjinal karartmalı araçlar için)

senna
19-02-2011, 08:26
Aslında en güzeli bayiden aracın TİP ONAY BELGESİ'ni isteyip arabada bulundurmak. Polise belgeyle itiraz edilebilir bu şekilde. (orjinal karartmalı araçlar için)

polislerin çoğu biliyor artık renkli camı :) ama bilmeyenler olabilir