PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sprey boya uygulama önerisi.

Ahmet Saraçoğlu
23-02-2011, 00:41
arkadaşlar ızgaranın içinideki bazı bölgeleri aşağıdaki resimde olduğu gibi parlak siyah yapmak istiyorum.

http://img404.imageshack.us/img404/8463/22022011067.jpg

http://crazythegod.com/eBay/catalog/Exterior/GR/Mercedes/GR-BZ-w126-Adv-CHa.jpg

boyanmasını istemediğim yerleri güzelce maske bandıyla kapadım , ızgarayı tavana asıp boyadım , maskelenen yerler harici heryeri boyadım ama elim çok alışkın olmadığı için çok homojen boyayamadım galiba.Orta kısımlara biraz fazla boya geldiği için daha parlakken diğer yerler birazdaha mat portakal kabuğu görünümüne yakın oldu.(boyanın akarak damla gibi kuruması gibi bi problemim yok) ,,istediğim heryeri boyadım , bi kutu spreyi bitirdim , heryerde aynı parlaklığı elde etmek için yarın bi kutu siyah daha alıp devam mı edeyim yoksa boya üzerine uygulanan ; homojen parlaklık elde edeceğimiz sprey vernik türü bişey varmı?

kadirsa
23-02-2011, 00:51
Sadece ızgara için bir kutu boya harcadıysan eğer boyayı fazla kullanmışsın diyebilirim (örneğin ben 1 kutu ile 3 jant boyuyorum rahat rahat). Eğer öyle olmasaydı, üzerine düzgün katlar atarak homojenliği sağlayabilirsin belki derdim ama en sağlıklı olacak uygulama mümkünse boyadığın yüzeyleri ince zımpara ile zımparalayıp tekrar boyanabilecek düzgün bir yüzey elde etmen, hemde gereksiz kalınlıktaki boya katmanından kurtulmuş olursun.

Spreyle boyayı atarken elini sanki hava tabancası kullanıyormuş gibi düzgün ve keskin hareketlerle uygula yani boya attığın her yüzey üzerinde elin aynı süre kalsın. Bir diğer önemli tavsiyemde spreye ilk bastığın anda çıkan boyanın boyayacağın parça üzerine değilde boşluğa (gazete, duvar vs her neyse) gelmesine dikkat et. Çünkü ilk çıkan boya kitlesi pütürlü ve yoğun sıvı şeklinde çıkıyor.

Bu tavsiyeler benim tecrübelerim sonucu tabiki, yani bence ;)

ATA156
23-02-2011, 00:58
Kadirsa'ya katılıyorum. Derin parlak istersende boya ile aynı özelliklerde parlak bir vernik ile son kat atılan boya kurumadan bir kat vernik atabilirsin, kesinlikle kalın olmamalı, kurumasıda uzun sürebilir. Boyayı çok uzaktan atarsan tozu gelen yerler mat görünebilir, bunada dikkat etmelisin, sanırım senin yaşadığın problem birazda bunla alakalı.

Kolay gelsin

Ahmet Saraçoğlu
23-02-2011, 01:03
evet biraz fazla abandım açıkçası ama tam bi kutu değildi , zımparayla sıfırlanamayacak kadar girintili çıkıntılı yüzeyler var malesef ama aşırı toplanamayacak kadar kötü değil boyanın durumu.Tek sıkıntım homojen parlaklığı elde edememiş olmam.Şu andan sonrasında kurtarabileceğim vernik vss bi yöntem yokmu?
Yada bi kutu daha alıp devam mı edeyim?

Emir_b16a
23-02-2011, 01:09
evet biraz fazla abandım açıkçası ama tam bi kutu değildi , zımparayla sıfırlanamayacak kadar girintili çıkıntılı yüzeyler var malesef ama aşırı toplanamayacak kadar kötü değil boyanın durumu.Tek sıkıntım homojen parlaklığı elde edememiş olmam.Şu andan sonrasında kurtarabileceğim vernik vss bi yöntem yokmu?

zımparala biraz düzelir sonra 1 2 kat daha boya atarsn parlaklığı alırsınn :)

kadirsa
23-02-2011, 01:14

Zımparalamak derken öyle sıfırlayacak düzeyde demedim, yani üzerindeki kabalığı alıp tekrara atacağın boyanın tutunmasını sağlayacak bir yüzey oluşturacak kadar, öyle çok detay değil yani. O nedenle girinti çıkıntıyı dert etme. Senin elde edeceğin görüntüde baskın olacak bölgeler düz yüzeyler olacaktır, yani göze gelecek olan yerler.

ruudvan
23-02-2011, 02:41
ahmet kecelı kalem kullanırsında ust ustu cızgı cızdıgınde oralar daha koyu olurya buda aynı mantık.bıtırdıgın noktadan baslarsan eger bıtıs noktasına cok sıkmıs olursun mesela 5 sanıyede ızgaranın bır ucundan bır ucuna gıdıyorsan eger.4uncu sanıyede yavasca elını cek kı 5ncı sanıyede geldıgın noktada tam boya puskurtmemıs ol.
tavsıyem yrn bı kutu boya al yaklasık 3 cm den hafıf hafıf sık tamamına basmamaya calıs tetıgın bı kat boya at mat putur putur olucaktır.
sonrakı katını bıraz daha yakından ama kutudn hava boya karısımı cıkıcak sevıyede sadece hava cıkmıcak sevıyede bır kt daha gec.
kolay gelsın

Murat
23-02-2011, 06:43
zımpara yaptınmı? yapmadıysan o boyalar fazla dayanmaz.

tolgakaynak
23-02-2011, 07:24
portakal kabuğu gibi olduysa parfum gelmiştir.. 2000 değerinde zımpara yap sonra tekrardan boya ama aynı yerde boyama. çünkü parfumun gidip gitmediğini anlamazsan :D yine aynı şey olucaktır

aliergun
23-02-2011, 12:12
Ahmet abi..
boyadaki portakal görünümünü gidermek için 1500 zımparayla uygulama yaptığın her yeri geç. zımparayı uygularken bir bloğa sarman ve uygulama esnasında sürekli su sıkman zımpara yapmanı ve sonucun daha homojen olmasını sağlıycaktır.

Ardından eşit dağılım olucak şekilde tekrar boya. Spreyi uygulayacağın yere 15-20 cm uzaktan tut. Boyayı attıktan yaklaşık 30dk sonra vernik sık.

eğer sonucun en iyi şekilde olmasını istiyorsan verniğin 1-2 gün kurumasını ve iyice sertleşmesini bekle. Ardından 2000 kum zımparayı yine su sıkarak uygula ve ardından pasta cilasını yap. Cam gibi olucaktır..

Ama bütün bu uygulamalardan önce krom zemin üzerine zımpara yapmadıysan , basınçlı su geldiğinde köşelerden yada az tutunan biryerden başlayarak boya kalkabilir.. Vernik bunun olmasını geciktiricektir.

edit: boya ve vernik işlemleri sırasında üzerinde parfüm, uygulama yapıcağın yerde koku falan olmasın.
kolay gelsin

cery
23-02-2011, 12:18
kullandığın boyanın markası da önemli. ben hep boyama işlerimde (graffiti dahil) akçalı kullandım. son derece memnunum. 1 kutu mat siyah ile 3 arabanın farlarını 3'er kat olmak üzere boyamıştım. kısmi parlaklık sorunu ise tamamen boyanın homojen atılmamasından kaynaklanmıştır. boyayı çok yakından tutma arada 20 cm filan olsun hızlı hareketlerle tek kat yerine 2 3 kat şeklinde uygula o zaman homojen parlaklığı yakalayabilirsin. tabi pütürleri önceden 1000 ya da 1500 ayarında bi zımpara ile zımparalaman boyadan sonra oldukça düzgün bi yüzey elde etmene yardımcı olur

Ahmet Saraçoğlu
25-02-2011, 13:56
problem yaşadığım gece emreyle beraber bi kutu vernik , bi kutu akçalı siyah sprey alıp bu halinin üzerinden boyayalım dedik.Sağolsun ramo boyadı , vernik attı , istediğim görünüme ulaştık.Ama evde maske bandını sökerken köşelerden pul pul kalktı en başta zımparasız yaptığım için... şuan komple kazıma + zımpara yapıyorum , yarıdan çoğu bitti.sonrasında sıfırdan başlıycam.

emresener
25-02-2011, 13:58
P.ç ettin güzelim ızgarayı ahahha:d

kolay gelsin bro... C2 noldu ??

Ahmet Saraçoğlu
25-02-2011, 14:03
olacak olacak :D

1.3 cdtı
25-02-2011, 14:05
bence parlak siyaha kapla daha basit ve güzel olur

tuner faruk
25-02-2011, 15:56
Sağlık olsun abi öğrenmiş oldun hiç değilse akşam gelebilirsen gelde beraber zımparalayalım :)

emresener
26-02-2011, 16:19
az yakan arabası o gece sanayi önünde kaldı. çok yakan ilede gelemez o yemez :D evinde zımparalasın. hee sen çok zımpara yapmak istiosan p.tesi golfu içeri tamamen alıoruz bekleriz faruk :D:D

tuner faruk
26-02-2011, 16:26
az yakan arabası o gece sanayi önünde kaldı. çok yakan ilede gelemez o yemez :D evinde zımparalasın. hee sen çok zımpara yapmak istiosan p.tesi golfu içeri tamamen alıoruz bekleriz faruk :D:D

Hahahahahah :D:D:D:D

alex
26-02-2011, 16:29
3 kat boya sora usune ınce zımpara cek vernık at 1 kat ınce kurumaya bırak derım