PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karbüratörlü vs Enjeksyonlu

Safak
18-07-2007, 22:54
Sizce.

Karbüratörlü basit yapıda bir motor için Turbo uygulamak yoksa Enjeksyonlu elektronik bir motor için...

Maliyet açısından hangisi daha az maliyetli olur?
Hangisi daha güvenilir olur? Neden?
Hangisinden daha fazla güç elde edilebilir?

Stock motora bastığımızı farzedelim, motor açılmadan...

Teşekkürler :icon_tup:

cem
19-07-2007, 00:52
http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=2137&highlight=karb%FCrat%F6r

Safak
19-07-2007, 01:02
Ben konuya daha detaycı yaklaşmışım...O konuyu görmedim kusura bakmayın.

Benim öğrenmek istediğim tam manası ile. Sorduğum o 3 sorunun cevabı, mükünse teknik açıklaması ile, biz yaptık oldu açıklamalarından kimsenin birşey anladığını sanmıyorum :)

sami_z01
19-07-2007, 20:21
selam

karburator vs efi de en onemli olan yer efi nin alt ve orta band iceirisindeki ustunlugudur
ust devirde oyle kayda deyecek 1 fark olmaz...

sebep: efi lerde oksijen sensoru hava yakiti 3000 devire kadar kapali(close loop) kontrol etmeye calisir 14.7:1 daha sonra acik(open loop) olarak okumaya devam eder..

mesela kendi arabamdan ornek vereyim...eger hava yakiti belli 1 zenginlikde tutamazsak 3 4 bogazi acarken 1 anlik 1 tekleme yaptiriyor...N/A olark kombinasyona bagli dip gaz icin 12.5--13.5:1

tabiki varsaydigimiz direk al tak yapilan 1 karburator degil ici istenilen speklere gore yapilmis memeler ayarlanmis vs....

guvenlik icin efi cok daha guvenli tabiki...

maliyet karburator tabiki

1 az daha araba hakkinda bilgi verirsen belki 1 seyler daha cikaririz hep birlikde

saygilar
sami

Safak
19-07-2007, 20:28
Genelleme olarak alalım... 4 silindirli bir motor için mesela...Yani bir proje için değil, sadece uygalama yapaınlardan ve bilgi sahibi olanlardan detaylı bilgi almak için.

Mesela karbüratörlü bir motora taurbo uygulaması yaptığımızda ECU ya da MAP gibi sorunlarımız olmuyor, bunların olmaması iyi birşeymi?

EFİ sistemlerde ECU programlandıktan sonra aynı etup kullanıldığı sürece birdaha extra bir ayara gerek kalmıyor sanırsam. Peki karbüratörlü sistemde yapılan ayarı aynı setup ta kullanıdğımız sürece muhafaza ediebiliyormu? Yoksa zamanla ya da hava değişikliklerinden etkilenip devamlı ayarlamak gerekiyor mu?

sami_z01
19-07-2007, 21:03
selam

turbo ve karb ayri 1 olay..eski ve yeni olarak bakalim...eski modellerde karburator un altinda idi..fakat gunumuzde karburatorun ustunden basiliyor ...

genelde 4 silindirler icin turbo ve karb icin ideal secim tek bogaz . fakat turbo olayina gireceksen karburatorun yapilmasi sart...eger mumkunse isi bilen 1 el tarafindan hazirlanmasi veya hazir disardan hazirlanmis.....

efi turbo vs karb turbo da hic suphesis efi acik 1 farkla alir.....

en onemli etgen vuruntu ve hava yakit ..ve karburator tek bogaz degil ise kelebeklerin acilma esnasinda fakir karisima dusebilme riski..direk contayi patlatir (awans vurursa fakirlikden)...

turbo da n/a ya gore hata tolere payi daha az..hatalar pahali sonuclar veriyor

efi de programladikdan sonra programi stedigin setup a gore degisme sansi var
karburator de zorlanirsin....

hava degisimlere karburator cok daha fazla tepki verir..efi uzerinde duseltmeler var otomatik olarak yaparsin

turboya gireceksen efi tercih etmen daha mantikli....

saygilar
sami

Safak
19-07-2007, 21:10
Anladım EFi daha sağlıklı...

Peki karbürtaörlü motorda setup nasıl yapılıyor avans dışında tek boğazlı karbüratör nasıl güçlendiriliyor? Ayrıca ne gibi sorunlar yaşatıyor?

Karbüratörde Turbo uygulamasında fakir karışımı yüksek oktan dışında engellemenin yolları nelerdir?

sami_z01
19-07-2007, 21:17
selam

sorun tepki zanlarinda karburatorun...tepki yawas olursa afr de dalgalanma olur
setup ayni degisen 1 sey yok.. ateslemeyi turbo ya gore almak gerekiyor ,geri cekme unite vs..

sol pod almak lazim...basinc+wb+egt sati koyup ...gozun takip edecek surekli

anladiim kadariyla yuksek basmayi dusunyorsun ama risk buyuk olur....

dusuk basinclarda fazla 1 sorun olmaz iyi ayarlarsan

saygilar
sami

Safak
19-07-2007, 21:32
Düşünürsem...stock alt yapıya 0.3 0.4 düşünürüm. Sorun olur mu böyle bir basıç ? Tabi intercooler kullanarak.

Uygulama yapılan bir araca rötar ve düşük basınç ile ( amaç yüksek güçler değil ) sorunsuz binilebilir mi?

Safak
20-07-2007, 21:35
Sizce.

Karbüratörlü basit yapıda bir motor için Turbo uygulamak yoksa Enjeksyonlu elektronik bir motor için...

Günceldir...

sülüman
20-07-2007, 22:18
bugün derste hoca bununla ilgili bişeyler dedi ama aklımda fazla kalmadı

aracın deniz sviyesinden cok dha yukarıda olması karbüatörlü arcalar için vermlilik düşüp daha fazla yakıt dedi enjeksiyn sisteminin üretilebilmesinin amaclarından biride budur dedi nedenini sölediginde uykuya dalmışım :D:D:D: ama yarın sorararım tam net bi cvp alırım

sulhi
21-07-2007, 00:29
karbiratorlude elektronık bi sorun olmaz istersen 307 hdi turbosu koy..ama enjeksıyonLuda ya beyın veya yazıLım yada herhangi bi yanıltma ister kapama vs cok havayı görunce enteresan durumlar doğar..biri basıt ve ucuz dieride maddi duruma bakan bi modifiye ister..

Safak
21-07-2007, 02:16
karbiratorlude elektronık bi sorun olmaz istersen 307 hdi turbosu koy..ama enjeksıyonLuda ya beyın veya yazıLım yada herhangi bi yanıltma ister kapama vs cok havayı görunce enteresan durumlar doğar..biri basıt ve ucuz dieride maddi duruma bakan bi modifiye ister..

Enjeksyon sistemi mi sonradan Turbo uygulamasına daha iyi adapte olur yoksa Karbüratör sistemi mi? İkisinde de herşey tamam dendiğinden hangisi daha sorunsuz olur? Yani ECU ayarlandıktan sonra ayar hep sabit olarak ECU da dururken...Karbüratör ayarlandığında zaman içinde ayarın kaçması, rakım a göre problem yaşanması gibi sorunlar olur mu? Enjektörlü sistemin çok havayı görünce entersan durumlar yaratması nelerdir mesela?

Çok soruyorum ama merak ettiğimden ötürü, ve sizin gibi uygulamaları yapan ve takip edenlerden açıklamalı olarak konuyu kapmak iyi oluyor.

sulhi
21-07-2007, 02:30
enjeksıyonLu tabiki..

Safak
21-07-2007, 22:17
Devam edelim:)

sami_z01
21-07-2007, 22:45
selam

0.3-0.4 hmm!! dusuk basinc yerine hic nos dusundunmu ? ? ? ? maliyet acisindan

sadece 1 fikir

efi sitemlerde duman atabilir tamamen ayar bazli....duzeltmeler bolumunu iyi ayarlamz isen duman atar ozellikle sehir degismelerinde yukseklik alcaklik farklari....

saygilar
sami

Safak
21-07-2007, 23:37
Turbo daha geleceğeş dönük bir uygulama, ilerde piston kol vs, daya yüksek boost...Nos tarcihim değil o yüzden.

0.3 0.4 sorun yaratırmı standart motorda, rotar ve karışım iyi ayarlanırsa? Kırma vs?

sulhi
22-07-2007, 00:18
bizim honda sport 3000 km oLdu 0.5 kuLLanıyoruz daha bi sorun yok cok şükür sadece ayarını bil yeter..acarsan atmosferık makına tabiki sorunlar acar..ilerım yatırım olarak düşünülebiLİr..

Safak
22-07-2007, 00:23
bizim honda sport 3000 km oLdu 0.5 kuLLanıyoruz daha bi sorun yok cok şükür sadece ayarını bil yeter..acarsan atmosferık makına tabiki sorunlar acar..ilerım yatırım olarak düşünülebiLİr..

Anlıyorum, Honda Sport için kit mi getirttiniz yoksa costum mu?

sulhi
22-07-2007, 00:25
komple kıt getirttik intercol turbo headers ara boru ve vastegatesıne kadar...ve cokta memnunuz..

Safak
22-07-2007, 00:31
Güle eğlene, güzel günlerde kullanırsınız inşallah... :)

Karbüratörlü araçlarda devir kesici olamaması bir sorun teşkil eder mi?
EFi kitlerde ECU ya da yazılım geliyor mu kitle birlikte?

sulhi
22-07-2007, 00:39
karbıretorlu aracta cevıre bildiğin kadar cevır heLe şahınde tofaşserisinde istediğin kadar ama yuksek devırde suboplar kasrışıyo yurumuo SLx MOTORlarda ise subop yakalar yuksek devırde;)vs vs

Safak
24-07-2007, 02:07
Turbolanan bir otomobil LPG ile kullanılabiliyor mu? Kullanılmıyorsa neden? Kullanılıyorsa güç kaybı ya da mekanik sorunlara sebep olur mu? LPG ile ayar yapmak daha kolay duyduğum kadarı ile bu doğru bir kanı mı?

Safak
25-07-2007, 00:18
Bir de bu elektronik bostcontroler karbüratörlü araçlarda kullanılabiliyor mu?

Safak
26-07-2007, 21:14
Konu Halen Günceldir

sulhi
26-07-2007, 22:30
Turbolanan bir otomobil LPG ile kullanılabiliyor mu? Kullanılmıyorsa neden? Kullanılıyorsa güç kaybı ya da mekanik sorunlara sebep olur mu? LPG ile ayar yapmak daha kolay duyduğum kadarı ile bu doğru bir kanı mı?

gördum bındım kuLLanıLıo ama benzın kadar guc vermez gaz yakışı güçlü ama oktanı düşük
verimi az...ok aynı zamanda karbiratorLü turbo bi makınaya da evc bağlanır benım bildiğim kadarıyLa..

Safak
26-07-2007, 22:31
gördum bındım kuLLanıLıo ama benzın kadar guc vermez gaz yakışı güçlü ama oktanı düşük
verimi az...ok aynı zamanda karbiratorLü turbo bi makınaya da evc bağlanır benım bildiğim kadarıyLa..

Gazın benzin gibi soğutma etkisi olmadığı ve bunun Turbo için sorun yarattığı söyleniyor?

sulhi
26-07-2007, 22:55
Gazın benzin gibi soğutma etkisi olmadığı ve bunun Turbo için sorun yarattığı söyleniyor?

aynen öle hele turbo ile ömru cok kısa..cunku sıvı deil kayganLığı yok direk kurutma özeLLiğii var..

CKN
26-07-2007, 23:24
Sizce.

bence enjeksiyonlu..
4 sene karburatorlu turbo arac kuallandım..
tofaşa 20 psi basıyordum 5. 6. kalkısta ya şamandıra patlatıyordu yada iticiyi kırıyordu.. 3 ün sonunda benzin yetmiyordu.. 160 lık memeyi 2,5 matkapla delmiştik.. ne günler..

Safak
27-07-2007, 00:44
bence enjeksiyonlu..
4 sene karburatorlu turbo arac kuallandım..
tofaşa 20 psi basıyordum 5. 6. kalkısta ya şamandıra patlatıyordu yada iticiyi kırıyordu.. 3 ün sonunda benzin yetmiyordu.. 160 lık memeyi 2,5 matkapla delmiştik.. ne günler..

Öyle yüksek bir rakam basmayı düşünmem ben...O yüzden benzer sorunlar ile karşılaşacağımı sanmam.