PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gümrük Mevzuatı !

ice
03-03-2011, 11:00
Daha önce sormuştum bir çok kişi olmaz demişti ama 1-2 kişiden mevzuatta değişiklik olduğunu duydum.O yüzden bir kere daha soracağım.Almanya"dan kesin dönüş yapmış biri istediği yaşta bir otomobili permi hakkı olarak Türkiye"ye getirebilr mi ve getirirse ne kadar sonra satışını verebilir ?

mmustu
03-03-2011, 11:03
olmayacak şey nedir anlamadım ama

Yurtdışından kesin dönüş yapan vatandaşlar araçlarını buraya getirip TR plaka alabiliyorlar zaten.Araç TR plaka olduktan sonrada satış yapılabilir.

Gerçi farklı bir durumu araştırmıştım bir süre önce Özürlü olan vatandaşlar yurtdışından permi hakkıyla araç getirebiliyorlar 5 yaşına kadar olmak şartıyla ve bu aracı 5 yıl boyunca satamıyorlar diye bilgi almıştım.

XoR
03-03-2011, 11:05
Benim bildiğim ve yaşadığım (asker dönüşü Belçikadan) max 3 yaşına kadar getirip, araç eğer 1.6 Litre hacimden büyükse buradaki fiyatı üzerinden %56 Ötv ödeniyordu + diğer gümrük masrafları. Yapılan değişiklik tam olarak nedir mevzuata ulaşabileceğimiz bir link vs varmı ?

Sene 2005 Abt Modifiyeli bir Cupra R getirmek istemiştim. Orda el sıkıştığım rakam 8500 Euro burda talep ettikleri Ötv yüzünden getirmemiştim.

onursumer
03-03-2011, 11:05
permi hakkıyla gelicek aracın yurt dışındayken gelmeden 6 ay once satın alınması vs gibi birşey vardı o kalktımı ?

yoksa direk istediği arabayı alıp getirebiliyormu ?

ice
03-03-2011, 11:40
İşte bende bu sorduğunuz soruların cevaplarını arıyorum :) Yok mu aramızda gümrükçü ?

Diyadin
03-03-2011, 12:35
Bende takipteyim konuyu bilgili olanlar yazarsa güzel olur ..

Mr.K
03-03-2011, 12:58
gumrukcu degılım ,sayet bıcok bılgıyıpc basına gectıgımde aktarırım telden zor. : ) gene guncel olsun,yardım edenler etsın..

C!N
03-03-2011, 20:08
Gerçi farklı bir durumu araştırmıştım bir süre önce Özürlü olan vatandaşlar yurtdışından permi hakkıyla araç getirebiliyorlar 5 yaşına kadar olmak şartıyla ve bu aracı 5 yıl boyunca satamıyorlar diye bilgi almıştım.

Bilgilerde yanlışlık var. Engelli vatandaşlar Ankara Nakilhane Gümrük Müdürlüğünden alacakları onay dahilinde 1600cc hacmine kadar fiziksel engellerine uygun tertibatı olan 3 yaşına kadar olan araçları gümrük vergsinden muaf olarak alabiliyorlar. Bu araçları ilk 5 yıl hiçbir şekilde satamıyorlar, 5. yıldan sonra sadece engelleri kendi engellerine uyan ve aynı tertibatı kullanabilecek birine, 10. yıldan sonra ise engelsiz şahıslar için plan-projesini çizdirip engelli aracı olmaktan çıkartmak sureti ile istedikleri herkese satışını yapabiliyorlar...

bluestain
03-03-2011, 20:54
Bilgilerde yanlışlık var. Engelli vatandaşlar Ankara Nakilhane Gümrük Müdürlüğünden alacakları onay dahilinde 1600cc hacmine kadar fiziksel engellerine uygun tertibatı olan 3 yaşına kadar olan araçları gümrük vergsinden muaf olarak alabiliyorlar. Bu araçları ilk 5 yıl hiçbir şekilde satamıyorlar, 5. yıldan sonra sadece engelleri kendi engellerine uyan ve aynı tertibatı kullanabilecek birine, 10. yıldan sonra ise engelsiz şahıslar için plan-projesini çizdirip engelli aracı olmaktan çıkartmak sureti ile istedikleri herkese satışını yapabiliyorlar...

englliler istedikleri aracı alabiliyorlar engelli arabası olmasına gerek yok birinci derece akrabaları kullanabiliyor,arkadaşım 6-7 ay önce annesinin üzerinden nissan qashqai aldı.

ice
03-03-2011, 21:01
Benim soruma cevap verecek biri var mı ?

barisy
03-03-2011, 21:40
1. aracı TR ye getirmeden en az 6 ay önce satın almış olmalısın.
2. aracı satın aldığın gün araç en fazla 3 yaşında olabilir. ( Bunu birçok kişi yanlış yorumluyor , 1980 yılında 1978 model araba satın aldıysan onuda getirebilirsin )
3. En az 2 yıl yurtdışında kalmış olman gerekiyor.
4. Bu 2 yıl içinde 6 aydan fazla TR de bulunmamış olman gerekiyor
5. Arabayı TR ye getirdiğinde bugünkü turistik fob fiyatı üzerinden yaşına göre amortisman yüzdesi düşülerek vergi ve ötv ödemesi yapılıyor, TR plaka alınıyor
6. Aracı 12 ay satamazsın.

Önemli Not : Arabaya özel bir bağlılığın yok ise navlun ( yurtdışından nakliyesi), sigorta , gümrükleme masrafı , çıkan vergiler , plaka masrafları derken TR deki fiyatına yaklaşırsın , hatta modeline göre geçebilirsin bile. Çok yüksek modeller, yani TR de ikinci eli çok tutan fakat Almanyada 2. eli çok uygun olan araçlar tercih edersen biraz daha karlı olabilir. Tabi Avrupadaki yollar ve araç donanımları daha iyi olduğu bir avantajdır.

ef186
03-03-2011, 22:01
englliler istedikleri aracı alabiliyorlar engelli arabası olmasına gerek yok birinci derece akrabaları kullanabiliyor,arkadaşım 6-7 ay önce annesinin üzerinden nissan qashqai aldı.

1.5 dci mi ? 1600 cc siniri var diye biliyorum .

ef186
03-03-2011, 22:03
Daha önce sormuştum bir çok kişi olmaz demişti ama 1-2 kişiden mevzuatta değişiklik olduğunu duydum.O yüzden bir kere daha soracağım.Almanya"dan kesin dönüş yapmış biri istediği yaşta bir otomobili permi hakkı olarak Türkiye"ye getirebilr mi ve getirirse ne kadar sonra satışını verebilir ?

:D
ben bunu biryerden hatirliyorum hatta toyotaya email atip aldigim cevabida hatirliyorum :D

kanka en kolayini buliyim ben sana bir telefon ve isim veriyim bu islerle ugrasan git yanina cayinizi icin sana sorularinin cevabini versin ....

C!N
03-03-2011, 22:11

''Engelliler istedikleri aracı alabiliyorlar engelli arabası olmasına gerek yok'' gibi birşey mümkün değil arkadaşım, yanlış bilgilendirme yapmayalım. Engelli plakalı araçlar 2 şekilde satın alınabiliyor; Birincisi aracını kendisi kullanabilecek H sınıfı ehliyete sahip engelliler için engellerine yönelik özel ''hareket ettirici tertibat'' plan-proje ile uygulanmış halde, vergi muafiyeti isteniyorsa en fazla 1600 cc hacmine kadar olması koşuluyla; ikincisi ise %90 ve üzeri engele sahip şahıslar adına olmak koşulu ile, 3. dereceden akraba olan şahıslara kadar kullanım izni olan ve kullanacak kişilerin ruhsatta isimleri belirtilmiş, amaç engelli bireylerin ulaşımları sağlamak olan, otomobiller için en fazla 1600cc, minibüsler için ise en fazla 2800cc motor hacmine ve rampa sistemine sahip olması gerekmektedir. Mutemelen sizin arkadaşınız anlattığım ikinci madde kapsamında almışlardır aracı.

Konuyu açan arkadaş kusura bakmasın biraz konu dışı oldu ama yanlış bilgilendirmenin önüne geçmek istedim.

ice
07-03-2011, 13:21
1. aracı TR ye getirmeden en az 6 ay önce satın almış olmalısın.
2. aracı satın aldığın gün araç en fazla 3 yaşında olabilir. ( Bunu birçok kişi yanlış yorumluyor , 1980 yılında 1978 model araba satın aldıysan onuda getirebilirsin )
3. En az 2 yıl yurtdışında kalmış olman gerekiyor.
4. Bu 2 yıl içinde 6 aydan fazla TR de bulunmamış olman gerekiyor
5. Arabayı TR ye getirdiğinde bugünkü turistik fob fiyatı üzerinden yaşına göre amortisman yüzdesi düşülerek vergi ve ötv ödemesi yapılıyor, TR plaka alınıyor
6. Aracı 12 ay satamazsın.

Önemli Not : Arabaya özel bir bağlılığın yok ise navlun ( yurtdışından nakliyesi), sigorta , gümrükleme masrafı , çıkan vergiler , plaka masrafları derken TR deki fiyatına yaklaşırsın , hatta modeline göre geçebilirsin bile. Çok yüksek modeller, yani TR de ikinci eli çok tutan fakat Almanyada 2. eli çok uygun olan araçlar tercih edersen biraz daha karlı olabilir. Tabi Avrupadaki yollar ve araç donanımları daha iyi olduğu bir avantajdır.

Tesekkür ederim yazdıklarına göre ben getiremeyceğim aracı buraya ...

ice
07-03-2011, 13:22
:D
ben bunu biryerden hatirliyorum hatta toyotaya email atip aldigim cevabida hatirliyorum :D

kanka en kolayini buliyim ben sana bir telefon ve isim veriyim bu islerle ugrasan git yanina cayinizi icin sana sorularinin cevabini versin ....

İçime dert oldu buğra alacağım bir supra :) Ver abi teli arayayım sorayım derdime derman olsun :)

Schumi
08-03-2011, 20:33
Tax Free Car Yabancıdan Yabancıya Oto Alımı Satımı, Mavi Plaka MA, Diplomatik Plaka CD, Misafir Araç MA Plaka, Blue Plate Cars (http://www.taxfreecar.net/)

Bu adamlar gümrükçü bu işinde uzmanları. Kesin dönüş olsun yabancıların TR'deki işlemleri olsun gurbetçilerin permi hakları olsun bunlar ile alakalı işleri. Tahir bey şirketin sahibi.