PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 106-Saxo \ C2 Vts Intake Manifold Upgrade

Göki,ZD
04-03-2011, 12:45
Dilimin döndüğünce resimli anlatmaya çalışıcam..

1- Emme Manifoldunu, Silindir kapağına takmak için gerekli işlemler..

Manifoldun vida delikleri 6 Adet, Silindir kapağının toplam vida sayısı 9

Manifoldu, silindir kapağına dayadığınızda 2-5-6 nolu yerler denk geliyor. C2 Manifoldu, orjinale göre ağır olduğu için, sonuna kadar sıksanız
bile kaçırma yapıyor, zaten 3 vida atmak saçma olur.. 1-3-4 nolu delikler bakıldığında denk geliyormuş gibi gözüküyor ama vidayı sıkmak istediğinizde, 2 diş sonrası sıkılmadığını anlıyorsunuz. Delikleri kaynak ile doldurtup, yeniden delip deliceğiniz zaman, Silindir kapağında 9 vida deliği olduğunu söylemiştim MAVİ renk ile 1-2-3 ile işaretledim fotoğrafda, normalde manifold da orası kapalı, ustanıza orayada delik açtırırsanız manifoldu, kapağa toplamda 9 adet vida ile takarsanız çok daha iyi olur. Ben öyle yaptım, orası size kalmış artık, 6 vida yeterli görürseniz sorun yok..

Not [/B]: Vida metrik 6 diye hatırlıyorum, kapakta ve manifold deliklerini metrik 8 e büyütmenizi tavsiye ederim. kapakda ve manifoldun flanşında yeterince pay var..

Genel Bakış

http://i56.tinypic.com/28l9xl0.jpg

Vida Delikleri

http://i52.tinypic.com/ih37f8.jpg

Vida Delikleri Kapatılıp yeniden açıldıkdan sonraki hali

http://i56.tinypic.com/54t553.jpg

2 - Enjektör kütüğü Takılması

A - Orjinal Kütük kullanımı
B - C2 Vts Enjektor Kütüğü Satın alınabilir
C - Tornacıda Kütük yaptırılır.

A - Orjinal Kütük Kullanmak için gerekli işlemler

Manifold üstünde her araçta standart ta olduğu gibi kütüğü sabitlemek için 2 tane hazırda yer var. Orjinal kütüğü takmak istediğinizde 1 nolu işaretlediğim yer sol tarafına, 2 nolu işaretlediğim yer ise üstüne denk geliyor, bu yüzden enjektorler yuvaya oturmuyor havada kalıyorlar. Orjinal kütüğü kullanmak isterseniz, 2 nolu vida yerini kesiyorsunuz(dibinden değil). Kesme işleminden sonra enjektorler CUK diye oturuyor ve sabitleme işi kalıyor. Onun işinde 1 noluyu sabitlemek için sekman kullanıyorsunuz. 2 nolu yeri sabitlemek için yine sekman tarzına 2 delikli bi parça kesebilirsiniz. Fotolarda görüceksiniz zaten.

Not : 2 nolu vida yeri yaparken enjektorun tam oturduguna dikkat edin, ben pek dikkat etmedim, vida tam sıkmadıgı için sarsıntıdan yukarı dogru hafiften oynuyormuş, benzin kaçağı yapıyormuş, onuda şans eseri gördük, araya pul koyarak tam aşağı basmasını sağladık.

Genel Bakış

http://i51.tinypic.com/wvrhfo.jpg

1 Nolu yeri sabitleme fotoğrafı

http://i53.tinypic.com/sfjbqb.jpg

2 Nolu yeri sabitleme fotoğrafı

http://i55.tinypic.com/357nh1t.jpg

Bitmiş hali Araç üstünde

http://i52.tinypic.com/2lmarye.jpg

C2 Emme manifoldu kelebek girişi 54 mm, Ben gaz kelebeğini Vtec B16 60 mm taktıgım için girişini büyüttüm. Daha büyük gaz kelebeği takmak istemediğiniz sürece orjinal kelebeği flanş ile kullanabilirsiniz extradan giriş için işlem yapmanıza gerek yok. Yaptırcağınız gaz kelebeği flanşını mümkün olduğunca ince tutun, kalın oldugu taktirde, filtre için dirsek kullanıcağınızdan vesting house çok yakın oluyor ve dirsek zor sıkılıyor ve kasıyor, çıkma ihtimali var..

kutsal
04-03-2011, 13:42
çok sağol böyle bir konu açtığın ıcın kulaktan dolma ıslerle bend eyapmaya çalıscaktım bu işi manifoldu aldım ölece duruyo suan yapsammı yapmasammı kararsızım

cliver
04-03-2011, 13:44
hey maşallah ne guzel anlatmıssın kardeşim eline sağlık:)

darkred
04-03-2011, 13:55
Göki eline sağlık süper anlatım olmuş...

Orjinal manifolda göre + ve - leri neler bu C2 manifoldun.Bu topik altında olması gereken bir bilgi bence onlarıda yazarsan cok daha güzel konu olur bu...

Teşekkürler...

PPR engineering
04-03-2011, 16:10
eline sağlık yavrum maşALLAH

Ahmet_28
04-03-2011, 16:20
peki bu işlemleri yapmak yerine c2 emme ile birlikte c2vts silindir kapağı kullanılsa nasıl olur ? yada olabilirmi?

cem06
04-03-2011, 16:32
peki bu işlemleri yapmak yerine c2 emme ile birlikte c2vts silindir kapağı kullanılsa nasıl olur ? yada olabilirmi?

daha iyi olur jp4 kapakların subapları daha buyuktu yanlıs hatırlamıyorsam egzoz tarafı.

Ahmet_28
04-03-2011, 16:42
daha iyi olur jp4 kapakların subapları daha buyuktu yanlıs hatırlamıyorsam egzoz tarafı.

doğru hatırlıyorsun.bencede bu kapakla birlikte çok daha verimli olur uğraşmayada gerek kalmaz

Göki,ZD
04-03-2011, 16:48

Cem'in dediği gibi daha güzel olur..

Benim yapmama sebebim;

Kapagımda sorun yokken gidip bosuna 1000-1500 lira para vermek anlamsız geldi..:)

doğru hatırlıyorsun.bencede bu kapakla birlikte çok daha verimli olur uğraşmayada gerek kalmaz

Manifoldu takmak için ugraşmıyorsun ki ama :) 2 saat lik iş bu..

Ahmet_28
04-03-2011, 16:54
Cem'in dediği gibi daha güzel olur..

Benim yapmama sebebim;

Kapagımda sorun yokken gidip bosuna 1000-1500 lira para vermek anlamsız geldi..:)

Manifoldu takmak için ugraşmıyorsun ki ama :) 2 saat lik iş bu..

tamam janem emeğine saygı duyuyorum maşallah :D çıkma daha uygun alınır daha verimli olur o yuzden dedim;););):D

Göki,ZD
04-03-2011, 17:05
tamam janem emeğine saygı duyuyorum maşallah :D çıkma daha uygun alınır daha verimli olur o yuzden dedim;););):D

çıkma boş 1200 liraya vardı ama gere kyok kanka, ha ilerde piston kol bacak girersem alırım ama şu setup a birşey olmadıgı sürece çivi çakmam araca.. yeter da :)

Alper_
04-03-2011, 21:02
çok güzel açıklayıp anlatmışsın teşekkürler :icon_tup:

ufuck
04-03-2011, 21:07
çok gusel anlatmıssın..detaylı bılgı bole oluyor :D :D yıne teşekkurler...

3rk4n
05-03-2011, 08:38
Gene abimden öğrendiğim olarak söylüyorum. Bu uygulamada bu manifoldun hakkını vermek bence 60mm kelebek kullanıp ona göre manifoldun içininde polishlenmiş olması gerekmekte. Bu şekilde manifolddan tam verim alınacak. Ve takarkende teflon conta güzel olur ısı içinde. Bunda kullanılacak filtre borularınıda 60 mm ve ısı yalıtımlı olup tamponun oraya inerse yemeyin yanında yatın :D ben yapamadım saxo ya kısmet deilmiş :D

boosted_pug
05-03-2011, 12:27
ben egzantriksiz jp4 kapagı 500 liraya aldım düşünen olursa yardımcı olabilirim

Göki,ZD
05-03-2011, 14:25
ben egzantriksiz jp4 kapagı 500 liraya aldım düşünen olursa yardımcı olabilirim

6 ay önce böyle bişeyi olurdu :):D:):)

Narko
05-03-2011, 23:59
elıne sağlık.. proje 10 no

Vlkn
12-03-2011, 01:40
Güzel Bir Paylaşım teşekkürler.

Göki,ZD
21-05-2011, 22:29
Enejktor kütüğü artık citroen servislerinden temin edilebiliyor 120 tl gibi rakamı var, yada 307 1.6 benzinli nin enjektor kütüğü oluyor galiba ona bakıcam yakın zaman oluyorsa çıkmacılardan da temin edilebilir ucuz yollu..

eser
22-05-2011, 00:08
Göki eline sağlık süper anlatım olmuş...

Orjinal manifolda göre + ve - leri neler bu C2 manifoldun.Bu topik altında olması gereken bir bilgi bence onlarıda yazarsan cok daha güzel konu olur bu...

Teşekkürler...

bende merak ettim + lar - ler nedir ?

Göki,ZD
23-05-2011, 14:30
bende merak ettim + lar - ler nedir ?

ben aracımı boşalttım eser..

Şu anda C2 Emme manifoldu
1 - benim manifoldu sattıgım arkadaşımın aracında takılı 1kaç eksiği kaldı
2- benim hazırladıgım bi araç var yeni bi manifold daha aldık, oda 10-20 güne kadar tam anlamıyla bitmiş olucak, rodaj ı falan filan var..
3- İzmir li ferro nun turbo 106 sınada c2 manifoldu takıldı ama onunda daha çok eksiği var araç paşaoğlundaki mavi 106..

yani 3 tane su anda takılı olan c2 emme manifoldu var ama araçlar tam anlamıyla bitmediler, araçlar bittikden sonra +\- leri aktarırım.. yurt dısında uygulayanlar dyno üstünde 10-15 beygir aldıklarını söylüyorlar ama onların lafına pek tama etmiyorum. ama tasarım olarak aralarında ciddi fark var..

oğuz
02-08-2011, 17:19
sonu gelmemiş bi bilgi araştırırken gördüm.

araçlar bittimi,+ - nelerdir.çoğu kişinin işine yarar.

aVDANLı
11-01-2012, 13:20
bende kullandım kendi aracımda ölcümlerde anladıgı kadarıyla 7-9 hp fark ediyor ama daha önemlisi gaz tepkimesini inanılmaz hassaslaştırdı neden oldugunu bilemiyorum ama cok iyi oldu :)

ggtoker
14-09-2012, 22:23
konu hortlasın....

c2 vts yi turbo araçlardamı kullanmak daha mantıklı yoksa atmosferik araçlarda mı??????

DRIVE34
18-03-2016, 22:55
C2 emme+kelebek kullanımı hakkında performance güncellemeleri ne yöndedir kullananlardan biraz bilgi alalım