PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Biodizel ve yeni tip motorlar

TaGo
06-03-2011, 22:08
Arkadaşlar malumunuz yakıt derdinden herkes muzdarip. Önüne geçilemeyen bir zam furyası var. Ancak kullanım kitlesine baktığımızda sitemizin bile nerdeyse &70 inden fazlası yeni tip dizel motorlar kullanıyor. Yeni tip derken aslında 2000 senesi sonrası yapımı dizel motorları kast ediyorum (CDTİ, Multijet, CRDİ, DCİ vs). Şimdi bu motorların biodizel ile arası nasıldır? Yani biodizel üretimininde yasaklandığı ***** ancak, kullanımı yasak değil. Bilgi sahibi arkadaşların motorlarla yakıt arasındaki kullanılabilirliğe yorum yapmasını rica ediyorum.

KSK-VTEC
06-03-2011, 22:50
10 numara yağ yapılanı bahsediyorsan komşum yapıyor bu işi sadece mazot filitserisi erken değiştiriliyotmuş tıkanmadan dolayı ne kadar filitreden geçirsekde kalanlar filitreyi tıkıyormuş

TaGo
13-03-2011, 11:23
Arkadaşlar şu konuya bir çözüm bulalım ya. Bende şirket arabaları var, çoğumuz hatta belki sitenin %90 ı dizel kullanıyor. Şu işe bir aydınlatma gerekli.

gambit49
13-03-2011, 11:34
ford grubunun kitapciginda 40 litrede 2 litre biodizel kullanabilirsiniz diyodu :) fazlasini önermiyomus

ali_utku
13-03-2011, 11:43
multijette pek güzel şeyler olmuyor kullanınca.sensör arızaları veriyor.yakıt pompası arıza veriyor.fakat son zamanlarda 5 numara yağ kullananlarda var.onda nasıl sonuçlar verir bilemiyorum.

cem
13-03-2011, 12:12
ford grubunun kitapciginda 40 litrede 2 litre biodizel kullanabilirsiniz diyodu :) fazlasini önermiyomus

bendede seat ibizaninki var , biyerden almistim bu fotolari hatirlayamadim simdi, kitapcikta aciklamis ;
cok dusuk sicaklarda 50:50 oran tavsiyesinde bulunmus,fakat yazin istedigin oranda kullan diyor,

RME = rapeseed methyl ester = biodizel

http://i55.tinypic.com/rjnzfk.jpg

http://i51.tinypic.com/54is6q.jpg

oğuzk
13-03-2011, 12:51
bendede seat ibizaninki var , biyerden almistim bu fotolari hatirlayamadim simdi, kitapcikta aciklamis ;
cok dusuk sicaklarda 50:50 oran tavsiyesinde bulunmus,fakat yazin istedigin oranda kullan diyor,

RME = rapeseed methyl ester = biodizel

http://i55.tinypic.com/rjnzfk.jpg

http://i51.tinypic.com/54is6q.jpg

3 silindirlerde pek sorun olmaz bence.

Eski motor 2000 yılındaki polo sahibi nerden bulucaktı euro dizeli

Bizde kullanıyorduk sorun olmadı hiç.

cem
13-03-2011, 13:31
Bizde kullanıyorduk sorun olmadı hiç.

hangi oranda , ne kadar kullandin ?

TaGo
13-03-2011, 13:45
Bu işe girmeyi düşünüyorum açıkcası. İzmir bölgesinden ortak olabilecek kişilerde bakıyorum. Bu açık tekliftir....

bilalMW
13-03-2011, 18:15
duyduğum kadarıyla VW SDI motorlar ve PSA DW8 motorlarda sıkıntı olmuyor.Yanlız yakıt filtresi erken değişmesi ve carbon clean sık yapılmalıymış..

doğruluğu nedir bilemiyorum.

TaGo
13-03-2011, 19:49
Herkesin yardımını bekliyorum.

initial-D
13-03-2011, 20:46
daha önce kendi çalıştırdığımız ham yağ fabrikasına makine aldık bir furya patladığında

2003 yılıydı sanırım.sonra o aleti hemen geri verdik ürettiğini yakacak motor yok:)

sonra bu makineleri alıp hamyağ veya rafineri yağ ile çalıştırıp kendi kullanacağı yakıtı üretmek isteyen bazı nakliyeciler sanayiciler oldu ama hepsi bıraktı bu kullanışsız makineler yüzünden.sonra halkta bir önyargı oluştu birde ötv ile dizel fiyatını bulunca kimse tercih etmedi.

sonra bizde vazgeçtik 14 çekici ile bütün yaz ayçiçeği-küspe-buğday-kanola taşıdığımız halde mazota döndük.

bursada çok kaliteli yapan bir yer vardı hala duruyormu bilmiyorum.1,5 dci megane ile sorun yaşamamıştık ama çok kullanmadık 1500 km falandır.

eğerki çok kaliteli üretilecekse yeni motorlarda hiçbir sakıncası yok.dizel neyse o da o.servis kitapçıklarındaki uyarılar dikkate alınmasın çok,alacağımız biodizelin kalitesini bilemeyecekleri için kendilerini korumak adına %5 karıştırın falan yazıyor.iyi biodizel periyodik bakım harici bir sorun çıkarmaz diyorum.ama sırf biodizel kullanıpta 150-200bin km yapan birçok örnek olsa daha iyi anlaşılır tabi.

konuda sıkıntıyı yağ bulmakta çekersin,yıllık ne kadar iş yapacağın ve bu yağı nerden temin edeceğinle ilgili iyi bir fizibilite yapmalısın.çünkü yağ piyasası biraz oynak.paran varken hammadde sıkıntısı çekebilirsin.ithalat şansın varsa bulgaristan bağlantısı daha doğrusu balkan ülkeleri bağlantısı kurabilirsin.gemiyle yurtdışından getirebilirsin.

biodizel üretim ve satışından çok yağ bulma-alma kısmı ve gümrük seni yoracaktır diye düşünüyorum.

edit:bizim kullandığımız çekiciler değil,kalitesiz biodizel kullanan çekicilerde yaşanan sıkıntılar pompa enjektör vs.

initial-D
13-03-2011, 20:53
birde kanola yağı ayçiçeğinden daha verimlidir biodizel için

TaGo
13-03-2011, 20:54
Ben yağ bulalım bu işi yapalım derken. Tech ve tanıdık çevreye satacak kadar bir üretim yapalım anlamında demiştim. Yani okadar yağ buluruz diye düşünüyorum. Yalnız yazdıkların için sağol. Vaktin olduğu bir zaman daha ayrıntılı görüşmek isterim yüzyüze.

initial-D
13-03-2011, 20:57
Ben yağ bulalım bu işi yapalım derken. Tech ve tanıdık çevreye satacak kadar bir üretim yapalım anlamında demiştim. Yani okadar yağ buluruz diye düşünüyorum. Yalnız yazdıkların için sağol. Vaktin olduğu bir zaman daha ayrıntılı görüşmek isterim yüzyüze.

valla izmirde pek olmuyorum okul bittiğinden beri ama geldiğimde yada sen geldiğinde beklerim:)

ham kanola yada rafine kanola fiyatları yüzünden satış fiyatı gene dizeli bulur.birde üretim için masraf yapacaksın.yağcılar falan karlı bir iş olmadığı için hiç bulaşmıyorlar bu işe zaten artık.hem trde biodizel yakıt olarak pazar payı kazanmaya başladıkça bu sefer yağ sektörü sıkıntıya girer diye düşünüyorum,dizelle aynı fiyat olur neredeyse ve evde yediğimiz yağ fiyatlarına zam gelebilir az bulunmasından ve değerinin artmasından dolayı:)

dediğin miktardağ yağ bulunur,daha fazlası içinde bulunur ama bağlantı ve sıcak para lazım.

üretim için lisans gerekecek bir de:)

kimsenin korkusu olmasın iyi biodizel için,millet yeni cr dizelle 10 numara yağ kullanıyor, iyi biodizel onun yanında jet yakıtı kalır:)

AFN
15-03-2012, 12:37
son mazot zamlarından sonra bio dizel konusunu gündeme getirmek lazım sitemizde yapan kullanan varmı acaba

bilalMW
15-03-2012, 12:48
iyi bir biodiesel nasıl üretilir burak abi ?

Osman Bahadır
15-03-2012, 13:12
1000 bar ve altı rail ve/veya enjektör basıncı ile çalışan dizellerde ılıman ve sıcak iklimlerde ve mevsimlerde kullanılabilir. Ama yüksek basınçta mükemmel atomize gerçekleştiren sistemlerde, 1500 bar, 1800 bar, 2000 bar basınçlarda çalışan motorlarda kullanmak risk demektir.

bilalMW
15-03-2012, 13:18
1000 bar ve altı rail ve/veya enjektör basıncı ile çalışan dizellerde ılıman ve sıcak iklimlerde ve mevsimlerde kullanılabilir. Ama yüksek basınçta mükemmel atomize gerçekleştiren sistemlerde, 1500 bar, 1800 bar, 2000 bar basınçlarda çalışan motorlarda kullanmak risk demektir.

yeteri kadar pulvarize olamadığından mı abi?

Yogi
15-03-2012, 13:20
aracımızın hangi çeşit olduğunu nasıl öğrenebiliriz
corsa 1.7 dti araca sahibim bilindiği gibi 2003 model ve trafiğe çıkışlı araştırdığım kadarı ile eurodizel 2004 yılında satılmaya başlanmış Türkiyede.

Kırsal motorin varken hiç eurodizel kullanmadım. Hatta tekneden çıkan pis ve sulu mazotu 2 hafta dinlendirip varil üstünden çeke çeke arabama koydum yaklaşık 110litre kullandım bir problem çıkmadı.

Bitkisel yağlarda araştırdığım kadarı ile bosch mazot pompalarında bir sıkıntı olmuyormus ama delphi gibi markalar sıkıntı yaratabilir diye aracıma bitkisel yağ koymaya çekindim.
Bu konuyu takipteyim

cnrsrn
15-03-2012, 13:39
araçta biodizel kullanmayı düşünüyorsanız eger örnegin corsa için 1.3 cdti degilde 1.7 dtı modelini öneririm, üniversitede biodizel üretiyoduk hocalarımızda araçlarında kullanıyodu ve sorunla karşılaşanı görmedim

AFN
15-03-2012, 13:48
ben bir firmadan fiyat teklifi istedim bakalım ne kadar diyecekler

Yogi
15-03-2012, 13:52
birde hangi motorlarda rahatlıkla kullanbılırız bunu öğrenebilirmisiniz?

Osman Bahadır
15-03-2012, 13:55
birde hangi motorlarda rahatlıkla kullanbılırız bunu öğrenebilirmisiniz?

Common-rail ve yüksek basınçlı birim enjektör(pumpe düse) hariç tüm dizellerde kullanılabilir.

Yogi
15-03-2012, 13:58
kusura bakmayın benım aracın motoru common rail değil ama "yüksek basınçlı birim enjektör" lü olablilrmi acaba? birde mazot pompasının yağlaması ile ilgili problemler olabilirmi?

AFN
15-03-2012, 14:00
Common-rail ve yüksek basınçlı birim enjektör(pumpe düse) hariç tüm dizellerde kullanılabilir.

pd motor passatın kullanım kitapçığında kullanabilirsiniz diye yazmışlar

Osman Bahadır
15-03-2012, 14:10
pd motor passatın kullanım kitapçığında kullanabilirsiniz diye yazmışlar

Common-rail'lerde de kullanabilirsiniz yazan var. Ama gel gör ki Türkiye'de standardı belli, belli kalitede üretilen bir biodizel yakıtı yok. Hemen hemen hepsi küçük tesislerde küçük çaplı üretimler. Yoksa belirli oranlarda kullanılabilir tabi ki...

kusura bakmayın benım aracın motoru common rail değil ama "yüksek basınçlı birim enjektör" lü olablilrmi acaba? birde mazot pompasının yağlaması ile ilgili problemler olabilirmi?

Senin arabanın motoru common-rail de değil, birim enjektör de... Elektronik gaz kontrollü distribütör pompa. Yani kullanılabilir.

Yogi
15-03-2012, 14:12
teşekkür ettim istanbulda kaliteli biodizel bulunursa bende alım yaparım

AFN
15-03-2012, 15:33
izmirde bir makina imaatcısı 75 litrelik makina için 2500 tl istiyor gelirsin eğitimini veririz diyor ama yağ bulmakta zorlanırsın diye bir bilgi verdi

berkay_aydin
15-03-2012, 15:39
Ben normalde motorin alıyorum normal euro dizelden daha kalın oluyor galiba ? Eğer uygun ve güvenilir olursa neden olmasın :) Ben şu haliyle her yağ değişiminde mazot filtresi değiştiriyorum ancak çıkanı görseniz sırf çamur çıkıyor :( Pompadan aldığımız yakıt'da çok temiz değil zaten..

Onamdar
15-03-2012, 15:54
izmirdeki tüm fast food işi yapan şirketlerle konuşup attıkları yağları makul bi ücret karşılığı almayı teklif etseniz o yağlar kullanılmazmı?

c20let
15-03-2012, 16:06
izmirdeki tüm fast food işi yapan şirketlerle konuşup attıkları yağları makul bi ücret karşılığı almayı teklif etseniz o yağlar kullanılmazmı?

hep hayalini kurardım bunun ama çok zahmetli olabilir gidip tek tek topla yağ akacak sağa sola değer mi bilmiyorum

By_HaNNibaLL
15-03-2012, 16:21
2 Haftadir biodizel konusunu işliyoruz okulda kanola yaği biodizel için en verimli yağ içerisine katki maddelerini iyi ayarlayip atildiğinda kullanilmasinda cok sakinca yok yurtdişinda coğu ülkede zaten benzinliklerden alinan yakitlarin %20si mecburen bio yakit oluyormuş.

kanola bitkisi cok zor üretilen bişey değil buğday gibi bişey sonuçta bir sürüde boş alan tarla vs var bunlarin yağini cıkartacak işini iyi yapacak firmalar olsa cok daha makül fiyatlara denk gelir bize ama uğraşana

berkay_aydin
15-03-2012, 16:24
Zaten toplayanlar var sık sık görüyorum ..

By_HaNNibaLL
15-03-2012, 16:24
Ek olarak isteyene elimde cok fazla bio yakitlarla ilgili döküman var isteyene verebilirim Makaleler bölümüne güzel bi toplama yapip altarnatif yakitlar olarak konu açmayi düşünüyorum

AcA_1988
15-03-2012, 16:27
Arkadaşlar istasyonlarda satılan 2 çeşit motorin var aralarındaki fark nedir ?

berkay_aydin
15-03-2012, 16:30
Arkadaşlar istasyonlarda satılan 2 çeşit motorin var aralarındaki fark nedir ?

2 çeşit derken birisi eurodizel diğeri motorin ?

initial-D
15-03-2012, 16:33
2 Haftadir biodizel konusunu işliyoruz okulda kanola yaği biodizel için en verimli yağ içerisine katki maddelerini iyi ayarlayip atildiğinda kullanilmasinda cok sakinca yok yurtdişinda coğu ülkede zaten benzinliklerden alinan yakitlarin %20si mecburen bio yakit oluyormuş.

kanola bitkisi cok zor üretilen bişey değil buğday gibi bişey sonuçta bir sürüde boş alan tarla vs var bunlarin yağini cıkartacak işini iyi yapacak firmalar olsa cok daha makül fiyatlara denk gelir bize ama uğraşana

kanola için 2003-2004 yada daha sonraydı tam hatırlamıyorum devlet destek verdi üretimine.hatta ayçiçeği ekenleri yönlendirmeye çalıştılar.bugün trakyada bayaa var.

babadan oğula çiftçilerde gençler yanaşmıyor.kara düzen ayçiçeği-buğday gidiyor.halbuki yetiştirmesi toprak için bile yararlı.biraz dikkat etmek lazım sadece kışın don görmeden 6 yaprak açması lazım.sonrasında bütün kışı don altında geçirse bile bozulan verimi düşen bir bitki değil.

güzel yapılmış bir biodizelde cr ve pd motor sorun çıkaracağını sanmıyorum.

AFN
15-03-2012, 16:36
2 çeşit derken birisi eurodizel diğeri motorin ?

norman eski tip motorin kalmadı satışı kaldırıldı iki tip satan istasyonlar var marka vermiyorum reklam olmasın:) ucuz olan euro dizel diğeride euro dizel katkısı farklı sadece maksat daha pahalıya satmak işte

AcA_1988
15-03-2012, 16:44
norman eski tip motorin kalmadı satışı kaldırıldı iki tip satan istasyonlar var marka vermiyorum reklam olmasın:) ucuz olan euro dizel diğeride euro dizel katkısı farklı sadece maksat daha pahalıya satmak işte

Kısacası firmaların satış stratejisi filan yani bir fark yok

berkay_aydin
15-03-2012, 16:49

Anladım.. Euro dizel ince geliyor bizim araçlara :(

c20let
15-03-2012, 16:51
Anladım.. Euro dizel ince geliyor bizim araçlara :(

kırsal satan var mı hala ? biodizelin hep ince geldiğini daha çok yaktırdığını okuyorum ayda 2 kere en az araç kiralıyorum dizel ona göre yakıt alayım

darkmoon
15-03-2012, 16:56
biodizel kullanan 2 insanla sohbetim olmuşdu birinde dti motorlu vectra birinde mercedes 250e dizel vardı eski tip motorlar kaldırıyor bu tip şeyleri sorunsuz yeni nesil common motorlar yeni nesil euro dizele göre yapıldığı için biodizel kalın gelir.. zaten common motorlar çok hassas yakıt konusunda..
eski tip motorlara kaba tabirle çamurla bile çalışır. mercedesi kullanan adam bildiğiniz bimden yağ alıp kullanıyordu öyle demişdi bana. :)

ama sanırım şimdi artık bir avantajı kalmamışdır yapın bile litresi çünkü euro dizelin litresini yakaladı..

berkay_aydin
15-03-2012, 16:58
kırsal satan var mı hala ? biodizelin hep ince geldiğini daha çok yaktırdığını okuyorum ayda 2 kere en az araç kiralıyorum dizel ona göre yakıt alayım

Bildiğim yok :( Bizim araçlar cammon rail olmadığı için ben direk motorin alıyorum yinede az yakıyor ama neden daha az yakmasın :) yeni tip araçlar için bence euro dizel dışında yakıt aramak macera olur :)

efe_
15-03-2012, 17:23
Bunları genelde şantiyelerde kamyonlara vs koyuyorlar.Araçlara göre olduğunu düşünmüyorum

AFN
15-03-2012, 17:39
kükürt oranı fazla olduğu için istasyonlardan kalktı normal dizel. Ben bio dizel olayına takmış durumdayım benim araç sorunsuz yakar nasıl olsa uygun bir makina bulursam koyacağım garaja yap yap doldur. yoksa bir müddet sonra arabaya sadece garajda binebileceğiz.

darkmoon
15-03-2012, 17:44
yurtdışında bu tip bio dizel kitler satılıyor atık kullanılmış yağdan yaparsanız çok iyi damıtmanız lazım.. eğerki normal sıfır bimden migrosdan yağ alırsanız onların litre fiyatıda dizelle aynı hatta kaliteli yağın litresi dizelden pahalı bir karı yok.

2005.5-2006 Volkswagen Jetta PD TDI Greasecar Kit | Greasecar Vegetable Fuel Systems (http://www.greasecar.com/products/greasecar-auto-kits/20055-2006-volkswagen-jetta-pd-tdi-greasecar-kit)

dragstar
15-03-2012, 17:48
biodizel değilde 10 numara yağ diye satılan sn100 yağ+white spirit i denedim

emp:)
15-03-2012, 19:28
Kırsal kullanmak isteyen arkadaşlar, uspet'ten yakıt alsınlar. Mazot ile yağ karışımları hoş hepsinin sıkıntısız ve ucuz:D(3.30 ile 3.50 arası istasyona göre)

darkmoon
15-03-2012, 19:38
full de zaten full kartınız varsa 3.46 olması lazım en son zamdan önce.

emp:)
15-03-2012, 19:43
Full'de 3.71 kart ile..

darkmoon
15-03-2012, 19:50
full de bile o fiyatlarsa..

erhanarici18
15-03-2012, 22:19
valla bizim peder de ben kendimi bildiğim bile yağla tineri inceltip koyuyo şirket arabalarına
2009 kagoyada koyduk hiç bi arıza vermedi
+ o tiner varyaa arabayı canavar yapıyo canavarrrr

berkay_aydin
15-03-2012, 22:26
Full'den alacağıma tiner koyarım daha iyi ya :D Araba 20 krş yakıyorsa resmen 2 katı yakıyor birdaha full'den asla :D

Yogi
16-03-2012, 08:30
Ek olarak isteyene elimde cok fazla bio yakitlarla ilgili döküman var isteyene verebilirim Makaleler bölümüne güzel bi toplama yapip altarnatif yakitlar olarak konu açmayi düşünüyorum

çok güzel olur bu konuyu biraz araştırırsak

yağ toplama işini şimdi yapmak çok zor çünkü çoğu büyük fastfood şirketi yağ toplayıcılarla anlaşmış durumda ve atık yağlarını satıyorlar. ezici biodizel (http://http://www.ezici.com.tr) gibi firmalar bunları satın alıyor.

Depoya direk bitkisel yağ koymanında bazı mazot pompalarına sorun çıkartabiliceğini okumuştum bunun hakkında bilgisi olan varmı?

edit: http://www.garantiodemesistemleri.com/web/15-141-1-1/gosas_tr/basin_odasi/basin_bultenleri/garanti_ve_ezici_biodizel_isbirligiyle

darkmoon
16-03-2012, 10:31
çok güzel olur bu konuyu biraz araştırırsak

yağ toplama işini şimdi yapmak çok zor çünkü çoğu büyük fastfood şirketi yağ toplayıcılarla anlaşmış durumda ve atık yağlarını satıyorlar. ezici biodizel (http://http://www.ezici.com.tr) gibi firmalar bunları satın alıyor.

Depoya direk bitkisel yağ koymanında bazı mazot pompalarına sorun çıkartabiliceğini okumuştum bunun hakkında bilgisi olan varmı?

edit: Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş. - Garanti ve Ezici Biodizel işbirliğiyle (http://www.garantiodemesistemleri.com/web/15-141-1-1/gosas_tr/basin_odasi/basin_bultenleri/garanti_ve_ezici_biodizel_isbirligiyle)

benim sohbet ettiğim mercedesi olan adam 3 yıldır aracında yağ kullanıyormuş en ufak bir zararınıda görmemiş adam bildiğin bimden migrosdan yağ alıp bagajda ayrı bir depo gibi bir şey yapmışdı ona koyuyordu sabahları motor ısınana kadar normal dizelde kullanıyormuş sonra yağa geçiyormuş hatırladığım bunlar konuşalı çok oldu bu sohbet 2007 yılında falan geçdi o zaman yağın fiyatı dizele göre çok ucuzdu ama şu anda normal yağın fiyatı dizelle aynı.. yani hiçbir avantajı olmaz..

biodizele gelince onun içinde minik bir atolye kurmak gerekir yağı damıtmak için artı biodizel yapmak için sadece mevcut kullanılmış yağ ile biodizel olmaz gene belli bir oranda temiz yağ gerekir methanol, sodyum hidroksit, asetik asit falan gerekir belli ölçülerde artı olarak birde biodizel yaparken ortaya çıkıcak atık çöp var..
kısaca evde biodizel yapılır ama meşakatli olur yapmaya değermi sorusunun cevabı olurmu bilemem..

Yogi
16-03-2012, 10:50
bizim şirketteki kimya mühendisleri ile konuştum 1-2 ay önce bu konuyu biodizelin çok kaliteli olması gerektiğini ve iyi biodizel üretenlerin içindeki karışımların oranını söylemediklerini anlatmışlardı

bu nedenle biodizel işine biraz uzaklaştım. donanım haberde bir adam citroen saxo 1.5 dizeline bitkisel yağ koyduğunu sadece onla çalıştırdığını yazmış. Adama mesaj attım bana pompan bosh değil ise bozulabileceğini söyledi ne kadar doğrudur bilemem

TaGo
16-03-2012, 11:34
Bu konu üzerine ayrıntılı çalışma yapacağım ben.

Yogi
16-03-2012, 11:41
benimde yardımcı olabileceğim konu varsa söyleyin araştırabilirim
laboratuvar cihazları satıyoruz ve petrol ürünleri ile ilgili bir çok ürün satıyoruz
teknik bilgim yok ama çalışanlardan yardım alabilirim

TaGo
16-03-2012, 11:43
Yardımın olmaz olurmu mutlakaki olur. Valla alternatif yakıt çözümleri üzerine yoğunlaşıyorum bu ara. Tüm dünya devletlerinde millet kendi yakıtını kendi yapar oldu biz hala pompacılara pompalatıoz ;)

Yogi
16-03-2012, 11:49
tamamdır haber bekliyorum

darkmoon
16-03-2012, 12:30
önceki yazımdada yazdım biodizel iyi bir labaratuar çalışması istiyor konuşduğumuz kullanılmış yağlar ise o yağı damıtmak en başda bir dert damıttıkdan sonra fermante edip kalitesini yani yakılabilir seviyeye gelmesi için içine katılıcak temiz yağ, methanol, sodyum hidroksit, asetik asit falan lazım orantı aslında sır değil nette vardır kesin yüzde yüz çünkü evinde atık yağlardan biodizel üreten yüzbinlerce insanlar var dünyada..

yakıt pompasını bilemem ama zaten çoğu aracınki bosch değilmi o büyük bir şey değil değişir..

o işin pratik yanı normal sıfır yağdır biodizelle uğraşılmaz ama sıfır yağında en ucuzu dizel kadar pahalı yani bir avantajı yok..

eğer ucuz alternatif yakıtlarla ilgileniyorsanız hidrojen türevi yakıtlara bakınız derim hho kitleri ile bugün malezya endonezya tipi ülkelerde insanlar araçlarını hidrojen ile çalıştırıyorlar.. bunun konusunu açmışdım..

en önemlisi bunu gözden çıkartabiliceğiniz bir araca yapın yani bu işi bir proje olarak görüp bu proje uygun bir araç alıp onun üstünde yapın en azından arıza yaparsa bir şey olursa üzülmezsiniz heleki common rail motorlarda sakın sakın bunu belirtiyim..

TaGo
16-03-2012, 12:32
Zaten yıllardır Türkiyedede millet kullanıyor. Ben eski nesil dizeleri düşünmüorum bile. Onlar market yağınla bile gidio, hatta hiçbişi yapma mc donaldsın artığınla bile gidio.

Benim amacım bunu daha yeni nesil dizellere entegre edebilmek :D

darkmoon
16-03-2012, 12:42
common rail motorlarda çok zor niye zor common rail motorlar yapıları itibari ile eurodizel yakıta göre tasarlanıp üretiliyor eurodizelde benzin gibi çok ince bir yakıt eski kırsal mazot gibi kalın değil. sizin dediğiniz yağlar heleki atık yağlar kalındır iyi damıtılmazsa içinde çok fazla yemek artığı falan barındırır onu yakıcak motorda gerçekden eski nesil dizeller olur
yeni nesil commonların normal euro dizellerde bile seçicilik yaparken içleri kurum bağlarken market yağı atık yağı düşünemiyorum.. :)

bir şey daha yazıyım 10 numara motor yağı gibi yağlar petro kimya ürünlerinden elde edilen ve içindeki muhteviyattan dolayı motora zararı olan yağlardır yakıt olarak kullanılırsa şayet.. bizim konuşduğumuz bio yağlar yani toprakdan doğadan elde edilen kanola fındık bezelye ayçiçek v.b türevi yağların benim bildiğim motora zararı yok.. zaten bu tür yağlar kullanıp 200-300 bin km ler yapmış insanlar yazılarını okumuşdum.

Yogi
29-03-2012, 09:22
bir gelişme varmıdır?
güncelleyelim

Yogi
24-04-2012, 14:01
tekrardan güncelleyelim

TaGo
18-04-2013, 15:02
Tam hortlatma zamanı ;)

Mpower
18-04-2013, 15:15