PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eg krank sesi

baha38
14-03-2011, 09:28
Arkadaşlar konuyu burayamı açmalıydım bilmiyorum. 1.5 EX im var cuma akşamı hiçbir sorun yokken birden motordan gaza bastıkça dizel araba gibi ses gelmeye başladı.rölantide yok ama gaza basınca 2000 devirde başlıyo ve bastıkçada artıyo.
Hemen cumartesi sabah motocuma götürdüm. Kranktan geliyo dedi. Şimdi motor iniyo arabanın. Krank taşlanacakmış sonra tekrar takacak.Arabada yağ yakma üfleme gibi bişe yoktu şimdi bu olay neden olur acaba? Motorcum soğukta ilk çalışmada yükelendiysen olur dedi şimdi hatırlamıyorm yüklendimmi ama hani çalıştırıncada 2-3 dk rölantide beklemiyorum.Bu arada yağ lambası filan yanmadı yağ vardı arabanın.

Asimos
14-03-2011, 10:11
Walla kaliteli bi motorcu ustası kesin teşhisi koyar , problemi gidermede sorun olacağını zannetmiyorum.Bence;

Tam soğumuş bi motora , tamamen ısınmadan (rolantide 5-7dk.) kesinlikle basma dostum.Ben genellikle ilk marştan sonra hararet göstergesi tam soğukla fan açma sınırının ortasına gelmeden gaz pedalına ayağımı sürmeyip aracı hareket dahi ettirmem.

Bide şunu belirteyim tam soğuk motoru ısınmaya bırakıp rolantide ısınmaya başlayana kadar sesi dinleyin ısınmaya başladığını seslerle ufacık hareketlerle veya değişik çok hafif tepkilerle anlayacaksın.Ondan sonra basıcanmı sıkıcanmı :D

vkarayel
14-03-2011, 10:18
Sen yatak sarmışsın, 2000 deviri geçmeden yavaş yavaş sanayiye git . İşallah sadece yatak değişimi ile kurtarırsın... krank taşlama gerektirmiyosa max 500 TL ye yaptırırsın. Aracı yağsız bırakıp yüksek devir yaptıysan olmuştur.

vkarayel
14-03-2011, 10:21
Neden olduğunu kısaca anlatıyım,
Yağ pompan üst devirlerde 4. silindire yağ miktarı az veya pompa sorunlu ise yağ yetiştiremez. Bunun sonucunda da 4. silindirin kranka bağlandığı yatak yağsız çalışmadan ötürü aşınır. Aracı çalıştırmaya devam etmen sonucu krank aşınmaya başlar. Daha da devam edersen krank kolu kitler araç kol çıkarabilir ...

orkuteren
14-03-2011, 10:24
hocam geçmiş olsun yatak sarmışsın aynı olay bnmde başıma geldi çok geçmiş olsun aracı uzun süreli binmeyi düşünüyorsan motoru indirmişken motor parçalarınıda yenile bari ama bnm araştırdığım kadarıyla hondalarda krank taşlamayı pek önermiyorlar std ölçüde kalsan iyi olur tabi bütçe durumun nasıldır bilemem tekrardan geçmiş olsun

mmustu
14-03-2011, 10:25
off offf nedir bu eglerin yağ pompasından çektiği :D

baha38
14-03-2011, 10:40
Valla arkadaşlar bugün motor açılıyo işte yarına belli olur herşey. Bütçe konusunda sıkıntılıyım ne kadar az maliyet çıkarsa iyi olur.Açılmışken herşeyi dıfırlamak iyi olur ama işte olmuyo.Motorcu krank taşlanıcak dedi açıldıktan sonra ne çıkar bilmiyorum. Yağ pompasındanmıdır acaba şimdi.Onun bozuk olup olmadığını nasıl anlıycaz.

mmustu
14-03-2011, 10:42
valla burada usta devreye giriyor işte kardeşim

üzerindeki yağ pompası orjinalmi yoksa yan sanayimi bi baktır yan sanayi ise sağla bile olsa değiştir yakında koyuverir zaten

Günkut
14-03-2011, 10:45
Orjınal pompa bizimkilerle aynı ise yamadadır markası ve üstünde kartal gibi bir amblem vardır madem krank taslıyosun pompanıda degiştir ve kesinlikle yan sanayi alma bu işte ustada cok önemli faktör kac mıkron taslıcak filan işi bilen birisine gitmen lazım yoksa ilerleyen zamanda yine yatakları kucaga alabilirsin..

baha38
14-03-2011, 10:55
Valla kayseride honda konusunda en iyi usta diyebilirim. İnş. bi sıkıntı çıkmaz rahat 10 arkdaşımın Sİ ve VTi motorlarını yaptı bi sıkıntı yok.Ama dur bakalım yarın sabah gidicem yağ pompasına balkalım bi orjinalmi. Şimdi aradı usta kolda gitmiş diyo motor açılacakmış işte.Yani sıkıntı yağ pompasından kaynaklanıyo sanırsam oda diyo.Bide yapmışken hiç rike atmayalım pompayıda değiştirmekte fayda var diyo:( Yalnız pompa fiyatı biraz fazlaymış heralde. Yap pompası ne kadar arkdaşlar bunların kodu filan varmı hiç bilgim yok onun hakkında.

Günkut
14-03-2011, 11:13
550 tl idi orjinal yağ pompası d serisi icin geçmiş olsun masraf biraz büyük.. :(

ferad
14-03-2011, 11:16
muhtemelen yaglama da 1 sorun vardi benim e30 la basima gelmisti en son yanlamaya calisirken motor krank catlatti aman diyim

imhotep
14-03-2011, 11:20
Arkadaşlar konuyu burayamı açmalıydım bilmiyorum. 1.5 EX im var cuma akşamı hiçbir sorun yokken birden motordan gaza bastıkça dizel araba gibi ses gelmeye başladı.rölantide yok ama gaza basınca 2000 devirde başlıyo ve bastıkçada artıyo.
Hemen cumartesi sabah motocuma götürdüm. Kranktan geliyo dedi. Şimdi motor iniyo arabanın. Krank taşlanacakmış sonra tekrar takacak.Arabada yağ yakma üfleme gibi bişe yoktu şimdi bu olay neden olur acaba? Motorcum soğukta ilk çalışmada yükelendiysen olur dedi şimdi hatırlamıyorm yüklendimmi ama hani çalıştırıncada 2-3 dk rölantide beklemiyorum.Bu arada yağ lambası filan yanmadı yağ vardı arabanın.

hondalarda taşlanmıs krank iş gormez 1000-2000 km sonra yeniden sorun cıakrtır.

orjınal ölçude taşlanmamıs krank+yağ pompası+ana ve kol yatak değişmen lazım

geçmiş olsun

baha38
14-03-2011, 11:24
hondalarda taşlanmıs krank iş gormez 1000-2000 km sonra yeniden sorun cıakrtır.

orjınal ölçude taşlanmamıs krank+yağ pompası+ana ve kol yatak değişmen lazım

geçmiş olsun

:( Evet masrafım çok olacak demekki spor koltuklarımı eksozu direksiyonu satma zamanım geldi zaten satsammı diye kararsızdım. Hiç değilse elime para geçsin.:)

orkuteren
14-03-2011, 12:35
bn motor yaptırırken aracıma oem yağ pompası işini yurtdışından halletmiştim amerkadan 2 günde gelip türkiye fiyatının yarısına gelmişti kargo dahil fiyatı

baha38
14-03-2011, 12:40
bn motor yaptırırken aracıma oem yağ pompası işini yurtdışından halletmiştim amerkadan 2 günde gelip türkiye fiyatının yarısına gelmişti kargo dahil fiyatı

Nerden hallettiniz acaba hangi siteden bide 2 günde nasıl geldi?

orkuteren
14-03-2011, 12:47
pm atıcam birazdan

YUSUF
14-03-2011, 13:11
yağ pompanın contasından kaçak yapmış olabilir düşük ihtimal

yağın az ise ve uzun bir rampa çıktıysan pompan yağ çekememiş olabilir krank yatağını çizmişsindir

yada yağ pompan işlevini yitirmiştir