PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ısrarla ben boşa atarım diyen arkadaşlar izleyin

rebel
14-03-2011, 13:01
Von VideoKlübü gepostete Videos: Kolpaçino - Bomba 2011 fragman [HD] | Facebook (http://www.facebook.com/video/video.php?v=155270077862034&oid=120052638010811&comments#!/video/video.php?v=184977448212357&oid=115966527850&comments)

mikahakinen
14-03-2011, 13:22
teşekkürler. kesinlikle izlesinler :D

mmustu
14-03-2011, 13:24
bu ne şimdi ?

Günkut
14-03-2011, 13:27
Kimse bosa atmasın herkez viteste kalsın hereketi mustafa abi :D

mmustu
14-03-2011, 13:28
yo cidden anlamadım başlıkla kolpaçino fragmanının alakasını :)

Kakus
14-03-2011, 13:31
yo cidden anlamadım başlıkla kolpaçino fragmanının alakasını :)

Ahahah ah be Mustafa abim keşke bi linke tıklasaydın :D:D Şimdi lafı çevir, iş yerindeyim açılmıyo şu bu. . . ahahah :D:D Abimsin. .D

mmustu
olum açılmıyo işte :D :D

Eray Yümsel
Sinan Çetinkaya tamamda aracı boşa alınca hız kadranı 0 a düşmez mi ??
15 saat önce.

bu yoruma bittim :D

darkred
14-03-2011, 13:33
Sinan Çetinkaya tamamda aracı boşa alınca hız kadranı 0 a düşmez mi ??
15 saat önce.

bu yoruma bittim :D

Al abi bu yoruma cevap niteliğinde diğer bir yorum .... :D :D
İşin içine varsayım olasılık filan dahil oldu ben kaçıyorum hiç anlamam matematikten :D :D :D :D

Gökhan Karagöz : ayrıca videodaki bilgi yanlış araç sıfır gösterse de yakıt harcar,
düşünsenize araba hareket etmeden durduğunda da sıfır gösterir ancak motorun çalışması için az da olsa bir yakıt harcıyordur
yani o göstergedeki sıfır varsayımdır

rebel
14-03-2011, 13:46
mustafa abi sen linke iş yerinden giremiyosan akşam gir izle ,üstüne bomba olan yorumları oku valla yorgunluk falan kalmaz :D allahım yorumlar zaten yorumsuz :) ekerayla darkred alıntı yapmış zaten

mmustu
14-03-2011, 13:47
:D ok gülüm akşama bakarım ben

alfonso4474
14-03-2011, 15:36
bnde demin yayınladım facede herkes kafasına göre bişiler sölüyo ya yorumlarda :)

S.Özeren
14-03-2011, 15:42
ben arkadaşın doblosunda test etmiştim bunu , fark bunun gibi değildi daha büyük farklar oluşmuştu :) zaten arkadaşa göstermek için yapmıştım onuda ben hiç boşa atmıyorum

kutsal
14-03-2011, 15:59
bu olay senelerdır tat
tartışılır boşa attığım surece daha az benzın yaktım benım aracımm bu araclar gıbı 0 kmson teknolojı araclar olmadığı ıcın kendı gözumle görduğume ınanıyorum

bmwlove
14-03-2011, 17:17
Yaa offf halen ısrar eden var inanamıyorum . Ben o sağ koltukta takılı olan kemere tutuldum . Ne alaka ?? Program yapıosun baştan kural hatası var

!!Kufurlere dikkat!!

arnawood omer
14-03-2011, 20:08
ben arkadaşın doblosunda test etmiştim bunu , fark bunun gibi değildi daha büyük farklar oluşmuştu :) zaten arkadaşa göstermek için yapmıştım onuda ben hiç boşa atmıyorum

ORda nerdeyse yarım litre demişte onun hıza bağlı olduğunu da belirtmeliymiş. 30'da boşa atın anlık yakıtta 1.0 lt gösterir, 90-100'de boşa atın 0,1-0,2 felan gösterir.

doush
14-03-2011, 21:39
ORda nerdeyse yarım litre demişte onun hıza bağlı olduğunu da belirtmeliymiş. 30'da boşa atın anlık yakıtta 1.0 lt gösterir, 90-100'de boşa atın 0,1-0,2 felan gösterir.

Niye öyle bir şey olsun ki ? Rölantide çalışan motorda nasıl bir değişiklik sağlayacak hız ?

Murat Özcan
14-03-2011, 21:46
yani mantıklı olan yokuş aşa viteste inmek herkes bilir aracı boşa attığında fazla yaktığını

TolgaEsentepe
14-03-2011, 21:46
teoride doğru

pratikte isteyen gelsin deneyelim bizim kepekliden aşağa doğru inelim benim diyen adam boşa atar :)

Ufuk
14-03-2011, 21:50
fark ediyor mu benzinin 4 lira olduğu yerde yaşıyoruz ? :D

buraek4
14-03-2011, 22:06
bizim şirket aracında denedim bunu yokuş aşağı boşada atsak vitesdede insek sonuç 2.0 lt gösteriyordu hep ekran...araç fiorino 1.3 multijet ti bu arada

doush
14-03-2011, 22:15
bizim şirket aracında denedim bunu yokuş aşağı boşada atsak vitesdede insek sonuç 2.0 lt gösteriyordu hep ekran...araç fiorino 1.3 multijet ti bu arada

Viteste hangi devirde iniyordunuz ? Fuel Cut-Off belirli bir devir üstünde devreye girer çünkü..

Selcuk_RoL
14-03-2011, 23:24
kolpaçino ve vites ?? :Dbaşlık ve video çok uyumlu olmuş:D

GokhanRS
14-03-2011, 23:34
başlık ve facedeki çok bilgili oto mühendislerinin yorumları fena.

acayip aydınlandım. bu aydınlıkla ak`lı bir vatandaş olucam inş. hastayım bu dünyayı sadece face sanıp her bi boha atlayıp garip garip atmasyon yorum yazan tayfalara.

cAxcAn
14-03-2011, 23:39
bu sistem honda 1,4 lerde yokmu ben vitesde indiğimde egzostan patırtı kütürtü sesler gelmeye devam ediyo . peki mağdem ayagımızı gazdan çektiğimizde benzin kesiliosa motorda patlamada olmuyo ama egzostan ses nasıl gelio anlamadım ben...

mert_leon
14-03-2011, 23:42
ben corollayla boşta giderken 1.1 ile 0.9 arasında değerler gösteriyor viteste iken direk 0.

GokhanRS
14-03-2011, 23:42
bu sistem honda 1,4 lerde yokmu ben vitesde indiğimde egzostan patırtı kütürtü sesler gelmeye devam ediyo . peki mağdem ayagımızı gazdan çektiğimizde benzin kesiliosa motorda patlamada olmuyo ama egzostan ses nasıl gelio anlamadım ben...

yakıt kesildiğinde motora hava girmeye devam ediyor ve giren hava patlatılarak araç stop etmeden devam ediyor.

kompresyona bindiği süre içiresinde motordan yakıtsız patlamadan dolayı daha fazla gürültü gidiyor egzos sistemine.

bildiğim kadarıyla`da kompresyona bindirmek motoru bu yüzden soğutma konusunda da faydası oluyor. ancak bu lafdan dolayı tabi yüksek devirde kompresyona bindirmeyin.

doush
15-03-2011, 00:14

Motor havayı sıkıştırıp atıyor ses o yüzden geliyor.. Soğutma kısmına da katılıyorum, uzun yokuşlarda cut off ile inmeye devam ederseniz hararet düşer baya.. Çok uzun süre gitmemekte yarar var o yüzden :)

ygtrn
15-03-2011, 00:17
ah benim laz(rizeli) bi arkadaşım otomatik araçta rampa aşşa boşa alıyor.. malmısın diyorum yine anlamıyor :D

motor ustası kişilerde yorum yapmış(forumdakiler değil face'tekiler) yeni araçlarda var diye, şapşallar 2010 model araçta var sanıyor herhalde :D hemen hemen bütün enjeksiyonlu araçlar böyle çalışmazmı zaten? benim 99 model aracım bile rampa aşşa yakıt kesiyor :D

redlinemst
15-03-2011, 00:24
cut-out benim bildiğim 94-95 senesinden snra hemen hemen tüm otomobillerde kullanılan bi yakıt kesme sistemi.İllaki bi çok arabada yoktur ama o kadarda yeni bişe değil benim bildiğim

The Jackal*
15-03-2011, 00:37
Tamam enjeksiyonlularda bu böyle, ya karbüratörlü araçlarda?

gökberk
15-03-2011, 01:17
Onlarda malesef yok...

edit: http://www.techturkey.com/forum/maxigauges/41416-yokus-asagi-inerken-bosuna-yakit-tuketmeyin.html

arnawood omer
15-03-2011, 01:45
Niye öyle bir şey olsun ki ? Rölantide çalışan motorda nasıl bir değişiklik sağlayacak hız ?

Orda gösterilen değer yakıt/zaman olsaydı dediğin doğru fakat orda yakıt/100km değeri veriliyor yani o halde gidersen aracın 100km'de nekadar yakacağını söylüyor sana. 30 km/h ile 100km boşta gidersen 1,2lt/100km gösteriyorsa 120km/h ile 100km boşta gidersen orada 0,3lt/100km değerini gösterir, çok daha kısa sürede 100km'yi tamamlayacağın için.

doush
15-03-2011, 01:53
Orda gösterilen değer yakıt/zaman olsaydı dediğin doğru fakat orda yakıt/100km değeri veriliyor yani o halde gidersen aracın 100km'de nekadar yakacağını söylüyor sana. 30 km/h ile 100km boşta gidersen 1,2lt/100km gösteriyorsa 120km/h ile 100km boşta gidersen orada 0,3lt/100km değerini gösterir, çok daha kısa sürede 100km'yi tamamlayacağın için.

Mantıklı, anladım :D Peki siz denediniz mi hiç ?

arnawood omer
15-03-2011, 15:37
denedim aynen söylenildiği gibi, zaten anlık yakıt göstergesinin olmasına gerek yok bunu öğrenmek için. Yeni tip enjeksiyonlu tüm motorlarda bu olay böyledir, vitese alıp gazı bırakınca aracın ağırlığı, tekerlerin dönüyor olması çevirir motoru, motor sadece hava alıp verir. Motorun sesinden bile bariz anlaşılıyor yanmanın tamamen durdurulduğu vitesteyken, rolantiye yaklaşınca direk yakıt verilmeye başlanıyor ve motordan patlama sesleri gelmeye başlıyor.

doush
15-03-2011, 15:43
denedim aynen söylenildiği gibi, zaten anlık yakıt göstergesinin olmasına gerek yok bunu öğrenmek için. Yeni tip enjeksiyonlu tüm motorlarda bu olay böyledir, vitese alıp gazı bırakınca aracın ağırlığı, tekerlerin dönüyor olması çevirir motoru, motor sadece hava alıp verir. Motorun sesinden bile bariz anlaşılıyor yanmanın tamamen durdurulduğu vitesteyken, rolantiye yaklaşınca direk yakıt verilmeye başlanıyor ve motordan patlama sesleri gelmeye başlıyor.

Ben sadece 100 km de boşa atınca 0,2 20 de boşa atınca 0,8 (sallıyorum) yazar kısmını sormuştum.. Diğer kısmı biliyorum zaten :)

arnawood omer
15-03-2011, 15:48
Özellikle denemedim fakat ara sıra boşa atınca gözüm takılıyordu, dediğim gibi hıza göre boşta hep farklı bişey yazıyordu.

rebel
16-03-2011, 15:25
Yaa offf halen ısrar eden var inanamıyorum . Ben o sağ koltukta takılı olan kemere tutuldum . Ne alaka ?? Program yapıosun baştan kural hatası var ak.

hocam senın bu lafına takıldı . kural hatasıyla emnıyet kemerının ne alakası var?
gercekten anlamadıgım ıcın soruyorum

Quantum
16-03-2011, 15:36
Peki ben bir soru sorayım madem.
Yokuş aşağı 0 benzin harcıyor ya şimdi bu araba..
Otomobilden depoyu sökelim. 50cl lik bir depo ve içine de benzin koyalım. Parfüm şişesi kadar. Otomobili çalıştıracak ve yokuşa sürecek kadar benzin var bu küçücük benzinin içinde..

Bu yokuş da 20km lik bir yokuş olsun diyelim ki.

Viteste 40-50 km yi inelim.. (Toroslarda vs bu tip yokuşlar var)

Yokuş boyunca ve sonunda otomobil hala otomobil çalışıyor olacak mı?

Viteste yakıt sarfiyatının olmaması ile ilgili bir defansım yok ancak merak ettiğim bir konudur bu.

Cevaplar evet şeklinde gelmezse sevinirim zira verdiğim örnekte sıfır yakıt olayı çok da mantıklı gelmiyor bana :)

19gokhan90
16-03-2011, 15:52
tartışmaya girmeye gerek yok en temizi kontağı kapatın ozaman hiç yakmıyormuş :D :D

tartışılaması gereken tek nokta bence:
yokuş aşşağa inerken araba kompresyonda ne kadar gidebilir ? boşta daha fazla gitceği kesin boşta fazladan gittiği km yi viteste ne kadar yakarak gitcek

individual
16-03-2011, 16:34
ben şunu anlamadım açıkcası yokuş aşşa gidiyor araç vitesde sıfır yakıt yakıyor onun yerine hava patlatıyor yanma odasın yorumlar bu şekilde hep ve motor hala çalışıyor peki o zaman düz yolda da hava ile çalışsın sıfır benzinle gidelim nasıl olsa hava patlatıyorya devir de alıyor aracıda götürür bana hiç mantıklı gelmiyor ben boşa atarım.

kurtbil
16-03-2011, 16:37
ben şunu anlamadım açıkcası yokuş aşşa gidiyor araç vitesde sıfır yakıt yakıyor onun yerine hava patlatıyor yanma odasın yorumlar bu şekilde hep ve motor hala çalışıyor peki o zaman düz yolda da hava ile çalışsın sıfır benzinle gidelim nasıl olsa hava patlatıyorya devir de alıyor aracıda götürür bana hiç mantıklı gelmiyor ben boşa atarım.

duz yolda tekerlek donucek mı pekı kendı kendıne :) Yokus asagı tekerden hareketı alan krank arabanın calısmasını saglıyor aynı zamanda sıkısan hava patlıyor ıcerıde aynen dızellerdekı gıbı,ama duz yolda ıcerde bsy patlatabılmen ıcın arabayı baska b arabanın arkasına baglaman lazım :)

kurtbil
16-03-2011, 16:41
tartışmaya girmeye gerek yok en temizi kontağı kapatın ozaman hiç yakmıyormuş :D :D

tartışılaması gereken tek nokta bence:
yokuş aşşağa inerken araba kompresyonda ne kadar gidebilir ? boşta daha fazla gitceği kesin boşta fazladan gittiği km yi viteste ne kadar yakarak gitcek

onemlı olan zaten yerıne gore vıtes atmak zaten burda,onune hıc arabanın cıkmıcagı b yokustan ınıyosundur yada bu yokusu otobanda ınıslı cıkıslı b yer olarak ele alırsak hıc kımsenın olmadıgını farz edersek yokusun basında bosa atıp yıne yokus cıkmak aynı hızla cok daha mantıklı ekonomık olur ama ayak frene gıdıp arabayı yavaslattıkca da cıkılcak olan yokusta yıne gaza basmak gerekır o zaman da ekonomık kısmı kalmaz

kurtbil
16-03-2011, 16:45
Otomobilden depoyu sökelim. 50cl lik bir depo ve içine de benzin koyalım. Parfüm şişesi kadar. Otomobili çalıştıracak ve yokuşa sürecek kadar benzin var bu küçücük benzinin içinde..

Viteste yakıt sarfiyatının olmaması ile ilgili bir defansım yok ancak merak ettiğim bir konudur bu.

Cevaplar evet şeklinde gelmezse sevinirim zira verdiğim örnekte sıfır yakıt olayı çok da mantıklı gelmiyor bana :)

evet ın dısında cok fazla cevap gelırmı bılmıyorum ama enjeksıyonlu butun arabalarda ayagını gazdan cektıgınde enjektorler kapanıyor ve araba rolantı devrıne dusene kadar da acmıyor e o zaman mantıken hep 50km hzla gıdıceksek o yokusu sonuna kadar calıscaktır motor

individual
16-03-2011, 16:51
duz yolda tekerlek donucek mı pekı kendı kendıne :) Yokus asagı tekerden hareketı alan krank arabanın calısmasını saglıyor aynı zamanda sıkısan hava patlıyor ıcerıde aynen dızellerdekı gıbı,ama duz yolda ıcerde bsy patlatabılmen ıcın arabayı baska b arabanın arkasına baglaman lazım :)

Yokuş aşşa giderken motorda yanma odasında havayı sıkıştırıp patlatıyor bana hiç inandırıcı gelmedi.

arkadaşın dediği gibi 50cc yakıt konur ve yokuş aşşa araba vitesde bırakılır bakalım motor istop edicekmi.

Quantum
16-03-2011, 16:53
iyi de 50 km boyunca o motor pistonlara benzin gitmeyerek yakıtsız nasıl çalışır?
kinetik enerji ile demesin bana kimse..

Bir de madem havayı patlatıyor, hani öyle bir yol geldi ki, ben 100 km boyunca yokuş aşağı saldım kendimi. Attım 5nci vitese de gidiyorum.. 100 km boyunca hava patlatan motoru düşünemedim birden??

Muhalefet olsun diye sormuyorum ciddi merak ediyorum şunun "teknik olarak" açıklamasını..

individual
16-03-2011, 17:02
iyi de 50 km boyunca o motor pistonlara benzin gitmeyerek yakıtsız nasıl çalışır?

Bir de madem havayı patlatıyor, hani öyle bir yol geldi ki, ben 100 km boyunca yokuş aşağı saldım kendimi. Attım 5nci vitese de gidiyorum.. 100 km boyunca hava patlatan motoru düşünemedim birden??

Muhalefet olsun diye sormuyorum ciddi merak ediyorum şunun "teknik olarak" açıklamasını..

Abi benim diyeceklerime derman oldu aynen katılıyorum ;) :icon_tup:

arnawood omer
16-03-2011, 17:43

Havayı patlatıyor kim dedi ki? Hava patlar mı hiç ya:)

Şimdi o uzun rampadan inerken motora hiç benzin gitmeden araba çalışırmı? diye sormuşsunuz. Araba çalışır mı dan kasıt ne şimdi o önemli. Motorda yanma olmaz, fakat yüksek ağırlığı olan otomobil yerçekiminden faydalanarak ilerlediği için pistonları çevirir, olay bundan ibaret. Yanma odasına düzenli hava verildiğinde pistonların aracın kinetik enerjisinden dolayı devirlenmemesi için hiçbir sebep yok.

Mesela ben Kocaeli üniversitesin'de okuyorum, geçen hafta acelem var diye işyerindeki transit connect ile çıktım umuttepeye, inerken ordan, aracın şarz kablosu çıkmış ve aracın tüm elektriği aniden kesilmiş, fakat ben rampa aşağı indiğim için 2km boyunca farketmedim bunu, hatta 4.vitesle inerken sonlara doğru 3.vitese aldım öyle indim araçta mekanik olarak hiçbir ptoblem yok aynı şekilde iniyor, sonra rampa bitti gaza basıyorum tık yok noluyo lan felan derken bi baktım kadranlar felan hepsi sıfırlanmış çektim kenara sonra. İsteyen rampa aşağı inerken aracını stop edebilir, hiçbir fark olmadığını anlaması açısından.

JDMazda_GTR
16-03-2011, 19:13
sistemin genel ismi
"fuel cut-off when engine de-accelaration"

yani sadece viteste gazdan ayağınızı çekince değil !
hatta her durumda ayağınızı gazdan çektiğiniz sürede bile enjekötörler kapatılmaktadır .

Mesela : iyi birşey değil ama boşta gaza basın ,5000 devire çıkın ve gazdan ayağınızı çekin ,devir işte o belirlenen devire inene kadar BİLE enjektörler kapalı tutuluyor ,
yani adamlar o 2 saniyeden bile faydalanıyor ,bu ne demek ? siz vites atarken gazdan ayağınızı çekiyorsunuz ya ? işte o anda bile enjektörler anlık olarak kapatılıyor .

sistemin temeli atalet ve cisimlerin dönme momentine dayanıyor .

1-yağ pompası mekaniktir ve motor döndüğü sürece yağlama vardır
2-su pompası da aynıdır,mekanik bir yapıdır, yeterki motor dönsün ,
3-şarj dinamosuda aynıdır ,bunların hepsi krank miline bağlıdır ve motor döndüğü sürece çalışırlar ,
4-direksiyon pompası .. söylememe gerek varmı ? motor döndüğü sürece çalışır .
5-buji ,ateşler.. içerisinde yakıt olmayan silindirlerde bujinin çakması kimseye zararı yoktur .
5-yakıt gelmez ama hava geliyor ve hava 10 kat sıkıştırılıp eksozdan atılmaya devam ediyor ,ses ondan geliyor .

1000 kg ile 1500 kiloluk bir cisimden bahsettiğimizi unutmayalım .

ben taş örneğini kullanırım hep ,
evet taş .
yerden bir taş alın ve ileriye doğru fırlatın ,
taş elinizden çıktı !
artık taşa dokunmuyor ve onu itmiyorsunuz .
ama taş havada gitmeye devam ediyor dimi ?

normalde düz yolda siz gaz pedalına basarak motor çalışıyor ,
pistonlar yukarı aşağı inerek krank milini çeviriyor ,
krank mili -> volan ->debriyaj -> şanzıman -> aks milleri -> ve son olarak tekerleklere uygulanan dönme kuvveti ile araç yolda gidiyor .

işte gazdan ayağımızı çektiğimiz zaman tam tersi oluyor ,
1,5 tonluk bir nesne tekerlekler üzerinde ZATEN İLERLEMEKTE ,
taaaa kendi ataleti bitip durana kadar ,
bu sefer :
tekerlekler ->aks milleri ->şanzıman ->debriyaj ->volan ->krank mili -> MOTOR dönmeye devam etmektedir ,
kısacası artık tekerlekler motoru çevirmeye başladı .

niye yakıt tüketelim bu esnada ?
araba zaten gidiyor ?
motor zaten dönüyor ?
yağlama? var
su devirdaimi? var
akü çalışıyor ..
direksiyon dönüyor ,
herşey çalışıyor .

aynı şey ilk başta yazdığım motorun kendi kendine devirsizleşirkenki durumu ile benzer ,
yani gaza basmışız motor dönüyor ,gazdan ayağımızı çekince o motor zaten kendi kendine yavaşlamayacakmı ? niye benzin tüketelim ?

tabi bu cut-off devri her araçta farklı devirlerde olabilir ,
bazı araçlarda 1200 devir bazısında 1100 devir bazısı 1300 olabilir .
motor devri o bölgeye geldiği anda beyin hemen enjektörleri tekrar devreye sokarki araç stop etmesin .

doush
16-03-2011, 21:18

Valla tek tek cevap yazacaktım da benden önce yazılan 2 postta her şey var..

Hatta onlara ek olarak şöyle basit bir şey ekleyeyim.. Aracınızı vurdurarak çalıştırmak istediğinizde tekerler motoru döndürerek ilk hareketi vermiyor mu ? Hiç gaza basmadan çalıştırabilirsiniz.. Fuel cut off o kadar hassastır ki, çok hızlı vites atıp ayağınızı gazdan tamamen çektiğinizde bile enjektörler işemeyi keser..

Quantum
16-03-2011, 21:41
tamam herşey ok de sizin tarifinize göre yine otomobil hareket edecek, pistonlar çalışacak ama motordan çalıştığına dair ses gelmemesi gerek. Halbuki rolantide çalışıyor ve yokuş aşağı devam ediyor?

TarikS
16-03-2011, 21:55
tamam herşey ok de sizin tarifinize göre yine otomobil hareket edecek, pistonlar çalışacak ama motordan çalıştığına dair ses gelmemesi gerek. Halbuki rolantide çalışıyor ve yokuş aşağı devam ediyor?

Hayir yukaridaki uzun mesajda kompresyondayken motora hava alindigindan ve bujilerin ateslemeye devam ettiginden bahsediliyor.. Ses de o yuzden cikiyor sikisan hava ateslendigi icin.. :icon_tup:

doush
16-03-2011, 22:14

Ağzınızı balon gibi yapın içini hava doldurun ve basınçlı şekilde birden dışarı çıkartın.. Sıkışan havanın egzozdan çıkması da öyle oluyor işte..
Rölantide çalışmıyor araç..Rölantide çalışması için motor kendini o devire sabitlemek üzere yakıt gönderir, ama yokuş aşağı giderken tekerler motoru çevirir, motor tekeri değil.. Doğal olarak yakıta ihtiyaç duymaz motor.. Araç vitesteyken tabi..

Quantum
16-03-2011, 22:21
peki son soru. yine teknik olarak bilmediğimden soruyorum.
pistonlara püskürtülmeyen benzin ya da mazot, (hani kesiyor ya yakıtı sistem) motor için sağlıksız değil midir? pistonlar sadece hava ile doluyor, boşa çakıyor bujiler de.. özellikle diesel motorlar için sağlıksız olduğunu düşündüm sanki?

Dou
16-03-2011, 22:22
dizelde buji yokki

doush
16-03-2011, 22:34
pistonlara püskürtülmeyen benzin ya da mazot, (hani kesiyor ya yakıtı sistem) motor için sağlıksız değil midir? pistonlar sadece hava ile doluyor, boşa çakıyor bujiler de.. özellikle diesel motorlar için sağlıksız olduğunu düşündüm sanki?

Çoookk uzun süre viteste inerseniz daha önce de yazdığım gibi hiç ısı yaratacak patlama olmadığından hararet düşüyor ve soğuk motorun da kompresyona binmesi pek iyi bir şey değil.. Dizel motor için ne gibi bir sorun düşündünüz ?
Zaten buji olmadığını biliyorsunuzdur, önceki cümleyle bağlantısını kuramadım :)

_opeth
16-03-2011, 22:39
herkes kafasına göre takılsın. ben ışıklara gelirken bile vites küçülterek yavaşlıyorum. yokuş aşağı inerkende yakıt gitmez. yoksa bir balıkesir-istanbul yolculuğumda yokuş aşağı arkadan gelmesi sonucu yakıt ortalamamı 5.2lt/100km'lere indiremezdim.

motora sorun olurmu o olur mu bu olur mu yu da bırakın bence. sorun olsaydı bu sistem yıllardan beri kullanılıyor, kullanmazlardı. yada sorun çıktığında geliştirirlerdi. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok sanırım.

Quantum
16-03-2011, 22:42
herkes kafasına göre takılsın. ben ışıklara gelirken bile vites küçülterek yavaşlıyorum. yokuş aşağı inerkende yakıt gitmez. yoksa bir balıkesir-istanbul yolculuğumda yokuş aşağı arkadan gelmesi sonucu yakıt ortalamamı 5.2lt/100km'lere indiremezdim.

motora sorun olurmu o olur mu bu olur mu yu da bırakın bence. sorun olsaydı bu sistem yıllardan beri kullanılıyor, kullanmazlardı. yada sorun çıktığında geliştirirlerdi. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok sanırım.

canım keşfetmek istiyor belki??
adamlar yaptıysa vardır bir bildikleri mantalitesinde hiç bir zaman olmamışımdır.. Sıkıldıysan girmezsin konuya bitti gitti

GokhanRS
16-03-2011, 22:46
yüksek devirde bindirmezseniz kompresöre bişey olmaz araca. ayrıca neden anlamadığınızı anlamadım ama koko nun yazdığı alıntı yazıda herşey gayet güzel açıklanmış doğru bir yazıdır.

yani madem kompresöre bindirince hiç yakmadan motor çalışıyor o zaman düz giderkende harcamasın diyorsun ama o zaman motoru tekerlerin dönüşü çalıştırıyor.

ayrıca araç gittikcede yavaşlıyor hızlanmıyor. yani aracı yakıtsız götürecek kadar fazla oksijen havada yok zaten. şöyle düşün bisikleti sen hareket ettiriyorsun ama bisikletin hareketide dynamoyu çalıştırıp önündeki farı yakıyor gibi.

JDMazda_GTR
16-03-2011, 23:03
bır ornek de soyle soyleyım wıdeband dedıgımız alet neyı gosterıyor?afr'yi yani benzin ve hava karısımını olcer ve bunu ekranda gorursunuz.cok basıt kendı arabamdan soyluyorum 94 model mazda aracım afr gostergem vıteste gıderken normalde 3-4000devır arasındayken 13 ile 14.3.4 arası bır afr gosterıyor ayagımı gazdan cektıgım an 15-16-17 dıyor ve 1100rpm cıvarı afr ekranında cıkan sey aynen --- bu ısaret.yanı burda bır garıplıp yok mu? ya benzın gelmıo ya da hava gelmıo.ıkısınden bırı gelmıo kı cıhaz da olcemıo.havanın gelmeme gıbı bır durum ımkansız olduguna gore benzın yok demek mumkun degılmıdır? ısın ozu bu sıstem enjektorlu aracların nerdeyse hepsınde var ve yaklasık 30 yıldır kullanılan bır teknolojı.cok da basıt bır mantıgı var.neredeyse tum aracların kıtapcıklarında da yazar zaten

doush
16-03-2011, 23:10
15-16-17 dediği fakire düşmesi ----- olunca da okuyamıyor artık değeri hiç yakıt olmadığından...

JDMazda_GTR
16-03-2011, 23:13
15-16-17 dediği fakire düşmesi ----- olunca da okuyamıyor artık değeri hiç yakıt olmadığından...

aynen dedıgım de bu zaten kardesım.araba artık benzın azaldıgı ıcın fakır oluo sonra da zaten gelen bırsey olmadıgı ıcın okuyacak da bırsey kalmıo:icon_tup:

doush
16-03-2011, 23:18
Hala ikna edemediysek daha olmazsınız zaten :D

kurtbil
17-03-2011, 00:06
Yokuş aşşa giderken motorda yanma odasında havayı sıkıştırıp patlatıyor bana hiç inandırıcı gelmedi.

arkadaşın dediği gibi 50cc yakıt konur ve yokuş aşşa araba vitesde bırakılır bakalım motor istop edicekmi.

ınandırıcı gelmedı ne demek ya ortada soyut b kavram yok:) Dızel motorlar nası calısıyor pekı sıkısan ve ısınan hava patlama yapmıyorsa

kurtbil
17-03-2011, 00:12

dızelde zaten bujı yok ve calısma esası sıkısan ısınmıs olan havanın patlaması sırasında mazotun atomıze sekılde puskurtulmesıne dayanır.

Kakus
17-03-2011, 00:14
Forumda modlarımızdan biri bu konu hakkında uzunca bi yazı yazmıştı zaten. Şu saatten sonra, viteste bırakan viteste bıraksın, boşa alan boş alasın . . .

:D

gökberk
17-03-2011, 00:22
Onlarda malesef yok...

edit: http://www.techturkey.com/forum/maxigauges/41416-yokus-asagi-inerken-bosuna-yakit-tuketmeyin.html

..............Tıklayın........................

dragstar
17-03-2011, 01:21
bu olay senelerdır tat
tartışılır boşa attığım surece daha az benzın yaktım benım aracımm bu araclar gıbı 0 kmson teknolojı araclar olmadığı ıcın kendı gözumle görduğume ınanıyorum

2500 devir üstünde beyinden enjektörü kapatıyor bzm arabalarda;)

19gokhan90
19-03-2011, 19:15
yüksek devirde kopresyona bırakmanın zararı nedir 5 bitince boşamı atalım :)

doush
19-03-2011, 20:50
hurafe hepsii.

Bizi kutsal bilgilerinizle şereflendirin o zaman..

Frank
19-03-2011, 21:26
vıdeonun altındakı yorumda ıyıyms :D