PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektronik kelebek iptal edip mekanik kullanmak????

palamut
24-07-2007, 10:41
Aracım volvo C70 ve elektronik kelebek sistemine sahip bugün yine o kahrolası elektronik gaz kelebeği ve arızaları baş gösterdi ve yine lanet okuya okuya çıkartıp temizledim birde reset attım ve şimdilik geçti bu sistem ayrıca gaz tepkilerimi sürekli mahvetmesi sürekli arıza çıkartması beynin müdahaleleriyle tc görevi görmesi ve daha birçok şekilde aksiliklere sebebiyet vermesi dolayısıyla bunu tamamen iptal etmeye karar verdim

burada elektronik gaz kelebeği arızalarıyla ilgili bir site var

http://home.comcast.net/~donwillson/tech_info.html

benim şahsi fikrim ise bir önceki veya sonraki versiyonlardan bir convert işine girişmek mesela elektronik kelebek olmayan s70 v70 modellerinin gz kelebeği emme manifoldu beyin tesisatını potansiyometreleriyle birlikte kullanmak bir fikir

bunun dışında stand alone ecu sistemleri veya civinco gibi sistemlerle bunun iptali mümkün ama şimdilik en mantıklısı mekanik kelebekli ME7 işletim sistemli diğer volvoların gerekli aksamlarını aktarmak gibi geliyor

bu dönüşüm için hangi parçaları temin etmem gerekir ? nasıl bir şekilde bu uygulama yapılabilir gaz pedal sensörünü ve elektronik kelebeği iptal edip yerine mekanik sistemi ve telini oturtmak kolay gibi ama elektronik olarak immobilizerine kadar birçok parça aktarmak gerekebilir ? Bu işlem sizce mümkün mü ve olursa nasıl olur ? Bulabildiğim her kaynaktan araştırma yaptım ama bu uygulamayı yapan kimse bulamadım ama şu an kafayı tamamen buna takmış durumdayım ve bu kronik sorundan kurtulmak istiyorum.

fikir görüş ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

cem
24-07-2007, 20:17
Araştırmadan yazmak istemedim ama bana biraz zahmetli geldi yani iyce arastırmak lazım.

Yabancı bi forumda sizin arabanın elektronik kelebek arızası cok yasandıgı için servise geri cagrıldıklarını , şikayetlerini falan okumuştum .

palamut
24-07-2007, 21:21
Evet malesef çok sık rastlanan bir arıza :( özellikle modifiyeli araçlarda. Benim 10bin kmde bir yaklaşık başıma geliyor

bazı honda modellerinin modifikasyonda elektronik kelebekten mekaniğe döndüğünü söylediler HMT de bu konu hakkında kapsamlı bilgisi olan varmı?

Hızlı_Fransız
24-07-2007, 21:58
usta bazennnnnnnnnn sana şasıyorum kolay bunuda çözüceksinsana bol hp li günler kolay gele...

palamut
24-07-2007, 22:01
inşallah çözeriz ilke birçok 2000-2002 volvo kullanıcısı çok ciddi sorunlar çekiyor bu kelebekten bende kronikleşti tam da zamanını buluyo her seferinde

me 7 emisyon standartları yüzünden bu kelebekleri sökünce ecunuz çıldırır falan diyorlar

özel bir chiple bu problemin üstesinden gelinebilirmi emisyon ve max hp limitleri gibi şeyleri me 7 den kaldırmak mümkün mü?