PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : fakir kırar, zengin kırar ama niye kırar?

toonch
24-07-2007, 15:36
Zengin iyidir fakir kırar diyenler var. Zenginde fakirde kırar diyenler var. Hangisi doğru? :beuj:
Bir de zengin yada fakirin niye kırdığını anlamış değilim. motorun içinde nasıl bir durum oluşuyor ki motor kırılıyor? :beuj:
Mesela atmasyon örnek cevap: Fakir olunca sıkıştırma zamanı bitmeden basıç etkisiyle erken patlama oluyor o yüzden motoru kucaga veriyor.:icon_wack

miniks
24-07-2007, 18:01
fakir olması demek yakıtın az olması demektir yakıt az olunca yanma odasının aşırı ısınması demektir bu yüzden pistnların erimesi anlamına gelir

cok zengin olunca da bu sefer makine detonasyondan kırılır

gorke
24-07-2007, 18:21
bu ayarı nasıl tutturcaz peki...

sulhi
24-07-2007, 18:29
direk beyın ve güzeL bi yazıLım:)

tool
24-07-2007, 18:55

turbo araba icin wideband ve EGT verilerine göre beyin ayari ;)

cem
24-07-2007, 19:20
Bi derece fakir daha iyidir ama biraz zengini seçerim garanti.

EGT wideband olmasa ne anlamı kalır yaşamanın:d

TURBO_S2K
24-07-2007, 19:27
en iyisi cok az zenginde birakmak. hem daha guvenli olur ***** mevsim degisiminde hava benzin karisimi da degisebiliyo.

C A N
24-07-2007, 19:53
yaw hava sıcak diyince bişey geldi aklıma, bi soru... ***** daha yeniyiz bu alemde öğrenmek lazım...

şimdi benim ayarlar yapılacak bikaç güne, dışarıdaki hava 138 derece nerdeyse. sıcak havanın yoğunluğu az olur. e bu durumda benim motora girecek hava nispeten az olucak ve ona göre ayar yapılacak. ama kış mevsimi gelipte hava sıcaklığı 3 dereceye düşünce bu seferde daha yoğun bir hava gelicek, dolayısıyla içeri fazla hava yani O2 giricek.. bu durum motor içersinde nasıl cereyan edecek acep?? biri açıklayabilirmi teşekkürler

senna
24-07-2007, 20:00
yaw hava sıcak diyince bişey geldi aklıma, bi soru... ***** daha yeniyiz bu alemde öğrenmek lazım...

şimdi benim ayarlar yapılacak bikaç güne, dışarıdaki hava 138 derece nerdeyse. sıcak havanın yoğunluğu az olur. e bu durumda benim motora girecek hava nispeten az olucak ve ona göre ayar yapılacak. ama kış mevsimi gelipte hava sıcaklığı 3 dereceye düşünce bu seferde daha yoğun bir hava gelicek, dolayısıyla içeri fazla hava yani O2 giricek.. bu durum motor içersinde nasıl cereyan edecek acep?? biri açıklayabilirmi teşekkürler

eğer ems kullanıyosan zaten hava şartlarına basınca göre yeniden kalibre edilir çoğu şey değişiklik sonrası eğer yüksek verim isteniyorsa fakar tabi ortalama değerlerde kırılmadan çalışabilecek setuplar hazırlanabilir nitekim otomobil firmaları bu şekilde tune yapar belli parametreler sensorlerle ölçülerek kısmen değiştirilebilir

bu yüzden çok endişelenicek bişi yok güvenli bi tune ile işler kolay olur

cem
24-07-2007, 20:03

İşletim sistemin nedir ?

C A N
24-07-2007, 20:04
cem bluebox var

toonch
24-07-2007, 20:12
fakir olması demek yakıtın az olması demektir yakıt az olunca yanma odasının aşırı ısınması demektir bu yüzden pistnların erimesi anlamına gelir

cok zengin olunca da bu sefer makine detonasyondan kırılır

Çok saol abi fakiri,zengi, egt yi, widebandı biliyodum ama senin dediklerin bilgilermi taçlandırdı. Eyvallah

Not1: Detenasyon: icten yanmali motorlarda, silindir icinde yuksek basinc ve sicaklik nedeniyle asıl ateslemenin gerceklesmesi gereken nokta disinda ikinci bir noktada yakit hava karisiminin ateslenmesi durumuna verilen ad, yani kisaca vuruntu(ekşi sözlük)

NOT2: Fakiri zengini hepimiz kardeşiz Bu kırma ne diye:)

VeNoM_35
24-07-2007, 20:14
Atmosferik araba için nasıl gelişiyor bu süreç? Benzin karışımını hangi aletle ayarlıyoruz, japonlar için vafc fln var sanırım ama mesela Vectra için ne kullanabilrim?

senna
24-07-2007, 20:21
Atmosferik araba için nasıl gelişiyor bu süreç? Benzin karışımını hangi aletle ayarlıyoruz, japonlar için vafc fln var sanırım ama mesela Vectra için ne kullanabilrim?

vafc aslen vtek kontrolünüde sağladığı için vtek motorlarda kullanılan bi üründür.

piggy back uniteler çoğu motorda güzel sonuç veriyor bunlar n/a turbo yada s/c ile beslenen motorlarda verimli olarak kullanılabilir tabi en iyi verim alınabilicek ürün ems :)

vafc dediğim gibi aslen vitek için normal vectrada apex-i safc greddy blue box yada ultimate smt6 smt7 unichip gibi bir çok ürün kullanılabilir uygun wiring harness lar bulunup bağlandıktan sonra wideband ile uygun map elde edilebilir

C A N
24-07-2007, 20:26
hmm o zaman benim beyin giren havayı ölçerek ona göre uygun yakıtı yollıcak yani

miniks
24-07-2007, 21:55
hayır can öle bişiy olmucak :)

muhtemelen aracın kışın daha iyi bir karışım yapıcak ve daha iyi yanma olucagı için fakire gidicek bu deger yaklaşık olarak wideband da 0.5 ila 1.0 deger olarak sölenebilinir

ama eger aracında emanege falan varsa feedback yaptırılarak sürekli ayarların güncellenir sen bişey yapmadan:)

gorke
25-07-2007, 01:24
peki wideband kullanımı şart mı bu durumda sürekli... yoksa aracın verilerine göre mi davranmak gerekir.. ya da widebandi al dursun aklın için rahat olsun mu? bu konu çok verimli. kafamda tam anlamıyla yüzde 100 oturmuş durumda değil, gelecek bilgiler ve fikirler hem bana hem arkadaşlara çok yararlı olacaktır eminim...

easy
25-07-2007, 01:51
wideband egt olursa kafan rahat olur enazindan motorun ne alemde onu az cok görürsün banada lazim aslinda 600 dolara yakin bir para :)ii para

efe-E
25-07-2007, 10:24
benimde sormak istediğim birkaç şey var.

atmosferik olarak yüklü araçta EGT ve Wideband'in ne gibi yararı olabilir.Türkiye'deki gördüğüm uygulamalar genelde Turbo araçlarda bu ikisinin kullanıldığı.Ancak atmosferik aracında AFR'si ve EGT'si olduğuna göre,bunların std. değerleri ve yapılan modifikasyonlara göreki değerleri ne olmalıdır,nasıl hesaplanır?

şimdiden teşekkürler.

sportinger
25-07-2007, 14:10
şimdi havalar sıcak afr 12. 12,50 larda yarın soguyunca bu degerler kaçları görecek. yada fakire dogrumu zengine dogrumu hareket olacak...

öskür
25-07-2007, 14:51
kışın dogal olarak soguk hawanın etkısyle yanma daha ıyı olucagı ıcın fakire dogru gecicek afr ler..yanlız 12-12.5 afr ler atmosferık bı arac ıcın cok zengın bılgıne:)

sulhi
25-07-2007, 15:06
kışın dogal olarak soguk hawanın etkısyle yanma daha ıyı olucagı ıcın fakire dogru gecicek afr ler..yanlız 12-12.5 afr ler atmosferık bı arac ıcın cok zengın bılgıne:)
13.8 atmosferıkde iyimdir özgür hocam:)

tipo16v
25-07-2007, 16:04
Tipomda subab vurma sesi dedikleri şıkırtı şeklinde bir ses oluyor 2000 devre kadar. Normal chipte sadece aracı kaldırırken duyardım bu sesi superchiple 2000 e kadar geliyor gaza çok yumuşak basmazsam. Acaba o devirlerdeki zengin çalışmadan dolayı mı?

miniks
25-07-2007, 16:48
peki wideband kullanımı şart mı bu durumda sürekli... yoksa aracın verilerine göre mi davranmak gerekir.. ya da widebandi al dursun aklın için rahat olsun mu? bu konu çok verimli. kafamda tam anlamıyla yüzde 100 oturmuş durumda değil, gelecek bilgiler ve fikirler hem bana hem arkadaşlara çok yararlı olacaktır eminim...

eger ultimate de feed back yaptırtıcaksan widebandın olması şarttır

genel anlamda da turbo bir aracta uzun yola giderken boost saati - afr ve egt saatleri büyük önem taşır

hatta Ankaraya giderken daglarda basıncınızın yükseldigini görüceksiniz :) internal wastegate li araclar için söylüyorum

aslında egt saati yeterli wideband sadece ayar için lazım egt de sana belli eder arac fakirmi zengin mi

ama mesela küçük vuruntuları duyamassın ( heleki external wastegate li arabada duyman cok zor) egt en normal olması yerde degilse wide band ın varsa ordan AFR yi takip ederek aracın avans vurdugunu yada başka bişeyin oldugunu örenip ayagını gazdan cekersin

cünkü AFR normal olablir ama vuruntu varsa ve fazlaysa egt gene yükselir ki bizim lagunada başımıza gelen olay budur :)

miniks
25-07-2007, 19:16
benimde sormak istediğim birkaç şey var.

atmosferik olarak yüklü araçta EGT ve Wideband'in ne gibi yararı olabilir.Türkiye'deki gördüğüm uygulamalar genelde Turbo araçlarda bu ikisinin kullanıldığı.Ancak atmosferik aracında AFR'si ve EGT'si olduğuna göre,bunların std. değerleri ve yapılan modifikasyonlara göreki değerleri ne olmalıdır,nasıl hesaplanır?

şimdiden teşekkürler.

şimdi şöle izah edeyim sana efe
turbo araclarda korkusuz olanlar mesela miata burak gibi egt sensorunu collector e koyar net dereceyi görebilmek için bazıları ise down pipe a koyar

şimdi ikisi arasında rahat 50 ila 100 derce fark oluşur yanma odasında da bu fark 100 ila 200 arasında degişir

normal turbo bir aracta maksimum egt down pipe da 700 - 750 yi gecmeelidir
collectorde ise 800 - 850 diyebiliriz

şimdi atmosferik aracta afr cok işe yarar heleki ust devirlerde gezen bir arc için cok lazım AFR nin her daim kontrol edilmesi iyi bişidir buna göre avans artırılabilinir veya kısılabilinir buda atmosferik aracın ilacıdır

EGT için atmosferik bir aracta 4 tane saat alıp takmak lazım ki yeni projemde bunu yapıcam ozaman gercek egt yi atmosferik bir aracta görebilirisin yoksa
4 silindirinde karışımının aynı oldugunu görmen imkansızdır vede EGT saatini gidip collectore takmanın hiç bir mantıgı yoktur cünkü oraya kadar zaten gazlar soguyacak ve gercek egt ni göremiceksindir :)

gorke
25-07-2007, 19:30
güzel bilgiler, teşekkürler..

C A N
25-07-2007, 19:31
yaw bu turboda ne bela bişeymiş be :)

gorke
25-07-2007, 19:34
valla ya, neye bakçağımı, neyi alcağımı, napçağımı şaşırmış durumdayım... turbon mu var amannn :)

miniks
25-07-2007, 19:39
13.8 atmosferıkde iyimdir özgür hocam:)

ben b20 ile vtec öncesi 13.0 vtecten sonra 12.6 gidiodum cok daha iyi verim alıyorsun ama sıkıştırma yuksekti yani her atmosferikte aynı deger olucak diye bişey yok

mesela miata burakla bir prelude a bluebox yaptık afrsi aracın 11.50 yakıtı cok seviyor H22

miniks
25-07-2007, 19:40
yaw bu turboda ne bela bişeymiş be :)

aslında bela degil düzgün ve güsel ayarlar ile cok saglıklı uzun ömür binebilceginiz ve gazlıyabilceginiz bir aracxınız olucak

tabi ileri yıllarda kaşınmassanız :D:D:D:D

efe-E
25-07-2007, 20:20
turbo araclarda korkusuz olanlar mesela miata burak gibi egt sensorunu collector e koyar net dereceyi görebilmek için bazıları ise down pipe a koyar

şimdi ikisi arasında rahat 50 ila 100 derce fark oluşur yanma odasında da bu fark 100 ila 200 arasında degişir

şimdi atmosferik aracta afr cok işe yarar heleki ust devirlerde gezen bir arc için cok lazım AFR nin her daim kontrol edilmesi iyi bişidir buna göre avans artırılabilinir veya kısılabilinir buda atmosferik aracın ilacıdır

EGT için atmosferik bir aracta 4 tane saat alıp takmak lazım ki yeni projemde bunu yapıcam ozaman gercek egt yi atmosferik bir aracta görebilirisin yoksa
4 silindirinde karışımının aynı oldugunu görmen imkansızdır vede EGT saatini gidip collectore takmanın hiç bir mantıgı yoktur cünkü oraya kadar zaten gazlar soguyacak ve gercek egt ni göremiceksindir :)

sagol abi tesekkurler,turbo araçlarda 1 atmosferiklerde 4 EGT bulunmasının sebebi nedir acaba?

trequal
25-07-2007, 22:43

4 saat yerine aircraft lar için kullanılan 4 sensörlü sistemler var aklında bulunsun boşa onca saate para verme diye dip not olarak belirteyim ...

C A N
25-07-2007, 22:44
aslında bela degil düzgün ve güsel ayarlar ile cok saglıklı uzun ömür binebilceginiz ve gazlıyabilceginiz bir aracxınız olucak

tabi ileri yıllarda kaşınmassanız :D:D:D:D

inşallah, burda özgün kardeş giriyo devreye o zaman :)

bu arada daha şimdiden kaşıntılar başladı valla, taraftarlar motora gir diye tezahürat yapıyolar:D

miniks
26-07-2007, 00:35
4 saat yerine aircraft lar için kullanılan 4 sensörlü sistemler var aklında bulunsun boşa onca saate para verme diye dip not olarak belirteyim ...

hocam yazmışında link versene iyi oldu bu dedigin hiç böle bir üründen haberim yoktu

miniks
26-07-2007, 00:39
sagol abi tesekkurler,turbo araçlarda 1 atmosferiklerde 4 EGT bulunmasının sebebi nedir acaba?

turboda bütün gazları okursun cünkü egt sensorunun erimesinden korkuldugu için en sıcak yere koyamassın

ama atmosferikte taa collectore koyarsanda bu sefer gercek egt yi göremessin
bu yüzden 4 tane ilk cıkışlara koyucksınki net egt yi göresin :)

gorke
26-07-2007, 01:52
peki aracım için kullanmam gereken gösterge ve kontrol panellerini öncelik sırasına göre nasıl planlayabiliriz? turbo timer+ egt devamı nasıl gelmeli, tabi bütçe mevzusuda var.. hangi markalar kullanılmalı? mesela defileri tek tek alsam. öneriler neler..

STP
26-07-2007, 02:13
walla bende turbo tımer, egt ,wıde band, oıl temp, oıl press ,boost olarak gıdıyor...

grkm
26-07-2007, 02:36
EGt ve boost saati yeterli ada$ :) Eğer olanak varsa Widebandda ho$ olur. Turbotimer çok önemli bir $ey değil yani kendinde biraz zamanından fedakarlık edersin olur biter yani 150+50=200 dolar edecek bir olayı yok :)

marka olarak défi oldukça kaliteli bir üründür ancak link unit i ile fln bayağı pahalı olacaktır. 3saatten a$ağı alırsanız link-unitten zarar edersiniz , anlamsız para bağlamı$ olursunuz diye dü$ünüyorum. Onun yerine apex'i & hks gibi sade ve ho$ ürünleri tercih edebilirsin..

miniks
26-07-2007, 10:23
AFR - fuel press - water temp - boost - egt - oil press - oil temp laguna
AFR - boost - egt - oil press - oil temp nissan
AFR - vacuum - water temp - oil temp - oil press honda :):):)

sportinger
26-07-2007, 10:27

bilgi için teşekkür ederim, arabam atmosferik degil...

Bora
26-07-2007, 11:00
Peki turbo arabada Egt'nin en iyi yerleşim yeri neresidir?
Turbomun eksoz salyongozu tarafı eksoz manifoldu ile birleşik ve bu nedenle sensör için delik açılırken metal parçalarının turboya zarar vermesinden korkuyorum.
Eksoz salyangozunun çıkışına downpipe'a egt sensörü koymanın ne gibi bir sakıncası olur?

miniks
26-07-2007, 11:21
hiç bir sakıncası olmaz sadece 50 ila 100 derce eksik okursunuz bunuda siz hesaplıyarak ona göre hareket etmelkisiniz :)

collectore koymak içinse turboyu falan sökmeniz lazım

toonch
26-07-2007, 11:28
Açıklamaya çalışan, bilgilerini aktaran herkeze BÜYÜK BİR ALKIŞ. Özellikle minikse!!!

Bir soru daha ekleyeyim hemen.

AFR nin yakıttan, hava sıcaklığından, yükseklikten çok etkilendiği söyleniyor. Ozaman target map olarak wideband kullanabilen bir piggy-back kullanmak, motoru ziyan etmemek ve uzun ömür için en mantıklı çözümdür diyebilir miyiz?

grkm
26-07-2007, 11:37
Iyi ellerde tune edildiyse Evet diyebilirriz :)

LEVİN
26-07-2007, 11:50

12 - 12.5 afler atmosferik bir araç için çokmu zengin?

Benim afr 14.0 co da1.8-1.5 arasında geziniyor.

Fabrika değerimde afr 15.0 sınır co.1.5 12-12.5 nasıl çok zengin anlamadım.

levent
26-07-2007, 12:10
cem abi ztn sen demiyomuydun zengin çalıştırıyorum benim nevini diye ?

miniks
26-07-2007, 12:20
atmosferik arac için 14.0 afr altı zengin demektir

13.0 altı baya zengin
12.0 altı cok zengin demektir

14 üstü cok iyi gider arac ama piston kenarlarından yuvarlama ihtimaliniz yüksek
15 ve üzeri gazlarken makinayı kırarsınız demek :)

LEVİN
26-07-2007, 12:30
Levo benzin otomatiği arızalı iken 15.7 afr ve 15 derece avansla kullandım .

Şuanki değerlerim fabrika değerlerinde sayılır disbirütördeki ufak sorun nedeyle değerler pek stabil değil,12.0 ve 12.5 çok zengin olunca merak ettim nasıl oluyor diye.

senna
26-07-2007, 17:56
EGt ve boost saati yeterli ada$ :) Eğer olanak varsa Widebandda ho$ olur. Turbotimer çok önemli bir $ey değil yani kendinde biraz zamanından fedakarlık edersin olur biter yani 150+50=200 dolar edecek bir olayı yok :)

marka olarak défi oldukça kaliteli bir üründür ancak link unit i ile fln bayağı pahalı olacaktır. 3saatten a$ağı alırsanız link-unitten zarar edersiniz , anlamsız para bağlamı$ olursunuz diye dü$ünüyorum. Onun yerine apex'i & hks gibi sade ve ho$ ürünleri tercih edebilirsin..

tt pek gerekli diil görkemin dediği gibi,

egt,wideband,oil temp,oil pressure gerekli olanlar başta boost o kadar önemli diil bunlar kadar tabi olması iyi bişi

Oz`
30-07-2007, 10:59
EGT : piston gaz sıcaklığı
Wideband : Benzin hava karışım ölçmeğe yarıyan Sensor

fakir kırar evet ama çeşit çeşit kırmak var
1- leanden pistoın un kendi sıcaklığı arttığı için eteklerden şişme yapip etekleri ve gömlekleri param parça etmesi
2- buji patlamasından dolayı olağan hasarlar piston subab turbo vs vs (herzaman fakirden dolayı patlamaz)
3- LEandan dolayı Detenasyon ile segman segman kanalı vb. gibi şeyleri kırmak

Zengin de ise zarar şudur hadddinden fazla zenginse pistonu benzinle yıkarsınız gereksiz basıncı yakabiliceğinden fazlasını doldurduğunuz için segmanlara güç biner zararlıdır 1 diyeride pistonu benzinle yıkaddığınız için kropaj(sanırım doğru yazdım) yaptırarak pistona zarar verirsiniz.

soğukluk sıcaklık olayına gelince BÜTÜN beyinlerde (orjinal yada Standalone) Correctionlar yani düzeltmeler vardır barometric basınca içeri giren sıcaklığa Su sıcaklığına göre değişimler gösterir eğerki hava sıcak ve içeri giren havanız 40 derece ise ona göre kısar yada açar Standalonelarda Daha kapsamlıdır bunları yaparsanız bir sorun olmaz mesela bu konuda 2003-2005 subarular 2008 subarular (yeni version ssm3 beyinler) aşırı şekilde hasssastır bir çok şeyi corrrectiona göre yapar avansını bile correctionlara göe yaparlar ondan dolayı piggy back ile müdahale etsende atıyorum 12.5 sa corrrection lar sayesinde Beyin 12.5 a kada rçekmeye çalışır zenginse yada fakirse LEarning yapar kısacası ondan dolayı stock arabalarda çok dert olmaz hafif modifiyelilerdede Ama orjinal beyini söküp atıp Aem Motec hydra vb. gibi markalar taktığınızda size kalmış olarak değerler verirsiniz dersinizki kardeşim ben yarışa giriorum çekme bişi ben ne dediysem onu yap o da paşa paşa uyar:)

Beyinler O2 sensorler tarafından en hızlı bilgi alarak işlemler yaparlar genelde bu işler ekonomik yönler içindir beyinlerin %99u, %80 throttle dan sonra devreden çıkarlar O2 Sensor den bilgi almayı keserler. doal olarak beyindeki mapinizi ve corrrectionlar sayesinde yürümeye başlar ondan dolayı feedback çok işinize yaramayacaktır :)

EGT : arabalara egsozt ve emme sistemlerine göre bu değerler mapping yaparken değişir ideal eGt 800 ~850 yi kesinlikle aşmamalıdır benim kanımcabu arabadan araya takıldığı yerlderden takıldığı yerlere göre değişirr. bu faktörlere Backpressure oranıda çok önemlidir

Wideband : her araba fakiri her araba zengini sewer diye bir konu yoktur s2k zenginden nefret eder ama k24 zengini çok sewer Ewo çok zenginden nefret eder f430zengini çok sewer tamamiyle mappinginize bağlı mapping yaptırırken değerlerin neolması gerektiğini sorunuz :)

tabiki şöyle litaratüre bağzı değerler vardır Atmosferik ve aşırı besleme araçlar için bütün atmosferikler 14 te yürümez bütün turbolar 12 de yürümez demek istediğim bu

Maxiboost
30-07-2007, 17:30
peki havadaki soğuma değerlerde ne kadar etkili olur örneğin intercooler a nos spray edenler var yada abartıp başka bi şekilde dışarsı 38 derece diyelim bir şekilde -60 derecelere falan düşürülürse oranda nasıl bir değişiklik gerekir tahminen?

Oz`
30-07-2007, 17:41
correctionlar bu işe yarıyor yanma çok daha kaliteli oluyor -60 a gelemez intercoolerin üstüne bastıığın nos la intake temo le ama ona göre benzin ve avans verebilirsin yada çekebilirsin o işi dediğim gibi corrrectionlar hallediyor