PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AGR motor TDI turbo önerisi

freeman
23-03-2011, 23:31
Herkese merhaba,
forumda arattım ama pek bişey bulamadım.
Diğer aracımız olan 2001 bora 1.9 tdi 90hp agr motor için turbo tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum.

Araç 130000de şuan ve detaylı kurum temizliği için motoru açtıracağız, aynı zamanda basınç hattında aşırı derecede yağ mevcut, sanırım turboda revizyon istiyor.
Aklıma gelen bişey var araç 90hp olduğundan biraz hantal kalıyor, turboyu revizyona sokacağımıza, takasa verip biraz büyültsek mi diyoruz.
110hplerin turbosu mesela bizim araca uyar mı?
Aşırı bi güç isteğimiz yok ama motorun, internalleri ile ve enjektörlerle oynamadan, motorada zarar vermeden böyle bir uygulama yapabilirmiyiz acaba?

diğer sorum elbette tam sağlıklı yürütebilmek için yazılım şart olacak ama yazılım olmadan eski halinden daha iyi yürütebilme imkanı olabilirmi?

Turbo değişimi ve yazılım ile tahmini alınacak güç ne olur?
Şuan şehir içi 5.5lt şehir dışı 4.5lt üst limitlerinde yakıt durumumuz, bu işlemlerden sonra ne olur tahmini olarak?

Bu tarz uygulama yapmış yada çevresinde yapmış olanlardan yardım istiyorum, şimdiden teşekkürler...

lnd_samet
24-03-2011, 12:56
turbo revize edilirken tornada genişletip pallerini büyütüp yazılım atıp ona görede devam edilebilir bence.
en en mantıklısı ve en az masraflısı böyle olur sanırım...

freeman
24-03-2011, 13:05
turbo revize edilirken tornada genişletip pallerini büyütüp yazılım atıp ona görede devam edilebilir bence.
en en mantıklısı ve en az masraflısı böyle olur sanırım...

tornaya falan girince ne kadar sağlıklı olur acaba? birde pallerini büyültünce ne eski turbo ayarında nede bi büyük turbo ayarında olacak, yazılımın ayarlanması biraz sıkıntılı olmaz mı?
yada sadece palleri büyütünce yazılıma gerek kalmadan stock yazılım ile kullanılabilirmi?

douu
24-03-2011, 13:54
içiyle biraz oynasınlar tamir takımını sıfırlasınlar birde yazılım yaptır 130 hp falan olur.. toplam masrafın da 1200 lira falan olur.. ekstra bişey de gerekmez

lnd_samet
24-03-2011, 18:13
tornaya falan girince ne kadar sağlıklı olur acaba? eskisi gibi olur:)birde pallerini büyültünce ne eski turbo ayarında nede bi büyük turbo ayarında olacak, yazılımın ayarlanması biraz sıkıntılı olmaz mı?hayır custom yaptırın kesinlikle zaten yazılımını
yada sadece palleri büyütünce yazılıma gerek kalmadan stock yazılım ile kullanılabilirmi?stok olarak kullanacaksanız stok olacaktır araç chipsiz bir dizel düşünülemez:):)................

freeman
24-03-2011, 18:30
................

chipsiz dizel düşünülemez demişsiniz, 1.8T motorun mantığıyla hareket edilemez mi?
örneğin orjinal yazılımı ile k03 yerine k03s kullananlar, yada k03e göre yapılmış yazılım ile k04 kullananlar var, bu mantıkla düşünülürse dizelde de kullanılamaz mı?

En sağlıklı ve en verimli hali tabiki yazılım ile olacaktır bundan eminim zaten ama yazılım olmadan asla ve asla kullanılamaz mı?

Bunu sormamın nedeni zaten yazılım yaptırmayı düşünüyordun stock haline, turbo revizyon istediği için aklıma biraz turboyla oynayarak bu işlemi yaptırmak geldi ama motor açılıp detaylı kurum temizliği falanda yapılacağından maliyet baya yükseliyor, en azından bi süre ekonomik durumu düzeltip yazılımı yaptırana kadar kullanabilirmiyiz aracı turbo değiştikten sonra? Düşüncemiz bu şekildeydi, tabi birde maliyetleri ve yazılımı yapacak kişiyle görüşmem gerekiyor, stock turbosu ve kurcalanmış turbosu için farklı farklı fiyat verirse gidişhatı değiştirebiliriz.

Peki revizyon sırasında yapılacak işlemler hakkında bilgi alabilirmiyiz sizlerden, mesela kullanılacak paller hangi turboya ait olacak, benim turbomun modeli nedir?
:) Nelere dikkat etmemiz gerekir gibi...

lnd_samet
24-03-2011, 19:05
elbetteki olur ama benzinli turbo 0.5 bar dizel turbo 1 barlarda-arttırılan basınc daha fazla oldugu için dizel çipli daha makbul bana göre.
haa olmazmı konusu olur niye olmasın sorunda cıkartmaz yazılımı sonrada yaptırabilirsiniz.
ben turbolarımı büyüttüğümde orjinal yazılımla rodaj yaptıktan sonra yazılım attırdım.
haa turbo konusunda cok büyük bilgim yok bilenler yazacaktır ama 130 lugun turbosu bile al tak yapılabilir sizinkilere göre daha büyük diye biliyorum.
yada tornada 2mm genişletilir.
ama birebir uyumlu büyük turbo varsa(k03-k04 değşimi gibi) al tak yapmak cok daha mantıklı.ama maddi ek yük;)

tdipower
24-03-2011, 19:48
turbo değiştirmeden sadece nozzle değiştirerek +20hp civarı güç alabilirsiniz. (0.205)
custom turbo+yazılım+nozzle ile 130-140hp dumansız gündelik bir ayar yapılabilir :)

freeman
24-03-2011, 22:53
turbo değiştirmeden sadece nozzle değiştirerek +20hp civarı güç alabilirsiniz. (0.205)
custom turbo+yazılım+nozzle ile 130-140hp dumansız gündelik bir ayar yapılabilir :)
enjektörlere hiç dokunmak istemiyorum, yapılacak işlemi turbo üzerinde yapmayı düşünüyorum, yakıtı çok etkilememem gerek :)

elbetteki olur ama benzinli turbo 0.5 bar dizel turbo 1 barlarda-arttırılan basınc daha fazla oldugu için dizel çipli daha makbul bana göre.
haa olmazmı konusu olur niye olmasın sorunda cıkartmaz yazılımı sonrada yaptırabilirsiniz.
ben turbolarımı büyüttüğümde orjinal yazılımla rodaj yaptıktan sonra yazılım attırdım.
haa turbo konusunda cok büyük bilgim yok bilenler yazacaktır ama 130 lugun turbosu bile al tak yapılabilir sizinkilere göre daha büyük diye biliyorum.
yada tornada 2mm genişletilir.
ama birebir uyumlu büyük turbo varsa(k03-k04 değşimi gibi) al tak yapmak cok daha mantıklı.ama maddi ek yük;)

Sanırım sizin araçta dizeldi, yazılım yapılmadan önce turbo değişince aracın performansında ne kadarlık bi değişim oldu?
motorunuz neydi? takılan turbo neydi biraz açabilirmisiniz?

erh
24-03-2011, 23:45
özgür turbonu secerken dikkatli ol dikkat etmen gereken bikaç nokta var.. yazılım işi de önemli tabi.

lnd_samet
25-03-2011, 09:27
Sanırım sizin araçta dizeldi, yazılım yapılmadan önce turbo değişince aracın performansında ne kadarlık bi değişim oldu?
motorunuz neydi? takılan turbo neydi biraz açabilirmisiniz?

yoo bende dizel yok:)
tek bir dizel kullandım 1.9 düz golf 3 dizele turbo taktım ve biniliyor halende evdekiler:)
birkaç dizel arabayla serviste zaman geçirdiğim için tavsiyelerim oldu...

egeturbo
25-03-2011, 10:16
turbo büyütme + yazılımla sıfır dumanla + 30 40 hp arası min güç alınabiliyor.Daha önce vw golf 4 üzerinde denemiştik

freeman
25-03-2011, 10:41
turbo büyütme + yazılımla sıfır dumanla + 30 40 hp arası min güç alınabiliyor.Daha önce vw golf 4 üzerinde denemiştik

Turbo büyütme derken pallerle oynama mı yoksa tamamen farklı bi turbo mu kullanılacak?
Biraz detaylarını yazarmısınız?
nozzle büyütme gerekiyormu?
kat, egr iptali ilemi bu değerler alınıyor?

onur_S
26-03-2011, 21:50
bu nozzle büyütme nedir?

tdipower
26-03-2011, 22:50
Turbo büyütme derken pallerle oynama mı yoksa tamamen farklı bi turbo mu kullanılacak?

bende hybrid turbo var gelip görebilirsin istediğin zaman :)

egeturbo
26-03-2011, 23:25

biz kanatlari buyuterek yapiyoruz direk bolt on uygulamak daha zevkli ve kesip bicmiyoruz nozzle takmadan bu gucleri cikartiyoruz

douu
27-03-2011, 22:56
dostum 130luk motorun turbosunu takmak istersen eger şu anda satılıga cıkardım.. manifolduyla beraber tek parça halinde satıyorum.. güzel bir yazılımla 180 hp 410 nm aldım :) kurcalama miktarı senin hayal gücüne kalmış... istersen güzel rakama veririm turbo ve manifoldu

levent
27-03-2011, 23:22
bu nozzle büyütme nedir?

enjektör memesi diyebiliriz kısaca.

freeman
27-03-2011, 23:31
Turbo için bi fiyat alabilirmiyim özelden, 180hpler bizim için çok uçuk rakamlar aslında gündelik olarakta kullanılacak araç bize 130-140hp yeterli diye düşünüyoruz ama rakama ve tavsiyelere göre düşünebiliriz

douu
27-03-2011, 23:47
bu arada 180 hp olan halimle gündelik olarak işe gidip geliyordum cok cok rahat :D