PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : volvo 1.6 d2...?

ygtrn
28-03-2011, 23:14
arkadaşlar daha yeni bir motor biliyorum ancak bu motorlarla ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa beni biraz bilgilendirebilirlermi..?
bildiğimiz gibi motor 1.6 115hp gücünde ve 270nm tork üretiyor....

öncelikle bu motor volvonun, fordun, pejonun, kullandığı 1.6 110 hp dizel motorun aynısımıdır yoksa biraz geliştirilmişimidir yoksa tamamen farklı yeni bir motormudur?
farklar yada yenilikler varsa bunlar nelerdir?

bahsettiğim motorla bu d2 motor arasındaki gördüğüm tek fark d2 motorun 115 hp ve 270nm tork olması, diğer 1.6 motor ise 110 hp 240nm tork üretiyor ve bunun dışında motor hacmi vs vs gibi teknikverileride teknik tabloda aynı görünüyor.....

ayrıca yapılacak chip işlemiyle bu motordan diğer motora oranla farklı ne gibi güçler elde edilir?

teşekkürler....

bilalMW
28-03-2011, 23:29
bu motor 8 subaplı diye biliyorum.Hani PSA grubunda 1.6 HDİ'lar 8 subap oldu ya yeni motoru S40'a koydular galiba.

http://en.wikipedia.org/wiki/Volvo_S40 burda gördüm.

CasabLanca
28-03-2011, 23:32
bende 2006 model vardı motor ve yürüyen ford ile birebir aynıydı
fakat makyajlanan kasada motor mitsubishi ile aynı deniliyor..

bilalMW
28-03-2011, 23:36
bende 2006 model vardı motor ve yürüyen ford ile birebir aynıydı
fakat makyajlanan kasada motor mitsubishi ile aynı deniliyor..

yeni duydum abi :eek:

ygtrn
28-03-2011, 23:38
8 süpapmı..!!! aboovv...

ygtrn
28-03-2011, 23:43
peki şimdi bu motor eskisinden iyi ve avantajlımı yoksa değilmi?

teknik verilere bakıyorum güç artmış, tork artmış ama 0-100 hiç değişmemiş birde üstüne yakıt artmış!!! ve ağırlıkta artmış... ne alaka?

bilalMW
28-03-2011, 23:44
son hız artmış +5km ve Co2 emisyon artmış. farklı bir geliştirme olmuş..

TheAce
28-03-2011, 23:48
şu anda citroen peugeot ta kullanılan start stop özellikli motor kullanılıyor, tek bir alternatörden mikro hibrid dedikleri bi özelliği kullanıyorlar start stop özelliği var manuel şanzımanla ciddi anlamda az yakıt harcar. yeniliği konusunda tek sıkıntı sanırım o e-hdi muhabbetidir yani hiç denenmemiş motor. benm bir tanıdığım c5 ehdi aldı şimdilik bi sıkıntısı yok, 15.000 km yaptı onda 6r şanzımanla karmada 6 litre gibi bir değer alıyor pekte sakin kullandığı söylenemez...

triger kayışı 180 binde değişiyor falan, çünkü sadece 2 adet rulman var. iyi motordur diğer motor bloğunu değiştirdiklerini sanmıyor, zaten peugeot dizel teknolojisinde çok ileri bir firma...

Berkan
29-03-2011, 00:08
yeni emisyon hikayesine çıkan motor eurokaçsa artık ensonu :D

luca55
03-01-2013, 01:20
yeni konu açmayalım özellikle D2 motor kullanıcısı varsa geçen zamanda yorumlarını alabılımıyız, artılar eksiler nedir? milenyum çağında rüzgar sesine hala bir çözüm bulunamadı mı?

efe_
03-01-2013, 01:33
Focusla yolda denk geldim 115 tdci, baya iyi yürüyor.
İnsanlar dci motorla makara yapardı forumda 8 valf motor mu kaldı vs gibisinden ama görüldüğü gibi bu motorla 16dan 8 valfe geçiş yapma gereği duydular teknik detaylarını bilemiyorum tabiki

Osman Bahadır
03-01-2013, 02:26
Kapak yeni, blok aynı. Motor yine PSA/Ford/Volvo/Mazda vs.. ortak motor.

Emiş, fazla valf sayısı özellikle yüksek devir çeviren motorlar için gerekli ve önemlidir. Dizel motorlar gibi yüksek devir çevirmeyen motorlarda düşük valf sayısıyla alt devirlerde iyileştirme yapılabilir.

Ayrıca valf sayısı tek başına yeterli bir kriter değildir. Önemli olan hava akışının gerçekleştiği alandır;

http://www.billzilla.org/valvearea.jpg

16 valf koymak yerine çapı arttırılmış 8 valf koyarak da benzer emiş ve tahliye yoluna ulaşılabilir.

luca55
03-01-2013, 10:26

Emiş, fazla valf sayısı özellikle yüksek devir çeviren motorlar için gerekli ve önemlidir. Dizel motorlar gibi yüksek devir çevirmeyen motorlarda düşük valf sayısıyla alt devirlerde iyileştirme yapılabilir.

Ayrıca valf sayısı tek başına yeterli bir kriter değildir. Önemli olan hava akışının gerçekleştiği alandır;

16 valf koymak yerine çapı arttırılmış 8 valf koyarak da benzer emiş ve tahliye yoluna ulaşılabilir.
Tesekkur ederim bahadir ozelden aldigim bilgilerin ustune bunlari da bilmek faydali oldu.
Sitemizde hic D2 kullanan yokmudur?birebir kullanici yorumlarida onemli

nosturkye
03-01-2013, 10:38
arkadaşlar daha yeni bir motor biliyorum ancak bu motorlarla ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa beni biraz bilgilendirebilirlermi..?
bildiğimiz gibi motor 1.6 115hp gücünde ve 270nm tork üretiyor....

öncelikle bu motor volvonun, fordun, pejonun, kullandığı 1.6 110 hp dizel motorun aynısımıdır yoksa biraz geliştirilmişimidir yoksa tamamen farklı yeni bir motormudur?
farklar yada yenilikler varsa bunlar nelerdir?

bahsettiğim motorla bu d2 motor arasındaki gördüğüm tek fark d2 motorun 115 hp ve 270nm tork olması, diğer 1.6 motor ise 110 hp 240nm tork üretiyor ve bunun dışında motor hacmi vs vs gibi teknikverileride teknik tabloda aynı görünüyor.....

ayrıca yapılacak chip işlemiyle bu motordan diğer motora oranla farklı ne gibi güçler elde edilir?

teşekkürler....

motor ford mazda peugeot aracta kullanilan ayni motordur.
genel bir sikintisi olan motorlar degil ancak partikul filtresi basiniza bela olabilir.
bu belayi ise adm katkisi ile def edebilirsiniz.
115hp motor 2. nesil bir motor +hp + nm sizi yaniltmasin 100 hp olan kasa daha seridir :) teknik verilerdende ulasabilirsiniz.

aklinizdaki tum suali cevaplayabilirim iyi dercede kullanim ve servis deneyimim vardir.

luca55
03-01-2013, 10:40
Bu partikul filtresi dediginiz her 10 binde bir mi sorun cikartiyor yoksa 100 binde mi? Nekadar maliyeti varki bunun? Ayrica garantili araclarda garanti kapsaminda degistirileniyormu

levent
03-01-2013, 10:51
Focusla yolda denk geldim 115 tdci, baya iyi yürüyor.
İnsanlar dci motorla makara yapardı forumda 8 valf motor mu kaldı vs gibisinden ama görüldüğü gibi bu motorla 16dan 8 valfe geçiş yapma gereği duydular teknik detaylarını bilemiyorum tabiki

Osman abinin de dediği gibi kapak yeni, blok aynı blok. Kapağın yeni olmasının sebeplerinden birisi ise güncel dizellerde sıkıştırmaların 14-15 civarlarına kadar düşmüş olması, PSA grupta bu yola girdi bu yüzden. Yeni nesil turbosu ve 8v kapağı ile turboyu daha alt devirlerde doldurmayı, yüksek viteste düşük devirlerde rahat seyretmeyi sağlıyorlar işte. "aaa 8v, bu olmamış, pis, kaka, cacık bu" demesin kimse :)

Cansın
03-01-2013, 12:07
D2 motor 8 subaplı motor
eski 1.6d 16 subaplı
D2'de yazılım yapılırsa biraz problem çıkarabiliyormuş ve eski motordan 1lt fazla yakıyor.
1.6 drive bulabiliyorsan ondan al derim.Eski C30 kullanıcısıyım

efe_
03-01-2013, 16:50
Bu partikul filtresi dediginiz her 10 binde bir mi sorun cikartiyor yoksa 100 binde mi? Nekadar maliyeti varki bunun? Ayrica garantili araclarda garanti kapsaminda degistirileniyormu

Abi 1.6 motor volvo gibi bir araçta aman aman keyifli değil ... 2 litre dizel alabilme şansın varsa kaçırma derim

Tunacan
03-01-2013, 17:41
Bu moyoru mazda3 te kullandik 65000km. Aracimiz yazilimliydi hic sorun yasamadik. Tavsiye ederim keyifli motordur...

luca55
03-01-2013, 17:49
Abi 1.6 motor volvo gibi bir araçta aman aman keyifli değil ... 2 litre dizel alabilme şansın varsa kaçırma derim

efe bu aracı eşimle kullanmak ıcın alıyorum kendım ıcın ekstra bır arac almayı dusunuyorum zaten ;)

peki birşey sormak ıstıyorum madem bu motor,şase ve parçalar fordla,pejoyla vs vs aynı.o zaman bu sorunlar bu araclarda da var demek değilmidir?

birde focusun titanium xpaket focusla volvonun dynamic paketı aynı para.siz olsanız ozaman bu soyledıklerınızıde göz önünde bulundururarak hangisini secerdınız?

nosturkye
03-01-2013, 20:42
efe bu aracı eşimle kullanmak ıcın alıyorum kendım ıcın ekstra bır arac almayı dusunuyorum zaten ;)

peki birşey sormak ıstıyorum madem bu motor,şase ve parçalar fordla,pejoyla vs vs aynı.o zaman bu sorunlar bu araclarda da var demek değilmidir?

birde focusun titanium xpaket focusla volvonun dynamic paketı aynı para.siz olsanız ozaman bu soyledıklerınızıde göz önünde bulundururarak hangisini secerdınız?

:) ben o paraya o arabaları almam yani işin aslı o

luca55
03-01-2013, 20:57
:) ben o paraya o arabaları almam yani işin aslı o

dizel gösterişli ve kaliteli önerilere açığım erkat ;)

semavi
03-01-2013, 20:57
Benim Mazda3ümde aynı motor vardı. 2012 makyajlı kasa mazda3lerde bu motorla 6 ileri vites kombinasyonu var, tabi ufak dfeğişiklikler yapıyor her firma...

Benzinli mazda3ün yanında GTI gibi gider, çok iyi bir devirlenmesi var. Yakıt olarak Teknik verilerdekini yakalamak şehir içerisinde hayal ama ben devirli kullanımlarla arada son hız denemeleri ile falan 6,2-6,5ları geçmedim...

Mazda3 209 kmyi geçmiyor ama limitlemese devam eder. Şöyle söyleyeyim, benzinli otomatik mazda3ün 185te kesiciye girdiği yerde bu 209da kesiyor...

Her şey iyi güzel hoşta, neden sattın diyeceksin... Çok araç değiştiririm... Komik gelecek ama ben dizeldense LPG diyenlerdenim... alt devir ölülüğü, bandın erken bitmesi falan delirtiyor beni... Ben benzinli aracın kullanımını seven birisiyim, o yüzden dizeli sevemiyorum... Mesela o aracım bendeyken, benzinli manuel mazda 3 aldım bir arkadaşıma ve Ankaraya götürdüm.. işte bu mazda demiştim... sadece 6. vites yoktu onu yadırgamıştım...

Derdiniz çok gitsin, chipleyeyim (150ye kadar yolu var sanırım) az yaksın vs ise alabilirsiniz lakin ben küçük hacim ve yüksek güçlü dizelleri sevemiyorum...

luca55
03-01-2013, 21:02
benım hızlı gıtmesi gibi bır derdım yok cunku bu aile arabası olacak.planlarım arasında kendıme 2 cı bir hızlı araba almak var.zaten oyuzden dızel bakıyorum saga sola gıtmeye uzun yola felan.aynı zamanda eşimde kullanacak.yani dizelde hız geri planda.sağlam olsun gösterişli olsun sorun cıkarmasın benım ıcın yeterli.

semavi
03-01-2013, 21:11
Mazda3lerede bak fiyatları karşılaştırırken... Ben baktım, vardı bir iki tane uygunu ama satılmış sanırım... Özelliklerini falan bir karşılaştırırsın, zaten ortak şase, ortak motor vs vs...

nosturkye
03-01-2013, 21:13

Rakam limitleri nedir üstad söylersen

luca55
03-01-2013, 21:23
rakam maksimum 55 bınlıraa

nosturkye
03-01-2013, 21:24

Evett maden rakamlar o civarda madem volvo dakika düşünmem s60 d5 alırım ve dakika durmam ha volvo değilse bir e60 kasa 530 dizel alırım ikiside spor araçlarla koşar emin olun usulca gidilirse yakıtta üzmez

luca55
03-01-2013, 21:27
her 2 arac ıcınde bırer link alabılırmıyım d5 deyınce hangı kasa oldugunu anlamıyorum cunku :D

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volvo-volvo-s60-dizel-triptonic-107415242/detay

sanırım buldum ;)

nosturkye
03-01-2013, 21:34
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-m-paket-dizel-5.30-110369776/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-bmw-5.30d-komple-m-technic-individual-paket-110349104/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volvo-powertech-exclusive-den-2005-dizel-volvo-s60-2,4-d5-107455376/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volvo-s-60-tertemiz...full-plusfull-dizel-108656254/detay

dragon07
03-01-2013, 21:35
gırtlak dolu c4 alırdım exclusivee :) çok yakısıklı bnce gösterişte var

http://www.citroen.com.tr/Resources/Content/TR/Tarifs/binek.pdf

nosturkye
03-01-2013, 21:55
gırtlak dolu c4 alırdım exclusivee :) çok yakısıklı bnce gösterişte var

http://www.citroen.com.tr/Resources/Content/TR/Tarifs/binek.pdf

citroeni bmw ve volvo ile segment tutamazdık herhalde

efe_
03-01-2013, 22:36
59.500e masmavi GTline 1.6 dci megane hb alırdım ben olsam.Mükkemmel bir araç ve motor...

luca55
03-01-2013, 23:14
teşekkürler paylaşımlar ıcın

nosturkye
03-01-2013, 23:41
teşekkürler paylaşımlar ıcın

Sizde sağolun murat bey saygılar selamlar