PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : S2000e turbo mu yoksa SC mi?

InsipiD
30-07-2007, 01:05
Ewt burada bu konu ile gercekten detaylı bir kiyaslama yapabilecek olan var midir?

Oncelikle bnm icin en onemli nokta aracın sorunsuz olması. Yani takıyım ediyim ve bir daha hiç sorun yaşamıyım istiyorum. Araştırmalarıma göre SC turboya gore daha sorunsuz gibi duruyor, yanılıyor muyum?

Sc olarak Vortech mantıklı bir secenek gibi gozukuyor. Ek olarak 100-110 bg katıyormuş araca (motorda bir değişiklik yapmadan kit olarak alındıgında)
Bu şuanlık bana yeterli gibi gorunuyor fakat daha sonra daha da guclendirmek istersem bu islem mumkun mu? ustune birkac parca ekleyerek vs?

Turbo olarak pek bir bilgim yok acıkcası. ilk etapta istedigim guc aracın 340-360 bg fln olması. Fakat ilerde guclendirme durumum olabilir. Buna uygun olarak nasil bisi almak lazim?

Bu forumda s2000e turbo da supercharger da yapmis kisiler gordum. Deneyen, bu konuda bilgisi olan birilerinden yardim istiyorum acıkcası.

kullanım olarak istanbulda caddelerde kullanacagim, yani oyle profesyonel olarak yaris drag vs gibi bir amac tasimiyor. Bu kriterleri goz onunde bulundurarak (sorunsuzluk en onemli kriter) bana hangi uygulamayi ve bununla birlikte hangi parcalari onerirsiniz?

Biliyorum biraz uzun oldu ama yardim lazim. Simdiden tesekkurler :)

STP
30-07-2007, 01:07
bolton bı turbo kıtı daha zevklı daha guzel olacaktır. 0.5 barları gecmeyen basınclarda sorunsuz calıs bı sıstem elde etmıs olursun. sıtemızde stock motor ustune turbo yapmıs 2 tane arkadasımız var. onlar daha detaylı acıklamalar yapacaklardır

TünayK
30-07-2007, 01:52
vortech sc yaparasan 8psida(bu kıtın satandart basıncıdı) 300whpyı rahata alırsın...bır sure kullandıktan sonra kucuk boyutlardakı kasnakları kullanarak 11 psi a gecersın buda sana yaklasık 360-380whp olarak gerı doner...ama aem ems sart olur..hıc bır sıkıntı cıkmaz...

yıne tamamem stok motor uzerıne bolt on turbo kıtı kullaraka 360-380 whp lerı yakalarsın...ama turbonun gucu ıle sc nın gucu bır olmaz turbo farklı gıder...

turbo yaparaqsan ıı bır ayarla motorda bı sıkıntı yasamazsın..ama turbonunda dersı hıcbır zaman bıtmez...keyıf buyuk dert buyuk...

bence sc yap sıkılırsan kasnak buyut dertsız tasasız takıl..

Sinan'S2k
30-07-2007, 02:52
Sorunsuzluk istiyorsan kaliteli markalardan şaşma, onun dışında turbo, sc çok farketmez. Turbolu olarakta sc kadar sorunsuz kullanabilirsin arabanı yeterki ayarın çok düzgün yapılmış olsun ve en kötü 3mm headgasket kullanmanı tavsiye ederim...
Sc olarak vortech tavsiye ederim, 11 psi lık kasnakla 350-400hp leri alman muhtemeldir ve bu sana yetiyorsa kesin al derim hem Sc S2000 tr de henüz yok ilk olursun ;)

STP
30-07-2007, 02:56
3mm contamı ? stock conta kac mm? vtecın stock contası 0.26 ınch 0.66 mm gıbı bır rakam yapar ben 0.9mm kullanıyorum 3 mm deyınce bıraz kalın geldı

R-13239
30-07-2007, 03:02
Sıkıştırmayı düşürmek için heralde ama 3mmde epey bir düşürür bende merak ettim?

STP
30-07-2007, 03:05
bende bıraz daha dusurmek ıcın 0.9 mm ye cıktım 0.25mm fazla aldım ama 3 mm deyınce ınsan bı sasırıyor acıkcası

Sinan'S2k
30-07-2007, 03:08
Ben 3mm conta kullanıyorum, arabanın sıkıştırmasını turbo için 11 den 8.8.1 e düşürdüm ve insanın içi rahat ediyor en azından :)

STP
30-07-2007, 03:11
stock conta kalınlıgı nedır s2k nın?

Sinan'S2k
30-07-2007, 03:36
0.7-0.8 gibi birşey olması lazım

Oz`
30-07-2007, 06:25
sc baya bi aptallik olur bence

cem
30-07-2007, 06:52
hem Sc S2000 tr de henüz yok ilk olursun ;)

Var ;) .....

Oz`
30-07-2007, 06:58
sc var türkiyedede şöle bişi var Sc ile uğaştığına deymiyicek limitler içinde olucaksın bence saçma azcık

InsipiD
30-07-2007, 10:23
peki bunların maliyetleri 350-400 motor gucu arası yapmak için gereken SC için ve turbo için gereken maliyet nedir? Yakıt tüketimleri ne derece artar turboda ve Scde? ee artık işin bir de maliet kısmını ögrenelim :)

Oz`
30-07-2007, 10:50
bak şimdi Önce güvenli sağlıklı kullanım gelir Yani şöle diim sen arabaya tecavüzde etsen Arabanın buna ses çıkarmaması gerekir :) güzel bir turbo kiti +göstergeler gelenler gidenler Derken sana maliyeti10 12 arası bişiyi bulur yaklaşık 1 barda 450~ leri günlük Ewinden işine işinden ewine köşe başı yanından ne bilim kalkışına kadar yaparsın :) tek derdin difffransiyel kalır onuda kırman çok zor Sararken 2 ye atmasssan deli gibi yüklenmessssen 4-3-2-1 gibi hiçbişi yapamassın :)

bunları içinde olanları sölim radyatör Beyin enjektor 2-3takim buji turbo kiti Komple EGsozt göstergeler aklıma geebnler bunlar Tolga Arkadaşımıızn arabasını tune ettim çok basarılı oldu sinan Arkadaşımınkinide tune etttim iksiide stock motor 3mm contayla gazlıolar ikiside maşşşallah (sinanın WG problrmi var onuda çözücek) ama değermi dersen ben sewdim çok şeker oldu ikiside

Bu uyGulama Paşaoğlu service Tarafından yapıldı.
http://img300.imageshack.us/img300/2945/oz0001yk4.jpg

InsipiD
30-07-2007, 12:47
hmm yardimlariniz icin cok tesekkur ederim. son olarak. turbo dersen eger, hangi parcalar lazim birbir yazabilcek olan var mı?

Oz`
30-07-2007, 13:11
turbo kiti (intercooler Turbo manifold borular Westagate hortumlar kablolar takabilmek için herşey)
enjektor
beyin
egsozt
3mm kapak contası

en base olarak gerekenler bunlar

InsipiD
30-07-2007, 17:17
hmm peki bunlar için de gerekli olan parçalar tam olarak nedir? biraz zahmetli olacak gibi ama manifoldun markası modeli,west gatein markası modeli vs. bunlari bir bir yazarsaniz fiyatlarına bakabilme durumum olur.

aynı şekilde Vortech supercharger için de parcaları birbir yazarsaniz cok iyi olur.
şimdiden saolun :)

Oz`
30-07-2007, 17:27
Fullrace, Revhard, Lovefab, Greddy, inlinepro. Turbo kitleri için markalar bu kitlerin içinde hepsi var sorun olmaz yani Westage i borusu coolerı

Wortech ide superchargersonline.com dan bulablirsin bununiçinde aynı şekilde

Beyin için AEm
enjektor için RC, denso, bosch
buji için NGK
kapak contası için cometic, inlinepro

yeterlimi ?:)

InsipiD
30-07-2007, 17:44
eyw cidden saol.. bu arada sen paşaoglunda mısın ? nebiliim bi gelsem bi ara yuzyuze görüşse etsek, cunku ben bu işi artık ciddi ciddi düşünüyorum.

Oz`
30-07-2007, 17:55
gelip sawaşla konuşabiilrsin o dahaçok yardımcı olur sana o konularda :) bende oralardayım gel beklerim :)

TURBO_S2K
05-08-2007, 06:20
ya ben bu konuyu nasil gormemisim yaw :D

Hem NA hem SC hem Turbo yapmis bir S2000 sahibi olarak umarim sorularini deneyimli biri olarak cevaplayabilirim.

Eger cok para harcamak istemiyorsan SC.
Eger sorunsuz kit i takiyim bidaha da arkama bakmiyim diosan SC
Eger arabandan zevk almak istiyosan TURBO!!
Eger SC takarim sonra ufak kasnak ile gucu arttiririm diyosan sakin SC alma direk Turbo al sebebini assagida aciklicam.

Supercharger:
Vortech ve Comptech arasinda kiyas yapmak gerekirse, Vortech daha iyi. Stock psi 8 demis bi arkadas, yanlis. 7psi geliyor. Stock enjektor ve beyin ile kullanabiliyosun. Araban motorda 350-360 hp olur. Buda lastikte 300whp ye denk gelir. Nasil gider diye merak ediyosan M3 leri C5 Corvette leri rahat gecersin. Eger kasnagi degistiririm sonradan diyosan sakin yapma cunku enjektorleri ve beyin i degistirmen gerekir. O zamanda SC nin bir anlami kalmaz o kadar para harcican bari turbo yap. Ben bu hatayi yaptim 11psi da 355whp yapti araba. Motorda yaklasik 420hp idi.

Turbo:
Turbo aldigin zaman kesinlikle enjektorler ve beyin degismek zorunda. Conta takmak zorunda diilsin eger 7-8 psi da kullanirim diyosan. Ama 10+ psi yaparsan conta gerekli. Cometic ve inlinePRO conta yapiyor, inlinePRO tavsiye ederim. Turbo Kit olarak da alabilirsin, custom da yapabilirsin (benim gibi). Kit daha rahat olur ama. Butcen $8000 gibi ise inlinePRO, $10.000-$11.000 ise Full Race kit i al. Turbo olarak kesinlikle GT30R. Cok ideal boyutta bi turbo ve 3200RPM de spool etmeye basliyor. Turbo ile 7psi da gene 370hp (310whp) falan yaparsin. turbo da SC kadar sorunsuz olabilir eger yuksek hp beklemiyosan arabadan. Tabi Ozgun un sihirli parmaklari da burda devreye giriyor.

S2000 lerde SC Centrifigural oldugu icin gucu kayistan aliyor. yani stock 7psi yapiyor Vortech ama 7psi i 9000RPM de yapiyor. Oteki taraftan turbo da 4500 de en gec 7psi a gelmis olursun.

Ister SC ister Turbo, debriyaj in degismesi lazim. Stock debriyaj yetersiz kalicak.

Bence Pasaoglu na git bi konus Ozgun un dedigi gibi. Burda soru sorarak ne kadar olsa tam sorularinin cevabini alamayabilirsin.

mancolog
01-10-2007, 13:07
basindan beri batikan yazsin diye okuyordum son mesaj seninkiymis:)

sword
04-10-2007, 12:50
GT30R. Cok ideal boyutta bi turbo ve 3200RPM de spool etmeye basliyor demişsin

cok güzelbence ...

coolvtec
04-10-2007, 16:34
Bir aralar ben de SC mi yoksa Turbo mu ikilemi arasında kalmıştım. Uzun süren araçtırmalarımın sonucunda SC kullananların büyük kısmının bir süre sonra gücü yetersiz bulması ve SC upgrade yapmalarına imkan vermediği için Turboya geçtiklerini gördüm. (Boşuna yapılan masraf, işçilik parası vsvs) Bu yüzden ben de Turboyu seçtim. (araç vtec bu arada)

cem
05-10-2007, 10:36
Var diye yazıldı zaten postları okursan göreceksin.

ahk
05-10-2007, 10:50
Bir aralar ben de SC mi yoksa Turbo mu ikilemi arasında kalmıştım. Uzun süren araçtırmalarımın sonucunda SC kullananların büyük kısmının bir süre sonra gücü yetersiz bulması ve SC upgrade yapmalarına imkan vermediği için Turboya geçtiklerini gördüm. (Boşuna yapılan masraf, işçilik parası vsvs) Bu yüzden ben de Turboyu seçtim. (araç vtec bu arada)
mutluay zaten 240 hp otoban haric vsa devreye girmedigi yer yok 350-400 üstü biraz kullanma sorunu yaratır (en azından kendi açımdan) ve sorunsuz 300 civarı bence çok güzel, bi hardtop fiyatına m3'le başa baş kalmak cayman s geçmek iyi bişey.
geçen yolda cayman s denk geldi ne o ne ben cesaret edemedik etrafta stock s2k olmadıgı için cesaret edemedi sanırım :D

TURBO_S2K
06-10-2007, 02:10
m3 u bolt on lar la da gecebilirsin, 300 iyi demisin ama SC ile 350 lere geliceksin. ama 300hp atmosferik yapmak onceden de dedigim gibi SC den daha pahaliya gelir. 440hp olup ta sarmayanlar var istanbul da (bitek 1 de sariyo) dedigim gibi, onemli olan lastik. ben 550 lerdeyim 1 de bile sarmiyorum ayni lastiklerle.

clioGT
06-10-2007, 11:47
şunları okuduktan sonra cidden insanın s2000 alası geliyor ya...

sulhi
06-10-2007, 19:22
tabiki turbo:)

miniks
07-10-2007, 10:16
arkadaşım öncelikle şunuda aklının bir köşesine yazıver Turbo da yapsan Sc de yapsan
NA da yapsan ayda bir kaç günün mecbur sanayide gecicek

tatlı sorunlar yaşıyacaksın

birbirimizi kandırmayalım :):)

EkReM
07-10-2007, 11:09
arkadaşım öncelikle şunuda aklının bir köşesine yazıver Turbo da yapsan Sc de yapsan

katılıyorum sorun olmasa bile havasına alışınca gitmeden duramıyor insan :D:D

ahk
08-10-2007, 11:12

önceden hiçbir arabama mod. yaptırmamıştım en son bi ara a3 1.8T aldım ona hava filtresi, cadde tipi dereceli, chip, egsoz, dump valve, n75 gibi şeyler taktırdım ve 6-7 ay hiç bi sorunum olmadan 10-15.000 km civarı kullandım (mod. yapıldıgında araba 100.000 km.deydi)
aslında sanayiyi çok seviyorum :D hatta çok zevk alıyorum ama evlendikten sonra zaman ayırmak çok zor oluyor.;)

sword
08-10-2007, 12:04
bırakın sarsın yav yoksa nası drift yapılcak:)

miniks
08-10-2007, 16:27
murat snede drifte alıştın hee kendini kaptırma olm biz öncen cekerciyiz lem:)

TURBO_S2K
09-10-2007, 06:13

abart sende abart :hahaha:
essegin ***** su kacirmadigin surece na ve SC sorun cikarmaz