PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kıcker comp. 38'lik

hakzer
01-04-2011, 12:28
Arkadaşlar, tesisat işinden hiç anlamıyan biri olarak kayınçoma aldığımız kia cerato sedan için yardımınıza ihtiyaç var.
Araçta vecto marka cd çalar ve standart 4 ya da 6 adet hoparlör var. Tahmin ediyorum hoparlörler standart. Fakat araçta sierra hurricane 1500w anfi mevcut önceki sahibinden kalma. Kicker comp. 38'lik woofer almak istiyoruz çıtırdan ses alsak yeter profesyonel bir ses istemiyoruz.
Elimizdeki anfi ve standart hoparlöre uygun başka bir woofer mı tavsiye edersiniz? Yoksa bu uygunmudur?
Ayrıca 38'lik bagaja sığar mı?

tolgakaynak
01-04-2011, 12:32
2 adet 30 cm kapalı kutuda p1 punch var ?

levent
01-04-2011, 12:35
kutusu düzgün yapılırsa sığar bagaja, amfinin çıkış değerlerine göre basınızı seçebilirsiniz.yanlız 38 likle gürültü alırsınız ancak ses değil :) stock kapı hoparlörleriyle de bolca geçici sağırlık yaşatır size :)

nakayama
01-04-2011, 12:37
istersen 38cm kicker comp var elimde sıfırdan farksız 1 ay kullandım kabiniyle beraber.

0M42
01-04-2011, 13:17
kutusu düzgün yapılırsa sığar bagaja, amfinin çıkış değerlerine göre basınızı seçebilirsiniz.yanlız 38 likle gürültü alırsınız ancak ses değil :) stock kapı hoparlörleriyle de bolca geçici sağırlık yaşatır size :)

Bunun kutunun düzgün yapılması ile ne lakası var anlayamadım sonuçta litre hesabıdır bu olay bahsi geçen sürücünün istenilen kaç hertz de kaç litreye ihtiyaç duyduğuna bakılmalı ondan sonra yer konusu gözden geçirilmeli öyle ezbere olmaz bu işler.

İkincisi neden direk 38 cm ? Aracınızdaki mevcut koaksiyel hoparlörler ile (aracın orjinal hoparlörleri olduğunu var sayıyorum) 38 cm lik bir subwoofer kullanırsanız çok çok rahatsız edici insanı müzikten soğutan bol baslı iğrenç bir ses elde edersiniz.

Mevcut koaksiyeller değiştirilmicekse daha küçük çapta bir subwoofer kullanın 25 cm gibi hatta güzel profosyonel bir kabin ile birlikte 20 cm bile olabilir en azından dinlediğiniz müzikten keyif alırsınız.

badboy
01-04-2011, 13:20
Tek 25 cm ve kare portlu guzel bır subwoofer cok cok ıdeal olur aracınıza.

hakzer
01-04-2011, 13:33
bunun kutunun düzgün yapılması ile ne lakası var anlayamadım sonuçta litre hesabıdır bu olay bahsi geçen sürücünün istenilen kaç hertz de kaç litreye ihtiyaç duyduğuna bakılmalı ondan sonra yer konusu gözden geçirilmeli öyle ezbere olmaz bu işler.

Ikincisi neden direk 38 cm ? Aracınızdaki mevcut koaksiyel hoparlörler ile (aracın orjinal hoparlörleri olduğunu var sayıyorum) 38 cm lik bir subwoofer kullanırsanız çok çok rahatsız edici insanı müzikten soğutan bol baslı iğrenç bir ses elde edersiniz.

Mevcut koaksiyeller değiştirilmicekse daha küçük çapta bir subwoofer kullanın 25 cm gibi hatta güzel profosyonel bir kabin ile birlikte 20 cm bile olabilir en azından dinlediğiniz müzikten keyif alırsınız.

niye 38 lik onu bilmiyorum ben de size katılıyorum. Temiz bir sesi tercih ederim ama kayınço özellikle ondan alalım deyince sormak istedim.

hakzer
01-04-2011, 13:39
istersen 38cm kicker comp var elimde sıfırdan farksız 1 ay kullandım kabiniyle beraber.

İstediğin fiyatı pm atarsan sevinirim. Ne özelliği varsa bu ara her yerde onun fiyatını araştırıyor kayınço

hakzer
01-04-2011, 13:44
Anladığım kadarıyla çap büyüdükçe vurma sesi artıyor sistemdeki diğer parçalar da stock olunca saçma sapan ses veriyor heralde

0M42
01-04-2011, 14:36
Çap büyüyünce doğal olarak sesin şiddeti desibel cinsinden artar evet.Konu subwoofer olduğu için ben bas konusunu ele alıyorum sürücü çapı aslında her şey demek değildir bu bilinen bir yanlıştır asıl esas olan "Her şey" kabindir.Kabin profosyonelse ve kabinin litresi sürücünün çalışabildiği frekansa uygunsa dananın kuyruğu o zaman kopar.Ama insanlar olaya tam tersi olarak bakıyor onlara göre "sürücü büyükse seste yüksek"

Kaynınız büyük bir ihtimal ile 38 cm sürücü tercih edecek ancak istenilen kabinin hacmi çok yer kaplayacağı için kabini litre hesabına vurmadan çok daha küçük hacimli seçecek bu şekilde zaten mevcut koaksiyel sürücülerle subwoofer sürücü eşit DB oranında olmadığı için hem dengesiz rahatsız edici bir ses alacak hemde bas sürücüsünün kabini istediği litrede olmayacağı için anlamsız gereksiz bir frekans ortaya çıkartacak ve bir zaman sonra onunda canını sıkacak teyipte bas ayarlarını - lerde görmeye başlayacaksınız sonuç olarak arkadaşın parasına dahada önemlisi hayallerine hevesine yazık olacak.

Bence oradaki profosyonel sistemcilerden yardım alın bizim söylediklerimizide anlatın.

Germanian
01-04-2011, 14:41
Bence orj koax lara + olarak alpine ın çok güzel bandpass bassları var tavsiye ederim

0M42
01-04-2011, 15:01
Benim size 3 tavsiyem olacak ;

Türkiyede zor bulursunuz belki ancak yok değil şayet bulabilirseniz öncelikle Pioneer TS-WX20LPA model düşünmeden alın Aktif subwoofer kendi amplifierini içerisinde barındırıyor hemde ebat olarak ufak üstelik 101 Db.Çok farklı bir subwoofer dır içerisinde çift koni bulunur ve göbeği komple hareket eder ödüllü bir subwoofer dır.

http://is02.thegumtree.com/image/extrabig/47440622.jpg

İkinci tavsiyem iki kardeş olanlardan bir tanesi Pioneer TS-WX100 modeli pasif subwoofer 30 cm sürücüsü var ve kabin ebatları gayet makul mevcut amfiniz ile kullanabilirsiniz.

http://image.nengun.com/used/original/nengun-102892-00-carrozzeria-amplified_woofers_box_ts-wx100.jpg

Son tavsiyem en güzelleri ve yine ödüllü bir Aktif subwoofer.Pioneer TS-WX205 modeli üstteki subwoofer ile kardeş olarak üretildiler içerisinde 20 cm sürücüsü vardır ayrıca buda kendi amplifierini içerisinde barındırıyor ve 107 Db.Bu subwooferi özellikle uzun bir müddet kullanmışlığım vardır ufak cüssesinden nasıl bir ses çıktığına inanamazsınız.

http://www.dsmclub.lv/rav4/IMG_0684.JPG

Germanian
01-04-2011, 15:05
bu aktif pasif mevzusu hakkında biraz bilgi verebilrmisnz :)
yanlış anlamayın tamamıyle bilmediğimden soruyorum

hakzer
01-04-2011, 15:06
Beyler bilgiler için sağolun

ccc_mk1
01-04-2011, 15:08
Benim size 3 tavsiyem olacak ;

Türkiyede zor bulursunuz belki ancak yok değil şayet bulabilirseniz öncelikle Pioneer TS-WX20LPA model düşünmeden alın Aktif subwoofer kendi amplifierini içerisinde barındırıyor hemde ebat olarak ufak üstelik 101 Db.Çok farklı bir subwoofer dır içerisinde çift koni bulunur ve göbeği komple hareket eder ödüllü bir subwoofer dır.

http://is02.thegumtree.com/image/extrabig/47440622.jpg

İkinci tavsiyem iki kardeş olanlardan bir tanesi Pioneer TS-WX100 modeli pasif subwoofer 30 cm sürücüsü var ve kabin ebatları gayet makul mevcut amfiniz ile kullanabilirsiniz.

http://image.nengun.com/used/original/nengun-102892-00-carrozzeria-amplified_woofers_box_ts-wx100.jpg

Son tavsiyem en güzelleri ve yine ödüllü bir Aktif subwoofer.Pioneer TS-WX205 modeli üstteki subwoofer ile kardeş olarak üretildiler içerisinde 20 cm sürücüsü vardır ayrıca buda kendi amplifierini içerisinde barındırıyor ve 107 Db.Bu subwooferi özellikle uzun bir müddet kullanmışlığım vardır ufak cüssesinden nasıl bir ses çıktığına inanamazsınız.

http://www.dsmclub.lv/rav4/IMG_0684.JPG

sizin yazdığınız db değerleri subwoofer ın hassasiyetini yani tepkime hızını gösteriyor.alınan db araca göre yalıtıma göre ampliye göre ayara göre değişir.yanlış bilgi vermişsiniz düzeltmek istedim.
ayrıca 38 cm olan subwoofer da şiddet in arttığı kısmen doğru fakat asıl olan çap büyük olduğu için hassasiyetin kötü olacağı tonlamanın zayıf olacağı ve hızlı ritimlere yetişemeyeceğidir.yoksa güzel bi ayarla 38 cm lede sq müzik dinlenilebilir. misa jl audio 13w7 ;)

tolgakaynak
01-04-2011, 15:20
cap büyüdükce hassasiyet azalır.

şöle bişeyde var bas haricinde kabin çok önemli portlu portsuz çok farkediyor.

portsuz kabinler hertürlü müziği dinliyebiliceğin ve tepkimesi çok yüksektir..

portlularda tepkime yavaştır( uğultu) tarzında müzik dinlenir kısacası R&B tazrını destekler

yanlışsam düzeltin.

ccc_mk1
01-04-2011, 15:24
cap büyüdükce hassasiyet azalır.

şöle bişeyde var bas haricinde kabin çok önemli portlu portsuz çok farkediyor.

portsuz kabinler hertürlü müziği dinliyebiliceğin ve tepkimesi çok yüksektir..

portlularda tepkime yavaştır( uğultu) tarzında müzik dinlenir kısacası R&B tazrını destekler

yanlışsam düzeltin.

aynen öyle abi ;) portsuz kutu daha sert ve ritimsel çalar pıtır pıtır
portlu ise bam güm çat pat uğuldar da uğuldar.

0M42
01-04-2011, 15:26
Benim verdiğim değerler hoparlörden bir metre uzaklıkta alınan sesin şiddetini gösteren kuru kabinsiz değerlerdir yani subwoofer araç üzerinde iken db oranları düşmez aksine sizinde söylediğiniz gibi gerekli ayarlar ile artabilir evet.

Ayrıca bahsettiğiniz diğer olay yani hassasiyetin kötü olması ve ritimlere yetişememesi vs. sürücü kaliteli olduktan sonra söz konusu olacağını sanmıyorum.Pioneer ın yeni ürünlerini bu konuda övemem belki ama zaten dikkat ettiyseniz önerdiğim üç üründe pionner ın eski ürünlerinden.Mesela sizinde örneğini verdiğiniz gibi bir JL Audio,Magnat,Focal da böyle bir sorun yaşanmaz.

0M42
01-04-2011, 15:27
aynen öyle abi ;) portsuz kutu daha sert ve ritimsel çalar pıtır pıtır
portlu ise bam güm çat pat uğuldar da uğuldar.

O iş sadece port luya yada portsuza bakmıyor maalesef bunların hepsi kabin tasarımı ilede alakalı.

ccc_mk1
01-04-2011, 15:30
Benim verdiğim değerler hoparlörden bir metre uzaklıkta alınan sesin şiddetini gösteren kuru kabinsiz değerlerdir yani subwoofer araç üzerinde iken db oranları düşmez aksine sizinde söylediğiniz gibi gerekli ayarlar ile artabilir evet.

Ayrıca bahsettiğiniz diğer olay yani hassasiyetin kötü olması ve ritimlere yetişememesi vs. sürücü kaliteli olduktan sonra söz konusu olacağını sanmıyorum.Pioneer ın yeni ürünlerini bu konuda övemem belki ama zaten dikkat ettiyseniz önerdiğim üç üründe pionner ın eski ürünlerinden.Mesela sizinde örneğini verdiğiniz gibi bir JL Audio,Magnat,Focal da böyle bir sorun yaşanmaz.

sürücü ne kadar kaliteli olursa olsun hassasiyet göz ardı edilemez. eğer hassasiyeti gerçekten ayarlamak istersek de bu şöyle olur aktif işlemcili bi ana ünite alınır timing ayarı yapılır geç gelen bas ayarla biraz daha öne çekilir ve denge kurulur ki ayar vs uzun iş.:D

ccc_mk1
01-04-2011, 15:32
O iş sadece port luya yada portsuza bakmıyor maalesef bunların hepsi kabin tasarımı ilede alakalı.

nasıl yani? portlu kutuda içine duvar adı verilen bölmeler yapılıyor fakat portsuz kutu bildiğin portsuz kutu işte :D arkası eğri veya düz olunca fark oluyor illaki ama bunu normal bi sistemde duyacak kulak yok :)

0M42
01-04-2011, 15:33
bu aktif pasif mevzusu hakkında biraz bilgi verebilrmisnz :)
yanlış anlamayın tamamıyle bilmediğimden soruyorum

Aktif Subwoofer içerisinde amplifier barındıranı Pasif ise Amfisi olmayanı sadece kabin ve sürücüden ibaret yani.

tolgakaynak
01-04-2011, 15:38
Arkadaşlar kulak zevkimiz kişiden kişiye değişir ama şu bi gerçektirki. Portlu bi basta bir tiesto dinliyemezsin o kabin R&B hiphop tarzında baslar içindir.

portsuz kabinde ise birçok müziği dinliyebilirsin ve çok daha serttir

0M42
01-04-2011, 15:43
sürücü ne kadar kaliteli olursa olsun hassasiyet göz ardı edilemez. eğer hassasiyeti gerçekten ayarlamak istersek de bu şöyle olur aktif işlemcili bi ana ünite alınır timing ayarı yapılır geç gelen bas ayarla biraz daha öne çekilir ve denge kurulur ki ayar vs uzun iş.:D

Tamam aynı şeyi ima ediyoruz aslında bende hassasiyetin gözardı edilemeyeceği düşüncesindeyim şöyle örnek vereyim JBL in GTI serisini dinledinmi bilmiyorum benim çok hoşuma gidiyor mesela hassasiyet konusunda kulağımı tırmalayan hiç bir şey yok aynı şekilde Focal ın hatırlamadığım bir iki modeli vs. zaten bu olay yüzünden sürekli değişik alaşımlı özel üretim garip isimli ultra güçlü mıknatıslar söz konusu.Özellikle tepki konusunda manyetik güç ne kadar fazla ise o kadar iyi hassasiyet ise birazda koni ile alakalı.

nasıl yani? portlu kutuda içine duvar adı verilen bölmeler yapılıyor fakat portsuz kutu bildiğin portsuz kutu işte :D arkası eğri veya düz olunca fark oluyor illaki ama bunu normal bi sistemde duyacak kulak yok :)

Senin bahsettiğin arkası yan yada içi boş kuru tahta olan kabinler sıradan piyasa kabinleri işte atlamışsın sanırım ben daha önceden de ısrarla üzerinde durduğum profosyonel kabinlerden bahsediyorum.

0M42
01-04-2011, 15:45
Arkadaşlar kulak zevkimiz kişiden kişiye değişir ama şu bi gerçektirki. Portlu bi basta bir tiesto dinliyemezsin o kabin R&B hiphop tarzında baslar içindir.

portsuz kabinde ise birçok müziği dinliyebilirsin ve çok daha serttir

Evet doğrudur zaten profosyonel sistem kuranların öncelikle sorduğu sorudur

"ne tip müzikler dinlersiniz"

ccc_mk1
01-04-2011, 15:46
nasıl oluyo profosyenel kabinler.
6 senedir hiç aralıksız kafa patlatıyorum ayrıca mesleğim oto müzik
elimden yüzlerce sq-spl malzeme geçti
morel focal audison vs vs ama portsuz profosyenel kabin ilk defa duyuyorm.

tolgakaynak
01-04-2011, 15:47
aktif sub larda bildiğim kadarıyla çok verim alınamıyor bazuka bas diye tabir ediliyor biraz portatif:) doğrumudur

0M42
01-04-2011, 15:48
Yaptığın kabinlerin içerisinde izalasyon malzemesi olarak ne kullanıyorsun ?

ccc_mk1
01-04-2011, 15:49
dynamat veya vürth.hatta eski aracım golf mk1 in içi komple dynamat ve brax izalasyon mevcuttu.

levent
01-04-2011, 15:58
Bunun kutunun düzgün yapılması ile ne lakası var anlayamadım sonuçta litre hesabıdır bu olay bahsi geçen sürücünün istenilen kaç hertz de kaç litreye ihtiyaç duyduğuna bakılmalı ondan sonra yer konusu gözden geçirilmeli öyle ezbere olmaz bu işler.

İkincisi neden direk 38 cm ? Aracınızdaki mevcut koaksiyel hoparlörler ile (aracın orjinal hoparlörleri olduğunu var sayıyorum) 38 cm lik bir subwoofer kullanırsanız çok çok rahatsız edici insanı müzikten soğutan bol baslı iğrenç bir ses elde edersiniz.

Bagaja sığarmı diye sormuş o yüzden ölçüler bagaj ağzını da göz önüne alıp lt hesabı yapılmalı hazır kutuyu biz sokamamıştık çünkü başımız yandı bi kez o yüzden uyardım ;) Aksini iddia etmedim yazdıklarınızın bende zaten.

0M42
01-04-2011, 15:59
Açıkçası hiç bir şey kullanmadığını düşünüyordum her neyse bu konu uzayıp gidecek zaten bu iş senin mesleğinse senden daha iyi bilecek de değilim tabiki sonuçta ben bu iş ile uzun bir müddet ama amatör olarak uğraşıyorum.

Şu an kendi bilgisayarımda değilim (arızalı,serviste) istediğin türde kabin imalat fotoları var bende bilgisayarım geldiğinde bir kaç foto eklerim hep beraber yorumlarız belkide sende bir profosyonelsin :)

0M42
01-04-2011, 16:01
Bagaja sığarmı diye sormuş o yüzden ölçüler bagaj ağzını da göz önüne alıp lt hesabı yapılmalı hazır kutuyu biz sokamamıştık çünkü başımız yandı bi kez o yüzden uyardım ;) Aksini iddia etmedim yazdıklarınızın bende zaten.

Mesajımı şimdi tekrar okudumda sanki biraz sitemkar olmuş öyle bir niyetim yoktu yanlış anlamayın :icon_tup:

levent
01-04-2011, 16:04
Ca-Tr'yi çok uzun yıllardır takip ederim, üyeliğim de vardır pek yazmam. Kendi aracımla uğraşmadım hiç müzik sistemi için, bütçem el vermedi, arkadaşlarıma ise fikir verdim beraber yaptık / yaptırdık birçok kez. Son 2 yıldır aşırı derecede uzaktan izliyorum sadece :) Ama az çok neyin nasıl yapılacağı hakkında fikrim var kendimce sizin de dediğiniz gibi amatör olarak uğraşıyoruz işte :)

Mesajımı şimdi tekrar okudumda sanki biraz sitemkar olmuş öyle bir niyetim yoktu yanlış anlamayın :icon_tup:

Sorun yok rica ederim :)