PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektirikli Fluence Z.E 100 Km de 1.5 TL yakacak

VTec_king
06-04-2011, 07:35
İşte teknolojinin cevherlerinden yararlanabilceğimiz bir araç
fiyat desen 56.000 tl ilerde rakipleri çoğaldıkca fiyatları ucuzlucak
ayrıca çevre kirliliğindende kurtuluyoruz :)

lk elektrikli ara 56 bin TLye satlacak 100 kilometrede 1.5 TLlik elektrik harcayacak - Hrriyet Ekonomi (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17471494.asp?gid=381)

Low-Rider
06-04-2011, 07:37
Fiyat iyi gayet , biraz dolu dizel fiyatına elektrikli

zıpzıp
06-04-2011, 07:40
100 km 2.5 tl :S

ArMy
06-04-2011, 07:46
Bataryayı kaç saatte full'lüyormuş..Nerde şarj edicez.Altyapısının hazırlanması bikaçyıl alıcak galiba..Uzun yola da min 4 kere durmak gerekicek..

Günkut
06-04-2011, 07:49
Belki benzin ucuzlar bu elektrikli araclar yayılınca..

zıpzıp
06-04-2011, 07:52
Bataryayı kaç saatte full'lüyormuş..Nerde şarj edicez.Altyapısının hazırlanması bikaçyıl alıcak galiba..Uzun yola da min 4 kere durmak gerekicek..

bende merak ettim kaç km gittigi vs

Asimos
06-04-2011, 07:57
Pil kirası nedemek orayı anlayamadım.Bence bunun sistemde yerini alabilmesi için çok daha zaman gerekecek uzun yola çıkarken nerde pilin biteceğini nerde şarj edeceğini hesaplamak falan gerek.

başalp
06-04-2011, 08:02
herşey iyi güzelde şu aylık pil parası işi bozuyor... 170 tl çok para...

despe
06-04-2011, 08:12
Belki benzin ucuzlar bu elektrikli araclar yayılınca..

bence elektrik zamlanır :)

Günkut
06-04-2011, 08:15
bence elektrik zamlanır :)

Elektrik zaten zamlanıcak abi benzin ucuzlasa iyi olur :D elektrgi göze aldık :D

mmustu
06-04-2011, 08:21
full şarjla 185 km gidiyor ve full şarjı 4,5 TL tutuyor bunlar çok güzel

ama full şarj ne kadar sürüyor ? yolda giderken şarjın bitti devam etmen lazım ne akdar süre bekleyeceksin

birde bunların yedekparça ve servis sorunu nasıl olacak yani maliyet olarak merakla bekliyoruz

merruse
06-04-2011, 08:29
Pil kirası denen şey istasyonda takas edeceiniz pil karşılığı vereceğiniz ücret.

Piliniz bitti diye gidip şarj etmeye başlamıyorsunuz. Hazır şarjlı pili alıp arabanıza takıyor ve devam ediyorsunuz. Sizden gelen boş pilleri şarj edip başkasına çakıyorlar.

En azından ilk proje bu şekildeydi..

VTec_king
06-04-2011, 08:31
evde kendi elektriğimizi üretsek ondanda vergi alır bunlar :)
sürtünme ile hem ısı hemde elektrik üretimi oluyor araç giderken kendi kendine elektrik üretebilse.lastiklerin altında sabit sürtünme sağlayacak metaller olsa araba ilerledikce o sürtünmeden elektrik üretse filan
sabah sabah kafayı kırdım :)

Pil kirası denen şey istasyonda takas edeceiniz pil karşılığı vereceğiniz ücret.

Piliniz bitti diye gidip şarj etmeye başlamıyorsunuz. Hazır şarjlı pili alıp arabanıza takıyor ve devam ediyorsunuz. Sizden gelen boş pilleri şarj edip başkasına çakıyorlar.

e peki her pil aynı enerjiyi vermiyor ömrü doluyor daha az gidiyor diye düşünürsek

bagajda yedek pille dolaşmak en mantıklısı herhalde
ama bu pillerin boyutu nedirki? :)

ahk
06-04-2011, 08:34
Çok Çok Çok pahalı sonuçta vergisel yönden inanılmaz avantajlı konumda ve sonuçta reno'nun kalite çıtası belli sadece elektrik motoru var civic hybrid'den daha pahalı ki normal civic zaten fluence'den pahalı ayrıca hybrid'de birde benzinli motor ve vergisel açıdan yüksek vergi var.....
56 değilde 35-40 civarı yapsalardı hemen alırdım yoksa 56 lira verip şehirler arası gitmek için başka araba arama derdine gerek yok.
yurt dışında devletler bu araca destek yaparlar hatta almanya'da bi ara 5-7000€ gibi bi tutarı devlet ödüyordu o yüzden fiyatı yüksek tutuyorlar sanırım.

erdem325
06-04-2011, 08:46
en cok merak ettigim bunlarin pil omru..
pilin kac km gittigi vs degil, pil grubunun kac sene omrunun oldugu..
pilin omrunu doldurmasindan sonra yeni pil gurubu cok pahali olursa eger bu da sknti..

bir de bu araclarin omrunu dolduran pilleri ne olacak?
bu da cevre acisindan onemli bir konu..

maskaran
06-04-2011, 08:49
Aylık pil kirası 79 Euro (170 TL) ile Avrupa’ya parelel olacak araç 100 kilometrede gündüz 2.5 TL, gece ise 1.5 TL’lik elektrik harcayacak. tam okumadınız heralde :D

ArMy
06-04-2011, 08:54

Her değişimde o parayı alıyorlarsa benzinden daha da fazla maliyeti olucağı kesin o işten birşey anlaşılmaz..
Ama aylık 170 tl ise de sürekli yol tepen adamla az km giden adamın verdiği ücret gene eşit olmayacaktır..
Araba çıktı iyi hoş da altyapı yok..Güzel ülkem :)

Ranthor
06-04-2011, 09:09
o kirayi 1000 TL ye cikarirlar

dirk
06-04-2011, 09:21
Baba Aküyü calmışlar =))

merruse
06-04-2011, 09:26
evde kendi elektriğimizi üretsek ondanda vergi alır bunlar :)

Evde kendi elektriğini üretemezsin. Önce izin almalısın. Olaki izin aldın, kendin ürettin diye elektriği beleş kullanamazsın. Saat takılır, önce devlete satarsın elektriği sonra üzerine KDV cart curt eklenip geri sana satılır. Kanun kural bu.

e peki her pil aynı enerjiyi vermiyor ömrü doluyor daha az gidiyor diye düşünürsek
İlk düşünülen oydu. Ancak makalede yazılan şey çok farklı. Hızlı şarjdan falan bahsediyorlar. Rafa kalkmış olabilir o konu.

slave
06-04-2011, 09:30
byük holdinglerin ve grup şirketlerin yatırımlarının nden elektrik özelleştirmesine bu kdar düşkün olduğunu farketmemek elde değil zamlarlar bunuda zamlarlar

Onurkk06
06-04-2011, 10:26
pil kirası neymiş ya bu kadar da saçmalık olmaz 100kmde 1/5 tl cok iyi niyetli bence :)

crazydog
06-04-2011, 10:34
alalım ya ewden aşağıya bi uzatma sallandırır şarj ederiz hatta elektrik direğinden kaçak hat falan çekeriz :D:D

geyik bir yanada devletin buna ön ayak olması lazımken bildigim kadarıyla elektrikli araçlarada ötv de sağlam abanıyorlar.

ali_utku
06-04-2011, 10:50
şu anda telefondan giriyorum linki açamadim ama eger ayni araçsa 2 gun once bizim okula getirmislerdi elektrikli fluence.tam incelemeye basladim ki araclari yuklemeye goturduler :D
Ama hastasi oldum resmen.çit ses yok.ben akülü arabalar gibi ses çikaracağini saniyordum :D ama hic ses yok.ayrica bazi firmalarinda dolum tesisleri için projeleri vardi.bence bu isin alt yapisi tahmin ettiğimizden daha cabuk tamamlanacak.

Low-Rider
06-04-2011, 10:52
Cep telefonu falan şarj edilmez ya bunda menzil düşer direk:D

ali_utku
06-04-2011, 10:54
ayrica camlari cok hizli açilip kapaniyor dikkatimi çekti :D

ahk
06-04-2011, 12:02
Evde kendi elektriğini üretemezsin. Önce izin almalısın. Olaki izin aldın, kendin ürettin diye elektriği beleş kullanamazsın. Saat takılır, önce devlete satarsın elektriği sonra üzerine KDV cart curt eklenip geri sana satılır. Kanun kural bu.

İlk düşünülen oydu. Ancak makalede yazılan şey çok farklı. Hızlı şarjdan falan bahsediyorlar. Rafa kalkmış olabilir o konu.

evde elektriğini hatta tüm ihtiyacını kendin üretebilirsin. Sadece bu ürettiğin elektriği hiç kimseye satamazsın satmak için EPDK'dan izin alman vs. gerekiyor....

keşke dediğin gibi avrupada olan yöntemle fazladan ürettiğin elektriği devlete satabilsen ne yazıkki şu ana kadar enerji kanunu geçmediği için (en son bilgim bu yönde) ürettiğin elektriği sadece kendin kullanabiliyorsun.

8.000rpm
06-04-2011, 12:17
aylık pil kirası 170.-TL
olay burada , yemişim şarj maliyetini

TheAce
06-04-2011, 12:22
yayaların karıştığı trafik kazaları tavan yapar bu olayda, sessiz sessiz gideceksin millet yola atlayacak durmadan :)

kadir jdm civic
06-04-2011, 12:30
araçın tek şarfda menzını 170 km 8 saat sarjda fullenıyormuş bence elektrikli arabaların menzinlerini arttırırlarsa bir işiye yarabilir menzili az dolum noktaları az ve dolum süresi uzun oldugu için bence en cok araç kullanan işe gidip gelen kesim için fazla yararlı degil diye düşünüyorum bider istanbulda bazı yerlerde cok rampa var bazen bazı araçları 1 viteste cıkmadıkları rampalar onlarda ne olur cekiş kuvveti sarj azalınca cekişten düşme ne olur

messi
06-04-2011, 13:59
canım altyapı yokda sanki fosil yakıt çıkar çıkmaz heryerde opetmi vardı? :)
zamanla yerleşti her yere istasyonlar.
buda rahatlıkla 10 yılı alır.

SErhat.
06-04-2011, 14:10
Şimdilik için beklemek daha iyi.Çünkü zaten bu menziller daha da artacak..

VTec_king
06-04-2011, 14:20
şehir içi kullanım için çok ideal alıcaksın 1 tane evladiyelik :)

HLLVTECII
06-04-2011, 14:24
aakü şarj ıle aklınızdakı sorulara soyle cevaplar buldum...

Sürücü, aküyü “ful şarj” edebilmek için
3 seçeneğe sahip.

1) Standart şarj
Otomobilin dışındaki harici bir prizle 4 ilâ 8 saat,

2) Hızlı şarj
Özel noktalarda aynı harici priz yardımıyla 20 dakika,

3) Özel “Quickdrop” sistemi ile hızlı akü değişimi.
Bir değişim istasyonunda 3 dakika.

Fluence Z.E. Konsept’e farklı şarj çözümlerinin
en önemlisi, akünün ultra süratli
(üç dakikanın altında) değiştirilmesi…

http://www.performansmagazin.com/Default.aspx?pageID=85 lınkede tıklayabılırsınız

erhanarici18
06-04-2011, 16:00
bence kimse heveslenmesin bizim devletimiz bunun içinde bi yol bulur ve çatır çatır para alır bizden

GokhanRS
06-04-2011, 16:12
güzel bişey şehir içi için.

mesela gece şarj edersen aracı gecede kullansan gündüzde kullansan 100km de 1.5 tl harcamış olucaksın.

gündüz şarj edersen gündüzde kullansan gecede kullansan 2.6 tl 100kmde harcamış olucaksın.

ayrıca bu araçlar çıkıcak ve bizler illaki menzil uzatıcaz. türküz biz buluruz dicem ama her ülkede bunun çözümü bulunur. extra aküler v.s bu menzili belki 1000 kmlere kadar 1 yıl içinde uzatırız diye düşünüyorum ben.

ayrıca tavana montaj aparatı yaparız üzerinede güneş enerjisini elektriğe çeviren bantlardan takarız kullanırkende şarj olur park halinde moladayken v.s

bir sürü çözüm yolu çıkacaktır bi kaç sene içinde. yeterki bi satılmaya başlansın.

ben kangoyuda fluence i de çok beğendim.

bilalMW
06-04-2011, 19:02
türkiyede bu kadar ucuz ve halkı mutlu edicek şekilde olmaz mutlaka bi yerden bişiler saplarlar gibime geliyor.

Anu
06-04-2011, 19:15
Hemen değil ama 5-10 sene içerisinde yavaş yavaş patlatırlar bir yerden ağır vergiyi :) Yalnız 20 dk içerisinde hızlı şarj olayı güzelmiş. Çay içerken fullenir oh mis :)

SONE-R
06-04-2011, 19:31
güzel gelişmeler bunlar.. lpg ilk çıktığında hatırlayın; her yerde istasyonu yoktu. elektrikli arabalar da bundan 20-30 yıl sonra benzinin pabucunu dama atacak..

ef186
06-04-2011, 19:57
urun/maliyet/isletme bedelleri cikinca net olarak ozaman dusunulebilir bence ...
simdi buna vergilerle neler binecek neler inecek gormek lazim mesela :D

streetracer_nos
06-04-2011, 20:08
Herkez ne kadar iyi niyetli düşünüyo:DArkadaşlar unuttunz mu bizim devlet vergi için 1 e 40 koyuyo elektrikli araçlar satış olarak ilk başta belki cazip gelebilir ama yaygınlaşınca benzinden beter eder adım kadar eminim.Birde büyük benzin şirketlerinin bu teknonojiye Türkiye de izin vereceğni hiç sanmıyorum...Adamların petrol için kıymadıkları can girmedikleri bölge kalmadı.Abd bunu yaymaz.Önce Tr ye güzelce dolum istasyonları kurması lazım

sinan-s
06-04-2011, 20:14
Merakla beklıyoruz hele yayılsında benzınde ucuzlar

said_
06-04-2011, 21:07
Electric car, zero emission vehicle - Renault ZE (http://www.renault-ze.com/tr/#/tr/home.html)

burda şarj yöntemleri var
Israil de pil değişim istasyonları felan kurulmuş deniyodu deneme amaclı

Selman
06-04-2011, 21:09
Normal fluence'in parçası bile sıkıntılı bide bu gelirse hapı yuttuk arabalar aylarca bekler:D

deniz
06-04-2011, 21:10
fıyatı cok ıyı bence ama sımdıde elektrık zamlanır :D evde kımse yok 100 kagıt oduyoruz artık 300 oderız :D:D:D:D:D