PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredi kartı/banka sorunu

Octane
08-04-2011, 19:43
Merhaba

Yurtdışından parça getirtirken kullandığım bir kredi kartım var, normal harcamalarımdan ayrı. Gerçi konumuz bu değil.

Her ay 300liraya yakın harcama yaparım bu kartla, çeşitli parçalar getirtirim. Bu ay da 223 lira harcama yapmışım. Kredi kartımı bankamatikte yatırmaya gittim az önce, toplam borç benim de beklediğim gibi 223 lira. Hesabımdan ödemeye bastım, hesap özeti borcu 171 lira bilmemkaç kuruş yazıyordu. Ne olduğunu anlamadım, hesap özeti borcu ödemeye bastım, sonra kredi kartımı tekrar çıkarıp soktuğumda 52 küsür lira borcumun kaldığı yazıyordu. Toplam borç=52 lira.

Onu da yatırdım toplamda 223 liraya tamamladım fakat bu bana çok saçma geldi açıkçası, kredi kartında taksit yok puan yok bilmemne yok, bu kalan parayı sırf borcu tamamen kapatamayıp üstüne ceza bindirmek için mi yapıyorlar anlamadım, hakikaten merak ediyorum ne olduğunu bilen varsa açıklarsa sevinirim.

İyi günler...

sakhee
08-04-2011, 19:48
merhaba
orada aldığı rakam dönem borcudur
muhtemelen 52 liralık kısmı extre kesiminden sonra yaptınız
yani ödemeseniz bir sonraki aya kalacaktı
faiz de almazlardı diye düşünüyorum

messi
08-04-2011, 19:49
karttan yaptığınız ödemelerin tarihiyle alakalı bi durum.
yaptığınız harcamaların bir kısmını hesap kesim tarihine kadar, diğer kısmınıda hesap kesim tarihinden sonra yapmışsınız çok büyük olasılıkla.
borcunuzun ilk büyük kısmı asgari dönem borcudur.
o ay elinizde belki hepsini kapatacak kadar para yoktur, asgarisini yatırırsınız.
aslında tüketici lehine bir durum ama öbür aya bırakıncada banka lehine bir durum olur.
çünkü faiz işler...

Frid
08-04-2011, 19:51
bugun bende ödeyeyım dedim dün yaptıgım alışverişleri ama gözükmüyordu sanırım diger aya kaldı

onursumer
08-04-2011, 19:59
bende kartı takdım dun kesilmemiş daha 30 lira diyordu tabi mümkün değil bekliyorum kesilmesini :D

Octane
08-04-2011, 20:00
hesap kesimim ayın 7 si benim, bugün de harcama yapmadım, sorun o işte:)

fatih(fb)
08-04-2011, 20:00
2. 3. postların yazdığından olmuş size:) hesap kesiminden sonra 52 tl alışveriş yapmışsınız o nedenle dönem borcu az gözükmüş size

onursumer
08-04-2011, 20:11
hesap kesimim ayın 7 si benim, bugün de harcama yapmadım, sorun o işte:)

şoyle bi durumda olabiliyor banka kendi kendine odemeleri ileri atabiliyor

ekstrede gozukuyor sadece işte şu kampanyadan vs gibisinden

o tarz bir işlemde yapmış olabilirler ekstre yoksa direk müşteri hizmetlerini arayıp sorsan kesin sebebini oğrenebilirsin ;)

Mutu
08-04-2011, 20:21
bugun bende ödeyeyım dedim dün yaptıgım alışverişleri ama gözükmüyordu sanırım diger aya kaldı

Erken ödemeye çalışırsanız parayı alır fakat diğer hesap kesim tarihinden sonra limitten ve borçtan düşer :) Yani sizin dönem borcunuz sadece o ay limitten düşer, bir istisna bütün borcu ödeyip kredi kartını ödemektir. Günlük ya da haftalık alışverişi ayrı bi ödeme kabul etmez, sonraki ay için kredi kartına aktarır, yatırdğınız kadar miktar sonraki ayki ödemenizden düşer :)