PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egzoz Sesi Yardım - Minimum performans kayıbı

BoraRS
10-04-2011, 12:00
Arkadaşlar Selam,

Malumunuz s2000' imi aldım. Ancak günlük işe gidip gelirken kullanıyorum aracımı ve egzoz sesi trafikte sıkıntı yaratabiliyor.

Egzozumdan ve sesinden inanılmaz memnunum. Ancak trafikte filan beni üzmeyecek bir formül arıyorum. Lütfen VAREX demeyin çünkü VAREX sistemi için halihazırdaki egzoz sistemimi değiştirmem gerekiyor. VAREX li son susturucu almam gerekiyor. Bende de 2 çıkış olduğu için 2 x 550 USD + montaj işçiliği ile beraber VAREX oldukça maliyetli hale geliyor. Bu rakamlara biraz dhaa eklersem zaten komple titanyum egzoz sistemi alabiliyorum. Tek çıkış da yapmak istemiyorum. Bu arabaya çift çıkış yakışıyor :) Ve de Varexli sistemde kelebek açık olunca ses aşırı gürültülü çıkıyor. Yani yeri göğü inletiyor. Gereksiz.

Biz Clio RS' lerde alttaki düz boruyu kaynakla kesip araya direk geçişli arabayı fazla kasmayan spor tipi bir susturucu koyuyorduk. O sesi gerçekten %40 oranında kesiyordu. Ama tabii arabanın gidişini de 1-2 boy civarı geriye atabiliyordu. Ben S2000 de 1-2 boya razıyım yeter ki sesi bir nebze de olsa kesebileyim. Atıorum %30 bile kesse yine iyidir benim için.

Ama bu formül S2000 de de işe yarar mı? Altta komple Skunk2 egzoz sistemim var.

Siz ne önerirsiniz?

Ha bu arada Silencerlaırm da var ama onları da kardeşim sök tak tam bir eziyet. Egzoz ısındıkça silencer da şişiyor ve resmen yapışıyor egzoza. Sonra çıkarmak tam bir eziyet. Sök tak uğraşılmaz yani.

Bulut Y.
10-04-2011, 12:04
test pipe'ı sök katalitiğini tak devam et hocam seside keser ekonomide yaparsın ;)

VteC_MaNiaC
10-04-2011, 12:05
bence orta susturucu yerine varex tak böylece orta susturucuyu kapattığın zaman araba standart olur açtığın zaman skunk2 sesini alırsın :)

edit : varexin orta susturucusuda gelmiş

BoraRS
10-04-2011, 12:06
test pipe'ı sök katalitiğini tak devam et hocam seside keser ekonomide yaparsın ;)

Katalitiği geri takarsam ne gereği kaldı CAI nin VAFC ın ve komple egzoz sisteminin :) Katalitik arabyı boğmaz öldürür yaw. Dolayısı ile o bir alternatif olamaz. Haa bir de elimde S2K katalitiği de yok. Almaya kalksam ayaküstü tecavüz ederler diye tahmin ediyorum. Ucuz birşey değil yani :rolleyes:

BoraRS
10-04-2011, 12:07
bence orta susturucu yerine varex tak böylece orta susturucuyu kapattığın zaman araba standart olur açtığın zaman skunk2 sesini alırsın :)

edit : varexin orta susturucusuda gelmiş

Yapma ya. Bu süper bir fikir. Hocam nerede kime gelmiş nasıl gelmiş lütfen bilgi :D

Çok teşekkürler bu arada.

Bulut Y.
10-04-2011, 12:08
reçete okandan geldi hayırlı işler.

Kat elinizde yoksa yapıcak bişey yok. ama okadarda öldürdüğünü boğduğunu 30 boy geriye attıgını sanmıyorum.

JDM VTİ
10-04-2011, 12:09
Kesinlikle herhangi bi değişim yapmazdım.

S2000 sonuçta bu.

Bana Ferrari'nin sesini kesmeye çalışmak gibi geliyor :)

3-4binde bir vites at abi ne olacak sanki..

BoraRS
10-04-2011, 12:09
Yanlız bir şey düşündüm. Varexi orta susturucunun yerine takarsan kelebeği kapattı mı gazı nereden atacak :soru:

Bulut Y.
10-04-2011, 12:13
Yanlız bir şey düşündüm. Varexi orta susturucunun yerine takarsan kelebeği kapattı mı gazı nereden atacak :soru:

tahliyeyi tamamen kesmiyodur yine geçirimi vardır.

levent
10-04-2011, 12:21

Son susturucusunun mantığıyla aynıdır abi muhtemelen;
şu şekilde geçirgenliği değişiyordu son susturucuda, orta da böyledir diye tahmin ediyorum..
http://www.jdmworks.net/wp-content/uploads/Varex.jpg

VteC_MaNiaC
10-04-2011, 12:22

varexin son susturucusuda tıkar o zaman :D

şaka bi yana JDMWorks yeni getirdi... gerçi getirmesede OEM görünümlü versyonu alıp orta susturucu olarak takan birçok araba var piyasada..

Varexi kapattığın zaman egsoz gazını susturucunun içinde dolaştırıyor....

açtığın zaman free flow oluyo akıo gidio :)

kurtbil
10-04-2011, 12:23
varex ın olayı o zaten,kapattıgında gazı ıcerde evırıyo cevırıyor en sessız olcak halde cıkarıyor dısarı,vanası kapandımı ıcerde kalmıyor gaz.Ayrıca orta susturucu seklınde cıft cıkıslı varexde var s2k da rahatlıkla kullanabılecegın,o olmasada normalını alır orta susturucu nıyetıne koyarsın

BoraRS
10-04-2011, 12:27
varexin son susturucusuda tıkar o zaman :D

şaka bi yana JDMWorks yeni getirdi... gerçi getirmesede OEM görünümlü versyonu alıp orta susturucu olarak takan birçok araba var piyasada..

Varexi kapattığın zaman egsoz gazını susturucunun içinde dolaştırıyor....

açtığın zaman free flow oluyo akıo gidio :)

Hayır şimdi bak normalde sistem şu şekilde çalışıyor. VAREX tipi son susturucun var. Bu son susturucunun içinde kanallar var. Kelebel kapandığı zaman egzoz gazı bu kanalların içinden geçerek sesi emdiriyor ve sessizleşiyor. Kelebeği açtığın zaman gaz o kanallardan değil direk free-flow kısmından geçerek çıkıyor dolayısı ile sesli oluyor. Ama tüm bu işlem VAREX' li son susturucunun içinde gerçekleşiyor. Yani VAREX li son susturucunun içinde 2 tip kanal var. Biri kelebek kapandığında sesi kesen kanal. Diğer kelebek açıldığında free-flow olan kanal.

Ama senin bahsettiğin orta susturucu zaten daracık bir boru. Ama eğer bu çift kanal sistemini orta susturucuya da yaptılarsa o zaman kaçırılmaz. Süper olur. Yani iki egzoza da müdahele edeceğine iki egzozun gerisindeki tek boruya müdahele et daha iyi. Öğrenmek lazım.

Kim demiştin bu arkadaş?

BoraRS
10-04-2011, 12:45
Üşenmedim oturdum çizdim :)

Bu Varex tipi son susturucu. İki tane kanal var içinde. Ama benim kullanmak istediğim orta susturucuda Varex sistemi. Resimdeki gibi Son susturuculu değil. Ancak son susturucular zaten yapıları itibarı ile geniş ve kalın oluyorlar. Dolayısı ile içlerine çift kanal koymak mantıklı. Ama orta susturucu zaten dar çapı olan bir boru. Orta susturucuda Varexi nasıl çözüyorlar merak ediyorum. Haa stok egzoz sistemin olur o zaman ortaya bir varex sistemi mantıklı. Ama zaten skunk2 egzoz sistemim var ve ben asıl onu değiştirmeden nasıl sesi keserimi soruyorum.

http://oi51.tinypic.com/ncil44.jpg

CLIORS
10-04-2011, 13:19
s2k hayırlı olsun bora, yaslısın bu işlere sen sat s2k yı :) o sesi kesmeye çalışan bir de ben varım sanırım.

BoraRS
10-04-2011, 13:20
s2k hayırlı olsun bora, yaslısın bu işlere sen sat s2k yı :) o sesi kesmeye çalışan bir de ben varım sanırım.

Alper öyle deme üstünü açınca bir anda gençleşiveriyorsun :) Bakalım nasıl bir çözüm önerisi gelecek Tech' teki uzman arkadaşlardan.

CLIORS
10-04-2011, 13:42
varex senin derdini çözer hatta yerinde olsam elindeki seti satarım, varexe komple gecerim

EREN34
10-04-2011, 13:47
2 tane ciftli silencer yaptirtin derim.roll lerde soker geriye kalan zamanlarda surekli takili gezersiniz

kurtbil
10-04-2011, 13:50
Üşenmedim oturdum çizdim :)

Bu Varex tipi son susturucu. İki tane kanal var içinde. Ama benim kullanmak istediğim orta susturucuda Varex sistemi. Resimdeki gibi Son susturuculu değil. Ancak son susturucular zaten yapıları itibarı ile geniş ve kalın oluyorlar. Dolayısı ile içlerine çift kanal koymak mantıklı. Ama orta susturucu zaten dar çapı olan bir boru. Orta susturucuda Varexi nasıl çözüyorlar merak ediyorum. Haa stok egzoz sistemin olur o zaman ortaya bir varex sistemi mantıklı. Ama zaten skunk2 egzoz sistemim var ve ben asıl onu değiştirmeden nasıl sesi keserimi soruyorum.

http://oi51.tinypic.com/ncil44.jpg

orta susturucu tıpınde yaptıkları da son susturucu olarak yaptıkları da aynı ozellıge sahıp yanı senın ısını gorucek b sıstem soz konusu :)

kurtbil
10-04-2011, 13:54
XForce. Performance Mufflers, Exhaust Systems & Accessories. About the Varex™ remote controlled Sports muffler. (http://www.xforce.com.au/about-varex-remote-control-sports-muffler.php)

oval olanlar cıft cıkıs ıcın 10 numara olmus

kurtbil
10-04-2011, 13:55
........................

BoraRS
10-04-2011, 14:05
XForce. Performance Mufflers, Exhaust Systems & Accessories. About the Varex™ remote controlled Sports muffler. (http://www.xforce.com.au/about-varex-remote-control-sports-muffler.php)

oval olanlar cıft cıkıs ıcın 10 numara olmus

Ama Kurtbil bunlar hep Muffler son susturucu. Acaba ben mi kaçırıyorum sayfada nerede orta susturucu göremedim :(

Gerçi son susturucunun ucu kesilip orta boruya kaynak olursa iş görebilir ama orta borunun orada bu son susturucunun oturabileceği yeterli genişlikte yer olması lazım.

TarikS
10-04-2011, 16:05
Anladigim kadariyla Varex'in orta susturucu olarak kullanilmak uzere urettigi susturucu da ic capinin disinda biraz da kazan bulunduruyordur ki vanayi kapatinca oralarin icinden gecis yapsin, vana acikkense yokmus gibi devam etsin, ancak su anki haline gore ses degisebilir diye dusunuyorum

Skunk2 susturuculari cikartip yerine Varex dusunmemenize sevindim zira S2000'den tek Varex'le pek guzel ses cikmiyor, Invidia ve sonrasinda Skunk2 catbackler en guzelleri benim duydugum kadariyla

Ufuk
10-04-2011, 16:26
s2000'e invidia çok güzel oluyor.sürekli dışardan dinlediğimden biliyorum.Orta susturucuyu varez tipi yapma fikri güzelmiş..

BoraRS
10-04-2011, 21:43
Ama Varex' te kelebekli orta susturucu var mı onu öğrenmek lazım. Kimden öğrenebiliriz bunu?

McS_R53
10-04-2011, 21:45
Varex' hakkında son zamanlarda egzozların zırıldamaya başladığını duydum ben nekadar doğrudur bilemiycem fakat 550$ uçuk bir fiyat eğer böyle bi sorun varsa. gerçi olmasada uçuk fiyat.

BoraRS
10-04-2011, 21:57
Tek egzoz olsa belki ama çift egzozda fiyat biraz fazla oluyor evet. Ama eğer bu işin orta susturuculu olanı çıktıysa o zaman onu mutlaka incelemek lazım.

BoraRS
10-04-2011, 23:04
Utku sanırım çözdü sorunu :) Yakında bir işlem yapacağız. Başarılı olacağına eminim. Utkucum göreyim seni :)

ukku
10-04-2011, 23:12
Utku sanırım çözdü sorunu :) Yakında bir işlem yapacağız. Başarılı olacağına eminim. Utkucum göreyim seni :)

Haftaya videoları paylaşırız bu konuda :)

morgy_drag
10-04-2011, 23:15
Utku yaparsa tamamdır:D
Hayırlı olsun s2k bu arada:)

yavuz364
10-04-2011, 23:17
Hayırlı olsun, S2000 iidir :)

VteC_MaNiaC
10-04-2011, 23:26
Ama Kurtbil bunlar hep Muffler son susturucu. Acaba ben mi kaçırıyorum sayfada nerede orta susturucu göremedim :(

Gerçi son susturucunun ucu kesilip orta boruya kaynak olursa iş görebilir ama orta borunun orada bu son susturucunun oturabileceği yeterli genişlikte yer olması lazım.

http://i386.photobucket.com/albums/oo309/JDM_Works/fn2typer2.jpg

deeperblack cumhur kendi typer ında kullanıodu sistemi bide ona sormak lazım :)

LegenD-R
10-04-2011, 23:39
güzel fikir ama skunk2 catback i kestirmek mantıklı olmaz gibime geliyor :)

BoraRS
10-04-2011, 23:43
güzel fikir ama skunk2 catback i kestirmek mantıklı olmaz gibime geliyor :)

Evet. Skunk2 mize dokunmayacağız. Çok ufak bir modifikasyon ile Yavuz ve Utku halledecekler olayı. İş bitsin buradan paylaşırız sonucu videoları ile.

Hayırlı olsun, S2000 iidir :)

Teşekkürler Yavuzcum. Size güveniyorum :D