PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kredi kartı ve kullanıcı bilgileri

olcay_bora
12-04-2011, 09:38
banka çalışanlarının, müşterilerinin herhangi borç bilgisini, müşterinin en yakını dahi olsa kendisi dışında hiç bir aile bireyine yetki verilmediği takdirde açıklama yasağı var diye biliyorum. bunun herhangi bir yerde hangi maddede geçiyor bu konuda yardım edebilecek biri var mı ?

barisy
12-04-2011, 09:46
Evet var doğrudur , zaten bunun için bilgiler verilmeden önce bazı sorular soruluyor. fakat sorulan soruların cevapları sizin aileniz tarafındanda bilinebilecek şeyler olduğu için siz arıyormuş gibi arayıp bilgi alabilirler.

punto_multijet
12-04-2011, 09:47
bundan bikac yıl once işbankasına gittim babamın kredi kartını odemeye yatırılacak tutarı bilmiyordum tam olarak veznedeki hatunla birbirimize giriyoduk. hesap ozeti ne kadar oducem diyorum soyleyemem diyor ya kardeşim bugun son gunu odemezsem faiz işlicek yok soyleyemem falan en son tartısma cıkınca sube muduru geldi birde ona biton laf soledim yrm saat ugras sonucunda ogrenebildim ve yatırdım.

olcay_bora
12-04-2011, 10:02
bende böle biliorum ama babam babasıyım diye aradıgında bugun bilgilerimi almış. bu yuzden bu kuralın bir maddesi vardır ve o maddeye ulaşmam lazım

Low-Rider
12-04-2011, 10:03
bundan bikac yıl once işbankasına gittim babamın kredi kartını odemeye yatırılacak tutarı bilmiyordum tam olarak veznedeki hatunla birbirimize giriyoduk. hesap ozeti ne kadar oducem diyorum soyleyemem diyor ya kardeşim bugun son gunu odemezsem faiz işlicek yok soyleyemem falan en son tartısma cıkınca sube muduru geldi birde ona biton laf soledim yrm saat ugras sonucunda ogrenebildim ve yatırdım.

Bugüne kadar hemen her bankaya kredi kartı ödemesi yaptım annemin babamın ve her gittiğimde dönem borcunu , toplam borcu kalan borcu ne sorarsa söylüyorlardı.

Olcay , kart senin kendi adına mı yoksa babandan ek kart falan mı?

HaKo
12-04-2011, 10:05
eğer kullandığın babanın ek kartıysa yada reşit değilsen alabilir. Onun haricinde bilgi vermesi yasal olarak suç.

olcay_bora
12-04-2011, 10:08
ek kart değil şahsen benim kartım ailede ztn o bankayla baska kimse çalışmıyor

punto_multijet
12-04-2011, 10:09
ugur yumak bankacı ona ulasabilirsen yardımcı olur diye dusunuyorum...

Low-Rider
12-04-2011, 10:09
O zaman veremez bilgileri yada baban bütün sorulan sorulara doğru cevap verdi:D

HaKo
12-04-2011, 10:15
o maddeyi bulsanda birşey ifade etmez zaten kart numarası olmadan son kullanım tarihi arkasındaki şifre olmadan işlem yapmıyorlar. kredi kartının 2. 3. şahısların eline geçmesi onların sorumluluğunda olan birşey değil. Ancak kredi kartımı çaldı diye babana yasal işlem başlatabilirsin ki buda bankayı bağlamaz

emresener
12-04-2011, 10:17
şubede çalışan kişiyle olan muhabbetinize bağlı :D garantibankası yeşilkköy şubesi ile çalışıyoruz biz yıllardır babamın annemın hatta şirket hesaplarının bile inciğine cinciğe ulaşabiliyorum birtek para çektirtmiyolar:D.

kredikartı borc bilgisine ulaşmak telefonla çok kolay kart numarasını biliolarsa eğer hemen ulaşırlar. cnku kart numarası girince elektronik cvp olarak borcunu son ödemesini sölüyor.

Mutu
12-04-2011, 11:37
Herhangi bir madde olarak yer aldığını düşünmüyorum, sadece bankaların uyguladığı bir politikadan ibarettir. Mesela garanti gizlilik politikası, bkz.

Gizlilik Politikamız | Yardım ve Öneriler | Garanti Bankası (http://www.garanti.com.tr/tr/yardim_ve_oneriler/hakli_musteri_hatti/gizlilik_politikamiz.page?)

levent
12-04-2011, 12:18
Benim bildiğim de , kartı alırken kefil gibi gösterdiğin kişiye de bilgi verebiliyorlar şeklinde.

Ben ek-kart kullanıyorum babama ait olan kartın eki yani, ama vezneden ödeme yapacağımda tam rakamı öğrenebiliyorum %99 oranda farklı şubelerde denedim bunu yapı kredi bankasında. Biraz yaklaşımınıza bağlı aslında muhabbetten de ziyade. Söyleyemeyiz falan diyolar mesela, diyorum ek-kartını ben kullanıyorum ztn nesini söyleyemiceksiniz , ondan sonra söylüyolar :)

teg34
12-04-2011, 12:30
bankayı aradığınızda müşteri temsilcisine bağlana kadar olan kısımda bankanın sesli yanıt sisteminden kartın üzerindeki numarayı tuşlayarak bile borç ne kadar öğrenilebilir.

elpadre
12-04-2011, 12:33
dun yapıkredı denk geldım hesap sahıbı yakınların noterden vekaletı olmadan yapılan ıslemlerde 6 ıle 1 sene cezası var dıye okudum

onursumer
12-04-2011, 12:41
normalde güvenlik nedeniyle vermezler fakat telefonla zaten müşteri hizmetlerine bağlanmadan sadece kart numarası vs tuşlanarak çoğu bankada oğrenebliniyor veya bankamatikten ayrıca kart sahibi gibi davranarakta oğrenmek mümkün :)

Shadow_Dancer
12-04-2011, 13:00
normalde güvenlik nedeniyle vermezler fakat telefonla zaten müşteri hizmetlerine bağlanmadan sadece kart numarası vs tuşlanarak çoğu bankada oğrenebliniyor veya bankamatikten ayrıca kart sahibi gibi davranarakta oğrenmek mümkün :)

yapı kredi ve hsbc ile çalışıyorum ikiside böyle..

Ferhat_V
12-04-2011, 14:14
benim babamda vekalet olmasına rağmen telefon bankacılığında benim hiçbir işlemimi yaptırmıyolar nası iş bu..her banka kafasına göre davranıyo o zaman..

Sh4rk
12-04-2011, 14:34
banka çalışanlarının, müşterilerinin herhangi borç bilgisini, müşterinin en yakını dahi olsa kendisi dışında hiç bir aile bireyine yetki verilmediği takdirde açıklama yasağı var diye biliyorum. bunun herhangi bir yerde hangi maddede geçiyor bu konuda yardım edebilecek biri var mı ?

Kanka gecen sene benimde basıma geldi isbankasi ile hiç bir iliskim olmamasına rağmen is banka babama Hagi bankalarda ne kadar borcum varsa hepsini söylemişti bu yüzden birbirimize girmiştik